Norská biatlonistka Tiril Eckhoffová (uprostřed) ovládla sprint na 7,5 kilometrů v Östersundu, vlevo je druhá Veronika Vítková, vpravo pak třetí Kaisa Makarainenová. | foto: AP

Biatlonové hody pokračují: Vítková vybojovala ve sprintu druhé místo

  • 78
V únoru, na hrách v Soči, jsme prožívali českou biatlonovou pohádku. A pohádka je to i nadále. V Östersundu zažili Češi sobotu ve znamení číslice 2. Vynikajícím výkonem ji po galapředstavení mužů podtrhla bezchybně střílející Veronika Vítková. Od vítězné Norky Tiril Eckhoffové ji dělilo jen 4,6 vteřiny.

Tři dny před 26. narozeninami si jilemnická biatlonistka řekla o páté individuální stupně vítězů ve své kariéře ve Světovém poháru. Na kontě má už tři druhá a dvě třetí místa.

Čtvrtá je zároveň v celkovém pořadí Světového poháru. Což sečteno a podtrženo pro Čechy při prvním pohárovém kole v Östersundu znamená:

- tři umístění na stupních vítězů

- dva závodníci v elitní trojce celkového pořadí poháru

- a jedna žena jen těsně za ní!

Přitom to stále není konec. Na další skvělé výsledky v nedělních stíhacích závodech je zaděláno.

Zatímco mužům vládl ve sprintu „drtivou pěstí“ Martin Fourcade, mezi ženami to byl naopak vteřinový souboj o vítězství i další příčky. Vítkovou nejprve uklidnila čistá střelba vleže.

„S ležkou jsem se prala už na přípravě ve Vuokatti a tady to při individuálu tak trochu pokračovalo,“ líčila. „Tak doufám, že se teď s ní srovnám, když jsem sama sobě ukázala, že jde dát v závodě nulu.“

Ze druhé střelby, opět za nulu, potom vyrážela na trať coby nejrychlejší žena. O 7 vteřin v tu chvíli zaostávala Ukrajinka Semerenková, o 11 vteřin Norka Eckhoffová. Až později je po druhé střelbě všechny předstihla Italka Wiererová.

Ze zadních pozic se navíc tlačily vpřed dvě velikánky Domračevová a Mäkäräinenová, sice chybující na střelnici, zato běžecky už tradičně excelující.

Wiererová na posledním okruhu ztrácela, hrozbou pro Vítkovou nakonec nebyla ani Semerenková. Zato Eckhoffová, která nikdy předtím nevyhrála závod Světového poháru, pádila za životním triumfem.

Startovala dříve než Češka. Vítková proto věděla, že svůj náskok na Norku při průjezdech mezičasy posledního kola postupně ztrácí, 1200 metrů před cílem měla k dobru jen 4,3 vteřiny - a 300 metrů před metou už o tři desetiny zaostávala. Eckhoffová proťala cíl a čekala, jak na její čas odpoví česká soupeřka.

Fotogalerie

Ta se vydala ze všech sil, za cílem dlouze zhluboka vydechovala. Na norskou sokyni to nestačilo, chybělo 4,6 vteřiny. Odolala však svým časem útoku mocně finišující Domračevové, která rovněž startovala před ní, a stejně tak Mäkäräinenové. Finka v cíli naprosto vyčerpaná padla na zem.

„Když za mnou byla v pořadí i Kaisa, uvěřila jsem: Už bych na tom druhém místě mohla zůstat,“ vykládala nadmíru spokojená Vítková.

Čtyřiadvacetiletá Eckhoffová, která loni jen dvakrát stála na stupních vítězů, mezitím mohla začít oslavovat. Její vítězství nabíralo skutečné kontury.

A slavit mohl rovněž Zdeněk Vítek, trenér českého ženského týmu. Byl to v podání jeho svěřenek výborný sprint: druhá Veronika Vítková, sedmnáctá Eva Puskarčíková, třiadvacátá Jitka Landová.

„Byl jsem při závodě dost nervózní, rozestupy nebyly moc velké a kolem Verči to hodně lítalo. Ale nakonec to dopadlo dobře, její druhé místo je perfektní,“ hodnotil výsledky pro Českou televizi Zdeněk Vítek. „Pochválit musím i Evu Puskarčíkovou a Jitku Landovou, jednou chybovaly ve střelbě, ale podaly velmi slušný běžecký výkon.“

Také běh Gabriely Soukalové byl po její „studené sprše“ ve vytrvalostním závodě potěšujícím sdělením.

Úvodní položku vleže, kde ve čtvrtek čtyřikrát chybovala, tentokrát vyčistila Soukalová parádně. Její běh byl po pomalejším startu stále rychlejší, mohla bojovat minimálně o první desítku.

Jenže přišla položka vstoje. První rána mimo. Pak i druhá. A potom i třetí chyba. Následná tři trestná kola znamenala velkou ránu ambicím české hvězdy, nesrazila ji však do kolen. Dobrým během si řekla o své první letošní body za 29. místo.

„Gabčina ležka byla tentokrát výborná, bohužel si to vybrala vestoje. Ale snad to příště už spojí. Forma jde u ní nahoru,“ je přesvědčen kouč.

„Doufám, že jsem to tím dnešním během prolomila,“ věřila po závodě i Soukalová. „Ve čtvrtek bylo všechno špatně. Do závodu jsem tehdy šla s velkou nejistotou a ke všemu jsem ještě před střelnicí spadla. A pak už víte, jak to bylo dál...“

Závody SP v biatlonu v Östersundu

Ženy - sprint (7,5 km): 1. Eckhoffová (Nor.) 21:35,5 (1), 2. Vítková (ČR) -4,6 (0), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -7,6 (2), 4. Wiererová (It.) -9,4 (0), 5. Domračevová (Běl.) -9,5 (1), 6. Valj Semerenková (Ukr.) -25,8 (0), 7. Gregorinová (Slovin.) -43,4 (0), 8. Oberhoferová (It.) -46,5 (2), 9. Hildebrandová (Něm.) -46,8 (1), 10. Latuilliereová (Fr.) -48,5 (2), ...17. Puskarčíková 1:15,8 (1), 23. Landová -1:22,6 (1), 29. Soukalová -1:29,9 (3), 50. Charvátová (všechny ČR) -2:06,9 (3).

Průběžné pořadí SP (po 2 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 102, 2. Domračevová 100, 3. Eckhoffová 96, 4. Vítková 94, 5. Valj Semerenková 86, 6. Hildebrandová 70, ...19. Landová 39, 26. Puskarčíková 24, 41. Soukalová 12.

Výsledky Světového poháru v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartovala v sobotu 30. listopadu ve švédském Östersundu a předčasně byla ukončena v sobotu 14. března. Celkové vítězství ve Světovém poháru obhájili Johannes Bö z Norska a Dorothea Wiererová z Itálie.

30. 11. - 22. 3. (výsledky závodů)