Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

S pomocí AC/DC a Guns N' Roses. O Krčmářově proměně i Štvrteckého výměně

  11:15
Ty dva závody dělí od sebe jen třináct dnů, ale jako by v nich závodili dva úplně jiní Michalové Krčmářové. Ten, který s námi debatoval na konci světového šampionátu v Anterselvě, byl mužem tápajícím a hledajícím. Naopak ten, který se hnal v pátek po trati novoměstského sprintu, byl sebevědomý, nabuzený a tak moc silný.

Michal Krčmář hovoří v Novém Městě s novináři po čtvrtém místě ve sprintu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Jsem ze svých posledních výkonů rozpačitý,“ říkal mi Michal Krčmář za cílem mužské štafety v Anterselvě.

Skvělý Krčmář skončil ve sprintu čtvrtý, suverénně vyhrál Johannes Bö

Zpravodajství z pátečního závodu

„Po závodech žádná radost, kumuluje se zklamání,“ rozpovídal se tehdy. „Připadám si bez šťávy, bez energie. Musím se nad tím zamyslet, proč se tak děje. Už dva tři roky po sobě mi na konci sezony docházejí síly. To je nutné do dalších let změnit. Protože jinak tu nemám co pohledávat.“

Majitel stříbra z olympiády v Pchjongčchangu 2018 vždy platil za biatlonistu, který o svých výkonech občas až příliš usilovně přemýšlí. Tak to má vrozené. 

Být jiný? Víc uvolněný? Snadno se říká, mnohem hůř provádí.

„Jsem typem člověka, který si největší tlak vytváří na sebe sám. Musím zvládnout své očekávání. Pak věřím, že lidem dokážu přinášet radost,“ řekl.

Po večerech si tehdy v Anterselvě chodíval sednout s trenéry Ondřejem Rybářem a Zdeňkem Vítkem, rozebírali možné příčiny jeho stavu. „Byl jsem ze všeho tak nějak přešlý. Cítil jsem, že mám potenciál na jiné výsledky. Ale hlavně jsem se potřeboval vypovídat.“

Michal Krčmář zakončil nepovedenou českou štafetu v Anterselvě.

V ANTERSELVĚ. Michal Krčmář coby finišman nepovedené české mužské štafety na mistrovství světa.

Přesto, ještě než s českým týmem opustil Anterselvu, Krčmář pookřál. „Naštěstí mám letos dva vrcholy,“ vyhlásil. „Tím druhým je Nové Město. Nechci teď zabředávat do myšlenek, proč mám v sezoně velké výkyvy. Na to není čas. Dám se zase do kupy a začnu se připravovat na Nové Město. Když mi to nevyšlo tady, tím víc se namotivuju, abych uspěl tam.“

Tehdy ještě netušil, že domácí Světový pohár zažije takřka bez diváků, že mu budou u trati fandit jen nezlomné hloučky věrných, přešlapujících v lese v bahně za ochrannou bariérou.

„To ticho je fakt ubíjející,“ prohlásil na stadionu před pátečním sprintem. Vzápětí si přikázal: S tím musíš něco udělat.

Aby ticho přehlušil, nasadil si zcela výjimečně při rozjíždění sluchátka a pustil si do nich rock: AC/DC a Guns N’ Roses . 

A recept fungoval.

„Díky tomu jsem se uzavřel do svého světa. Našel jsem si cestu, jak se zkoncentrovat.“

7. března 2020 v 7:47, příspěvek archivován: 7. března 2020 v 8:49

Tak tedy na trať. Všichni velcí favorité už na ní jsou. Teď startovní číslo 55 - Michal Krčmář, Česká republika. 

Ne, předchozí rocková vložka ho nerozpálila natolik, aby hned od startu nasadil raketové tempo. To není jeho styl. První kolo má vždy rozvážnější, pomalejší.

Ale když po ležce vyčistil na střelnici i stojku, přišlo to.

Opět jednou, po dlouhé době, se zjevil na scéně Michal Krčmář coby muž velmi rychlých posledních kol.

Na stojku přijížděl devátý.

Když se s ní vypořádal, včetně ošidné páté kalibrové rány, volali na něj. „Jsi sedmý, ale jen deset sekund od čtvrtého.“

Hnalo ho vědomí deseti sestřelených terčů, pocit vlastních neubývajících sil, jistota dobře namazaných lyží i vidina veliké šance na super výsledek, jež se před ním otevírala.

