Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Soukalová už si ve sprše nezpívá. Nemůže, říká Moravec

Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě. | foto: Michal Klíma, MAFRA

25 2014
„Ne že jim tam zase řekneš nějaký lži,“ rýpl si biatlonista Michal Krčmář do týmové parťačky Gabriely Soukalové ve Vysočina Aréně bezprostředně před rozhovorem. „Vidíte to, jo? Jakou mi dávají sodu?“ stěžovala si - a pochopitelně s úsměvem - česká biatlonová kometa Soukalová, jež načíná druhý rok přípravy s mužskou skupinou pod vedením Ondřeje Rybáře.

Často jste terčem posměšků?
Ano, každý den. Ale to my se takhle vzájemně kočkujeme v rámci zocelení.

Rozjíždíte nové čtyřleté období. Budete trénovat už jen s muži?
Týmy jsou teď dost provázané. Sice jsme v Novém Městě sami, ale na dalším soustředění v Pokljuce už budeme společně. Takže jsem si jistá, že určitě nějaké tréninky půjdu s holkama.

A jinak vám to vyhovuje v chlapské skupině?
Vzhledem k tomu, že jsem odmala obklopená muži, tak mi ten mužský kolektiv sedí víc. Ale holky jsou prima, nemám s nimi problém. Jsem ráda, že teď mohu zase někdy být s holkama. Člověk tam hned přijde na jiné myšlenky.

Co řeší kluci u večeře?
To se mě snad radši ani neptejte. (Začne se smát a do hovoru se vmísí Ondřej Moravec) Úplně to stejné co holky.
Soukalová: Protějšky, no.
Moravec: Jak kdy.

Mimochodem, Ondro, jste rád, že je s vámi Gábina v týmu?
Já jsem s tím neměl problém ani vloni, když se to rozhodovalo.
Soukalová: Ale jen když si nezpívám ve dvanáct ve sprše, viď?
Moravec: No, to už si nezpíváš, protože nemůžeš.

Má od vás, chlapů, zákaz?
Ne, to ne. Vloni to byla pořád sranda, pohoda, ale letos už občas chodí spát i po obědě. Prostě není energie. Už je v tom našem režimu, kdy taky chodíme po obědě spát.
Soukalová: Stárneme. (úsměv)
Moravec (vybuchne smíchy): No, přesně. To jsem ale právě nechtěl říct... Ne, to je vtip. Je to bez problému s Gabčou. Třeba na trénincích, a teď bych ji nechtěl urazit, o ní člověk ani neví. To nemá absolutně žádný vliv, jestli tady je Gabča, nebo třeba Pepa.

Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě.
Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě.

To věřím, zvlášť v tomhle vedru. Jak snášíte náročnou přípravu?
Moravec:
Už to trvá docela dlouho. Aspoň že dneska (v pondělí) trochu pofukuje a není takové vedro jako o víkendu, tak je to lepší. Ale mohlo by sprchnout.
Soukalová: Všichni to musíme vydržet, protože není na výběr. Já za sebe ale můžu říct, že kdybych si měla vybrat, tak jednoznačně volím zimu.
Moravec: To já taky. Ale vydržím to v tomhle počasí. Ne že by mě nějak těšilo, že je teplo, ale najdou se lidi, kteří při horku docela trpí.

Například?
Moravec:
Třeba Michal Krčmář nemá rád teplo, ten by určitě bral, kdyby bylo chladněji.

Trenér Ondřej Rybář mi říkal, že chce přinést nový impulz. Kde jste ho pocítili?
Moravec:
Až tak úplně tolik změn jsem nepocítil. I když vlastně jo. Teď nedávno jsme šli na tréninku asi přes dvacet nástupů, což jsme do této doby nešli ani jednou. Tak to byla velká změna. Jestli nás to čeká častěji, tak to se máme na co těšit. (usměje se) A jinak ještě došlo trochu ke změnám v posilování.
Soukalová: Já to můžu srovnat s loňskou přípravou a pocítila jsem změnu v tom, že jsme byli víc doma v Česku. Nebo se mi to zdá? Moravec: No, ty jsi byla víc doma, já ne, já jsem byl víc v Jablonci... Ne, o něco víc času jsme strávili v Česku, akorát jsme byli v tom Jablonci, já jsem tedy domů jezdil jen na víkendy. Doma jsem byl zase já minulý týden, kdy jsme se připravovali v Letohradě. Jinak nás to všechno čeká až v srpnu.

Byli jste teď v Česku kvůli tomu, že byla olympiáda?
Moravec:
Ne, to ne. Když to vezmu čtyři roky zpátky, tak jsme to tak měli vždycky. Akorát pro Gabču, která s námi začala vloni, je to novinka. Ženský tým vždycky vyjížděl třeba už v červnu, my jsme byli doma do srpna. Právě teď v srpnu pojedeme do Pokljuky.

Přejděme jinam. Jak se vám změnil život po olympiádě?
Soukalová:
Musím říct, že jsme - nejen já, ale celá ta naše biatlonová banda - hodně vstoupili do povědomí lidí. Kamkoliv přijedeme, tam nás lidi začali víc poznávat. Snažíme se to brát pozitivně. Jsme rádi, že jsme výsledky mohli vyzvednout biatlon a jsme rádi i za pozitivní ohlasy fanoušků.

Biatlonista Ondřej Moravec na letním soustředění v Letohradu.
Ondřej Moravec při letním soustředění biatlonové reprezentace v Letohradu.
Ondřej Moravec (vpravo) při letním soustředění biatlonové reprezentace v

Ještě můžete jít nakoupit?
Moravec:
Jo, to ještě můžeme... Když jdu třeba doma v Letohradě, tak to je jasné, tam mě ale lidi znali i předtím. Ale je pravda, co říká Gabča - někdy jdete a lidi si tak šuškají mezi sebou: Jé, Moravec...

To vám je příjemné?
Moravec:
Když se to zvrhne až v něco drzého, tak to člověka otráví. Když třeba spěchá. Ale když to není věc, která mě nějak otravuje a mám čas, tak proč bych se s nikým nevyfotil.

Jakou máte zkušenost vy, Gabčo?
Je pravda, že já jsem se líp cítila, když jsem měla větší anonymitu. Po olympiádě to byla taková vlna, že jsem třeba na ten nákup posílala radši přítele. Ti lidi jsou hrozně milí, ale jak už toho je strašně moc a člověk se cítí být vypovídaný, tak se stejně musí časem naučit říkat, že se omlouvá, ale že nemá čas. Zvlášť já, když jsem se snažila všem vyhovět. Hrozně to nabourávalo program a člověk by pak nic nestihl. Bohužel to lidem někdy vysvětlíte a oni to neberou.
Moravec: Ano, přesně. Pokud člověk ten sport nikdy nedělal, tak jim to nedojde. Oni si připadají, že jsou jako ti hlavní, že si prostě přišli pro podpis. Ale z toho by se pak člověk zbláznil, jak říkala Gabča.

A co teprve když zrovna nemáte svůj den, viďte?
Soukalová:
Ano, každému se stane, že vstane levou nohou, nebo se mu ráno něco přihodí, proto pak nemá chuť s nikým pár hodin mluvit. A právě nejhorší je, když v tu dobu za vámi někdo přijde, ať se vyfotíte s celou mateřskou školkou. Ale ne, vždycky se snažím vžít do jejich kůže, že to myslí dobře.

Ondro, vy jste si chtěl postavit po olympiádě dům. Pohnulo se to?
Pohnulo, akorát teď nastala další taková neočekávaná komplikace. Povolení už se rýsuje v dohledné době dvou měsíců, ale teď jsme si nechali udělat geologický posudek a je tam nestabilní podloží, takže začíná být těch problémů moc.

Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě.

Co se tedy bude dít?
Nemělo by to snad nic ovlivnit. Určitě to není tak, že bych se rozhodl nestavět, ale možná se to o něco prodlouží. Protože teď jsem se o tom bavil s manželkou a nepřineslo by to úplně pozitivní dopad ani pro mě, ani pro ni. Tím, že se to začíná protahovat, jsme se rozhodli, že to odložíme. Já bych chtěl jít do sezony s čistou hlavou. Vyzkoušel jsem si, že pokud to tak nemám, tak mi to nejde, a tohle je přesně ten případ, který by mi nepřinesl nic jiného.

Existuje varianta, že byste stavěli jinde?
To určitě není varianta. Ani jsme o tom neuvažovali. I když projektant a statici, kteří to počítali, nás od toho odrazují. Ale zjistili jsme, že není moc kde, a pokud bychom chtěli, tak bychom museli kupovat nový pozemek. Ač se tedy výdaje teď trochu zvedly kvůli tomu posudku, tak by to bylo z bláta do louže. Takže to je jedno.

Až se pustíte do stavby, zapojíte i vlastní ruce?
To je přesně ten důvod, proč to odkládám. Protože jsem tady z toho docela poučený. Něco by asi člověk udělal, ale pokud by se do toho opřel intenzivně, tak by to určitě mělo dopad v přípravě. Protože přijet domů po tréninku, šup, rovnou na barák, to by vedlo asi někam, kam bych nechtěl zacházet.

