Italská biatlonistka Dorothea Wiererová míří za vítězstvím ve vytrvalostním...

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová míří za vítězstvím ve vytrvalostním závodě v Kontiolahti. | foto: AP

Wiererová vykročila za obhajobou vítězstvím, Davidová jednadvacátá

• 158
Za minulou sezonu získala velký křišťálový glóbus a chuť vítězit si Dorothea Wiererová přinesla i do nového ročníku biatlonového Světového poháru. V jeho prvním závodě, vytrvalostním klání na 15 km v Kontiolahti, se na střelnici blýskla bezchybným výkonem a vyhrála o osm desetin před Denise Herrmannovou. Nejlepší z pětice Češek byla na 21. místě Markéta Davidová.

Po loňském velkém glóbu zvažovala, jestli do nové sezony vůbec naskočit, vášeň k biatlonu však u Wiererová převládla. A třicetiletá Italka se rozhodla správně, vždyť hned v prvním klání nového ročníku slavila vítězství.

ONLINE

Reportáž ze závodu

Obhájkyně celkového prvenství ve Světovém poháru se ve vytrvalostním závodě v Kontiolahti uvedla výtečnou střelbou, sestřelila všech dvacet terčů. Do posledního kola tak vyrážela s pohodlným náskokem 35 vteřin na Herrmannovou, která při střelbě jednou chybovala.

Jenže Němka do svých lyží pořádně šlápla a Wiererová s jejím časem bojovala až do posledních metrů, nakonec dojela do cíle o pouhých osm desetin rychleji.

Životní třetí místo obsadila Johanna Skottheimová, mimořádně úspěšný den pro švédský tým podtrhly čtvrtá Elvira Öbergová, pátá Lin Perssonová, sedmá Hanna Öbergová a jedenáctá Mona Brorssonová.

Naopak norské závodnice vyhořely, nejlepší z nich byla dvacátá Karoline Offigstad Knottenová.

Davidovou zradila poslední položka

O lepší výsledek než 21. místo připravila Davidovou poslední položka.

Česká biatlonistka startující s číslem 8 sice na první položce netrefila poslední ránu, ale když následně zapsala dvě nuly, přijížděla na čtvrtou zastávku na střelnici v kontaktu s elitní desítkou.

Jenže svou malorážkou pestře ozdobenou růžovou barvou a jednorožci dvakrát minula a v průběžném pořadí se citelně propadla. Předvedla však celkově osmý nejlepší běžecký čas.

Markéta Davidová na trati vytrvalostního závodu v Kontiolahti

„Jelo se mi úplně šíleně, trať byla hodně hluboká, bylo to takové po kolena ve sněhu. Naopak střelnice byla poklidná, mrzí mě poslední rána vleže, která šla nahoru. Na stojce ne že bych to neustála v hlavě, ale prostě tam padly dvě chyby,“ okomentovala Davidová v rozhovoru pro ČT.

Zbylým českým biatlonistkám se bodovat nepodařilo.

Povedený start sezony. Bezchybný Moravec byl ve vytrvalostním závodě pátý

Rovněž se třemi chybami, ale o poznání pomalejším běžeckým výkonem se závodem prokousala Eva Puskarčíková, která obsadila 42. pozici.

„Střelnice nebyla až tak strašná, ale úplně zbytečně jsem závod zahájila dvěma chybami,“ litovala česká reprezentantka.

Pěti minel se dopustila Lucie Charvátová, jež doběhla 57.

„Myslím, že běžecky jsem se dostala do slušného tempa, ale nepodržela mě střelba,“ popsala svůj výkon. „Ale nedělám si z toho těžkou hlavu, myslím, že jsem do toho vstoupila relativně dobrou nohou, takže se těším na další závody.“

Na Jessicu Jislovou se čtyřmi chybami zbylo 78. místo.

Slušný výkon s malorážkou v podobě dvou chyb předvedla Tereza Voborníková, dvacetiletá juniorka v cíli zaujala 82. pozici.

Další závod nové sezony čeká biatlonistky už v neděli, znovu v Kontiolahti podstoupí od 13:40 sprint, muže čeká stejný závod od 10:30

Závody SP v biatlonu v Kontiolahti

Ženy - vytrvalostní závod (15 km)

1. Wiererová (It.) 44:00,9 (0), 2. Herrmannová (Něm.) -0,8 (1), 3. Skottheimová -24,1 (0), 4. E. Öbergová -34,1 (1), 5. Perssonová (všechny Švéd.) -36,8 (0), 6. Bescondová (Fr.) -1:18,5 (1), 7. H. Öbergová (Švéd.) -1:23,7 (2), 8. Alimbekavová (Běl.) -1:50,0 (2), 9. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:52,0 (2), 10. Džymová (Ukr.) -1:54,8 (0), ...21. Davidová -2:50,8 (3), 42. Puskarčíková -4:24,3 (3), 57. Charvátová -5:25,8 (5), 78. Jislová -7:01,4 (4), 82. Voborníková (všechny ČR) -7:16,8 (2).

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)