Fantastická Puskarčíková! V Pokljuce dospurtovala pro životní třetí místo

PANEČKU, JÁ TO ZVLÁDLA! Eva Puskarčíková slaví, právě dosáhla na životní úspěch | foto: Český biatlon/Petr Slavík

10 2016
Eva Puskarčíková zažila ve slovinské Pokljuce snový stíhací závod. Po fantastické koncovce vystoupala česká biatlonistka poprvé v životě na stupně vítězů Světového poháru. Drama v cílové rovince rozhodla ve svůj prospěch a uhájila zde třetí příčku před mocně finišující Francouzkou Dorinovou-Habertovou. Triumfovala Němka Dahlmeierová.

Dosavadním maximem pětadvacetileté české biatlonistky bylo v podnicích Světového poháru dvakrát 8. místo z úvodu této sezony.

Tentokrát však zamířila rovnou na stupně vítězů!

Z osmé pozice po sprintu a se ztrátou 40 vteřin na vedoucí Lauru Dahlmeierovou vyrážela do závodu, těsně za sedmou Gabrielou Koukalovou. Před startem si popřály štěstí. V cíli však byla mnohem šťastnější ta mladší. Koukalová po pěti chybách na střelnici klesla až na 26. místo.

Puskarčíková sedmou nejrychlejší střelkyní

Eva Puskarčíková byla sedmou nejrychlejší střelkyní stíhacího závodu, na střelnici strávila celkem o 17 vteřin více než nejrychleji pálící Rakušanka Hauserová.

Vítková skončila v rychlosti střelby čtrnáctá, Koukalová pětadvacátá.

Všech dvacet terčů zasáhly z první dvacítky pořadí čtyři ženy: Ruska Glazyrinová (12.), Kazaška Višněvská (13.), Běloruska Krjukovová (18.) a Ruska Akimovová (20.).

Nejrychlejší běžecký čas patří Francouzce Aymonierové, z českých biatlonistek je Koukalová v tomto pořadí sedmá, Vítková jedenáctá a Puskarčíková dvaadvacátá.

Největšími skokankami dne se staly Němka Hammerschmidtová, ta postoupila ze 41. na 24. místo, a Vítková, která si polepšila ze 30. na 15. místo.

Největší propad naopak zaznamenaly Švýcarka Häckiová z 19. na 50. místo a Slovenka Kuzminová ze 6. na 30. místo.

Pořadím nahoru naopak zamířila Veronika Vítková, ze 30. místa na startu na patnácté v cíli.

Puskarčíková pouze při úvodní ležce minula jeden terč a vypadla dočasně z první desítky. Potom už byla zcela neomylná a stoupala výš a výš.

Z poslední stojky vyrážela jako čtvrtá ve vláčku čtyř biatlonistek za jasně vedoucí Laurou Dahlmeierovou. Zezadu se k tomuto kvartetu podle očekávání přiřítila Kaisa Mäkäräinenová a chtěla je nechat za sebou, jenže Češka se za Finku zavěsila a snažila se držet její strhující tempo.

Marně na ni na cílové rovince útočila Marie Dorinová-Habertová. Jediná desetina rozhodla ve prospěch Puskarčíkové. Senzace byla dokonána.

V celkovém pořadí Světového poháru si tak upevnila sedmou pozici. Koukalová sestoupila z druhé na pátou a odevzdala také červené číslo vedoucí závodnice sprintu.

DŮVOD K ÚSMĚVU. Eva Puskarčíková s bronzovou medailí ze stíhacího závodu SP v...

TA JE MOJE! Eva Puskarčíková a medaile za 3. místo

Náskok Laury Dahlmeierové v čele poháru nyní činí už 69 bodů před Mäkäräinenovou.

Jak se vše odehrálo

Němka ujíždí. Dahlmeierová od prvního mezičasu unikala druhé Francouzce Braisazové, vpřed se hnala také Mäkäräinenová. Koukalová jela na 6. místě v čele vláčku rychlých běžkyň, na jehož konci se chvíli držela i Puskarčíková.

On-line reportáž ze závodu

Praporky se ani nehnuly a terče padaly. Čistá Koukalová se při první ležce posunula na 5. místo s odstupem 26 vteřin na suverénní Dahlmeierovou. Třikrát minula Kuzminová, jednou Puskarčíková (a byla třináctá) a ani jednou Vítková - ta si rázem polepšila z 30. místa na startu na šestnácté.

Kvarteto pronásledovatelek. Osmnáct vteřin za Němkou se sjela ve druhém kole čtveřice žen, které ji společně stíhaly: Mäkäräinenová, Koukalová, Hildebrandová a Olsbuová. Česká biatlonistka se snad až příliš usilovně snažila držet tempo Finky a na metě 3,4 kilometru už byla třetí.

Tři rány Koukalové mimo. Druhá ležka. Dvě rány Dahlmeierové letěly mimo. Ale Koukalová se mýlila dokonce třikrát, klesla až na 21. příčku se ztrátou 1:21 minuty. Do čela šla Norka Olsbuová o 6 vteřin před Němkou Hildebrandovou. Puskarčíková a Vítková vybílily položku a odjížděly devátá a dvanáctá.

Finka útočí. Mäkäräinenová ve třetím kole dojela dvě vedoucí závodnice, zatímco Koukalová likvidovala ztráty a postoupila na 18. místo.

Do slovinské Pokljuky dorazili na biatlon i čeští fanoušci.
Gabriela Koukalová (uprostřed) na trati stíhacího závodu v Pokljuce

ČEŠTÍ FANOUŠI A ŽENA V ČERVENÉM. Gabriela Koukalová měla na trati velkou podporu.

První stojka. Všechny tři ženy, jedoucí v čele, na stojce chybovaly. Přesto Olsbuová nadále těsně vedla před Američankou Dunkleeovou. Puskarčíková a Vítková zasáhly všechny terče, což znamenalo 7. a 12. místo. Koukalová minula poslední ranou a opět se propadla, nyní na 23. místo.

Očima kouče Vítka

O Puskarčíkové: „V předchozích kolech závodu vypadala, že jí to moc nejede. Ale najednou tam naskočila v posledním kole na druhé místo a já z ní byl pořádně nervózní. Jela o životní umístění, makala úžasně. V tom finiši jsem Evě věřil. Moc jsem jí o přál. A dopadlo to. Je to paráda!"
O Koukalové: „Při druhé ležce za tři se toho asi zalekla, dávala zbytečné stranové rány. Tohle nebyla pro Gábinu standardní položka, to byla na ní fakt zvrzaná položka, která možná ovlivnila i další stojky. Ale stane se, taky je to jen člověk.

Smečka. Šest žen letělo společně po trati: Hildebrandová, Olsbuová, Dunkleeová, Mäkäräinenová, Hauserová a Dahlmeierová. Puskarčíková jela osmá, jen 26 vteřin za nimi. Vítková se drala do první desítky.

Rozhodující položka. Poslední stojka přinesla chyby: Z vedoucího sexteta žádnou neudělala pouze Dahlmeierová. A nemýlila se ani Puskarčíková! O 20 vteřin za Němkou nyní jelo kvarteto Dunkleeová, Hauserová, Puskarčíková a Olsbuová - a nedaleko za nimi Mäkäräinenová. Vítková i Koukalová chybovaly jednou, pokračovaly na 16. a 25. místě.

Famózní Puskarčíková. Mäkäräinenová se chtěla osamostatnit na druhé pozici, jenže Puskarčíkovou měla stále za zády. O kus dál se v čele lovkyň hnala Dorinová-Habertová. Francouzka byla blíž a blíž, přesto na mohutné vzepětí Češky v cílové rovince nestačila. A 25letá rodačka z Harrachova za cílem nevěřícně i šťastně otevřela pusu.

TŘI NEJLEPŠÍ. Stíhací závod v Pokljuce vyhrála Laura Dahlmeierová (uprostřed),...

POPRVÉ. Premiérové stupně vítězů v individuálním klání Světového poháru pro Evu Puskarčíkovou. Vlevo je druhá Mäkäräinenová, uprostřed vítězná Dahlmeierová.

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Dahlmeierová (Něm.) 30:43,1 (2), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -16,8 (2), 3. Puskarčíková (ČR) -18,7 (1), 4. Dorinová Habertová (Fr.) -18,8 (1), 5. Dunkleeová (USA) -24,1 (1), 6. Hauserová (Rak.) -26,4 (1), 7. Braisazová (Fr.) -27,2 (3), 8. Hildebrandová (Něm.) -33,1 (2), 9. Olsbuová (Nor.) -46,5 (2), 10. Gasparinová (Švýc.) -55,6, ...15. Vítková -1:15,3 (2), 26. Koukalová (obě ČR) -1:45,9 (5).

Průběžné pořadí (po 5 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 277, 2. Mäkäräinenová 208, 3. Braisazová 189, 4. Dorinová Habertová 185, 5. Koukalová 183, 6. Hauserová 181, 7. Puskarčíková 168, ...18. Vítková 98, 30. Charvátová (ČR) 52.

Autor:

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Američanka Shiffrinová je počtvrté za sebou mistryní světa ve slalomu

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová potvrdila díky skvělé druhé jízdě roli slalomové královny a...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Jsi nejslabší, máš padáka. Proč se ruší hokejová baráž

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Jste na Titaniku, který jistojistě ztroskotá. Skončíte v ledovém oceánu, ubývají vám síly, mrznete....

Vítězný návrat do Pchjongčchangu. Ledecká přidala na prkně další triumf

Ester Ledecká během kvalifikační jízdy obřího slalomu na olympijských hrách.

Po startech na lyžařském světovém šampionátu v Aare se Ester Ledecké povedl vítězný návrat do...

Další z rubriky

Ostrostřelec Fillon Maillet ovládl stíhačku. Krčmář dojel pětatřicátý

Český biatlonista Michal Krčmář na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow.

S čistou střelbou se mohl posunout klidně až do elitní desítky. Běžecky na tom totiž Michal Krčmář...

V kanadské zimě stříleli nejlépe biatlonisté Vítková a Krupčík

KŘUPAS. Český biatlonista Tomáš Krupčík zabírá při štafetovém závodě v Canmore.

Nejlepšími českými střelci sedmého kola Světového poháru v kanadském Canmore se stali Veronika...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Najdete na iDNES.cz