Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow | foto: Petr Slavík, Český biatlon

16 2019
Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si oproti sprintu polepšily, Vítková dosáhla na svůj suverénně nejlepší výsledek v sezoně v podobě 9. místa, Markéta Davidová vystoupala dokonce o 20 míst až na dvanáctou příčku a Eva Puskarčíková dojela dvaadvacátá.

Podruhé v sezoně skončil závod německým double. Tentokrát se o něj postaralo duo Denise Herrmannová - Franziska Hildebrandová.

Za nimi si přijela pro třetí místo finská veteránka Kaisa Mäkäräinenová, zatímco norská vítězka sprintu Marte Olsbuová-Röiselandová se musela spokojit se čtvrtou příčkou.

Zároveň se převléká ve žlutém.

ONLINE

Stíhací závod jsme podrobně sledovali

Novou vedoucí závodnicí Světového poháru se stala poprvé v životě Italka Lisa Vittozziová, která má nyní k dobru sedm bodů na neobvykle chybující krajanku Dorotheu Wiererovou. Ta totiž projela cílem až dvacátá, když cestou minula hned osm terčů!

Zato střelba českých žen, to bylo tentokrát velkolepé a působivé proměňování černé barvy v bílou.

Vždyť z celkového počtu 60 terčů jich Češky v této stíhačce zasáhly 58.

Veronika Vítková pálila „jako z kulometu“, ani jednou se nemýlila a navrch zaznamenala třetí nejrychlejší střelbu dne. Čtyři své položky zvládla za 24, 27, 23 a 22 sekund. Jakoby z ní spadly jakési neviditelné zábrany.

Veronika Vítková (v popředí) se chystá na střelbu vestoje ve stíhacím závodě v...
Markéta Davidová na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow
Eva Puskarčíková se řítí po trati stíhacího závodu v Soldier Hollow.

VZHŮRU VÝSLEDKOVOU LISTINOU. Zleva Vítková, Davidová, Puskarčíková.

„Když měla Verča v poslední době běžecký útlum, snažila se i v tréninku tím rychleji střílet - a teď se jí ta rychlá střelba přelila i do závodů,“ vysvětloval asistent kouče Jiří Holubec pro Českou televizi. „Občas střílí trochu vabank, zatím jí to vychází a je to paráda.“

SP v Soldier Hollow

Přehled všech závodů

Deváté místo Veroniky Vítkové ve stíhacím závodě bylo nejlepším výsledkem českých biatlonistů v osmém podniku Světového poháru 2018/2019. Zde je přehled všech závodů.

Čtvrtek 14. února
Sprint ženy

Pátek 15. února
Sprint muži

Sobota 16. února
Stíhací závod ženy
Stíhací závod muži

Neděle 17. února
Smíšená štafeta dvojic
Smíšená štafeta

Rovněž částečný posun běžecké formy a 31. čas dne může být pro psychiku Vítkové, dostávající v posledních měsících těžké rány, vítanou vzpruhou.

Markéta Davidová během stíhačky rozumně na své rány vyčkávala, aby je neuspěchala stejně jako ve čtvrtek. Odměnou jí byl teprve druhý čistý čtyřpoložkový závod kariéry.

Pouze Eva Puskarčíková tak nechala při stojce i ležce po jednom ze svých terčů svítit černě.

Ale i ona, stejně jako její dvě kolegyně, si v porovnání se sprintem polepšila. Vítková vystoupala z 19. místa na startu na konečné 9. v cíli, Davidová z 32. na 12. místo a Puskarčíková z 23. na 22.

V boji o první příčku ztratila Marte Olsbuová-Röiselandová vedení hned na úvodní ležce, v čele ji vystřídala Anastazia Kuzminová. Jenže při následující druhé ležce se ani slovenská reprezentantka nevyvarovala chyb a od té doby hrály první housle tohoto závodu Němky.

Franziska Hildebrandová vyrážela ještě po závěrečné stojce na trať první, ale běžeckému uragánu jménem Denise Herrmannová nemohla odolat. A tak si Herrmannová, která na své poměry velmi dobře střílela (jen dvě chyby), doběhla pro třetí pohárové vítězství v životě.

