Zkusit se držet expresu Bö? Vražedné. Fourcade vzdává boj o glóbus?

Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö ve sprintu v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

21 2018
Na trati byl jako žíznivá čára. A na střelnici neomylný. V tom případě platí v současném biatlonu prostá rovnice: Johannes Thingnes Bö = neporazitelný muž. Tak jako při čtvrtečním sprintu v Novém Městě.

Když už Nor uháněl po druhém kole, setkal se na trati i se svojí letitou „Nemesis“ Martinem Fourcadem, jenž startoval o osm minut později a byl tedy o kolo pozadu.

Francouz se jej pokusil zachytit, ale to nejspíš neměl dělat.

„Johannesovo tempo bylo doslova vražedné a Fourcada uštvalo,“ usoudil Michal Krčmář. „Navíc se později také dozvěděl, že Bö nastřílel dvě nuly, i proto to možná sám přepálil.“

Biatlon ONLINE

Sprint žen v Novém Městě v pátek v 17:30

Francouz na střelnici nasbíral celkem čtyři chyby a v cíli se našel na 43. místě.

Poprvé od Östersundu 2014 se stalo, že v pohárovém závodě, který dokončil, nebodoval! Naposledy v Oberhofu 2011 měl ve sprintu na kontě více ran mimo terče.

Stál dlouze nehybně u cíle a hleděl, jak se na výsledkové tabuli jeho jméno propadá. Další závodníci procházeli kolem něj, poplácávali Fourcada po zádech, snažili se ho utěšit, ale on vůbec nereagoval.

„Je ve větší krizi, než jsem si myslel. Kompletně zkolaboval,“ pronesl Ola Lunde, komentátor norské televizní společnosti NRK.

Teprve do mikrofonu francouzského L’Equipu se sedminásobný šampion Světového poháru rozhovořil.

„Chtěl jsem upřednostnit rychlost před kvalitou, a to byla chyba,“ řekl Fourcade. „Potřebuji znovu najít svěžest ve své hlavě, kterou jsem tady postrádal mnohem více než tělesnou svěžest. Až ji znovu získám, budu opět více pozitivní než negativní.“

Vzápětí ve čtvrtečním večeru všechny překvapil.

Ne, nepojede sobotní stíhačku, oznámil. Nebude nahánět soupeře odkudsi ze 43. místa. Chce se soustředit až na nedělní hromadný závod, v němž všichni odstartují opět od nuly.

Jinými slovy: Martin Fourcade vzdává boj o velký glóbus!

Dával najevo, že mu nestojí za to závodit v sobotu kvůli 10 či 20 bodům, které by teoreticky při závěrečném účtování seriálu mohly být klíčové.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade ve sprintu v Novém Městě na Moravě.

KAM TY RÁNY LETĚLY? Trápení Martina Fourcada v Novém Městě na Moravě.

„Už nebudu schopný vyhrát poosmé v řadě velký glóbus,“ vyhlásil prostě. „Byl to můj hlavní cíl, který je teď pryč.“

Házel ručník do ringu předčasně? Vždyť stále zbývá sedm pohárových kol a stát se v nich může cokoliv.

Fourcade má na kontě v sezoně tři nepovedené závody, 24. místo ve sprintu v Pokljuce, odstoupení ze stíhačky tamtéž a nyní novoměstský sprint. Z páté pozice v poháru ztrácí 117 bodů, ovšem to stále není beznadějná situace, která by nešla zvrátit. Dva nejhorší výsledky se na konci zimy škrtají.

Jenže on to cítil jinak.

„Ještě mi zůstává jeden cíl, a tím je březnové mistrovství světa,“ řekl.

Fourcade mění plány. V sobotní stíhačce nakonec startovat bude

Kdo ví, zda potřeboval nejprve vychladnout a odhodit největší zklamání, nebo mu později důkladně promluvili do duše trenéři. Každopádně v pátek odpoledne vedení francouzského týmu oznámilo: „Martin změnil názor. V sobotu přece jen nastoupí.“

Johannes Bö, oslavující triumf ve sprintu o 21 sekund před Rusem Loginovem, se pochopitelně právě nachází na úplně jiné emoční vlně. Ve čtvrtečním večeru si liboval: „Dnes to byl perfektní závod. To je biatlon, jeden den se vám jede takhle skvěle a příští den klidně závod pokazíte.“

Se startovním číslem 23 vyhrál poslední předvánoční sprint už loni. Znovu mu tedy přineslo štěstí. A svět jej opěvoval.

„Bylo to dnes Bö-Gala. Dominance fenomenálního Nora degradovala většinu konkurentů do role statistů,“ psal německý odborný server Sport-1.

Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö v cíli sprintu v Novém Městě na Moravě.

SUVERÉN. Johannes Thingnes Bö míří do cíle sprintu.

Egil Kristiansen, kouč Norů, spokojeně přikyvoval: „Byl to Johannesův nejlepší závod v tomto roce, takřka dokonalý.“

A že měl Fourcade velké problémy? „Myslím, že bychom se měli soustředit na naše vlastní věci a ne na jiné,“ reagoval Kristiansen.

Po čtvrtém vítězství v sezoně patří nyní Böovi žlutý trikot lídra poháru s převahou 76 bodů na průběžně druhého Loginova.

Ještě jednoho vítěze však měl čtvrtek v Novém Městě.

České diváky.

Dvaadvacet tisíc jich dorazilo.

„Zase to tu úžasně hučí,“ rozhlédl se český kouč Zdeněk Vítek ze střelnice, zatímco Bö všem těm biatlonovým nadšencům děkoval: „Čím víc lidí mi fandí, tím víc energie z nich čerpám.“

20.prosince 2018 v 18:55, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 09:44

Standing ovation for @7ohannesbo who is looking more and more the one to beat in this season! 4th win tonight in #NMNM18 https://t.co/KRnynDKTyL

Tribunami mocně hnaná česká reprezentace představila při sprintu nové zářivě žluté zimní bundy realizačního týmu, které jsou rozhodně mnohem viditelnější než černé kombinézy závodníků.

A navrch tu byla i novinka na střelnici: olympijská vítězka Kateřina Emmons, poprvé v životě coby střelecká asistentka kouče při závodě Světového poháru.

Její manžel Matt podupával jen o dvacet metrů dál u dalekohledu týmu USA. Přivezli i všechny čtyři děti. „Dorazili jsme v noci na dnešek až ve čtvrt na dvě v noci, protože dcera měla předtím v Plzni koncert. Koupila jsem tu dětem boby a svěřila je dvěma odvážným dobrovolnicím,“ líčila Kateřina Emmons.

20.prosince 2018 v 20:11, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 08:50

Rodinný "výlet" na Vysočinu. Když vyrazíte s manželem na Světový pohár v biatlonu, stojíte na střelnici 20 metrů od sebe a nemluvíte spolu. Aneb Matt Emmons (úplně vlevo), coby střelecký kouč týmu USA, a Kateřina Emmons (úplně vpravo) coby střelecká asistentka českého týmu. https://t.co/6XMNsMSrPF

Při nástřelu konzultovala s Vítkem položky českých mužů, během závodu pozorovala, učila se. „Je to určitě lepší, než být s klukama jen na tréninku. Pro mě je strašně důležité vidět je takhle v akci. Dívám se, jak jde vítr, jakou zaujímají polohu, jak dýchají. Spousta se z toho dá vyčíst.“

U dalekohledu sledovala, jak Michal Krčmář a Ondřej Moravec shodně míjejí první terč vleže - a zasahují všechny zbývající.

První desítka jim zůstala z 20. a 23. místa opět vzdálena.

„Dnes mě ta atmosféra semlela. Byl jsem nervózní jako prase,“ nezastíral Krčmář. „Celá má ležka potom byla rozházená.“

Fotogalerie

Až v půli třetího kola se zklidnil a na posledních dvou kilometrech se udržel i Johannese Bö. „Ale ocitl jsem se totálně na své hranici,“ tvrdil po 16. běžeckém čase celkově a 9. nejlepším v závěrečném kole.

Rovněž Ondřej Moravec si vyčinil, že nebyl na trati patřičně uvolněný. „Zato na střelnici jsem do toho šel s plánem, že se s tím nebudu nějak stresovat. Ale hned první ránu při ležce jsem úplně vyhodil stejně jako v Hochfilzenu ve štafetě. Věřil jsem si na tu ránu až moc. Tím víc mě to mrzí.“

Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli sprintu v Novém Městě na Moravě.

POZDRAV DIVÁKŮM. Ondřej Moravec má ve sprintu odpracováno.

První domácí start ve Světovém poháru, okořeněný gejzírem protichůdných emocí, zažíval zatím junior Jakub Štvrtecký. „Kdyby mi před rokem řekli, že tu pojedu, bral bych to jako vtip,“ vykládal.

Začal skvostně a vybílil ležku. Jenže při stojce už toho na něj bylo moc. První ránu minul. „Škoda jí, ta má být jistá, pak si je střelec při celé položce jistější,“ litoval Vítek.

Štvrtecký zazmatkoval, při druhé ráně si vyhodil náboj, musel přebíjet, ještě jednou minul, ještě jednou přebíjel. „Nervozita, zbrklost, jedno s druhým. Při zdejší velké zimě jsem asi ani neměl dost velký cit v prstech,“ přemítal.

Emmons přesto viděla pozitiva: „U Kuby bylo vidět, že se toho nebojí, i když se mu zasekla hlezna. Šel do toho bez bázně.“

Štvrtecký po premiéře: Užil jsem si to. A ve stíhačce? Hlavně něco trefit

Český biatlonista Jakub Štvrtecký ve sprintu v Novém Městě na Moravě.

Běh na bořící se trati nazval Štvrtecký očistcem, přesto si vybojoval postup do stíhacího závodu. Což nemohla říci v 19 letech ani Markéta Davidová, která si ve stejném věku odbyla premiéru ve Světovém poháru v Novém Městě předloni.

„Prošli jsme si zdejším kotlem, uvolníme se a v sobotu už to bude ve stíhačce lepší,“ burcoval sebe i tým Krčmář. „Vždyť první čtyřka je jen půl minuty vzdálená.“

Moravcovi novináři připomněli, jak se v minulé stíhačce v Hochfilzenu zlepšil z 57. místa o třicet příček.

„To by v sobotu nebylo špatný,“ zasmál se. „Má být docela srandovní počasí a dost foukat, to vás klidně může hodit o patnáct míst dopředu i o čtyřicet míst dozadu. Rozhodně neskládám zbraně, dám do té stíhačky všechno. Věřím, že to bude zase o kousek lepší.“

Martin Fourcade s podobnými myšlenkami vzhlíží až k neděli. 

„Je vidět, že se Martin trápí,“ pozorovala jej Kateřina Emmons. „Občas to takhle na vás přijde. Ale on je neskutečný borec, vykřesá se z toho. Také ho to někam posune. Krize bývá někdy dobrá v tom, že vás posune jinam.“

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

Lehce překopl hřiště a všechno věděl, říká o Čechovi někdejší parťák

Jaromír Blažek (vlevo) utěšuje Petra Čecha po prohraném boji o postup do...

VIDEO Po trénincích během reprezentačních soustředěních spolu soutěžili, kdo míč dokopne dál. „Já a nikdo...

Karolína Plíšková na Australian Open postupuje, dvojče Kristýna končí

POZDRAV. Česká tenistka Karolína Plíšková zdraví diváky, poté co postoupila do...

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Karolína Plíšková si na Australian Open zahraje třetí kolo. S Melbourne se loučí Kristýna Plíšková...

Opět skvělí. Berdych a Kvitová v Melbourne postupují do osmifinále

LVICE. Přesně takovou tvář zatím Petra Kvitová v Melbourne nemusela předvádět....

Aktualizujeme Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Oba čeští tenisté během pátečního programu slaví postup do osmifinále Australian Open. Tomáš...

Nový Berdych září na síti. Dělám teď delší kroky, vysvětluje proměnu

Tomáš Berdych slaví na Australian Open postup.

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Když si Tomáš Berdych po delší zdravotní dovolené v Praze na Spartě poprvé zkusil servis, udivilo...

Patnáctý pohárový triumf pro Kuzminovou. Češky zcela selhaly

Zleva: Lisa Vittozziová (druhé místo), vítězka Anastasia Kuzminová a Hanna...

Třetím místem v nedělní štafetě v Oberhofu české fanoušky namlsaly na lepší zítřky. Všichni se...

Další z rubriky

Veřejný nepřítel Loginov. Nikdo ho nepozdraví, nikdo mu nepodá ruku

Rus Alexander Loginov dojíždí s vlajkou do cíle mužské štafety v Oberhofu.

Oberhof (Od našeho zpravodaje) Bylo 22. prosince po stíhacím závodě v Novém Městě na Moravě. Ruský komentátor Dmitrij Gubernijev...

Odložený sprint v Ruhpoldingu ovládl J. Bö. Češi propadli běžecky

Johannes Thingnes Bö vítězí ve sprintu v Ruhpoldingu.

Počtvrté v sezoně zvítězil ve sprintu. Johannes Bö vládne nejkratší biatlonové disciplíně, vedoucí...

Björndalen, legenda s mikrofonem: Jen Fourcade mě může překonat

Ole Einar Björndalen v závodu štafet v Hochfilzenu.

Oberhof (Od našeho zpravodaje) Catch me if you can. Neboli „Chyť mě, když to dokážeš“. Tak trochu v duchu slavného snímku Stevena...

Najdete na iDNES.cz