UF. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová odpočívá v cíli sprintu ve finském Kontiolahti, kde dojela třetí. | foto: AP

Výborná Soukalová. Ve sprintu v Kontiolahti skončila biatlonistka třetí

• 34
Nesnáším sprinty, opakuje Gabriela Soukalová celou letošní sezonu. Po sobotním závodě v Kontiolahti možná svůj pohled na závod s délkou 7,5 km opraví. Ve Finsku skončila 24letá česká biatlonistka třetí za Finkou Kajsou Mäkärainenovou a Norkou Torou Bergerovou a počtvrté v letošní sezoně stála na stupních.

Ve čtvrtek skončila Gabriela Soukalová ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti sedmá a říkala: "Bojím se, že druhý závod už nebude nic moc."

V posledních čtrnácti dnech toho příliš nenatrénovala, po olympijských hrách v Soči léčila zánět průdušek, devět dnů brala antibiotika, vynechala závody v Pokljuce. Přesto v prvním poolympijském startu překvapila. "Nečekal jsem to," přiznal i reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Sobotní sprinterský závod začala česká biatlonistka ve volnějším běžeckém tempu, na úvodních mezičasech lehce ztrácela na nejlepší. Jenže na střelnici excelovala, jak položku vleže, tak stojku bezchybně vystřílela a na mezičase po druhé střelbě figurovala na první pozici o 2,8 s před Finkou Kajsou Mäkärainenovou.

V posledním okruhu sice dvojnásobná olympijská medailistka  nějaké vteřiny na nejlepší ztratila, díky devátému nejlepšímu běžeckému času však v závěrečném finiši dojela na stupně. Za skvěle běžící Mäkärainenovou a Bergerovou skončila třetí.

"Je to perfektní, úžasný výsledek," řekla Soukalová na tiskové konferenci. "Poprvé jsem v této sezoně dokázala ve sprintu střílet čistě, což je velký úspěch. Možná jsem si při nemoci odpočinula a získala novou energii.

"Hodnotí se to velice příjemně," netajil trenér žen Jindřich Šikola v rozhovoru pro Českou televizi. "Třetí místo a dvě nuly to je parádní, i na trati podala vynikající výkon."

Podobně pozitivní slova adresoval také Veronice Vítkové. I druhá z českých biatlonistek se ve Finsku potýká s nepříjemným nachlazením, ale i ona se zaskvěla. Po šestém místě ve čtvrtečním závodě skončila tentokrát Vítková i díky bezchybné střelbě na 11. pozici.

Výsledky SP v biatlonu v Kontiolahti

Ženy - sprint (7,5 km)
1. Mäkäräinenová (Fin.) 20:53,6 (1), 2. Bergerová (Nor.) -6,2 (0), 3. Soukalová (ČR) -12,9 (0), 4. Kuzminová (SR) -18,1 (1), 5. S. Gasparinová (Švýc.) -27,0 (1), 6. Zajcevová (Rus.) -28,4 (1), 7. Wiererová (It.) -34,0 (1), 8. Dunkleeová (USA) -35,7 (1), 9. Henkelová (Něm.) -37,4 (0), 10. Viluchinová (Rus.) -39,4 (0), 11. Vítková -40,1 (0), ...39. Landová -1:47,7 (2), 64. Johanidesová -2:43,8 (0), 70. E. Puskarčíková (všichni ČR) -3:10,1 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 22 závodů):
1. Mäkäräinenová 721, 2. Bergerová 684, 3. Domračevová (Běl.) 596, 4. Eckhoffová (Nor.) 523, 5. Soukalová 510, 6. Henkelová (Něm.) 471, ...8. Vítková 469, 62. E. Puskarčíková 42, 75. Tomešová (ČR) 21, 80. Landová 18.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)