Kuzminová chvíli Češkou

Podle hlasatele, který zval šest nejlepších biatlonistek na pódium k slavnostnímu vyhlášení, měla česká reprezentace dokonce i pátou ženu v cíli stíhačky. Hlasatel totiž oznámil: „ANASTAZIA KUZMINA, CZECH REPUBLIC.“ Ovšem žádná změna se samozřejmě nekoná, Kuzminová dál hájí slovenské barvy. Ona řada Američanů stejně dodnes dělení Československa úplně nepobrala...

Na trati dosáhla Herrmannová jednoznačně nejrychlejšího běžeckého času. Pátá je v této dílčí klasifikaci Markéta Davidová, pomalejší o 43 sekund. Mladá Češka se také díky tomu vyšvihla do druhé desítky celkového pořadí Světového poháru.

Davidová se navrch stala třetí  „skokankou“ dne. Nejvíce, o 22 míst v porovnání se sprintem, si polepšila Němka Preussová, která poskočila z 50. na 28. místo. O 21 příček se zlepšila Italka Gontierová a o 20 míst právě Davidová.

Jak se vše odehrálo

Kuzminová do čela. Vyrážela na trať sice až pátá se ztrátou 28 sekund, ale první ležka vynesla Anastázii Kuzminovou do čela o 8 sekund před Polku Hojniszovou, protože nejlepší dvě závodnice sprintu chybovaly: Röiselandová jednou a Mäkäräinenová dvakrát. Ještě hůře si vedla žena ve žlutém Wiererová a třemi chybami zahájila velký propad.

Češky: Všechno sestřelíme! V podání českých žen byla hned úvodní ležka parádní. Vítková, Puskarčíková i Davidová vyčistily veškeré terče a posouvaly se pořadím na 14., 21. a 24. místo. Položka Vítkové za 24 sekund byla při této zastávce na střelnici druhá nejrychlejší ze všech.

České biatlonistky Markéta Davidová (vlevo) a Eva Puskarčíková (uprostřed) ve...

ČEŠKY V AKCI. Markéta Davidová (vlevo) a Eva Puskarčíková (uprostřed) ve stíhacím závodě v Soldier Hollow před vedoucí ženou celkového hodnocení SP Dorotheou Wiererovou.

Další střídání. Kuzminovou zbrzdily dvě chyby na druhé ležce, nové vedoucí duo vytvořily Němka Hildebrandová s Polkou Hojniszovou. Na třetí příčce jedoucí Herrmannová ztrácela 19 sekund.

Ahoj, první desítko. Vítková perfektně zvládla i druhou ležku a probila se už na 10. místo. Na sedmnáctou příčku vystoupala po další bezchybné položce Davidová. První českou chybu na střelnici vyrobila Puskarčíková.

Půl minuta pro Hildebrandovou. Herrmannová ve třetím kole vytrvale snižovala ztrátu, ale na střelnici při úvodní ze stojek vládla Hildebrandová. Naopak její krajanka minula jednou, Hojniszová a Kuzminová dvakrát a  Hildebrandová rázem odjela s náskokem půl minuty.

Fotogalerie

Já už jsem osmá? Vítková během třetího kola ztratila jednu pozici, i při své třetí střelbě však zůstala neomylná a najednou se našla na osmém místě. Davidovou třetí nula vymrštila na 13. místo. A další nula - Puskarčíková, navíc extrémně rychlá položka za 22 sekund a průběžně 21. pozice.

Německá bitva. Náskok Hildebrandové před Herrmannovou klesl ve čtvrtém kole na 18 sekund. Obě Němky poté minuly jeden terč, čímž nabídly šanci průběžně třetí Vittozziové. Nevyužila ji, chybovala dvakrát. Nadále tedy vedla Hildebrandová o 12 sekund před Herrmannovou, třetí Mäkäräinenová zaostávala o půl minuty.

Všech 20 terčů vyčištěno. Vítková zůstala na střelnici famózní. Čtvrtou nulou potvrdila pozici na 8. místě a utíkala si pro výsledek, o kterém by si ještě před třemi dny snad nenechala ani zdát. Čtvrtá nula Davidové posunula další Češku na 12. místo. Po pár stovkách metrů na trati jela dokonce desátá.

