Dvanáct nul Gabriely Soukalové. Jaký dnes bude vytrvalostní závod žen?

SAMÉ NULY: Poslední trénink se Gabriele Soukalové povedl. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

9 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Pozor, nikoliv v 15.30, ale kvůli hrozbě mlhy a silného větru už ve 13.00 začne dnes v Oslu vytrvalostní závod žen na mistrovství světa biatlonistů. Gabriela Soukalová obhajuje stříbrnou medaili, Veronika Vítková může překvapit... a Laura Dahlmeierová je v očích bookmakerů největší favoritkou.

Celkem dvanáct položek měla na programu úterního tréninku Gabriela Soukalová, po šesti vleže i vstoje.

Výsledek?

Dvanáctkrát nula.

Nad Holmenkollenem se utišil vítr a česká biatlonistka dala zapomenout na své nedělní trápení na ležkách ve stíhacím závodě. Už opět byla neomylná.

„To zase není u Gábiny nic neobvyklého,“ prohodil kouč Zdeněk Vítek. „Ale aspoň se před individuálem trochu uklidnila. Může teď jít do závodu s čistou hlavou. Věřím, že se jí může povést. Ale je to biatlon, radši nechci moc předpovídat.“

Poslední vrcholné akce

vytrvalostní závod žen

MS 2013 - Nové Město:
1. Bergerová (Nor.) 44:52,5 (0)
2. Henkelová (Něm.) +52,7 (0)
3. Valja Semerenková (Ukr.) +1:42,5 (1)
12. SOUKALOVÁ +3:19,1 (2)
14. VÍTKOVÁ +3:30,0 (1)

ZOH 2014 - Soči:
1. Domračevová (Běl.) 43:19,6 (1)
2. S. Gasparinová (Švýc.) +1:15,7 (0)
3. Skardinová (Běl.) +1:30,2 (0)
4. SOUKALOVÁ +1:57,5 (2)
6. VÍTKOVÁ +2:26,4 (1)

MS 2015 - Kontiolahti:
1. Jurlovová (Rus.) 41:32,2 (0)
2. SOUKALOVÁ +23,2 (1)
3. Mäkäräinenová (Fin.) +24,4 (2)
8. VÍTKOVÁ +1:21,2 (2)

Vytrvalostní závod na 15 kilometrů, nejdelší ženské klání, je každopádně disciplínou, ve které Soukalová sbírá trofeje z nejcennějších.

Předloni malý glóbus.

A loni světové stříbro.

Šéftrenér Ondřej Rybář si v úterním odpoledni při pohledu na oblohu přál: „Tak ať je bezvětří i ve středu.“ Byl si dobře vědom toho, že pokud jeho svěřenkyně zastřílí, dokáže být zároveň na trati šeredně rychlá.

Tehdy ještě netušil, že nepříznivá předpověď počasí pohne s časem závodu o dvě a půl hodiny dopředu. Takové rozhodnutí učinili činovníci Mezinárodní biatlonové unie IBU. Proto trenérům ponechali možnost nahlásit nasazení do skupin netradičně až v den závodu, do 9.30.

Soukalovou a Vítkovou nechali nalosovat do druhé skupiny, vyběhnou na trať s čísly 48 a 52, tedy ve 13:24:00 a ve 13:26:30. „Druhá skupina je takovou sázkou na jistotu. Je předpověď, že by pak měl zesílit vítr,“ vysvětloval Rybář. Ten se zvedal už v průběhu dopoledne.

Veronika Vítková je šéftrenérovým tajným tipem na dnešní úspěch. „Závodí na šampionátu pod úplně jiným tlakem než loni. Já Verče věřím,“ říká šéftrenér. Setřásla zklamání ze smíšené štafety, zklidnila ležku, o víkendu dvakrát doběhla v Top 10.

HONIČKA POD MŮSTKEM. Veronika Vítková ve stíhacím závodu na mistrovství světa v...

SEDMÁ, OSMÁ... A CO DNES? Také Veronika Vítková patří do širšího okruhu kandidátek medailí.

Na posledním tréninku Vítková z dvanácti položek „vyčistila“ deset. Pouze dvakrát, vždy vestoje, minula po jednom terči. „To je dobrá střelba. Snad taková bude i ve středu,“ doufala.

Vytrvalostní závody

ve Světovém poháru 2015/16

Östersund, 3. prosince 2015:
1. Wiererová (It.) 42:17,0 (0)
2. Dorinová-Habertová (Fr.) +14,1 (2)
3. Pidhrušná (Ukr.) +37,8 (0)
4. Eckhoffová (Nor.) +43,3 (2)
5. SOUKALOVÁ +48,7 (1)
6. Skardinová (Běl.) +1:04,4 (0)
7. VÍTKOVÁ +1:24,2 (2)

Ruhpolding, 14. ledna 2016:
1. Wiererová (It.) 40:19,9 (0)
2. Mäkäräinenová (Fin.) +54,8 (1)
3. SOUKALOVÁ +1:09,9 (1)
4. Hildebrandová (Něm.) +1:10,8 (1)
5. S. Gasparinová (Švýc.) +1:23,8 (0)
6. Dorinová-Habertová (Fr.) +1:25,6 (2)
14. VÍTKOVÁ +2:24,5 (1)

Malý glóbus,
pořadí po 2 ze 3 závodů:

1. Wiererová (It.) 120
2. Dorinová-Habertová (Fr.) 92
3. SOUKALOVÁ 88
4. Hildebrandová (Něm.) 74
5. Pidhrušná (Ukr.) 73
6. Mäkäräinenová (Fin.) 71
7. Skardinová (Běl.) 67
8. Eckhoffová (Nor.) 63
9. VÍTKOVÁ 63
10. Gužiková (Pol.) 60

Víkendové výsledky jí dodaly motivaci. „Jen se cítím trochu unavená. Sice jsme měly dva dny volna, ale ta sezona už je vážně dlouhá.“

Loni v pohárovém vytrvalostním závodě tady v Oslu vybojovala třetí místo. „To se mi ale líp běhalo,“ porovnávala. Dříve měla vytrvalostní závod rozhodně radši. „Teď mi přijde až zbytečně dlouhý. Ale určitě se těším.“

A soupeřky Češek?

U sázkových kanceláří platí za tu největší Laura Dahlmeierová, vítězka stíhacího závodu a bronzová ve sprintu. Ze třiceti závodních terčů doposud na šampionátu minula jediný a je zároveň mimořádně rychlá.

„Má předpoklady, aby v následujících letech ženskému biatlonu dominovala,“ prohlašuje o ní legenda Magdalena Neunerová.

Dahlmeierová tvrdí, že už ze sebe setřásla víkendovou únavu. „V neděli jsem hned po večeři padla do postele a usnula už o půl deváté večer. Teď jsem opět nažhavená na další závod.“

ŠŤASTNÁ VÍTĚZKA. Laura Dahlmeierová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v...

NEOMYLNÁ A RYCHLÁ. Ve stíhacím závodě trefila 22letá Dahlmeierová všechny terče a utekla všem.

V pondělí si usmyslela, že bude „inkognito“ relaxovat procházkou po centru Osla, proto tam vyrazila ve svém civilním, nikoliv týmovém oblečení. Ale stejně ji poznali.

Startovní listina

Češky a favoritky

22 CHARVÁTOVÁ

26 Mäkäräinenová (Fin.)

28 Wiererová (It.)

36 Dahlmeierová (Něm.)

40 Skardinová (Běl.)

41 Jurlovová (Rus.)

43 Eckhoffová (Nor.)

44 Gužiková (Pol.)

46 Dunkleeová (USA)

48 SOUKALOVÁ

49 S. Gasparinová (Švýc.)

50 Bescondová (Fr.)

52 Dorinová-Habert. (Fr.)

53 VÍTKOVÁ

55 Hildebrandová (Něm.)

84 Pidhrušná (Ukr.)

93 Semerenková (Ukr.)

Celkem startuje 94 žen.

Na pokoji, kde bydlí s Maren Hammerschmidtovou, si zatím spolubydlící usmyslela, že medaile by měly být pořádně vidět. „A tak teď díky Maren obě visí na zdi. Ráda bych k nim přidala další,“ říká Dahlmeierová.

V úvodním vytrvalostním závodu této sezony v Östersundu kvůli nemoci nestartovala, v lednovém Ruhpoldingu doběhla devátá.

To však bylo na jiném místě v jiném čase...

V sestavě německé reprezentace ji doplní Franziska Hildebrandová, Vanessa Hinzová a při své premiéře na šampionátu právě Maren Hammerschmidtová. Nestartuje Franziska Preussová, která má mít naopak jisté místo v páteční štafetě.

V letošní sezoně měly dosavadní vytrvalostní závody pouze jedinou vítězku: oba ovládla Dorothea Wiererová. Dokáže však Italka i napotřetí zasáhnout všech dvacet terčů?

„Za minulý týden jsem pětkrát měnila střeleckou pozici, bylo to dost nepříjemné. Navíc mi připadalo, že na mě leze nějaká nemoc,“ vyprávěla Wiererová. Ovšem to vše je pryč, má už svůj bronz ze stíhacího závodu. „Cílem je další medaile, i když to bude složité. Věřím, že jsem schopná tu nulu zase dát. Ale nechci o tom moc přemýšlet, abych se nedostala pod tlak.“

Na rozšíření sbírky z Holmenkollenu pomýšlí rovněž Marie Dorinová-Habertová. „Čtyři medaile z Osla, to by bylo krásné,“ zasnila se Francouzka. Její země vládne medailovému žebříčku zemí a ona chce tuto pozici potvrdit.

DO KOPCE. Dorothea Wiererová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu.
LETKA Z FINSKA. Kaisa Mäkäräinenová proletěla závodem s hromadným startem a v...

CO PŘEDVEDOU? Dorothea Wiererová (vlevo) je v sezoně ve vytrvalostních závodech zatím neporazitelná. Kaisa Mäkäräinenová (vpravo) loni slavila na šampionátu bronz.

A další jména do rulety na předních místech? Olena Pidhrušná, Kaisa Mäkäräinenová, Tiril Eckhoffová.

Na svoji první medaili na šampionátu čeká nejen Česko (zatím 4., 6., 7., 8. místo), ale také ruská výprava, pro kterou je doposud maximem je 6. místo Garaničeva z mužského sprintu a v soutěžích žen dokonce jen 19. a 21. místo Jurlovové.

Výkon Jekatěriny Jurlovové, tehdy až 61. závodnice Světového poháru, byl před rokem šokem vytrvalostního závodu na šampionátu v Kontiolahti. Svojí senzační zlatou medailí, kterou tehdy uzmula Gabriele Soukalové, zajistila pro Rusko pět míst na startu letošního závodu (obhájkyně + čtyři ženy). Přesto je nahlášená ruská sestava překvapením:

Tři medailistky z vytrvalostního závodu na MS bialtonistek (zleva): stříbrná...

KDO BY TO BYL ČEKAL? Loňské medailistky z vytrvalostního závodu: mezi Soukalovou a Mäkäräinenovou drží uprostřed senzačně zlatá Jekatěrina Jurlovová. V létě pak absolvovala s Finkou i společné soustředění... a také se vdala.

Jekatěrina Jurlovová, Darja Virolajnenová, Taťána Akimovová, Jekatěrina Šumilovová a Anastasia Zagorjuková. Chybí v ní tedy Olga Podčufarovová, vítězka pohárového sprintu v Anterselvě. Na Holmenkollenu obsadila ve sprintu až 65. místo a ztratila důvěru trenérů.

„Už skoro měsíc jsem pořásně nespala. Nezvládla jsem aklimatizaci při poháru v Americe, ani po návratu do Evropy,“ vyprávěla.

Pokud by stejně jako loni měla vyhrát až 61. závodnice Světového poháru, tak tou je nyní Norka Kaia Nicolaisenová, startující s číslem 13.

Podle sázkové kanceláře bwin je největší favoritkou Dahlmeierová (2,3:1) před Soukalovou (5:1), až pak následují Wiererová (7:1), Dorinová (9:1) a Mäkäräinenová (13:1). Stejný je triumvirát největších favoritek také u české Fortuny: Dahlmeierová, Soukalová, Wiererová.

Veronika Vítková má u bwin kurs na vítězství 67:1 a u Fortuny 50:1 - a na medaili 10:1.

Pokud se na největší soupeřky Češek zeptáte Zdeňka Vítka, spustí: „Wiererová, Dahlmeierová, Hildebrandová, Dorinová, možná i Pidhrušná nebo jiná z Ukrajinek. A potom Rusky. Jsou schopné se v individuálu trefit.“

Lucie Charvátová na trati sprintu na mistrovství světa v biatlonu v Oslu.

TŘETÍ ČEŠKA NA STARTU: Lucie Charvátová doplní Soukalovou a Vítkovou.

Z Vítkova týmu se představí opět také Lucie Charvátová. Naopak Jessiku Jislovou se nakonec trenéři ve středu ráno rozhodli nenominovat. Dlouhý závod na obtížném sněhu vypustí a pošetří síly na štafetu.

„Jessika odjela celé mistrovství Evropy a pak i dva závody tady, s čímž jsme původně nepočitali. Už toho má za sebou dost,“ říkal Rybář.

Dobře naladěná Charvátová se v závěru úterního tréninku s trenérem Vítkem vsadila, že pokud bude pálit zestoje na menší terče na ležku, alespoň tři z pěti trefí.

„Dobře, když netrefíš, upečeš mi koláč,“ říkal Vítek.

„A když trefím, upečeš mi ho ty,“ prohlásila Charvátová.

S čímž kouč problém neměl. V mládí dokonce přemýšlel, že by se dal na kuchařskou dráhu.

Charvátová zaujala pozici, dlouze mířila - a trefila dva terče.

„Tak se těším na ten koláč. Prosil bych borůvkovej a ne moc sladkej.“

„Borůvkovej? To ne. Jedině rybíz,“ zasmála se a odjela.

08.března 2016 v 13:47, příspěvek archivován: 09.března 2016 v 00:26

Lucka Charvátová: Trefím ze stojky tři ležákové terče. Zdeněk Vítek: Když ne, upečeš mi koláč. (A trefila dva...) pic.twitter.com/Fdk9Zvlnql

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Sparta hlásí čtvrtou posilu, z Jablonce přichází záložník Trávník

NOVÁ POSILA. Fotbalový záložník Michal Trávník pózuje na Letné s dresem pražské...

Fotbalová Sparta tři dny před zahájením letní přípravy dotáhla přestup čtvrtého hráče. Střed pole...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Mění se fotbalová mapa? Finále MS do 20 let má nečekané obsazení

Korejská gólová radost v duelu s Ekvádorem.

Až v sobotu v šest večer v polské Lodži vypukne finále fotbalového mistrovství světa do dvaceti...

Copa América: Messi a spol. si neškrtli, zaskočila je Kolumbie

Argentinský kapitán Lionel Messi lituje spálené šance.

Fotbalisté Kolumbie zaskočili na jihoamerickém šampionátu Argentinu a tým kolem hvězdného Lionela...

Další z rubriky

OSOBNÍ POHLEDY: Momenty Gabriely Koukalové. Slavné a neobyčejné

Gabriela Koukalová pózuje se zlatou medailí a pohárem pro mistryni světa ve...

VIDEO Reportér MF DNES a iDNES.cz Tomáš Macek toho zažil s Gabrielou Koukalovou, která v úterý...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

POD SKALISTÝMI HORAMI. Česká biatlonistka Markéta Davidová při štafetě v...

V neděli 1. prosince odstartuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce...

Koukalová: Nové Město bylo nejvíc. Teď se chci vrátit k výtvarnému umění

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

VIDEO O tom, co ji odvedlo od biatlonu, o posledních dvou letech i o plánech, čemu se chce věnovat v...

Najdete na iDNES.cz