Hromadný závod v Oberhofu ovládl domácí Schempp, Krčmář dojel devátý

TĚSNÝ FINIŠ. Simon Schempp projíždí s rukama nad hlavou cílem hromadného závodu v Oberhofu. O pár centimetrů se na druhé místo dostal Erik Lesser (vpravo) před Martinem Fourcadem | foto: Český biatlon, Petr Slavík

8 2017
Celé poslední kolo tahal Martin Fourcade tempo a snažil se Simona Schemppa utavit a utrhnout. Jenže domácí publikum svého hrdinu hnalo. Schempp si v cílové rovince před svého francouzského soka vybočil a v závěrečných metrech měl více sil. Před Fourcada se pak v posledních metrech dostal ještě Erik Lesser, který podtrhl německý triumf. Nejlepším z Čechů byl devátý Michal Krčmář.

„Doufám, že budou lepší podmínky než v sobotu – méně větru a větší teplo,“ přál si po stíhacím závodě Michal Šlesingr.

A přání se mu vyplnilo.

Ne, v Oberhofu nepražilo slunce a nebyl to ani závod bez větru. Přesto byly podmínky znatelně příjemnější než v sobotu. DKB-Ski Arenu znovu zahalily mraky, ale teploměr tentokrát ukazoval jen -2 stupně a i vítr se uklidnil.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Místo toho do Durynského lesa dorazila mlha.

S tou si nejlépe věděli rady domácí biatlonisté.

Ještě na poslední střelbu přijížděla dvojice Ole Einar Björndalen & Erik Lesser s dvacetivteřinovým náskokem na své pronásledovatele. Jenže oba jednou chybovali a tak se z dua stal kvintet – Björndalen, Lesser, Martin Fourcade, Simon Schempp a Jean Guillame Beatrix.

Hned za stadionem ale nasadil svůj turbo pohon francouzský fenomén a chvíli se zdálo, že si jede pro deváté vítězství této sezony.

Jenže vysoké tempo neudržel dostatečně dlouho.

Na horizontu se k němu dotáhl Schempp a těsně před cílem se k dvojici připojil i zrychlující Lesser.

Ještě jeden poslední nástup, ale ani tím německé duo Fourcade neodpáral.

V závěru už mu na finiš síly scházely a Schempp si tak dojel pro jedenácté vítězství kariéry.

Do elitní desítky Světového poháru se po třízávodní pauze probojoval Michal Krčmář. Při druhé střelbě vleže sice udělal dvě chyby a spadl na sedmnáctou příčku, pak ale pořadím hromadného závodu jen stoupal.

Fotogalerie

Do závěrečného kola vyrážel jako jedenáctý ale skvělý během (5. nejrychlejším v celém závodu) se vyšvihl ještě o dvě příčky výš.

„Je fajn, že když se to nepovede jednomu, zaskočí za něj někdo další. Svědčí to o síle mužstva,“ komentoval pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

Povedený závod má za sebou i Ondřej Moravec, který zaběhl sedmý nejrychlejší čas a po třech chybách na střelnici obsadil třináctkou příčku.

„Chybělo málo a mohl být taky v desítce. Nicméně to od Ondry bylo zase o kousek běžecky lepší než v minulých závodech. Snad bude jeho forma stoupat,“ přeje si Málek.

Hrdina sprintu i stíhacího závodu – Michal Šlesingr – zažil podobný vstup do hromadného závodu jako v Novém Městě – rovněž udělal hned při první položce tři chyby a ty jej odsunuly na úplný chvost startovního pole.

Tam i zůstal, jelikož Francouz Fillon Maillet ze závodu odstoupil. „Pro Michala to byl trochu nešťastný závod. Vítr byl stejný jako při nástřelu, asi to byly stržené rány,“ tvrdil Málek.

Vedení ve Světovém poháru si pojistil Martin Fourcade. Seriál aktuálně vede před Antonem Šipulinem o 231 bodů. Moravec je dvanáctý, Krčmář čtrnáctý a Šlesingr šestnáctý.

Jak se vše odehrálo

Hurá do mlhy. Třicítka nejlepších biatlonistů, mezi nimiž chyběl nachlazený Johannes Thingnes Bö, vyrazila přesně v 12:30 do 15 kilometrů dlouhého hromadného závodu. Mráz a prudký vítr v neděli vystřídala mlha, která pokryla oberhofský stadion.

NA TRATI. Martin Fourcade (vlevo) během závodu s hromadným startem v Oberhofu

NA TRATI. Martin Fourcade (vlevo) během závodu s hromadným startem v Oberhofu

Fourcade s Šipulinem tahají tempo. V prvním kole hromadného závodu se v úplném čele objevovaly hlavně dvě tváře – Martin Fourcade a Anton Šipulin. Francouzsko-ruská dvojice přivedla celý had biatlonistů až na střelnici.

Tři chyby Šlesingra. Třemi chybami si Michal Šlesingr hromadný závod odstřelil už v Novém Městě a v podobném stylu začal i ten v Oberhofu. Ze střelnice vyjížděl předposlední s více než minutovou ztrátou. Ondřej Moravec udělal jednu chybu, Michal Krčmář zůstával čistý a jako jediný z Čechů se držel ve vedoucí dvanáctičlenné skupině vedené Fourcadem.

Svendsen zlomil hůl. Čtyřnásobný olympijský vítěz zlomil ve druhém kole hůl, po pár metrech ale dostal od norského týmu novou.

Krčmářovy dvě chyby. Na střelnici přijížděl Krčmář jako šestý a šestý měl i čas střelby, jenže udělal dvě chyby a propadl se do druhé desítky těsně před Moravce. První skupina se zúžila na osm jmen, mezi kterými stále byli i Fourcade, Schempp nebo Björndalen.

Rusové nestíhají. Fourcade ve třetím hole zvýšil tempo a dva Rusové v první skupině – Cvetkov a Jelisejev – nestíhali a ztráceli vteřinu za vteřinou.

Björndalen jde do čela. Norský fenomén Ole Einar Björndalen ještě spolu s Erikem Lesserem jako jediní zvládli nástrahy oberhofské střelnice a dál pokračovali v závodě s čistým kontem. Třetí Schempp už ztrácel 25 sekund a Fourcade? Ten odjížděl až sedmý o 44 sekund zpět. Posouval se Moravec, který se díky už znovu čisté střelbě blížil k první desítce.

LEGENDA NA TRATI. Ole Einar Björndalen během závodu s hromadným startem v...

LEGENDA NA TRATI. Ole Einar Björndalen během závodu s hromadným startem v Oberhofu

Drama až do závěru. Lesser s Björndalenem při poslední střelbě svorně jednou chybovali a do závěrečného běžeckého kola tak vyráželi spolu s Fourcadem, Beatrixem a Schemppem. Byl to Fourcade, kdo se snažil rozhodnout už na trati, ale německé duo se jej drželo.

Krčmářův návrat. Na střelnici přijížděl jako třináctý, všech pět terčů vybílil, v posledním kole se přehnal přes dva soupeře a po třízávodním půstu se Michal Krčmář znovu dostal do elitní desítky.

Německý triumf. Až do cílové rovinky se Fourcade snažil zbavit svých dvou německých pronásledovatelů, ale v Oberhofu neměl dost sil. Schempp se přes něj v cílové rovince prohnal a Fourcade pak prohrál o pár centimetrů i s Lesserem.

Světový pohár v biatlonu

Oberhof (Německo)

:Muži - závod s hromadným startem na 15 km: 1. Schempp 38:30,9 (1 trest. okruh), 2. Lesser (oba Něm.) -0,4 (1), 3. M. Fourcade -0,4 (2), 4. Beatrix (oba Fr.) -13,2 (1), 5. Björndalen (Nor.) -19,5 (1), 6. Doll (Něm.) -47,8 (2), 7. Svendsen (Nor.) -52,8 (2), 8. Babikov (Rus.) -53,1 (2), 9. Krčmář (ČR) -58,9 (3), 10. Weger (Švýc.) -1:00,8 (1), ...13. Moravec -1:13,3 (3), 29. Šlesingr (oba ČR) -4:00,4 (6).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 610 b., 2. Šipulin (Rus.) 379, 3. Schempp 370, 4. Lesser 347, 5. Cvetkov (Rus.) 329, 6. Peiffer (Něm.) 326, ...12. Moravec 237, 14. Krčmář 233, 16. Šlesingr 225, 46. Soukup 51, 52. Václavík 32, 81. Krupčík (všichni ČR) 3.

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si...

Hertl nastartoval velký obrat, Krejčí asistoval u postupu Bostonu

Marc-Andre Fleury v brance Vegas je překonán, radují se Timo Meier (vlevo) a...

V úterý žila hokejová NHL dvěma sedmými zápasy. Zatímco Boston, s Davidem Krejčím (0+1) a Davidem...

Blázinec v San Jose. Takový zápas jsme nezažili, zářil Hertl i spoluhráči

Hokejisté San Jose slaví postup do 2. kola play off. Vegas srazili v...

VIDEO Kdo z českých fanoušků si přivstal, nelitoval. V sedmém utkání úvodního kola play off NHL mezi San...

Neumí anglicky, smáli se Hertlovi. Ten pak kritiky umlčel rekordním gólem

Český útočník ve službách San Jose Tomáš Hertl slaví rozhodující gól do sítě...

VIDEO Už byl unavený, když přebíral puk a řítil se do brejku. V tu dobu běžela 92. minuta utkání - tedy...

Osmnáctka vedení nad Kanadou neudržela. Ve čtvrtfinále narazí na Švédy

Filip Přikryl svádí rychlostní souboj s kanadským protivníkem.

Umea (Od našeho spolupracovníka) Hokejová reprezentace do 18 let zakončila vystoupení v základní skupině MS ve Švédsku porážkou....

Další z rubriky

Vítková: Postupem do hromaďáku se potvrdilo, že se mi koncem sezony daří

Česká biatlonistka Veronika Vítková (v popředí) se pere s tratí stíhacího...

Patří mezi nemnoho biatlonistů, kteří se v závěru sezony zlepšují. Třináctým místem ve stíhacím...

Wiererová ovládla Světový pohár. Poslední hromadný závod pro Öbergovou

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová slaví vítězství v celkovém hodnocení...

Závěrečné klání tohoto ročníku Světového poháru biatlonistek nabídlo i poslední zápletky. A to...

Davidová a spol. zakončí biatlonovou sezonu v Jablonci

Česká biatlonistka Markéta Davidová se rozhlíží během stíhacího závodu v Oslu.

Nejlepší čeští biatlonisté se po roce opět představí doma v Jablonci. Ve středu od 16.30 je tu na...

Najdete na iDNES.cz