Prezident biatlonové unie Anders Besseberg oznamuje, že vedení IBU formálně zahájilo řízení s ruským svazem kvůli podezřením z dopingu. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

Ťumeni stále může být odebráno MS. Ale jednat se o tom bude až 9. února

  • 88
Anterselva (Od našeho zpravodaje) - O možném odebrání mistrovství světa biatlonistů 2021 ruskému Ťumeni bude jednat až příští zasedání exekutivy Mezinárodní biatlonové unie IBU, které se uskuteční 9. února v rakouském Hochfilzenu. Horkou zprávou z nedělního dopoledne je však rozhodnutí vedení IBU svolat v roce 2017 mimořádný kongres.

Po sobotním mimořádném zasedání exekutivy IBU v italské Anterselvě prezident unie Anders Besseberg na pozdně večerní tiskové konferenci oznámil, že vedení IBU formálně zahájilo řízení s ruským svazem kvůli podezřením z dopingu.

Ruský svaz se má do 5. února vyjádřit, jakou roli hrál v údajném státem řízeném dopingovém systému.

Rusko tak prozatím uniklo přísnému trestu, jímž mohlo být v krajním případě třeba i kompletní vyřazení reprezentace ze Světového poháru a dalších mezinárodních soutěží.

Vedení IBU bude opět zasedat 9. února při mistrovství světa v Hochfilzenu. Tam by mělo dojít definitivně i k rozhodnutí ohledně mistrovství světa v Ťumeni 2021.

„Mistrovství v Ťumeni je otevřený případ,“ uvedl Ivor Lehoťan, slovenský viceprezident IBU. „Někdy je nutné být trpěliví, abychom mohli všechny záležitosti dostatečně rozklíčovat a až pak vynést zodpovědný verdikt. Devátého února bude toto téma ze strany exekutivy IBU jasně pojmenované a definované. Za určitých okolností exekutiva může i odebrat Ťumeni mistrovství.“

Jiří Hamza, předseda českého svazu, na informace z jednání reagoval: „Připadá mi to jako hra o čas. Nevím, k čemu se má Rusko vyjadřovat, případ je jasný.“

Prezident IBU Besseberg zároveň oznámil, že z 29 dříve zmiňovaných případů manipulace se vzorky u ruských biatlonistů, k nimž mělo podle druhé McLarenovy zprávy dojít v období 2011 - 2015, vyšetřuje nyní pracovní komise IBU sedm případů.

„V dalších 22 případech nemáme momentálně takové důkazy, abychom je mohli nějakým způsobem dále udržet pod vyšetřováním,“ uvedl Lehoťan.

Už v prosinci byly kvůli obvinění z manipulace se vzorky na ZOH v Soči 2014 provizorně suspendovány dvě ruské biatlonistky, později vyšlo najevo, že jde o Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovou.

Konkrétní jména ruských biatlonistů, o něž se nyní jedná ve zmíněných sedmi dalších případech, Besseberg uvést odmítl. „Zatím pracujeme jen s evidenčními čísly případů. Konkrétní jména zná naše pracovní skupina.“

Na dotaz, zda mezi těmito sportovci jsou i aktivní biatlonisté, odvětil: „Tuto situaci zatím nebudu komentovat. Nemáme dosud ani žádný takový přímý důkaz, abychom mohli někoho dalšího provizorně suspendovat.“

K ráznému boji proti organizovanému dopingu v Rusku vyzvali předtím IBU i sami biatlonisté. Petici Martina Fourcada, Michala Šlesingra a Lowella Baileyho, požadující tvrdší postihy za doping a ráznější přístup IBU k boji proti dopingu, podepsalo 157 biatlonistů a 56 koučů z 26 zemí.

Podívejte se na text petice:

Petice biatlonistů, kterou předali 13. ledna Mezinárodní biatlonové unii a v...
Petice biatlonistů, kterou předali 13. ledna Mezinárodní biatlonové unii a v...
Petice biatlonistů, kterou předali 13. ledna Mezinárodní biatlonové unii a v...

Besseberg však upozornil, že změny antidopingových i disciplinárních pravidel může odhlasovat pouze kongres IBU, nikoliv exekutiva.

Kongres se měl původně uskutečnit až v Poreči v létě 2018, nyní se však jeví reálnou možnost svolat mimořádný kongres už na léto 2017. K tomu dojde, pokud se pro jeho svolání vysloví buď nadpoloviční většina exekutivy IBU, nebo alespoň 10 procent členských federací.

„V případě, že bude pan Besseberg řešení všeho odkazovat až na kongres, budeme vyžadovat svolání mimořádného kongresu IBU,“ ujistil Hamza.

Besseberg tvrdí, že se snaží chránit sportovce, kteří jsou nevinni.

„Máme na stole velký problém, to není žádné tajemství,“ prohlásil norský prezident IBU. „Největší problém je to samozřejmě pro ruský sport a pro antidopingové orgány v Rusku. Práce naší expertní skupiny, která pracuje na tomto případu, má nejvyšší prioritu. Ale musíme chránit i ty sportovce, proti nimž nemáme důkazy, že by se provinili proti antidopingovým pravidlům.“

Těsně před tiskovou konferencí se v Anterselvě uskutečnilo setkání Besseberga a exekutivy IBU se zástupci sportovců, kteří IBU poslali zmíněnou petici.

„Oceňujeme tuto iniciativu sportovců. Absolutní prioritou je i pro nás sport bez dopingu,“ řekl Besseberg. Ovšem i jim vysvětloval, že návrhy na tvrdší antidopingová pravidla, které mu předložili, IBU zatím akceptovat nemůže. „Jde také o určité právní postupy, je to velmi citlivé téma.“

Tvůrce petice a mnohé další přítomné biatlonisty zjevně svými argumenty neuspokojil.

Martin Fourcade zareagoval tak, že se jako první zvedl a opustil ještě v průběhu argumentace funkcionářů sál. Prošel mezi televizními štáby, čekajícími v chodbě, dal najevo, že je rozezlen, a aniž by události dále komentoval, odjel z areálu.

Za Fourcadem následovali i Michal Šlesingr a Lowell Bailey.

„Myslím, že Martin udělal to nejlepší, že se zvedl a odešel,“ podotkl český šéftrenér Ondřej Rybář. „Protože sedět tam dál a ztrácet čas, když lidi z IBU jen natahujou věci a povídají o ničem, bylo už vážně k ničemu. Vyjádřil tak, co si mnozí myslíme. K ničemu to nevedlo, nic nerozhodli, pořád se jen odvolávali, že to a to může rozhodnout jen kongres.“

Viceprezident IBU Lehoťan tvrdí, že chápe jejich frustraci.

„Návrhy sportovců, které nám zaslali, jsou dobré návrhy. Ovšem je nutné projít určitým procedurálním procesem, jak tyto návrhy dovést až na kongres, ať už řádný nebo mimořádný. Toto téma 9. února znovu otevřeme. Ale zatím máme svázané ruce.“

PS: V neděli dopoledne, zřejmě také kvůli reálné hrozbě protestní akce sportovců při nedělních závodech, přispěchalo vedení IBU s urychleným novým rozhodnutím. Tiskovou zprávou oznámilo, že ještě před mistrovstvím světa v Hochfilzenu bude skutečně svolán mimořádný kongres IBU. A ten může vyústit i ve změnu antidopingových pravidel.


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)