Soukalová drží žlutý dres. Ve stíhačce dojela třetí a navýšila náskok

ZASE SLAVÍ. Gabriela Soukalová třetím místě ve stíhačce udržela žlutý dres pro nejlepší biatlonistku Světového poháru a mohla se znovu radovat. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

12 2015
Byl to hodně střelecký závod, vždyť první čtyři závodnice udělaly maximálně dvě chyby. Gabriela Soukalová bojovala ve stíhacím závodě v Hochfilzenu o vítězství do poslední střelby, ale jedna minela ji odsunula do bitvy o stupně vítězů. V napínavém závěru obklíčená německými biatlonistkami vybojovala třetí místo, z vítězství se raduje Laura Dahlmeierová.

Němka Dahlmeierová se do Světového poháru vrátila po nemoci, když musela vynechat první díl ve švédském Östersundu. V pátečním sprintu dojela šestá, ve stíhacím závodě už brala první místo, na střelnici udělala pouze jednu chybu.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Stejně jako ve sprintu se z druhého místa radovala Maren Hammerschmidtová, která prožila vysněný víkend. Na třetím místě doběhla skvělá Gabriela Soukalová, která za celý závod udělala jednu chybu. „Gábina střelecky výborné, jedna rána jí utekla dolů, ale jinak si rány hlídala. Tam lze pouze chválit a v běhu taky předvedla, na co má a drží žlutý trikot. Možná ji to trochu svazuje, ale prozatím to zvládá,“ řekl po závodě trenér biatlonistek Zdeněk Vítek.

Druhou nejlepší českou biatlonistkou byla dvaadvacátá Lucie Charvátová, která sice šestkrát minula, ale skvělým během se propadla jen do třetí desítky. „Lucka měla dvě pěkné položky. Ty další dvě se jí úplně nepovedly, ale dalo se předpokládat, že se nějaký takový problém vyskytne. Byla to pro ni nová situace jet s holkama v absolutní špičce. Trochu nervóznější byla, ale podle mě to zvládla bravurně,“ povídal spokojeně trenér.

Jednu chybu na každé střelbě udělala Veronika Vítková a z 32. místa se tak posunula jen o dvě pozice. „Je to hezké dát jedničku, ale nejsme ve škole. Předvedla slušný výkon, ale ta jednička dneska nikoho neposune. Vždycky když něco dojela, tak se po té jedničce zase vrátila,“ komentoval svou třetí svěřenkyni.

Eva Puskarčíková po pěti chybách skončila na posledním bodovaném, tedy čtyřicátém místě, poslední Češka v závodě Jitka Landová brala se čtyřmi chybami 47. pozici.

Jedna chyba od vítězství

Stíhačku pod dohledem Darji Domračevové, která se do Hochfilzenu přijela podívat, zahájila s patnáctisekundovým náskokem Němka Franziska Hildebrandová, před svými dvěma kolegyněmi. Za 37 sekund odstartovalo 10 žen, za 57 sekund už jich bylo na trati 20. Byla to mela hned od začátku.

Až ve třetí desítce odstartovaly Finka Mäkärärinenová s Norkou Eckhoffovou a bylo jasné, že kromě skvělého běhu budou muset i solidně zastřílet.

Na první položku vleže přijížděla Hildebrandová ještě osamocená s náskokem asi deseti sekund a čistou střelbou si náskok udržela. Soukalová střílela o něco pomaleji a ze střelnice odjížděla šestá spolu s Francouzkou Dorinovou Habertovou. Lucie Charvátová se dopustila hned dvou chyb a klesla na dvacáté místo hned za Evu Puskarčíkovou.

Fotogalerie

Na prvních čtyřech místech se tak objevily čtyři německé vlajky - Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová a Gössnerová. Blížilo se další německé mistrovství? Česko-francouzská spolupráce ale nesla úspěch, Soukalová s Dorinovou-Habertovou Němky na trati pomalu stahovaly.

Hildebrandová střílela rychle a čistě, ani na druhé střelbě vleže neudělala chybu. Následovaly ji i Hammerschmidtová s Dahlmeierovou s odstupem osmi a devíti sekund. Gabriela Soukalová měla problémy při odjezdu ze střelnice, kdy se musela vracet pro hůlku a tak i přes čistou střelbu byl odstup na vedoucí Hildebrandovou stále 27 sekund.

„Tak často se jí to nestává, ale je pravda, že by se jí to stávat nemělo. Podíváme se na video a vyvodíme z toho nějaký závěr,“ řekl o problému Soukalové Vítek.

V tu chvíli už bylo pět německých závodnic v nejlepší sedmičce, jejich dominance pokračovala.

Následovala první střelba vestoje a Hildebrandové ulétla poslední rána, do čela se tak čistou střelbou prokousala další Němka Dahlmeierová, druhá byla o 15 sekund Hildebrandová a hned za ní opět čistá Soukalová. Bezchybnou střelbou a skvělým během se už na páté místo dostala Tiril Eckhoffová, která na třetí Češku ztrácela 8 sekund.

Na poslední střelbu přijížděla Laura Dahlmeierová s 20sekundovým náskokem, za ní se blížily čtyři vlčice. A Dahlmeierová hned první ranou minula. Dala šanci ostatním.

Laura Dahlmeierová může opět slavit. Po nemoci se vrátila do Světového poháru a...

Ale žádná ze čtveřice Hildebrandová, Soukalová, Eckhoffová, Hammerschmidtová neudržela nervy a Dahlmeierová navzdory jednomu trestnému kolu vedla o 16 sekund. Soukalová odjížděla ze střelnice čtvrtá, hned za Hildebrandovou, pět sekund před nimi byla Hammerschmidtová. Bylo jasné, že Češka bude opět bojovat stupně vítězů.

Na trati nakonec Hildebrandovou udolala, na druhou Hammerschmidtovou už to nestačilo. Třetí místo ji ale nemuselo mrzet, znovu totiž navýšila svůj náskok v čele Světového poháru na 16 bodů.

Nejrychlejší biatlonistkou na trati byla Finka Mäkäräinenová o necelou sekundu před Norkou Eckhoffovou. Soukalová zaběhla pátý nejrychlejší čas, Lucie Charvátová třináctý a Veronika Vítková šestnáctý.

Trenéři tak mají před nedělním startem štafety zamotanou hlavu, koho do ní postaví. „Podívám se, jak holky běžely, jak střílely a podle toho uděláme nějaký závěr,“ uzavřel Vítek.

Závody SP v biatlonu v Hochfilzenu

Ženy

Stíhací závod na 10 km: 1. Dahlmeierová 28:23,3 (1 trest. kolo), 2. Hammerschmidtová (obě Něm.) -13,3 (2), 3. Soukalová (ČR) -18,5 (1), 4. Hildebrandová (Něm.) -25,0 (2), 5. Eckhoffová (Nor.) -29,7 (2), 6. Džymová (Ukr.) -32,1 (1), 7. Podčufarovová (Rus.) -38,4 (1), 8. Wiererová (It.) -48,6 (2), 9. Birkelandová (Nor.) -49,1 (2), 10. Skardinová (Běl.) -49,5 (0), ...22. Charvátová -1:50,4 (6), 30. Vítková -2:19,8 (4), 40. Puskarčíková -2:59,8 (5), 53. Landová (všechny ČR) -5:35,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. Soukalová 222, 2. Hildebrandová 206, 3. Dorinová Habertová (Fr.) 195, 4. Wiererová 194, 5. Pidhrušná (Ukr.) 177, 6. Eckhoffová 166, ...14. Vítková 117, 30. Charvátová 59, 37. Puskarčíková 37, 61. Landová 9.

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Hanba, Slovensku jsme pro smích. A Slovan hned odvolal trenéra

Radost fotbalistů Sutjesky Nikšič v průběhu kvalifikace o Ligu mistrů proti...

Když brankář Vladan Giljen vyrazil tvrdou ránu Andraže Šporara, na stadionu Sutjesky Nikšič začala...

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Úžasná kariéra. Koukalová stmelila národ. A pak ho i rozdělila

KRÁLOVNA SPRINTU. Gabriela Koukalová s malým křišťálovým glóbem za celkové...

VIDEO Během svých slavných biatlonových let byla ženou vítězící, zmatkující i zábavnou. Od chvíle, kdy...

Královnou biatlonového roku je Davidová. Vládla i mezi fanoušky

Anketa Biatlonista roku. Jednoznačná vítězka ženské kategorie - Markéta...

Jako jediná se v uplynulé sezoně umístila ve Světovém poháru na stupních vítězů. A to hned ve...

Koukalová: Nové Město bylo nejvíc. Teď se chci vrátit k výtvarnému umění

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

VIDEO O tom, co ji odvedlo od biatlonu, o posledních dvou letech i o plánech, čemu se chce věnovat v...

Najdete na iDNES.cz