Markéta Davidová na trati druhého sprintu v rakouském Hochfilzenu.

Markéta Davidová na trati druhého sprintu v rakouském Hochfilzenu. | foto: Petr Slavík / Český biatlon

Číslo 1 dostává... Markéta Davidová. Zkraje měl být slabší vítr, říká kouč

  • 34
Pokljuka (Od našeho zpravodaje) - Markéta Davidová, Česká republika, nasazena trenéry pro sprint biatlonistek na světovém šampionátu do první losované skupiny. Ale jaké místo v ní dostane, to jako vždy musel určit los. A ten v pátek večer rozhodl: Davidová, startovní číslo 1.

Čtyřiadvacetiletá Češka tak ve 14.30 otevře program individuálních klání žen na světovém šampionátu v Pokljuce.

Ne, nebyla z toho údajně zrovna nadšená. Jedničku jí vylosovali už při nepříliš vydařeném sprintu v Kontiolahti. V intervalových závodech nepatří toto číslo mezi biatlonisty k nejoblíbenějším. Obzvlášť pokud hrozí, že by mohlo sněžit a závodník s jedničkou by tudíž na zapadané trati mohl fungovat také jako pluh.

Ale sněžení podle meteorologů rozhodně není na programu dne. Jen mrazy okolo minus 10 stupňů.

Také Egil Gjelland, kouč českých žen, svoji největší hvězdu Markétu Davidovou uklidňoval.

„Nejdůležitější je jet technicky a takticky dobře, držet si správnou rychlost. Pak je jedno, jestli jedete s jedničkou, dvojkou nebo devadesátkou,“ říkal kouč. „První skupinu jsme vybrali proto, že by mohl být ze začátku trochu slabší vítr. Když jsem se ale večer díval na předpověď znovu, tak by nakonec měly mít všechny biatlonistky podobné podmínky.“

Čísla a fakta před sprintem žen

Startovní čísla, 
favoritky a Češky:

1 DAVIDOVÁ (ČR)
3 Alimbekavová (Běl.)
7 Herrmannová (Něm.)
11 Röiselandová (Nor.)
15 Preussová (Něm.)
17 CHARVÁTOVÁ (ČR)
18 Eckhoffová (Nor.)
23 Chevalierová-Bouchetová (Fr.)
25 Hauserová (Rak.)
27 Simonová (Fr.)
29 E. Öbergová (Švéd.)
31 H. Öbergová (Švéd.)
36 Wiererová (It.)
64 PUSKARČÍKOVÁ (ČR)
83 JISLOVÁ (ČR)
Startuje 99 závodnic.

SP ve sprintu
průběžné pořadí:

1. Eckhoffová (Nor.) 268
2. Röiselandová (Nor.) 262
3. H. Öbergová (Švéd.) 260
4. Preussová (Něm.) 199
5. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) 190
6. Hauserová (Rak.) 182
9. DAVIDOVÁ (ČR) 169
48. CHARVÁTOVÁ (ČR) 37

Jak to bylo loni
MS 2020 - sprint:

1. Röiselandová 21:13,1 (1)
2. Dunkleeová (USA) 
+6,8 (0)
3. CHARVÁTOVÁ (ČR) 
+21,3 (1)
4. Pidhrušná (Ukr.) 
+25,6 (1)
5. Herrmannová (Něm.) 
+30,5 (3)
6. Vittozziová (It.) +37,6 (2)
24. PUSKARČÍKOVÁ 
+1:11,5 (2)

Jedinou reálnou nevýhodou jedničky by tedy měl být fakt, že Davidová se na trati dozví minimum informací o mezičasech soupeřek. Ty bude dostávat pouze zpětně.

Ovšem i Martin Ponsilouma vyhrál v pátek s nízkým číslem 6.
Podobně loni v pohárovém Novém Městě suverénně ovládla sprint Denise Herrmannová s trojkou. A řadu dalších případů bychom mohli přidat. 

„Ve smíšené štafetě jsme viděli, že je Makula ve formě a dobře připravená na mistrovství světa. Uvidíme, jestli ve sprintu ještě dokáže zlepšit svůj výkon,“ podotkl Gjelland.

Z tréninků přicházely zprávy, že občas bojuje se střelbou.

„Neřekl bych,“ reagoval kouč. „Zkrátka je potřeba si to na střelnici odpracovat. Ve smíšené štafetě potom udělala jen jednu chybu na ležce, která je obvykle její silnou disciplínou. Takže má prostor ke zlepšení.“

V dosavadních pohárových sprintech této sezony Davidová postupně nasbírala 3, 1, 1, 3, 1 a 2 chyby.

Přesto v nich i díky rychlému běhu opakovaně atakovala první desítku a čtyřikrát do ní pronikla: šestá, pátá, sedmá, desátá.

V minulosti dokázala sprint Světového poháru v Anterselvě 2019 dokonce vyhrát a v sezoně 2019-2020 v nich dojela třetí v Östersundu, Le Grand Bornard i Novém Městě. Disciplína s pouhými dvěma položkami je pro ni dosud statisticky nejúspěšnější. Ve sprintu dosáhla rovněž na své zatím nejlepší umístění na mistrovství světa: 7. místo předloni v Östersundu. 

Mezi kým v sobotu hledat největší favoritky?

První dva pohárové sprinty sezony ovládla Švédka Hanna Öbergová, ten třetí běloruský „skokan“ roku Dinara Alimbekavová (které však v lednu rychle odcházela forma). A po nich třikrát v řadě kralovala Norka Tiril Eckhoffová.

SÉRIOVÁ VÍTĚZKA. Tiril Eckhoffová se raduje po sprintu v Oberhofu.

Také loni přicestovala Eckhoffová na šampionát do Anterselvy v roli největší favoritky sprintu, jenže zkolabovala na střelnici a se šesti chybami ho dokončila na 59. místě. 

V závodě, který nabídl střelecké selhání mnohých předních biatlonistek, tehdy triumfovala jiná Norka Marte Olsbuová-Röiselandová, za ní se na stupně vítězů senzačně probily Američanka Susan Dunkleeová a Češka Lucie Charvátová.

V aktuální sezoně sice ještě Röiselandová žádné vítězství ve sprintu na kontě nemá, ale třikrát po něm stála na stupních vítězů. Na ty se v šesti dosavadních sprintech prosadilo dokonce 12 různých biatlonistek. 

Biatlon ONLINE

Sprint žen na MS v Pokljuce sledujte v sobotu od 14:30

Ve výčtu největších kandidátek medailí nesmíme opomíjet Rakušanku Lisu Theresu Hauserovou, dvakrát třetí v Oberhofu, Němku Franzisku Preussovou, Francouzsku Anais Chevalierovou-Bouchetovou, ovšem ani v průběhu sezony se poněkud trápící Dorotheu Wiererovou, která si v zatím posledním pohárovém sprintu řekla o 2. místo.

Loňská bronzová medailistka Lucie Charvátová během sezony ve sprintech bodovala pouze třikrát, nejlépe na 24. místě v Hochfilzenu. V pátek si na Pokljuce podobně jako Michal Krčmář pochvalovala změněné podmínky na trati. 

„Po předchozích sněhových přívalech začalo mrznout a trať je velmi tvrdá, což jsou ty nejlepší podmínky, co si mohu přát,“ prohlásila. 

Emoce z loňské Anterselvě v její mysli opět ožívaly. „Je to jedna z mých nejkrásnějších vzpomínek a je to zároveň i důkaz, jak je ten náš sport krásný a že se to někdy povést může.“

PŘED ROKEM. Nevšední pohled na aktérky tiskové konference po sprintu žen na MS v Anterselvě. V popředí bronzová Lucie Charvátová.

Věří, že také na Pokljuce je schopná solidního výsledku. Což v sobě v jejím případě obnáší především předpoklad dobré střelby.

„Budu se modlit, abych tu byla střelecky v klidu. S ležkou vesměs problém nemám, stojka mě sice někdy překvapí, ale mám pocit, že ty úkony, které při ní dělám, už dělám v hlavě tak nějak systematicky, takže až půjde do tuhého, kousnu se a zvládnu to.“

V totéž doufá kouč Gjelland. 

„Ve smíšené štafetě pracovala Lucka na trati velmi dobře a také ležka byla dobrá,“ připomněl. „Dobře, po stojce musela na dvě trestná kola, ale i tak jsem viděl progres v tom, jakým způsobem střílela. To je nejdůležitější. Ve sprintu mají všichni otevřené dveře, což jsme viděli i v závodě mužů. Lucka musí odvést dobře svou práci. Pak je možné všechno.“

Charvátová vyrazí na trať se sedmnáctkou na hrudi. S číslem 64 odstartuje Eva Puskarčíková (letos bodovala ve sprintech dvakrát, nejlépe 22.) a s číslem 83 Jessica Jislová (jedenkrát body, 24. v Hochfilzenu).

Okolo půl čtvrté odpoledne už bude jasné, čí hymna se tentokrát v pokljuckém areálu bude hrát.


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)