Michal Krčmář během sprintu v Novém Městě

DO POSLEDNÍCH SIL. Michal Krčmář na trati sprintu v Novém Městě

Ta poslední kola ve mně furt jsou, umím je, nezapomněl jsem to, říkal si.

Tolik členů týmu bylo rozestavěno podél trati a snažili se mu v jeho snažení pomoci. „Vždycky se mnou běželi kousek kopce a volali: Jedeš dobře, posouváš se dopředu.“

Na metě 7,7 kilometru dostal hlášení: „Už jsi pátý.“ Předstihl legendu Martina Fourcada, jehož náladu v předchozím kole pokazila zlomená hůlka. A útoku expresu Krčmář neodolal ani Emilien Jacquelin, mistr světa ve stíhačce.

Už byl pod kopcem, vedoucím do cíle, zbývalo mu posledních 700 metrů, když na něj křičeli: „Jsi ve vteřině za Fakem.“

Čtvrtý Krčmář: Byl jsem nahecovaný a chtěl jsem tu prodat, co umím

To dám, mohl bych Jaka udělat, musím, motivoval sám sebe.

Stalo se.

Přiřítil se do cíle v čase o 2,5 sekundy rychlejším, než jaký měl na kontě Jakov Fak, velezkušený Chorvat ve slovinských službách.

Michal Krčmář právě napsal nejpůsobivější český příběh pátečního sprintu.

Ale zdaleka ne jediný.

V den, kdy naposledy stanul ve startovní brance individuálního pohárového klání veterán Michal Šlesingr, zažil nejbláznivější závod své zatím velmi mladé biatlonové kariéry benjamínek týmu Jakub Štvrtecký.

Však také říkal: „Jet svěťák bez lidí, upadnout, absolvovat ho se dvěma zbraněmi a dát dvě nuly, to se vám moc často nestane.“

Po čisté ležce šel ve druhém kole při sjezdu do až příliš velkého rizika, odstředivá síla ho přetočila a odporoučel se na zem. Než se zvedl a rozjel, ztratil možná 15 sekund a co bylo ještě horší, zlomil si patku u pušky. Což nevěděl, až Ondřej Rybář jej na tenhle malér pod kopcem upozornil.

Jakub Štvrtecký na trati v Novém Městě

TAK CO SE MI JEŠTĚ STANE? Jakub Štvrtecký a jeho boj s pády i nefunkčními zbraněmi.

Češi měli jako obvykle u střelnice připravenou rezervu, jenže ta je úplně jiná, než Štvrteckého vlastní malorážka, na jeho poměry strašně krátká.

Vzal si ji, postavil se na stojku a s pocitem „už stejně nemám co ztratit“ vykouzlil další nulu.

Později si ho další biatlonisté dobírali: „Měl bys to dělat častěji a brát si do závodu rezervu, pak budeš střílet líp.“

Skončil na bodech, jednatřicátý, a mohl jen litovat, že jej časová ztráta kvůli pádu a výměně zbraně připravila o post ve druhé desítce a start v nedělním hromadném závodu.

Fotogalerie

Sprint mužů v Novém Městě

To Michal Krčmář se mezitím chystal na slavnostní ceremoniál, při němž měl společnost vskutku exkluzivní: Johannes Bö, Quentin Fillon-Maillet, Tarjei Bö, Jakov Fak a Martin Fourcade. Jako by se ocitl na exkurzi v Síni slávy světového biatlonu, vždyť kolem něj stál samý mistr světa.

„Co tady dneska předvedl Johannes, je až neuvěřitelné,“ ocenil Krčmář.

Ačkoliv, jak pro koho.

„Já věděl už před závodem, že Johannes je tu dnes v podstatě neporazitelný,“ tvrdil Tarjei Bö. „Jakmile jsem viděl dnešní podmínky (10 cm nového, ale po dešti vlhkého sněhu, vysoká vlhkost vzduchu, teplota +1 stupeň), pomyslel jsem si: V takových je mnohem lepší než všichni ostatní.“

Johannes dal staršímu bráchovi za pravdu. Na trati neměl konkurenci. „Yes,“ vykřikl jeho kouč Siegfried Mazet, když i ve stoje zlikvidoval všech pět terčů, protože na sprint s bilancí 0-0 se hezkých pár týdnů načekal.