Ruce vymrštěné nad hlavu. V závěrečném kole Vítková neodolala náporu Polky Žukové, ovšem i tak v cíli po 9. místě nadšeně zvedala ruce nad hlavu. Rovněž na Davidové si stupňující se únava už vybírala daň, desátou příčku neuhájila, ale i ta dvanáctá je cenná.

Denise Herrmannová z Německa během střelby ve stíhacím závodě v Soldier Hollow

VÍTĚZKA. Denise Herrmannová na střelnici.

Nejrychlejší jsem tady já. A souboj o vítězství? Hildebrandová se snažila, seč mohla, přesto neodolala náporu superrychlé krajanky a přijela o čtyři sekundy za Herrmannovou. Šestá dorazila Vittozziová a když pozorovala, jak dlouho se neobjevuje Wiererová, věděla: Příště obleču žluté číslo já.

Závod Světového poháru v biatlonu

v Soldier Hollow (USA)

Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Herrmannová 28:03,4 (2), 2. Hildebrandová (obě Něm.) -4,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -16,5 (3), 4. Röiselandová (Nor.) -27,0 (4), 5. Kuzminová (SR) -27,0 (4), 6. Vittozziová (It.) -55,6 (2), 7. Hojniszová -59,9 (3), 8. Žuková (obě Pol.) -1:16,0 (2), 9. Vítková (ČR) -1:19,5 (0), 10. Aymonierová (Fr.) -1:27,9 (3), ...12. Davidová -1:29,4 (0), 22. Puskarčíková (obě ČR) -2:27,9 (2).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. Vittozziová 713, 2. Wiererová (It.) 706, 3. Röiselandová 640, 4. Kuzminová 620, 5. Mäkäräinenová 545, 6. P. Fialková (SR) 526, ...20. Davidová 312, 40. Puskarčíková 138, 43. Vítková 123, 71. Charvátová 31, 86. Jislová (obě ČR) 10.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Celý den jsem byl v kostele, smál se Jágr po čtyřgólovém představení

Emoce Jaromíra Jágra v utkání s Pardubicemi.

To je, panečku, hrající majitel! Jaromír Jágr jako správný šéf Kladna vystřílel svému týmu návrat...

Kupte Ševčíka, psali fandové Chelsea. Měl jsem štěstí, tvrdil slávista

Slávista Petr Ševčík se raduje, právě vstřelil gól na Chelsea v odvetě...

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Před zápasem jeho jméno v Anglii sotva někomu něco řeklo. Zato po něm? Petr Ševčík, záložník...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích...

VIDEO: Slávističtí fanoušci prošli Londýnem, pak zaujali děkovačkou

Slávističtí fanoušci na Stamford Bridge v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy.

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Dokonce i někteří fanoušci Chelsea zůstávali minuty po závěrečném hvizdu na svých místech. Ve...

Veteráni táhnou Kladno do extraligy. Stačí dva body a bude rozhodnuto

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Pětileté čekání je pravděpodobně u konce. Hokejistům Kladna scházejí pouhé dva body k tomu, aby si...

Další z rubriky

Královna Dorothea. Jak na cestě ke glóbu Wiererová porazila spolubydlící

Italský tým se raduje z velkého křišťálového glóbu Dorothey Wiererové.

Byla to unikátní situace. Poprvé v historii se měl velký křišťálový glóbus pro nejlepší...

Biatlonistka Davidová v odměnách porazila české vítězky SP

ŠTĚSTÍ VE TVÁŘI. Markéta Davidová se usmívá po životním triumfu v Anterselvě.

Biatlonistka Markéta Davidová si v uplynulé zimní pohárové sezoně vydělala nejvíc peněz na odměnách...

Wiererová ovládla Světový pohár. Poslední hromadný závod pro Öbergovou

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová slaví vítězství v celkovém hodnocení...

Závěrečné klání tohoto ročníku Světového poháru biatlonistek nabídlo i poslední zápletky. A to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz