Biatlonové řešení. Trest pro Rusy, který ale nikoho příliš nebolí

Tjumeň. Ruský biatlonový areál v minulosti hostil exhibice i mistrovství Evropy. V této sezoně má poprvé přivítat finále Světového poháru. | foto: Profimedia.cz

12 2017
Mezinárodní olympijský výbor už je za dopingové praktiky potrestal. V neděli se vyslovila k přečinům Rusů i biatlonová unie IBU. A trestala. Ačkoliv... spíše šlo v jejím podání pouze o udělení symbolické žluté karty. Nebo o vztyčený prst rozhodčího s pokáráním: Ale no tak, chlapci.

Anders Besseberg, norský prezident IBU, v Hochfilzenu s pompou vyhlásil, že Ruská biatlonová unie byla za trest „ponížena“ z řádného na provizorního člena IBU.

Což v praxi znamená: její zástupci nesmějí na kongresech IBU hlasovat, přinášet podněty a navrhovat kandidáty do vrcholných orgánů. 

Toť vše. Žádný další postih.

Rusko nepřišlo o pořádání březnového finále poháru v Tjumeni ani o právo kandidovat na další mezinárodní akce. Ani mu nebyla snížena kvóta závodníků.

O odebrání pohárového finále Tjumeni přitom hlasovala exekutiva IBU přímo v Hochfilzenu. Výsledek byl podle zákulisních zdrojů údajně nerozhodný 4:4. Načež Besseberg využil svého práva dvojitého hlasu a rozhodl ve prospěch Rusů.

„Přitom vyšetřování Oswaldovy komise opět potvrdilo, co vše se v Rusku s dopingem dělo,“ podotkl Michal Šlesingr, jenž společně s Francouzem Fourcadem a Američanem Baileym v minulosti vedl tažení sportovců za zpřísnění dopingových postihů. „Navíc WADA (Světová antidopingová agentura) nevrátila Rusku akreditaci. Za takové situace si myslíme, že by tam svěťák být neměl.“

Proč tam tedy nakonec je? Právník IBU Stefan Netzle poskytl odlišný úhel pohledu: „MOV říká, že by se Rusko mělo po olympijských hrách co nejdříve zase vrátit do sportovní rodiny.“ Proto IBU podle něj podpořila i sportovní akce v Rusku. 

Dalším z argumentů proruského postoje je, že podle vedení IBU nebyla Ruská biatlonová unie přímo zapojena do organizovaného systému dopingu v zemi (jinými slovy: ten byl řízen ještě výš).

Aby toho nebylo málo, ve hře je stále i mistrovství světa v Tjumeni 2021. Že ho v únoru Rusům odebrali? Jenže ti se ho odmítli vzdát a odvolali se ke sportovní arbitráži CAS. Spekuluje se, že při opakovaných volbách dějiště šampionátu budou moci v létě 2018 opět kandidovat.

Na start ruských biatlonistů na hrách v Pchjongčchangu naopak nemá IBU vliv. O tom rozhodne výhradně speciální komise MOV. Tedy orgánu, který odebral Rusům právo startovat v Koreji pod vlastní vlajkou a hymnou.

Bronzová ruská štafeta. Zleva  Olga Podčufarovová, Taťjána Akimovová, Alexander...

Ruští biatlonisté. Zleva Olga Podčufarovová, Taťjána Akimovová, Alexander Loginov a Anton Šipulin.

„No Russia, No Games,“ popsali si vlajky ruští fanoušci na tribuně v Hochfilzenu. Jejich televizní komentátor Gubernijev na Instagramu vyzýval ruské biatlonisty, ať v Koreji vyhrají a pak si tam všichni společně hymnu sami zazpívají.

Ale kdo tam v neutrálních dresech bude Rusy reprezentovat? 

„Jsem rád, že MOV nehodil rozhodnutí na jednotlivé sportovní federace, protože ta naše je hrozně měkká,“ podotkl Šlesingr.

„Posudková“ komise MOV má podle pokynů připustit do Koreje pouze ruské sportovce s čistým dopingovým rejstříkem z minulosti. Čímž by se olympijské dveře uzavřely například pro biatlonisty Loginova a Starychovou.

Zaznívají i radikálnější návrhy. 

„Závodníci ze zemí, jejichž antidopingové laboratoři byla odebrána akreditace, by neměli startovat vůbec,“ podotkl rakouský biatlonista Simon Eder. Domnívá se, že pokud jsou už mnozí ruští biatlonisté usvědčeni z dopingu na hrách v Soči, je takřka nemyslitelné, že v roce 2014 někdo z jejich týmu závodil na olympijském kolbišti čistý.

Před čtvrtým Ederem tehdy skončil ve vytrvalostním závodě na třetím místě Rus Garaničev, zatím oficiálně čistý. „Ta medaile je ale má,“ rezolutně tvrdí Rakušan.

Otázkou zůstává, jaké důsledky nyní vyvodí komise MOV ze seznamu ruských sportovců zařazených do řízeného dopingového programu v letech 2011 až 2015. Seznamem disponuje WADA, má být zveřejněn koncem týdne a obsahovat jména více než 1 000 Rusů.

Bude i každý z nich „personou non grata“ pro hry v Koreji?

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Penalta, brankář hrál ve vápně rukou. Suárez pobavil absurdní reakcí

Uruguayský útočník Luis Suárez během utkání proti Chile na mistrovství Jižní...

Luis Suárez nedal gól, nenasimuloval penaltu, nepředvedl zákeřný faul, ale stejně o něm mluví...

Brankářova osudová volba. Smrt, či odvykačka? Teď v NHL sbírá ceny

David Pastrňák (88) z Bostonu zkouší prostřelit Robina Lehnera z New York...

Skoro dvoumetrový a víc než stokilový chlap se snažil vypadat nenápadně. O samotě seděl na...

Odvážný Hirtův útok. Byl dostižen, ale dokončil Kolem Švýcarska pátý

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Pokusil se zaútočit na stupně vítězů, ale dostihli jej. I tak však patří Janu Hirtovi v konečném...

Superdrahý chlapec. Kdo je a kým může být mladá naděje Félix

Joao Félix

Zapamatujte si jméno Joao Félix. Z teenagera s rovnátky má být třetí nejdražší fotbalista světa.

Další z rubriky

Královnou biatlonového roku je Davidová. Vládla i mezi fanoušky

Anketa Biatlonista roku. Jednoznačná vítězka ženské kategorie - Markéta...

Jako jediná se v uplynulé sezoně umístila ve Světovém poháru na stupních vítězů. A to hned ve...

Moravec nemůže trénovat. Vrátily se mu potíže s játry

Biatlonista Ondřej Moravec ovládl na letním MS v Novém Městě na Moravě stíhací...

Ondřej Moravec musel kvůli zdravotním problémům přerušit přípravu na novou biatlonovou sezonu....

Parťák Krčmář o Koukalové: Gábina se od nás ze dne na den odstřihla

Michal Krčmář v cíli závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

VIDEO Šest let byl s Gabrielou Koukalovou v reprezentaci, od roku 2014 spolu i trénovali, měli k sobě...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz