Hamza v Rozstřelu: Rusy bych netrestal kolektivně, nebylo by to fér

22 2016
O uplynulém víkendu při Světovém poháru zažil v Novém Městě na Moravě opojné chvíle. Za bouřlivou atmosféru ve Vysočina Areně děkoval Česku celý biatlonový svět. V pátek také vystoupil s požadavkem, ať jsou Rusku odebrány všechny mezinárodní biatlonové akce, včetně Světových pohárů a mistrovství světa v Ťumeni 2021. I o tom hovořil šéf Českého biatlonového svazu Jiří Hamza v diskuzním pořadu Rozstřel.

Ještě v průběhu závodů na Vysočině, které během čtyř dnů navštívilo 123 500 nadšených fanoušků, vystoupil Hamza jménem Českého svazu biatlonu s požadavkem, ať jsou Rusku okamžitě odebrány všechny mezinárodní biatlonové akce.

Důvodem je rozsáhlá dopingová aféra ruských sportovců.

Podle předsedy českého svazu největší chyba nastala, když Mezinárodní biatlonová unie nerespektovala doporučení Asociace zimních sportů pod hlavičkou Mezinárodního olympijského výboru, které bylo přijato během letních her v Riu. Podle něj by se neměly přidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska až do doby, než v Rusku budou přijata patřičná opatření proti dopingu.

„Povolit ve sportu doping? Pak v něj lidé ztratí důvěru a on zanikne.“

Jiří Hamza

Jak na to IBU zareagovala? Její prezident Anders Besseberg o necelý měsíc později doporučil delegátům kongresu, ať pro světový šampionát v Ťumeni 2021 hlasují. A oni hlasovali, alespoň potřebných 25 funkcionářů z 25 zemí tehdy pro světový šampionát v roce 2021 zvedlo ruku.

Kdo v tu chvíli ještě pochyboval, dostal 9. prosince důkazy. Richard McLaren tehdy v Londýně na mimořádné tiskové konferenci zveřejnil detaily ze druhé zprávy o systematickém dopingu v ruském sportu v letech 2011-2015.

„Já jsem to četl minulý čtvrtek v noci a šokovalo mě to, z některých pasáž mě dokonce mrazilo. Dýchla na mě komunistická doba, kdy se dopovalo organizovaně. Akorát se to teď povýšila na ještě vyšší úroveň. Není to skandál jen pro biatlon, ale pro celý sport. Vždyť biatlonisté jsou ve zprávě zastoupeni jen ze tří procent,“ řekl Hamza v pořadu iDNES.tv.

Podle šéfa českého biatlonu musí zpráva šokovat všechny, kteří dělají sport poctivě. V Rusku prý biatlon sloužil jako propagandistická záležitost.

„Chtěli mít velkolepou olympiádu, chtěli se vrátit na vrchol po dopingových aférách a teď přišla další,“ řekl Hamza.

Fotogalerie

V McLarenově zprávě se píše celkem o jednatřiceti dopingových případech. Zmiňována jsou jména olympijských medailistek Viluchinové, Romanovové a Zajcevové, které byly součástí ruské štafety, která v Soči odsunula tu českou na čtvrté místo.

Právě v těchto hodinách se v Mnichově koná mimořádné zasedání exekutivy IBU, které by podle Hamzy mělo přijít s rozhodnutím o potrestání ruského biatlonu.

„Na mě sice rozhodnutí není, ale potrestáni by měli být hlavně funkcionáři, kteří doping kryli a nemají v něm co dělat. Rusku bych také odebral vrcholné akce na pět let,“ řekl Hamza.

A sportovci?

„Nejsem pro kolektivní vinu, to by nebylo fér. Ti, kteří jsou čistí, by závodit měli,“ je přesvědčený Hamza. „Sám čekám z Mnichova dvojí rozhodnutí. Odeberou Rusům juniorské mistrovství světa v Ostrově a Světového poháry v nejbližších letech, ale o světovém šampionátu v Ťumeni se bude podle mě jednat až v září roku 2018, kdy se koná kongres IBU. A to mi přijde zvláštní.“

Jde o očistu biatlonu jako celku

Český biatlonový svaz už během Světového poháru v Novém Městě na Moravě poslal dopis všem členům technické komise s tím, že žádá o zrušení všech závodů v Rusku, prošetření celého případu a potrestání osob, které se na dopingu v ruském biatlonu podíleli.

K české iniciativě se okamžitě připojili Norové, Američani, Britové.

„Já jsem hovořil s Martinem Fourdacem. Sportovci aktuálně čekají, co se bude do Vánoc dít a pokud mnichovské rozhodnutí nebude naplňovat jejich představy, sejdou se v Oberhofu,“ vysvětloval Hamza.

Pokud by mimořádné zasedání v Mnichově nevzalo Rusku ani nejbližší březnový Světový pohár v Ťuměni, česká výprava by na východ vůbec neodcestovala. „A to i za cenu toho, že by to některé závodníky mělo stát umístění,“ zdůraznil Hamza.

Šéf českého biatlonu v pořadu přiznal, že po svém pátečním vystoupení v Novém Městě obdržel několik výhrůžných textových zpráv a emailů. „Ale my jsme věděli, že to téma je toxické, s tím jsme do toho šli. Zadostiučinění pro nás bude, pokud se najde řešení. Jde o očistu biatlonu jako celku.“

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

Další z rubriky

Parťák Krčmář o Koukalové: Gábina se od nás ze dne na den odstřihla

Michal Krčmář v cíli závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

VIDEO Šest let byl s Gabrielou Koukalovou v reprezentaci, od roku 2014 spolu i trénovali, měli k sobě...

KOMENTÁŘ: Úžasná kariéra. Koukalová stmelila národ. A pak ho i rozdělila

KRÁLOVNA SPRINTU. Gabriela Koukalová s malým křišťálovým glóbem za celkové...

VIDEO Během svých slavných biatlonových let byla ženou vítězící, zmatkující i zábavnou. Od chvíle, kdy...

Běžecký pás, poté sněhový tunel. Biatlonisté se připravují na sezonu

Biatlonista Jakub Štvrtecký při nástřelu před sprintem můžu v Oberhofu.

Speciální běžecký pás, který mají biatlonisté ve svém jabloneckém centru, se minulý týden skoro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz