Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Nadějná i nevyzpytatelná. Soukalovou, Vítkovou a spol. čeká štafeta žen

  6:40
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Štafeta biatlonistek. Loni za ni Češky obdržely malý glóbus. Letos ovládly závod v Presque Isle. U sázkových kanceláří jsou nyní třetími favoritkami. Zároveň však musí improvizovat, nemoc vyhnala domů Evu Puskarčíkovou. Také proto jsou prognózy před pátečním závodem na mistrovství světa v Oslu ošidné.

POSLEDNÍ PŘEDÁVKA. Lucie Charvátová (vlevo) vyšle do závěrečného úseku Veroniku Vítkovou (vpravo). Tak jako v Hochfilzenu či Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

„Ještě se domluvíme na pořadí úseků,“ říkal kouč Zdeněk Vítek po skončení čtvrtečního tréninku a zůstával tajemný jako hrad v Karpatech.

Po diskusi se šéftrenérem Ondřejem Rybářem pak prohodil v porovnání s posledními pohárovými štafetami Gabrielu Soukalovou a Lucii Charvátovou. A tak vedoucí žena Světového poháru vyběhne dnes na druhém úseku a její mladší kolegyně na třetím

Štafetu zahájí debutantka Jessica Jislová, finišovat bude Veronika Vítková.

Jessica Jislová na trati sprintu na mistrovství světa v biatlonu v Oslu.

DEBUTANTKA: Jessica Jislová štafetu rozjede. Při sprintu (na snímku) sestřelila všech deset terčů.

„Bez Evika to bude těžké,“ připomněl Vítek absenci nemocné Evy Puskarčíkové. I proto zůstává v prognózách spíše při zemi. „Pokud skončíme do šesti, budeme v tomto složení maximálně spokojeni. Jenže i to bude obtížné. Jsou tu Němky, Francouzky, Italky, Rusky, Norky, Ukrajinky.“

Štafeta ženy 4x6 km

poslední vrcholné akce

MS 2013 - Nové Město:
1. Norsko 1:08,11,0 (1+9)
2. Ukrajina +7,0 (0+5)
3. Itálie +11,6 (0+4)
10. ČESKO (Vítková, Soukalová, Landová, Tomešová) +2:54,7 (2+10)

ZOH 2014 - Soči:
1. Ukrajina 1:10:02,5 (0+5)
2. Rusko +26,4 (0+4)
3. Norsko +37,6 (0+5)
4. ČESKO (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) +1:23,2 (0+14)

MS 2015 - Kontiolahti:
1. Německo 1:11:54,6 (0+6)
2. Francie +1:00,3 (1+9)
3. Itálie +1:06,7 (0+9)
8. ČESKO (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) +3:11,7 (3+11)

S Rybářem chystá 21letou Jislovou na štafetu od začátku týdne. „Věděla, že ji pravděpodobně pojede, protože Eva se pořád nemohla sebrat z nemoci. Mohla mít trochu obavy, ten tlak je velký. Ale pomalu se s tím srovnává. Je to mladá holka a mladí lidé si občas až takové starosti nedělají.“

Jislová výborně rozjela smíšenou štafetu při mistrovství Evropy v Ťumeni, kde s bilancí 0+1 předávala třetí. V Oslu byla jedenačtyřicátá ve sprintu, aniž by na střelnici chybovala, naopak ve stíhačce nabrala šest trestných kol na dvou stojkách. Do vytrvalostního závodu ji trenéři nenasadili, aby šetřila síly.

„Přestože se Jess stojky ve stíhačce nepovedly, tak pokud se na střelnici nesplaší, mohla by nějakou tu ránu dostřelit a nemusela by na kolo,“ věří Vítek.

Ve čtvrtek před polednem si bohužel nejen Jislová na tréninku moc nezastřílela, areál na Holmenkollenu zahalila hustá mlha. „Takovou jsem za ty tři roky, co dělám biatlon, ještě nepotkala,“ prohlásila Lucie Charvátová a posteskla si: „Vůbec nic jsem neviděla.“

10.března 2016 v 12:33, příspěvek archivován: 11.března 2016 v 01:57

Holmenkollen, polední trénink žen. Zdeněk Vítek: A to bylo před chvílí vidět ještě hůř. @oslo2016 pic.twitter.com/8CwRyfPhto

Charvátová byla v českém kvartetu novickou v úvodu této sezony. „Ne že by se mi štafety zatím moc dařily, ale nějaký posun dopředu pozoruju,“ ujišťuje. Doposud se v nich nikdy nevyvarovala trestného kola, ztráty však částečně nahrazovala rychlým během. „Štafeta je pro mě těžší tím, že ji nejedu jenom za sebe, jedu za tým. Ve vytrvalostním závodě teď byla střelba z mého pohledu docela vydařená.“

Jislová se na prvním úseku potká s Mäkäräinenovou, Preussovou i Selinou Gasparinovou, které patrně nasadí ostřejší tempo. Dále zde budou například Dunkleeová, Semerenková, Braisazová, Skardinová, Solemdalová či Hauserová.

DŘINA. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu.
Lucie Charvátová při nástřelu na hromadný závod v Pokljuce.
V CÍLI. Veronika Vítková po stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu.

DRUHÝ, TŘETÍ A ČTVRTÝ ÚSEK. Zleva Soukalová, Charvátová, Vítková.

Na druhém úseku má Soukalová za úkol stahovat ztrátu. Absolvují ho i Hildebrandová a Bescondová, další závodnice jsou spíše slabší.

S kým nastoupí

vybrané štafety

1 UKRAJINA: Semerenková, Varvynecová, Pidhrušná, Džymová.
2 ITÁLIE: Vittozziová, Oberhoferová, Runggaldierová, Wiererová.
3 ČESKO: Jislová, Soukalová, Charvátová, Vítková.
4 NĚMECKO: Preussová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová.
5 FRANCIE: Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová-Habertová.
6 RUSKO: Akimovová, Zagorujková, Virolajnenová, Jurlovová.
7 POLSKO: Gwizdonová, Hojniszová, Nowakowská, Gužiková.
8 ŠVÉDSKO: Magnussonová, Brorssonová, Anderssonová, Perssonová.
9 BĚLORUSKO: Skardinová, Jurkevičová, Dubarezavová, Krjukovová.
12 NORSKO: Solemdalová, Birkelandová, Eckhoffová, Olsbuová.
13 ŠVÝCARSKO: S. Gasparinová, Häckiová, A. Gasparinová, Cadurischová.
14 USA: Dunkleeová, Dreissigackerová, Eganová, Cooková.
15 RAKOUSKO: Hauserová, Zdoucová, Schwaigerová, Hoffmannová.
18 SLOVENSKO: P. Fialková, Gereková, Poliaková, I. Fialková.
21 FINSKO: Mäkäräinenová, Kiskolová, Toivanenová, Markkanenová.
Startuje celkem 23 štafet.

Třetí úsek prověří kromě Charvátové například Pidhrušnou, Eckhoffovou či Hammerschmidtovou.

A na čtvrtém se to bude kolem Vítkové hemžit velkými jmény. Tady zapne své turbo Dahlmeierová, proti ní pojedou mistryně světa Dorinová-Habertová, třetí žena poháru Wiererová, loni zlatá Jurlovová, Ukrajinka Džymová nebo Norka Olsbuová.

Češky ovládly poslední pohárovou štafetu ve „tmě tmoucí“ amerického Presque Isle, ale s Puskarčíkovou na prvním úseku.

Navíc nezapomínejme, že tehdy Francii chyběla Dorinová, Německu takřka celý A-tým s výjimkou Preussové a Norky se nedostavily vůbec.

Čtyři dosavadní štafety žen v této zimě vyhrály čtyři různé země: Itálie, Ukrajina, Francie a Česko. Paradoxně ani jednou na nejvyšším stupni nestály obhájkyně titulu Němky. Ty jsou přesto dnes jasnými favoritkami číslo 1.

