Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Kdo má lepší tým? Štafetová bitva gigantů je tady. S nečekaným norským tahem

  8:21
Pokljuka (Od našeho zpravodaje) - Norsko vs. Francie, duel biatlonových gigantů v mužské štafetě, to je pikantní menu posledních let. V sobotu se servíruje také na šampionátu na Pokljuce. Norové chtějí zpět titul, který jim loni Francouzi vzali. A rozhodli se k velmi překvapivému tahu v sestavě.

UHÁJÍ TITUL? Tak se štafeta francouzských mužů radovala v lednu z vítězství při poháru v Oberhofu. Odolají tlaku Norů na Pokljuce? | foto: AP

Na individuální tituly 1:1.

Na medaile z individuálních závodů 3:3.

Vyrovnaný je zatím souboj norských a francouzských mužů na tomto šampionátu.

Který tým je silnější? Štafeta je má od 15 hodin rozsoudit.

ONLINE

Štafeta mužů od 15 hodin

„Oba týmy jsou vyrovnané. Ani jeden není v mých očích větším favoritem,“ soudí český kouč Ondřej Rybář.

Sestavy byly do poslední chvíle zahalené tajemstvím.

V pátek ráno odmítal norský kouč Egil Kristiansen prozradit cokoliv o složení svého kvarteta. Vzápětí se však reportéři ptali Johannese Böa: „Pojedete opět poslední úsek?“

„Ano,“ odpověděl bez váhání.

Stejně tak Sturla Holm Lägreid potvrdil, že má štafetu rozbíhat.
Na druhý a třetí úsek se počítalo s Tarjeiem Böem a Johannesem Dalem.

Johannes Bö se ještě před pátečním tréninkem rozhovořil, jak chce po nepříliš vydařeném singl mixu svůj poslední úsek pojmout: „Pojedu ho jako sprint, v tempu hned od začátku. Na střelbu se nebudu nijak stresovat a odstřílím položky v tempu, které ovládám. V předchozích závodech jsem se je až příliš snažil urychlit.“

Očekával, že se na závěrečném úseku se utká s Francouzem Jacquelinem. S kým také jiným, že?

Když však byl trenér Kristiansen v pátek dopoledne konfrontován s Böovým vyjádřením, odmítl ho potvrdit: „Pokud to Johannes řekl, jsou to jeho slova, jeho odpovědnost. My zatím nic o sestavě sdělovat nebudeme. Snažíme se ji složit nesmírně pečlivě, abychom maximálně využili potenciál našich sportovců.“

Čísla a fakta

před štafetou mužů

Vybrané sestavy:
1 NORSKO
Lägreid, T. Bö, J. Bö, Christiansen
2 FRANCIE
Guigonnat, Fillon Maillet, Desthieux, Jacquelin
3 NĚMECKO
Lesser, Rees, 
Peiffer, Doll
4 RUSKO
Chalili, Jelisejev, Loginov, Latypov
5 ŠVÉDSKO
Femling, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson
6 ITÁLIE
Bionaz, Hofer, Giacomel, Windisch
7 RAKOUSKO
Komatz, Eder, Leitner, J. Eberhard
8 UKRAJINA
Cymbal, Pidručnyj, Pryma, Dudčenko
9 FINSKO’
Harjula, Seppala, Ranta, Hidensalo
10 ŠVÝCARSKO
Hartweg, Weger, Finello, Wiestner
11 ČESKO
Karlík, Moravec, Štvrtecký, Krčmář
13 SLOVINSKO
Dovžan, Fak, Tršan, Cisar
Startuje 27 štafet.

Jak to bylo loni: MS 2020 - štafeta mužů
1. Francie 1:12:35,9 (0+4)
2. Norsko +21,5 (1+12)
3. Německo +36,2 (1+8)
4. Rusko +1:44,7 (0+9)
5. Slovinsko +1:45,8 (0+8)
6. Rakous. +2:28,5 (2+12)
13. ČESKO +3:54,8 (0+14)

Od reportéra listu VG poté dostal kouč otázku: „Ale ti čtyři, co pojedou, jsou ti samí biatlonisté, kteří tu absolvovali předchozí tři závody, ano?“

"Uvidíme. Necháváme všechny možnosti otevřené. Nechceme ani závodníkům nic sdělovat v předstihu.“

A pak přišlo velké překvapení.

Finišmanem norské štafety bude 28letý Vetle Chrsitiansen. Muž, který je patnáctý ve Světovém poháru a ve všech dosavadních závodech na Pokljuce byl jen norským náhradníkem.

Mimo hru naopak zůstal Johannes Dale, bronzový z vytrvalostního závodu a čtvrtý ze sprintu, navíc třetí biatlonista pohárové klasifikace.

Důvod? Podle norských trenérů psychická nejistota Daleho na střelnici v posledních třech štafetách, do nichž nastoupil. Dale v nich vykázal střeleckou úspěšnost jen 70,1 procenta, zatímco Christiansen 85,8 procenta.

Ovšem ani Christiansen nemá na štafetu nejlepší vzpomínky. Loni ji na mistrovství světa v Anterselvě rozbíhal, musel po stojce na trestné kolo a dorazil na předávku se ztrátou 38 sekund. Norové posléze podlehli Francouzům.

Zklamaný Dale

„Po závodech, jaké jsem tu předvedl, jsem očekával, že budu v sestavě štafety,“ reagoval Johannes Dale na volbu trenérů. „Ale Vetle je velmi dobrým biatlonistou.“

V předchozích závodech na Pokljuce rozhodně Dale nebyl nejhorším z Norů. Tento primát jednoznačně držel Tarjei Bö, devátý ve sprintu, čtrnáctý ve stíhačce a sedmdesátý ve vytrvalostním závodě.

Nicméně starší z bratrů Böových si své místo ve štafety udržel.

„Tarjei se v ní vždy dokázal vzepnout k vynikajícím výkonům, dokonce i tehdy, když byl nachlazený, nebo se mu nevedlo v předchozích závodech,“ hájil jeho nominaci bratr Johannes.

Volba trenérů zaskočila také samotného Christiansena. „Kdyby mi někdo předtím řekl, že pojedu poslední úsek štafety poté, co jsem tu vůbec nezávodil, tak bych mu odpověděl, že to by byl největší šok tohoto šampionátu,“ vykládal.

Popisoval, že týden, během nějž se nepostavil na start, se mu hodně vlekl. „Ale snažil jsem se motivovat, jak to jen šlo. Absolvoval jsem na tréninku i soukromé testovací závody. Cítím, že jsem udělal vše, co šlo, abych byl připraven.“

NEČEKANÝ FINIŠMAN. Vetle Sjaastad Christiansen během stíhačky v Kontiolahti

Nikdo z norských trenérů, ani sportovní ředitel Per Arne Botnan se nevyjádřil konkrétně k tomu, proč Christiansenovi přidělili právě poslední úsek. „Rozhodli jsme se pro takovou sestavu, kterou považujeme za nejlepší. Bude to vzrušující závod,“ řekl pouze Botnan.

A tak se začalo spekulovat, hlavně v norských a francouzských médiích. Proč není Johannes Bö finišmanem? Proč jej nasadili na třetí úsek?

Možná právě proto, aby se vyhnul přímému souboji s Emilienem Jacquelinem, na nějž nemá z ledna nejlepší vzpomínky. 

Protože jak v Oberhofu, tak v Anterselvě, mu mladší z bratrů Böových na závěrečném úseku podlehl.

JACQELIN UMÍ PORÁŽET JOHANNESE BÖA. Takhle jej udolal loni ve stíhačce na MS v Anterselvě.

Také francouzská sestava bude jiná, než se na počátku šampionátu předpokládalo. Tehdy v ní ještě měl vyhrazené místo Fabien Claude, který měl doplnit trio Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Emilien Jacquelin.

Jenže Claude nepojede. Místo něj závod rozběhne původní náhradník Antonin Guigonnat, překvapivý mistr světa v singl mixu.

„Rozhodnutí jsme udělali už ve středu před vytrvalostním závodem,“ tvrdil sportovní ředitel Stéphane Bouthiaux. „Fabien odvedl ve štafetě v minulosti skvělou práci, ale tady se nenachází v nejlepším rozpoložení a bojoval i s nachlazením.“

Na Pokljuce dojel Claude dvanáctý ve stíhačce a 41. ve sprintu i ve vytrvalostním závodě.

V aktuální sezoně se zatím uskutečnily čtyři pohárové štafety. Norsko triumfovalo v té zahajovací v Kontiolahti. V Hochfilzenu zvítězili Švédové a pak už dvakrát Francouzi.

Tým Tre Kronor chce také na Pokljuce promluvit do bitvy na nejvyšších příčkách. Na třetím a čtvrtém úseku má své dvě hvězdy, mistra světa ve sprintu Martina Ponsiluomu a stříbrného ze stíhačky Sebastiana Samuelssona. Otázkou je, jakou výchozí pozici jim připraví dva slabší články štafety Peppe Femling a Jesper Nelin.

ŠVÉDSKÝ TRUMF. Mistr světa Martin Ponsiluoma.

Morální posilou pro švédský tým je přílet jejich šéftrenéra Johannese Lukase, který musel na operaci poté, co upadl ze schodů na Světovém poháru v Anterselvě. 

Neočekávalo se, že by se k týmu vrátil do konce sezony, ale úspěchy na tomto mistrovství jej motivovaly k cestě do Slovinska.

„Měl jsem zůstat doma šest týdnů, ale už jsem to nemohl na gauči vydržet,“ popisoval. „Než abych se díval na závody z gauče, budu radši stát v lese a křičet. Budu opatrný.“

Čísla a fakta

před štafetou žen

Vybrané sestavy:
1 NĚMECKO
Hinzová, Hettichová, Herrmannová, Preussová
2 FRANCIE
Bescondová, A. Chevalierová-Bouchetová, Ch. Chevalierová, Simonová
3 ŠVĚDSKO
Skottheimová, Perssonová, E. Öbergová, H. Öbergová
4 RUSKO
Pavlovová, Akimovová, Mironovová, Kajševová
5 NORSKO
Tandrevoldová, Eckhoffová, Lienová, Röiselandová
6 BĚLORUSKO
’Krjukovová, Alimbekavová, Solaová, Kručinkinová
7 ITÁLIE
Vittozziová, Carrarová, Sanfilippová, Wiererová
8 UKRAJINA
Merkušinová, Džimová, Blašková, Pidhrušná
9 RAKOUSKO
Zdoucová, Innerhoferová, Schweigerová, Hauserová
10 ČESKO
Jislová, Puskarčíková, Davidová, Charvátová
11 ŠVÝCARSKO
A. Gasparinová, S. Gasparinová, E. Gasparinová, Häckiová
12 USA
Dunkleeová, Reidová, Eganová, Irwinová
19 SLOVENSKO
I. Fialková, P. Fialková, Horváthová, Machyniaková
Startuje 23 štafet

Jak to bylo loni: MS 2020 - štafeta žen
1. Norsko 1:07:05,7 (1+9)
2. Německo +10,7 (0+9)
3. Ukrjina +18,4 (0+8
4. ČESKO +31,1 (0+10)
5. Švédsko +44,9 (1+11)
6. Švýcarsko +47,1 (0+11)

Před rokem Švédové obsadili ve štafetě až 10. místo, když je zbrzdila dvě trestná kola Femlinga.

Do medailové bitvy chtějí promluvit také Rusové, třetí v zatím poslední pohárové štafetě. 

„A rozhodně bych nepodceňoval ani Němce,“ říká český kouč Rybář. Jejich prapor po katastrofálních výkonech ve sprintu a stíhačce pozdvihl Arnd Peiffer stříbrem ve vytrvalostním závodu.

Čeští muži se v prosinci v Hochfilzenu překvapivě propracovali ve štafetě na páté místo, tehdy ještě s Tomášem Mikyskou na prvním úseku. 

Tentokrát by pro sestavu Mikuláš Karlík, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, Michal Krčmář bylo úspěchem umístění do osmé příčky. 

„Nepřijeli jsme bojovat o 10. nebo 15. místo,“ říká kouč Rybář.

Ženy: Francouzky bez Braisazové

Překvapení se odehrálo i při nominacích favoritů do ženských štafet (start v sobotu v 11.45). V sestavě Francouzek chybí Justine Braisazová-Bouchetová, patnáctá ve Světovém poháru.