A jste vůbec manuálně zručný?
Mám stavební průmyslovku, takže něco bych asi určitě zvládl. Ale do tohoto stadia, ač to nezní moc pěkně, bych se prostě nechtěl dostat. Bavil jsem se o tom s Ondrou Rybářem, který taky stavěl barák. Stojí to spoustu energie po fyzické i psychické stránce.

Gábino, co vy jste udělala s penězi po olympiádě?
Víte, co můžu říct? Pořídila jsem si spořící účet. Nebyla jsem nikde na dovolené. Mám to pod polštářem.

Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě.
Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě.
Gabriela Soukalová během letního tréninku v Letohradě.

Už jste přemýšlela nad tím, do čeho peníze vložíte?
Plánovala jsem, že bych si koupila taky nějaký pozemek nebo byt. Ale to se ještě uvidí.

Údajně jste i milovnice aut. Nějaký nový vůz vás neláká?
Dostala jsem přes známé šanci řídit nějaká auta, ale do toho bych to určitě neinvestovala. My máme dobrou spolupráci s BMW, takže nemám moc důvod si nějaké auto kupovat. A zas tak zapálená do toho nejsem, že bych doma musela mít Ferrari v garáži. (usměje se)

Nová sezona sice začne až na konci listopadu, přesto se zeptám. Dali jste si nějaké cíle?
Soukalová:
Já jsem si hlavně vytyčila, že musí fungovat zdravotní stránka. To bude prioritou. Jak se to bude odvíjet dál, nevím, zatím od sebe nemám žádná očekávání.
Moravec: Mě se na to ptali po olympiádě, tak jsem něco musel odpovědět. Řekl jsem, že bych chtěl být ve Světovém poháru trochu výš. Tím pádem jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Jinými slovy to je uspět kdekoliv... Ale já si tyhle dlouhodobé cíle nedávám. Pokud člověk chce vůbec figurovat vysoko, tak musí být zdravý a projet všechno. To je první předpoklad. A druhý je odjet to stabilně dobře.
Soukalová: Přesně tak.

Připomeňte si zpěv Soukalové na závěr biatlonového MS v Novém Městě na Moravě:

Autor:

Program MS v biatlonu 2020 v Anterselvě

Biatlonové mistrovství světa v roce 2020 se koná v italské Anterselvě. Šampionát začne ve čtvrtek 13. února smíšenou štafetou a vyvrcholí v neděli 23. února hromadnými závody.

30. 11. - 22. 3. (přehled závodů)
13. - 23. 2. (Anterselva, Itálie)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
  • Nejčtenější

Razie u ruských biatlonistů. Mistru světa Loginovovi zabavili osobní věci

V šest hodin ráno vtrhli kriminalisté na hotelový pokoj, který na světovém šampionátu biatlonistů v Anterselvě obývají...

Posun na druhé místo pořadí sjezdu. Ledecká v Crans Montaně uspěla

Světový pohár v alpském lyžování přesídlil do švýcarské Crans Montany, kde závodnice postupně absolvují dva sjezdy a...

Tři roky čekání končí, Fourcade opět slaví. Z Čechů nejlepší Moravec

Dočkal se. Po bronzu ve sprintu a čtvrtém místě ve stíhacím závodě slaví biatlonista Martin Fourcade titul mistra...

Děs Kladna: padlo i s Pardubicemi a je poslední. Utíká mu i Litvínov

Desátá prohra za sebou a pád na poslední místo. Krize hokejistů Kladna vyvrcholila domácím kolapsem s Pardubicemi 2:5....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jdeš do brány! V NHL musel dochytat rolbař, s výstrojí v barvách soupeře

V první třetině zápasu s Torontem odpadl hokejistům Caroliny gólman James Reimer, ve druhé části se zranil i náhradník...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Mistrovství světa biatlonistů 2020 v Anterselvě přineslo dva české bronzy

Biatlonové mistrovství světa v roce 2020 se konalo v italské Anterselvě. Šampionát začal ve čtvrtek 13. února smíšenou...

Biatlon, koronavir a Nové Město. Budeme reagovat na situaci, říká Hamza

Už popáté v historii se do Nového Města na Moravě sjede smetánka biatlonového světa. Vysočina Arena bude příští týden...

KOMENTÁŘ: Medailové světlo na cestu biatlonistů z bodu 1 do bodu 10

Odjížděli na mistrovství světa s obavami, zda v období generační výměny týmu budou schopni aspoň jednou atakovat...

Světový pohár v biatlonu ani další velké akce bezpečnostní rada neřešila

Případná omezení velkých sportovních akcí včetně závodů Světového poháru v biatlonu, které se budou konat na Vysočině v...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...