Norský biatlonista Henrik L'Abée-Lund, nečekaný vítěz sprintu SP v Oslu.

Norský biatlonista Henrik L'Abée-Lund, nečekaný vítěz sprintu SP v Oslu. | foto: Petr Slavík / Český biatlon

Fourcada a Böa zaskočil ve sprintu nenápadný Nor. Češi v Oslu pohořeli

• 106
Jeho nejlepší umístěním ve Světovém poháru dosud byla dvě třetí místa, před vlastními fanoušky se však Henrik L'Abée-Lund ve sprintu v Oslu vybičoval k životní jízdě. Za překvapivým vítězem se seřadili biatlonoví giganti Johannes Thingnes Bö a Martin Fourcade. Češi propadli, nejlepší byl Ondřej Moravec, jenž dojel na konci třetí desítky.

Bídný výkon biatlonových reprezentantů znamená komplikaci pro konečné pořadí národů, v němž chtějí Češi uhájit pozici v nejlepší desítce.

Stále jsou v Poháru národů devátí, desátí Švýcaři už ale ztrácejí jen 21 bodů, jedenáctí Slovinci pak 70.

Sprint biatlonistů

Podrobnosti o závodu v Oslu

Ačkoli Moravec bezchybně střílel, pomalý běh ho nepustil výš než na 29. pozici. Jednu chybu spáchal olympijský medailista ze sprintu Michal Krčmář, který si dojel pro čtyři body za 37. místo. Z pětice Čechů se do nedělní stíhačky pro šedesátku nejlepších probojoval pouze Moravec s Krčmářem.

Jeden omyl zaznamenal i Jaroslav Soukup, který si v posledním individuálním závodě kariéry na světové scéně dojel pro 65. místo. Debutující mladík Jakub Štvrtecký skončil na 80. příčce.

Adam Václavík z deseti terčů zasáhl pouze tři a ve sprintu obsadil 90. místo. Horšího střelce mezi 103 závodníky, kteří závod dokončili, fanoušci nenašli.

„Podmínky nebudou dramatické, občas přijde malý poryv. A trať je slušná,“ věštil před závodem v televizním rozhovor trenér mužské reprezentace Michael Málek.

Jeho svěřenci příhodných podmínek nevyužili. Na trati se trápili a naopak zaznamenali jeden z nejhorších výsledků v letošní sezoně.

Velikány předskočila norská senzace

Zdálo se, že v závodě, který se jen hemžil čistými střelci, bude slavit prvenství Johannes Thingnes Bö. Ačkoli jednou chyboval, po stojce mu patřilo průběžné vedení a pelášil na triumfem, kterým by navíc zdramatizoval boj o velký křišťálový glóbus.

Jenže v závěrečném okruhu se k velkému výkonu vzepjal jeho krajan Henrik L’Abée-Lund. 31letý Nor skvěle běžel a v cíli se premiérově radoval z vítězství ve Světovém poháru. Druhou příčku obsadil mladší ze sourozeneckého dua Böových, třetí byl Martin Fourcade, který se poosmnácté v řadě podíval ve Světovém poháru na stupně vítězů.

V celkovém pořadí se Francouzův náskok před Norem snížil na 37 bodů, v nedělní stíhačce může Bö manko opět umazat. Češi se naopak budou soustředit na sobotní program.

Do biatlonového hodnocení národů se totiž počítají vytrvalostní závody, sprinty a štafety. Právě ty se pojedu na kultovním Holmenkollenu v sobotu a pro české reprezentanty to bude poslední možnost získat body v aktuální sezoně Světového poháru. Závěrečný podnik v Ťumeni český tým kvůli dopingové aféře ruských sportovců vynechává.

Závod SP v biatlonu v Oslu

Sprint mužů (10 km)

1. L'Abée-Lund 26:10,3 (0 trest. okruhů), 2. J.T. Bö (oba Nor.) -6,1 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -6,9 (0), 4. Eberhard (Rak.) -7,1 (1), 5. Hofer (It.) -15,5 (1), 6. Peiffer (Něm.) -16,8 (-1), 7. Garaničev (Rus.) -23,3 (0), 8. Fillon Maillet (Fr.) -28,8 (0), 9. Doll (Něm.) -35,2 (1), 10. Birkeland (Nor.) -41,2 (0), ...29. Moravec -1:13,6 (0), 37. Krčmář -1:32,5 (1), 65. Soukup -2:21,5 (1), 80. Štvrtecký -2:49,1 (3), 90. Václavík (všichni ČR) -3:39,8 (7).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 936, 2. J.T. Bö 899, 3. Šipulin (Rus.) 591, 4. Peiffer 559, 5. Fak (Slovin.) 528, 6. T. Bö (Nor.) 478, ...21. Moravec 282, 25. Krčmář 253, 42. Šlesingr 108, 78. Soukup 16, 84. Krupčík 9, 88. Václavík (všichni ČR) 7.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)