Spolehlivá Lou Jeanmonnotová na prvním úseku, letící Justine Braisazová-Bouchetová na druhém. Potvrzení výkonnostního vzestupu od Sophie Chauveauové ve třetí části závodu a udržení chladné hlavy při rozhodující střelbě finišmanky Julie Simonové. To byl v neděli francouzský recept na výhru ženské štafety.
Štafeta žen na 4x6 km v OberhofuPodrobná reportáž |
Jeanmonnotová potřebovala na prvním úseku pouze jeden náhradní náboj a předávala Braisazové-Bouchetové na čele. Lídryně hodnocení SP sice musela několikrát opravovat, bezkonkurenčním během ale svá střelecká zaváhání odčinila na trati.
I když musela Chauveauová při položce vestoje odvracet hrozbu trestného kola, vytvořila pro Simonovou pohodlný náskok. Ten se Francouzce hodil při poslední střelbě závodu, kde spotřebovala na opravu jednoho zaváhání všechny tři náboje, časový polštář byl ale dost velký, aby stačil na vítězství.
Na druhém místě dojely vítězky předešlých dvou štafetových závodů Norky, které se můžou chlubit nejpřesnější střelbou ze všech. Bronzová pozice patří Švédkám, které se ještě v půlce závodu pohybovaly na čele, trestné kolo Hanny Öbergové je ale z boje o vítězství vyřadilo.
Šestnáct českých dobíjení
Českou štafetu tradičně rozjížděla Tereza Voborníková, při střelbě vestoje ale potřebovala všechny tři náboje, a Češky tak musely hned od úvodu závodu dohánět ztrátu.
„Připadalo mi, že dobíjím poprvé v životě. Byla jsem strašně nervózní, vůbec jsem náboj nemohla chytit,“ vysvětlovala posléze Voborníková v rozhovoru pro Českou televizi, proč ji druhá položka zabrala minutu a jedenáct sekund.
Nejrychlejší střelba
|
První střelba Markéty Davidové na druhém úseku se ještě obešla pouze s jedním dobíjením, při střelbě vestoje jí ale tři náboje k opravě dvou chyb nestačily, a musela na trestné kolo.
Lucii Charvátové předávala na osmém místě, a to Češka držela i po položce vleže, kde musela dvakrát opravovat. Problém ale přišel u položky vestoje, kde opět dvakrát minula, tentokrát ale stejně jako Davidová trestné kolo neodvrátila. Posléze pracovala výborně na trati, a tak se posunula z jedenáctého kola na osmé při předávce.
Jislová ještě na trati zlepšila svou pozici na sedmé místo, které i přes jednu opravu vleže udržela i do druhého kola. Poslední střelbu závodu si pak prodloužila dvěma netrefenými terči, svá zaváhání ale rychle napravila a na sedmém místě vyrazila do cíle. Na trati pak ještě dokázala předstihnout Švýcarku, a Češky tak vyrovnaly nejlepší umístění sezony ze štafety v Östersundu.
Jak se vše odehrálo
Úspěšný začátek. Na ženský závod se mlha, která trápila mužské štafety, o něco rozehnala. Stále se ale na střelnici točil silný vítr, který dával svou nevyzpytatelností biatlonistkám zabrat. Voborníková přijela na první střelbu o šest sekund později než nejrychlejší závodnice, ležku ale zvládla mezi třemi nejlepšími a na trať vjížděla v kontaktu s prvním místem.
Stíhačka Arnekleivové. Rozjížděčka norské štafety se na rozdíl od největších soupeřek zdržela na druhé položce třemi opravami, ztrátu dvanácti sekund na bezchybnou Francouzku Jeanmonnotovou ale dokázala v posledním běžeckém kole smazat a předávala společně se Švédskem a Francií na třetím místě.
Propad Norek. První položku druhého úseku nejlépe zvládla Švédka Linn Perssonová, která střílela bezchybně a střelnici opouštěla s náskokem na soupeřky. Jednou opravovat musela Norka Marit Skoganová, na trati se jí ale nevedlo tak jako předtím Arnekleivové a ztráta norské štafety se prohlubovala.
Nejrychlejší běh1.Francie 1:02:58,2 |
Reparát Braisazové-Bouchetové. Lídryně Světového poháru přišla v sobotu o vítězství ve stíhacím závodě střelbou vestoje a bezchybná střelba se jí nevedla ani v neděli. Na trati doháněla jednu opravu z ležky a díky svému motoru přijížděla na druhou střelbu společně s vedoucí Perssonovou. Sice musela na dva minuté terče spotřebovat všechny tři náhradní náboje, Švédka ji ale na lyžích nedokázala konkurovat, a ze ztráty 20 sekund po střelbě byla rázem pro Francii výhoda čtyř sekund při předávce.
Smutek domácích. Němky se na začátku závodu držely v boji o pódium, nepřesnou střelbou a pomalejším během se ale jejich odstup pomalu zvětšoval. Propad dokonala na třetím úseku Sophie Schneiderová, která při ležce nezvládla opravit chyby a musela na trestné kolo. Domácí štafeta se tak ocitla až na šestém místě s propastnou ztrátou tří minut na vedoucí Francii.
Snový víkend. Francouzka Chauveauová si v pátečním sprintu dojela pro vůbec první pódiové umístění ve Světovém poháru, ve stíhačce sice z první desítky vypadla, ve štafetě ale předvedla další skvělý výkon. Musela jednou opravovat na ležce a třikrát na stojce, nejrychlejším během ale pojistila první místo a svůj úsek uzavřela s náskokem 21 sekund.
Marná snaha Švédky. Šanci na boj o vítězství ztratily Švédky při třetím úseku, ve kterém střelecky selhala Hanna Öbergová a svou sestru Elviru vyslala do závěrečné části závodu na třetím místě se ztrátou 46 sekund. Mladěí ze sester Öbergových se pak na trati vydala ze všech sil, při první položce se ale zdržela jednou opravou, zatímco Francouzka i Norka byly bezchybné. Ve druhém kole se na lyžích opět svým soupeřkám urputně přibližovala a závěrečnou střelbu zvládla bez problému, na méně než čtvrt minuty se ale druhému místu nepřiblížila.
Světový pohár v biatlonuOberhof (Německo) Ženy - štafeta (4x6 km): 1. Francie (Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová) 1:12:42,5 (0+12), 2. Norsko (Arnekleivová, Skoganová, Knottenová, Tandrevoldová) -9,3 (0+10), 3. Švédsko (Magnussonová, Perssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) -33,5 (1+8), 4. Itálie -3:33,9 (3+11), 5. Německo -4:20,6 (3+15), 6. Česko (Voborníková, Davidová, Charvátová, Jislová) -4:39,6 (2+16). |