A tak v cíli, v němž měl luxusní 22sekundovou převahu před druhým Fillonem-Mailletem, mladší z bratrů Böových právem pronesl: „Perfektní den, perfektní závod.“

Ze ztráty na Martina Fourcada v bitvě o velký glóbus ukrojil nesmírně cenných 22 bodů, takže jejich odstup při započtení škrtů dvou nejméně povedených závodů činí už pouze 16 bodů.

Johannes Thingnes Bö na trati v Novém Městě

NAHÁNĚNÁ S FOURCADEM. Johannes Thingnes Bö je zase o kousek blíž k velkému glóbu.

„Musím jít za velkým glóbem pěkně postupně, malými krůčky, protože mi soupeři nic nedarují,“ říkal. „Mám jedinou možnost, jak na glóbus dosáhnout: zkusit vyhrát každý závod.“

Ještě jich bude šest. A Fourcade ví, že šestka je v tomto případě veliké číslo.

Bö ještě ze stupňů vítězů poslal polibek imaginárním divákům a příběh sprintu mužů v Novém Městě se pomalu uzavíral.

Michal Krčmář v něm vydřel druhý nejlepší pohárový výsledek kariéry. Ale stejně jako o den dříve třetí žena Markéta Davidová tak trochu nevěděl, co si s tím počít.

„Z těch prázdných tribun na mě padla deka, mám kvůli nim smíšené pocity. Vždycky jsem chtěl přinášet lidem radost,“ vyprávěl. 

Ale až ty pocity odezní... „Jasně, pak si uvědomím, že každý výsledek do šestého místa snese ta nejpřísnější měřítka. A být čtvrtý ve sprintu se obzvlášť cení, k tomu musíte spojit opravdu velmi dobrou střelbu i velmi dobrý běh. Jo, dojde mi, že jde o obrovsky cenný výsledek,“ přitakal.

Koneckonců fanoušci s ním na stadionu svým způsobem také oslavovali. 

Na tribunách se v pátek objevily české vlajky s nápisy: „Nejsme slyšet, nejsme vidět, přesto jsme tu s vámi.“

Autor:
  • Nejčtenější

Vondroušová šokovala Ósakaovou, uspěl i debl Krejčíková, Siniaková

Český tenis bude mít ve čtvrtfinále olympijského turnaje dvojnásobné zastoupení. Ve dvouhře na účast mezi poslední...

Nechcete covid? Kloktejte ústní vodu. Kdo je nakažený lékař v Tokiu

Premium Jeho tvář nejspíš tenisoví fanoušci znají. Dlouhá léta totiž sedí s českým fedcupovým týmem při zápasech v hledišti....

Pandořina skříňka, kterou Češi otevřeli cestou do Tokia. Co se ví, a co ne

Zdálo se to jako velmi dobrý nápad. Část české olympijské výpravy poletí na hry charterem z vojenského letiště...

Plíšková, Krejčíková a Vondroušová jsou v osmifinále, Kvitová odpadla

Na osmifinále olympijského turnaje v tenisu dosáhly tři české reprezentantky. Karolína Plíšková v Tokiu přemohla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na startu překážela loď. Triatlonisté jen nechápavě mávali rukama

Olympijský závod triatlonistů začal v Tokiu skandálním selháním. Startovní výstřel zazněl ve chvíli, kdy před molem se...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

VÝSLEDKY: Přehled závodů Světového poháru v biatlonové sezoně 2020/21

Biatlonová sezona 2020/21 skončila. Největším úspěchem české reprezentace byla zlatá medaile Markéty Davidové z...

Dát poslední ránu je blaho jako při orgasmu, tvrdí bývalý biatlonista Moravec

Premium Vypláznutý jazyk a jízda na jedné lyži - takhle se dnes už bývalý biatlonista Ondřej Moravec (36) obvykle řítil do...

Johannes Bö ve stíhačce klopýtl, Lägreid vyhrál a sahá po velkém glóbu

Skvěle využil zaváhání úhlavního rivala na poslední položce a do maximální možné míry zdramatizoval bitvu o velký...

Král není mrtev, ať žije král. A teď jsem prázdný, říká Johannes Bö

Nikdy předtím se Johannes Bö ze třetího místa v cíli neradoval tak jako v neděli v Östersundu. Ale měl pádný důvod....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...