„Justine se tu nedaří ani na lyžích, ani střelecky,“ vysvětloval sportovní ředitel Bouthiaux. „Obtížně snáší kritiku, která se na její hlavu snesla, a my nechceme riskovat, že proto na střelnici selže. Alespoň dostane čas na odpočinek před nedělním hromadným závodem.“

Místo ní se představí Chloe Chevalierová, až 43. v celkovém pořadí Světového poháru. Na možnost startu byla upozorněna už ve středu. 

„Nehrajeme se sestavami poker. Chceme, aby se na ně mohli závodníci ve své mysli dostatečně připravit. Chloe od začátku sezony ukazovala, že umí převzít zodpovědnost,“ tvrdil Bouthiaux.

Titul v závodě žen obhajují Norky, loni však ještě měly v sestavě Synnöve Solemdalovou, která mezitím ukončila kariéru. Letos tedy k Ingrid Tandrevoldové, Tiril Eckhoffové a Marte Oslbuové-Röiselandové přibude mladá Ida Lienová.

PŘED ROKEM. Norky Marte Olsbuová Röiselandová, Tiril Eckhoffová, Ingrid Tandrevoldová a Synnöve Solemdalová (zleva) vyhrály ženskou štafetu na MS v Anterselvě.

Dosavadní čtyři štafety této pohárové sezony měly pokaždé různé vítězky. Postupně zvítězily Švédky, Norky, Němky a Rusky, ale nejvyrovnanější formu prokázaly Francouzky, dvakrát druhé a jednou třetí.

ONLINE

Štafeta žen od 11:45

Maximem českého týmu bylo 6. místo v Oberhofu. A umístění v první šestce vyhlásili za cíl i čeští trenéři.

Pokusí se o něj sestava Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová.

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2021/2022

Vrcholem sezony budou závody na ZOH v Pekingu. Světový pohár pak vyvrcholí 20. března v norském Holmenkollenu. Celkové vítězství v seriálu SP obhajují norští biatlonisté Johannes Bö a Tiril Eckhoffová.

27. 11. - 20. 3. 2022 (program závodů)
5. - 19. 2. 2022
(Peking)

  • Nejčtenější

Opičí gesto a tvrdý trest. Hrabík si nezahraje třicet zápasů

Český hokejový útočník Kryštof Hrabík byl potrestán za rasistickou urážku, které se měl dopustit v zápase farmářské AHL...

Intimní zpověď Davidové: Jsou dny, kdy už prostě nemůžu, kdy nemám kam jít

Ne vždycky je všechno zalité sluncem, byť se to tak na první pohled může zdát. I zdánlivě věčně usměvavá a dobře...

Jsem omezený, kaje se Hrabík za rasismus. Třicetizápasový trest přijal

Český hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, za které dostal v nižší zámořské soutěži AHL zákaz...

Krejčíkovou ve čtvrtfinále skolilo vedro, Nadal v Melbourne ustál bitvu

Úvodní tenisový grandslam sezony Australian Open postupně směřuje k závěru, v úterý pozná první semifinalisty mužské i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčíková zkrátila zpoždění programu. Prožívá radost i žal: Puká mi srdce

Druhá partie, druhé přesvědčivé představení na modrých kurtech v Melbourne Parku. Tenistka Barbora Krejčíková po Němce...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Boj o vítězství překazil pád. Češky skončily ve štafetě na šestém místě

Ještě na předposlední střelbě živily české biatlonistky naději na senzační vítězství ve štafetovém závodě, když se v...

Tři nuly a obrovská šance Voborníkové: Ale už jsem měla šíleně zmrzlé prsty

Byl to její teprve dvanáctý závod ve Světovém poháru v kariéře. Dosud nikdy v něm nebodovala. A najednou 21letá Tereza...

Skvostná střelkyně Jislová: Zužitkovaly se roky tréninku s koučem Gjellandem

Zasáhla všech 20 terčů a v celosezonních statistikách patří mezi čtyři nejlepší střelkyně Světového poháru. Cílem...

Jeď, pořád jedeš o glóbus. Jak si Davidová řekla o křišťál a co bude dál

Premium Obstarala si injekci sebevědomí před odletem na olympijské hry. Markéta Davidová sice nevyhrála třetí vytrvalostní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...