Nadějná i nevyzpytatelná. Soukalovou, Vítkovou a spol. čeká štafeta žen

POSLEDNÍ PŘEDÁVKA. Lucie Charvátová (vlevo) vyšle do závěrečného úseku Veroniku Vítkovou (vpravo). Tak jako v Hochfilzenu či Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

11 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Štafeta biatlonistek. Loni za ni Češky obdržely malý glóbus. Letos ovládly závod v Presque Isle. U sázkových kanceláří jsou nyní třetími favoritkami. Zároveň však musí improvizovat, nemoc vyhnala domů Evu Puskarčíkovou. Také proto jsou prognózy před pátečním závodem na mistrovství světa v Oslu ošidné.

„Ještě se domluvíme na pořadí úseků,“ říkal kouč Zdeněk Vítek po skončení čtvrtečního tréninku a zůstával tajemný jako hrad v Karpatech.

Po diskusi se šéftrenérem Ondřejem Rybářem pak prohodil v porovnání s posledními pohárovými štafetami Gabrielu Soukalovou a Lucii Charvátovou. A tak vedoucí žena Světového poháru vyběhne dnes na druhém úseku a její mladší kolegyně na třetím

Štafetu zahájí debutantka Jessica Jislová, finišovat bude Veronika Vítková.

Jessica Jislová na trati sprintu na mistrovství světa v biatlonu v Oslu.

DEBUTANTKA: Jessica Jislová štafetu rozjede. Při sprintu (na snímku) sestřelila všech deset terčů.

„Bez Evika to bude těžké,“ připomněl Vítek absenci nemocné Evy Puskarčíkové. I proto zůstává v prognózách spíše při zemi. „Pokud skončíme do šesti, budeme v tomto složení maximálně spokojeni. Jenže i to bude obtížné. Jsou tu Němky, Francouzky, Italky, Rusky, Norky, Ukrajinky.“

Štafeta ženy 4x6 km

poslední vrcholné akce

MS 2013 - Nové Město:
1. Norsko 1:08,11,0 (1+9)
2. Ukrajina +7,0 (0+5)
3. Itálie +11,6 (0+4)
10. ČESKO (Vítková, Soukalová, Landová, Tomešová) +2:54,7 (2+10)

ZOH 2014 - Soči:
1. Ukrajina 1:10:02,5 (0+5)
2. Rusko +26,4 (0+4)
3. Norsko +37,6 (0+5)
4. ČESKO (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) +1:23,2 (0+14)

MS 2015 - Kontiolahti:
1. Německo 1:11:54,6 (0+6)
2. Francie +1:00,3 (1+9)
3. Itálie +1:06,7 (0+9)
8. ČESKO (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) +3:11,7 (3+11)

S Rybářem chystá 21letou Jislovou na štafetu od začátku týdne. „Věděla, že ji pravděpodobně pojede, protože Eva se pořád nemohla sebrat z nemoci. Mohla mít trochu obavy, ten tlak je velký. Ale pomalu se s tím srovnává. Je to mladá holka a mladí lidé si občas až takové starosti nedělají.“

Jislová výborně rozjela smíšenou štafetu při mistrovství Evropy v Ťumeni, kde s bilancí 0+1 předávala třetí. V Oslu byla jedenačtyřicátá ve sprintu, aniž by na střelnici chybovala, naopak ve stíhačce nabrala šest trestných kol na dvou stojkách. Do vytrvalostního závodu ji trenéři nenasadili, aby šetřila síly.

„Přestože se Jess stojky ve stíhačce nepovedly, tak pokud se na střelnici nesplaší, mohla by nějakou tu ránu dostřelit a nemusela by na kolo,“ věří Vítek.

Ve čtvrtek před polednem si bohužel nejen Jislová na tréninku moc nezastřílela, areál na Holmenkollenu zahalila hustá mlha. „Takovou jsem za ty tři roky, co dělám biatlon, ještě nepotkala,“ prohlásila Lucie Charvátová a posteskla si: „Vůbec nic jsem neviděla.“

10.března 2016 v 12:33, příspěvek archivován: 11.března 2016 v 01:57

Holmenkollen, polední trénink žen. Zdeněk Vítek: A to bylo před chvílí vidět ještě hůř. @oslo2016 pic.twitter.com/8CwRyfPhto

Charvátová byla v českém kvartetu novickou v úvodu této sezony. „Ne že by se mi štafety zatím moc dařily, ale nějaký posun dopředu pozoruju,“ ujišťuje. Doposud se v nich nikdy nevyvarovala trestného kola, ztráty však částečně nahrazovala rychlým během. „Štafeta je pro mě těžší tím, že ji nejedu jenom za sebe, jedu za tým. Ve vytrvalostním závodě teď byla střelba z mého pohledu docela vydařená.“

Jislová se na prvním úseku potká s Mäkäräinenovou, Preussovou i Selinou Gasparinovou, které patrně nasadí ostřejší tempo. Dále zde budou například Dunkleeová, Semerenková, Braisazová, Skardinová, Solemdalová či Hauserová.

DŘINA. Gabriela Soukalová ve stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu.
Lucie Charvátová při nástřelu na hromadný závod v Pokljuce.
V CÍLI. Veronika Vítková po stíhacím závodu na mistrovství světa v Oslu.

DRUHÝ, TŘETÍ A ČTVRTÝ ÚSEK. Zleva Soukalová, Charvátová, Vítková.

Na druhém úseku má Soukalová za úkol stahovat ztrátu. Absolvují ho i Hildebrandová a Bescondová, další závodnice jsou spíše slabší.

S kým nastoupí

vybrané štafety

1 UKRAJINA: Semerenková, Varvynecová, Pidhrušná, Džymová.
2 ITÁLIE: Vittozziová, Oberhoferová, Runggaldierová, Wiererová.
3 ČESKO: Jislová, Soukalová, Charvátová, Vítková.
4 NĚMECKO: Preussová, Hildebrandová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová.
5 FRANCIE: Braisazová, Bescondová, Chevalierová, Dorinová-Habertová.
6 RUSKO: Akimovová, Zagorujková, Virolajnenová, Jurlovová.
7 POLSKO: Gwizdonová, Hojniszová, Nowakowská, Gužiková.
8 ŠVÉDSKO: Magnussonová, Brorssonová, Anderssonová, Perssonová.
9 BĚLORUSKO: Skardinová, Jurkevičová, Dubarezavová, Krjukovová.
12 NORSKO: Solemdalová, Birkelandová, Eckhoffová, Olsbuová.
13 ŠVÝCARSKO: S. Gasparinová, Häckiová, A. Gasparinová, Cadurischová.
14 USA: Dunkleeová, Dreissigackerová, Eganová, Cooková.
15 RAKOUSKO: Hauserová, Zdoucová, Schwaigerová, Hoffmannová.
18 SLOVENSKO: P. Fialková, Gereková, Poliaková, I. Fialková.
21 FINSKO: Mäkäräinenová, Kiskolová, Toivanenová, Markkanenová.
Startuje celkem 23 štafet.

Třetí úsek prověří kromě Charvátové například Pidhrušnou, Eckhoffovou či Hammerschmidtovou.

A na čtvrtém se to bude kolem Vítkové hemžit velkými jmény. Tady zapne své turbo Dahlmeierová, proti ní pojedou mistryně světa Dorinová-Habertová, třetí žena poháru Wiererová, loni zlatá Jurlovová, Ukrajinka Džymová nebo Norka Olsbuová.

Češky ovládly poslední pohárovou štafetu ve „tmě tmoucí“ amerického Presque Isle, ale s Puskarčíkovou na prvním úseku.

Navíc nezapomínejme, že tehdy Francii chyběla Dorinová, Německu takřka celý A-tým s výjimkou Preussové a Norky se nedostavily vůbec.

Čtyři dosavadní štafety žen v této zimě vyhrály čtyři různé země: Itálie, Ukrajina, Francie a Česko. Paradoxně ani jednou na nejvyšším stupni nestály obhájkyně titulu Němky. Ty jsou přesto dnes jasnými favoritkami číslo 1.

Například u sázkové kanceláře Bwin mají Němky kurs na vítězství 1,55:1, následují Francie (4:1), Česko (13:1), Itálie (15:1) a Ukrajina (17:1). Také Fortuna nejvíce favorizuje trio Německo, Francie, Česko. Kvartetu trenéra Vítka dokonce přisuzuje na umístění do třetího místa kurz 1,7:1.

Ze sestavy loňských mistryň světa neuvidíme na startu Vanessu Hinzovou. Poté, co v Oslu skončila 61. ve sprintu a 37. ve vytrvalostním závodu, dal německý trenér Gerald Hönig přednost Maren Hammerschmidtové. Ta dojela vytrvalostní závod na 27. místě se čtyřmi chybami (dvě z nich zaznamenala na první stojce).

„Měli jsme pocit, že Marlen je nyní fyzicky i psychicky čerstvější a sebevědomější,“ uvedl Hönig. „Zasloužila si start ve štafetě. Vanessa naopak nenaplnila naše očekávání.“

FINIŠ. Pidhrušná si pohlídá vnitřní koridor a Dahlmeierová už ji objet...

VZPOMÍNKA NA RUHPOLDING. Tak bojovaly v závěru štafety Laura Dahlmeierová (vlevo) a Olena Pidhrušná. Z vítězství se radovala Ukrajinka.

Francie nasadí vítězné kvarteto z Anterselvy, tedy Justine Braisazovou, Anais Bescondovou, Anais Chevalierovou a Marie Dorinovou-Habertovou. Ta bude usilovat už o svoji pátou medaili z Osla! Ve středu se Francouzky umístily ve vytrvalostním závodě na 1., 2., 16. a 28. místě.

Štafety v sezoně

Hochfilzen - 13. 12.:
1. Itálie 1:05:32,6 (0+8)
2. Německo +0,2 (0+7)
3. Ukrajina +13,1 (0+10)
6. ČESKO (Puskarčíková, Soukalová, Charvátová, Vítková) +29,8 (1+12)

Ruhpolding - 17. 1.:
1. Ukrajina 1:16:14,2 (1+4)
2. Německo +1,2 (2+11)
3. Itálie +43,8 (0+10)
6. ČESKO (Puskarčíková, Landová, Charvátová, Vítková) +1:47,7 (3+11)

Anterselva - 24. 1.:
1. Francie 1:07:53,5 (0+8)
2. ČESKO (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) +17,2 (2+7)
3. Rusko +21,1 (0+10)

Presque Isle - 13. 2.:
1. ČESKO (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) 1:07:11,0 (1+14)

2. Ukrajina +25,2 (0+12)
3. Německo +25,4 (1+7)

Malý glóbus
(po 4 z 5 závodů)

1. Ukrajina 194
2. Itálie 191
3. ČESKO 190
4. Německo 187
5. Francie 174
6. Rusko 159
Bodování: 60 - 54 - 48 - 43 - 40 - 38 atd..

Rovněž Ukrajina sází na sestavu, která letos triumfovala v Ruhpoldingu, jen pořadí úseků trenéři proházeli. Na prvním bude netradičně trápící se Valja Semerenková a na třetím Olena Pidhrušná.

V italském kvartetu chybí Federica Sanfilippová, která se svým týmem oslavovala historicky první triumf Italek v Hochfilzenu a v úvodu sezony byla druhá ve sprintu v Östersundu. Naopak v Oslu: 50. místo ve sprintu i stíhačce. Přednost dostala Alexia Runggaldierová, ve středu nečekaně desátá. Tu na prvním úseku štafety na ME v Ťumeni jasně porazila Jislová.

Záhadou je opět jednou ruská sestava. Nejen proto, že se znovu nedostalo na Olgu Podčufarovovou, dvanáctou ženu Světového poháru, která se ještě v Anterselvě naháněla o 2. místo ve štafetě s Vítkovou. Rusové nenominovali ani zkušenou Jekatěrinu Šumilovovou. Ta sice poslala v Oslu na trestné kolo jejich smíšenou štafetu, ale ve vytrvalostním závodu dopadla lépe než Taťána Akimovová a Darja Virolajnenová, které štafetu pojedou.

Závod na Holmenkollenu dnes určí majitelky medailí, ale zároveň rozhodne i o držitelkách malého glóbu, jelikož při pohárovém finále v Chanty Mansijsku se už štafety neběží. Situace v čele je extrémně vyrovnaná a pro trio Ukrajina, Itálie, Česko v případě vítězství v mistrovské štafetě platí „THE WINNER TAKES IT ALL“ - Vítěz bere vše, tedy zlato i malý glóbus.

Průběžně čtvrté Německo už musí spoléhat na pomoc jiných. Pokud by Němky vybojovaly zlato, k zisku malého glóbu potřebují, aby na druhém místě za nimi neskončila Ukrajina.

Sprint o vítězství v závodě ženských štafet. Vlevo vítězná Italka Wiererová,...

KONCOVKA V HOCHFILZENU: Dorothea Wiererová (vpravo) poráží Franzisku Preussovou a Italky poprvé v historii vyhrávají ženskou štafetu v SP.

Čas prognóz už brzy skončí. V 15.30 se startuje.

Začne nevyzpytatelný závod. Disciplína, která v této sezoně nabídla už tolik velkých zvratů a dramat a zároveň i pořádnou dávku české radosti.

Bude taková i tentokrát?

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Softbalisté důležitý souboj zvládli. Na domácím MS porazili Filipíny

Momentka z utkání Česko - Argentina na MS softbalistů.

Čeští softbalisté zvládli na mistrovství světa důležitý zápas s nejslabším celkem skupiny A. V...

Slavia začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Sparta hraje dvakrát doma

SLÁVA V EDENU. Slávističtí fotbalisté vystoupali na podium a začali křepčit s...

Slávističtí fotbalisté zahájí cestu za obhajobou titulu ve Fortuna lize dvěma zápasy venku. Na úvod...

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Další z rubriky

Biatlonová královna: Lidi mě poznávají i v civilu. Začíná to být vážné

Markéta Davidová po vítězství v anketě o nejlepšího českého biatlonistu sezony.

VIDEO Loni získala cenu pro skokanku roku. Předtím ji dvakrát vyhlásili jako biatlonovou naději. Letos už...

Úprava kalhotek, zpívající zmatkařka. Koukalová vítězila i bavila

Gabriela Koukalová během tréninku v Östersundu

VIDEO Byla výjimečná. A nejen proto, že na tratích a střelnicích porážela nejlepší biatlonistky světa....

Šlesingr a Davidová jsou biatlonovými mistry republiky na kolech

Michal Šlesingr během mistrovství ČR v biatlonu na horských kolech

Mistry republiky v biatlonu na horských kolech se dnes v jabloneckém areálu Břízky stali...

Najdete na iDNES.cz