Například u sázkové kanceláře Bwin mají Němky kurs na vítězství 1,55:1, následují Francie (4:1), Česko (13:1), Itálie (15:1) a Ukrajina (17:1). Také Fortuna nejvíce favorizuje trio Německo, Francie, Česko. Kvartetu trenéra Vítka dokonce přisuzuje na umístění do třetího místa kurz 1,7:1.

Ze sestavy loňských mistryň světa neuvidíme na startu Vanessu Hinzovou. Poté, co v Oslu skončila 61. ve sprintu a 37. ve vytrvalostním závodu, dal německý trenér Gerald Hönig přednost Maren Hammerschmidtové. Ta dojela vytrvalostní závod na 27. místě se čtyřmi chybami (dvě z nich zaznamenala na první stojce).

„Měli jsme pocit, že Marlen je nyní fyzicky i psychicky čerstvější a sebevědomější,“ uvedl Hönig. „Zasloužila si start ve štafetě. Vanessa naopak nenaplnila naše očekávání.“

FINIŠ. Pidhrušná si pohlídá vnitřní koridor a Dahlmeierová už ji objet...

VZPOMÍNKA NA RUHPOLDING. Tak bojovaly v závěru štafety Laura Dahlmeierová (vlevo) a Olena Pidhrušná. Z vítězství se radovala Ukrajinka.

Francie nasadí vítězné kvarteto z Anterselvy, tedy Justine Braisazovou, Anais Bescondovou, Anais Chevalierovou a Marie Dorinovou-Habertovou. Ta bude usilovat už o svoji pátou medaili z Osla! Ve středu se Francouzky umístily ve vytrvalostním závodě na 1., 2., 16. a 28. místě.

Štafety v sezoně

Hochfilzen - 13. 12.:
1. Itálie 1:05:32,6 (0+8)
2. Německo +0,2 (0+7)
3. Ukrajina +13,1 (0+10)
6. ČESKO (Puskarčíková, Soukalová, Charvátová, Vítková) +29,8 (1+12)

Ruhpolding - 17. 1.:
1. Ukrajina 1:16:14,2 (1+4)
2. Německo +1,2 (2+11)
3. Itálie +43,8 (0+10)
6. ČESKO (Puskarčíková, Landová, Charvátová, Vítková) +1:47,7 (3+11)

Anterselva - 24. 1.:
1. Francie 1:07:53,5 (0+8)
2. ČESKO (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) +17,2 (2+7)
3. Rusko +21,1 (0+10)

Presque Isle - 13. 2.:
1. ČESKO (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) 1:07:11,0 (1+14)

2. Ukrajina +25,2 (0+12)
3. Německo +25,4 (1+7)

Malý glóbus
(po 4 z 5 závodů)

1. Ukrajina 194
2. Itálie 191
3. ČESKO 190
4. Německo 187
5. Francie 174
6. Rusko 159
Bodování: 60 - 54 - 48 - 43 - 40 - 38 atd..

Rovněž Ukrajina sází na sestavu, která letos triumfovala v Ruhpoldingu, jen pořadí úseků trenéři proházeli. Na prvním bude netradičně trápící se Valja Semerenková a na třetím Olena Pidhrušná.

V italském kvartetu chybí Federica Sanfilippová, která se svým týmem oslavovala historicky první triumf Italek v Hochfilzenu a v úvodu sezony byla druhá ve sprintu v Östersundu. Naopak v Oslu: 50. místo ve sprintu i stíhačce. Přednost dostala Alexia Runggaldierová, ve středu nečekaně desátá. Tu na prvním úseku štafety na ME v Ťumeni jasně porazila Jislová.

Záhadou je opět jednou ruská sestava. Nejen proto, že se znovu nedostalo na Olgu Podčufarovovou, dvanáctou ženu Světového poháru, která se ještě v Anterselvě naháněla o 2. místo ve štafetě s Vítkovou. Rusové nenominovali ani zkušenou Jekatěrinu Šumilovovou. Ta sice poslala v Oslu na trestné kolo jejich smíšenou štafetu, ale ve vytrvalostním závodu dopadla lépe než Taťána Akimovová a Darja Virolajnenová, které štafetu pojedou.

Závod na Holmenkollenu dnes určí majitelky medailí, ale zároveň rozhodne i o držitelkách malého glóbu, jelikož při pohárovém finále v Chanty Mansijsku se už štafety neběží. Situace v čele je extrémně vyrovnaná a pro trio Ukrajina, Itálie, Česko v případě vítězství v mistrovské štafetě platí „THE WINNER TAKES IT ALL“ - Vítěz bere vše, tedy zlato i malý glóbus.

Průběžně čtvrté Německo už musí spoléhat na pomoc jiných. Pokud by Němky vybojovaly zlato, k zisku malého glóbu potřebují, aby na druhém místě za nimi neskončila Ukrajina.

Sprint o vítězství v závodě ženských štafet. Vlevo vítězná Italka Wiererová,...

KONCOVKA V HOCHFILZENU: Dorothea Wiererová (vpravo) poráží Franzisku Preussovou a Italky poprvé v historii vyhrávají ženskou štafetu v SP.

Čas prognóz už brzy skončí. V 15.30 se startuje.

Začne nevyzpytatelný závod. Disciplína, která v této sezoně nabídla už tolik velkých zvratů a dramat a zároveň i pořádnou dávku české radosti.

Bude taková i tentokrát?

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Biatlonová sezona 2020/2021 startuje v sobotu 20. listopadu ve finském Kontiolahti a skončí v neděli 21. března závody v Oslu. Nové Město na Moravě hostí dva díly Světového poháru: od 4. do 7. března, a pak hned od 11. do 14. března. Celkové vítězství v seriálu obhajují Johannes Bö z Norska a Dorothea Wiererová z Itálie.

28. 11. - 21. 3. (program závodů)
10. - 21. 2. (Pokljuka)
4. - 14. 3. (Nové Město na Moravě)
  • Nejčtenější

Sexistické narážky? Loprais se omluvil za nevhodná slova o Kolocových dcerách

Sami na sociálních sítích zveřejňují videa z kabiny, aby fanouškům zprostředkovali co nejvěrnější obrázek slavné Rallye...

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Naštvaný Nedorost: Pešán není bůh, co má teď Teplý dělat? Je mi ho líto

Václav Nedorost jen těžko mírnil svá slova, když mluvil o kritice, kterou šéftrenér hokejového svazu Filip Pešán vyslal...

Macík vyhrál na Dakaru už třetí etapu, Michek dostal penalizaci a je 10.

V létě bojoval o život a zvítězil. Svým způsobem „zvítězil“ Martin Michek i teď. Jako první z Čechů zvládl porci téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý Macík. Na Dakaru vyhrál druhou etapu v řadě, i když jel bez okna

Devět let jezdí Dakar, v úterý se konečně dočkal etapového vítězství a hned následující den přidal další výhru. Martin...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Prvenství v hromadném závodě v Oberhofu ukořistil Tarjei Bö, Češi chyběli

Famózním výkonem na běžkách rozhodl Tarjei Bö závod s hromadným startem v Oberhofu. Norský biatlonista v závěrečném...

Jak jsem chytil covid. I s rodiči jsem byl jen v respirátorech, popisuje Krčmář

Premium Máš covid. Tu větu nikdo nechce slyšet. Biatlonista Michal Krčmář, stříbrný olympijský medailista z roku 2018, ji...

Uspokojivé. Ale prostor pro zlepšení je tam velký, ví finišmanka Charvátová

Štafetu přebírala na pátém místě na dohled pódia pro tři nejlepší. To nakonec pro kvarteto českých biatlonistek bylo...

Další povedený sprint v Oberhofu. Davidová byla desátá, vyhrála Eckhoffová

Před týdnem obsadila ve sprintu v Oberhofu sedmé místo a i tentokrát se jí v Německu dařilo. Markéta Davidová se ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...