Hra o glóby mezi Östersundem a Pokljukou. Co ukázalo první pohárové kolo?

A ZASE O KUS DÁL. Östersund zavřel brány, od pátku čeká Pokljuka. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

6 2016
První pohárové kolo biatlonistů je minulostí, karavana se přesunula do slovinské Pokljuky, devět dalších kol zbývá. Co osm úvodních dní ve švédském Östersundu ukázalo a naznačilo?

Ženské hvězdy září tam, kde mají

Pravda, kdo by čekal, že ve větrném vytrvalostním závodě doběhne na senzačním třetím místě Běloruska Darja Jurkevičová, že? O víkendu však už byly ve sprintu a ve stíhačce největší hvězdy ženského biatlonu opět na svých místech na obloze, už i Italka Wiererová se v neděli začala trefovat a prosadila se na stupně vítězů.

Sezonu by tak znovu mohlo dirigovat kvinteto velikánek minulé zimy Gabriela Koukalová, Marie Dorinová-Habertová, Dorothea Wiererová, Kaisa Mäkäräinenová a Laura Dahlmeierová.

Jen v jakém pořadí?

Gabriela Koukalová se zlatou medailí za triumf ve stíhacím závodu v Östersundu.
Gabriela Koukalová (vlevo) míří za vítězstvím ve stíhacím závodě, Laura...

OBHÁJKYNĚ A VYZYVATELKA: Gabriela Koukalová a Laura Dahlmeierová, to jsou zatím nejlepší dvě ženy nového ročníku.

Hauserová vždy v první desítce

Mezi biatlonistkami „druhého sledu“ zatím nejvíce vyniká Lisa Theresa Hauserová, skvělá střelkyně a horší běžkyně. Na konci předchozí zimy byla Rakušanka v poháru celkově patnáctá, nyní je čtvrtá. Kromě vedoucí Dahlmeierová už pouze ona dokázala ve všech třech závodech žen doběhnout v první desítce: 7. + 5. + 6..

Tak mladá a stále lepší: Häckiová

Skokankou sezony je teprve 21letá Lena Häckiová ze Švýcarska. V minulé sezoně skončila celkově jednasedmdesátá, momentálně už je jedenáctá - a navíc v každém závodě lepší: 37. + 12. + 4.

Gabriela Soukalová (vlevo), vítězka stíhačky SP v Östersundu, přijímá gratulaci...

NADĚJE ŠVÝCARŮ. Lena Häckiová (vpravo) se v každém závodě zlepšovala, na snímku s Gabrielou Koukalovou..

Pět výměn v Top 10

V porovnání s koncem sezony 2015/2016 najdeme nyní v ženské Top 10 pět jiných jmen, kromě Hauserové ještě 6. Justine Braisazovou (v minulé sezoně v konečném pořadí 21.), 7. Vanessu Hinzovou (27.), 9. Franzisku Preussovou (12.) a 10. Evu Puskarčíkovou (28.).

Z první desítky minulého ročníku jsou naopak zatím v té druhé 11. Dorothea Wiererová, 17. Veronika Vítková, 16. Franziska Hildebrandová a 19. Olena Pidhrušná. Mnohem hůře je na tom osmapadesátá Kristyna Gužiková.

Trápení Polek, nečekané oslavy Bělorusů

Právě polský ženský tým prožil v Östersundu velké trápení, vždyť kromě paběrkující Gužikové, která byla v létě až příliš zraněná a nestřílející, má z celého družstva už pouze Kinga Mitorajová jeden bod, jinak nikdo.

Naopak důvod k oslavám měli u Bělorusů, hned v úvodních vytrvalostních závodech stáli zásluhou vynikající střelby na bronzovém stupínku jak Darja Jurkevičová, tak podobně senzačně Vladimir Čepelin.

Další pokračování ale už v jejich podání hvězdné nebylo: Jurkevičová skončila dvakrát v šesté desítce a Čepelin se ze sprintu ani nekvalifikoval do stíhačky.

A teď vymažu Björndalena...

Prognózy pro boj o velký glóbus v kategorii mužů jsou mnohem „čitelnější“ než u žen. Martin Fourcade sice v neděli popřel, že je toho času neporazitelný, neboť ve stíhačce dojel za Rusy Babikovem a Cvetkovem. Přesto má po 1. kole náskok už 64 bodů. Šestým velkým glóbem v řadě by sesadil z čela historických tabulek legendu Björndalena.

ZA DALŠÍM TRIUMFEM. Martin Fourcade ovládl ve švédském Östersundu i druhý závod...
Martin Fourcade při střelbě ve stíhacím závodu v Östersundu.

DALŠÍ DVĚ VÍTĚZSTVÍ. Fourcade na ně dosáhl ve vytrvalostním závodě a ve sprintu.

Martin Fourcade vyhrál dva ze tří závodů v Östersundu také loni, tehdy však v tom vytrvalostním skončil až jednadvacátý.

Fourcadovi vyzyvatelé

„Martin Fourcade a Johannes Boe jsou teď asi trochu někde jinde než ostatní,“ přemítal po čtvrtečním vytrvalostním závodě (nejen) Ondřej Moravec. Jenže pokračování už u norské jedničky tak hvězdné nebylo, ve sprintu byl mladší z bratrů Boeů třicátý, do stíhačky tudíž vybíhal s časovým mankem a dokončil ji desátý.

Boe je po prvním kole poháru celkově šestý, hůře jsou na tom další dva příslušníci loňské Velké čtyřky, desátý Anton Šipulin a třiadvacátý Simon Schempp. Němec těsně před zahájením poháru doléčil onemocnění, ve vytrvalostním závodě ho zbrzdil větrný poryv a nyní se rozjíždí postupně: 43. + 21. + 9. místo.

Z desítky zůstali jen tři

Z první desítky mužů, jak vypadala na konci minulé sezony, jsou v té současné pouze tři biatlonisté, místa těch dalších zatím zaujali 2. Maxim Cvetkov (v minulé sezoně celkově 26.), 3. Arnd Peiffer (11.), 4. Ole Einar Bjoerndalen (13.), 5. Simon Fourcade (27.), 7. Anton Babikov (dosavadní skokan sezony, v té minulé skončil 48.), 8. Fredrik Lindström (29.) a 9. Lowell Bailey (17.).

Ole Einar Björndalen při střelbě ve stíhacím závodu v Östersundu.

SKVĚLÝ I PO ČTYŘICÍTCE. Ole Einar Björndalen

Největším zklamáním z loňských členů mužské Top 10, byl vstup do sezony pro Rakušana Dominika Landertingera, jehož zranění zad a tréninkový výpadek mají patrně stále následky. V dosavadních závodech obsadil 88., 33. a 21. místo. Vůbec nevyběhl Tarjei Boe, šestý biatlonista minulého ročníku, bojující s únavovým syndromem.

Kolektivní síla Češek

Stíhací závod žen byl z českého pohledu jako sen: Koukalová vítězná a všechny čtyři reprezentantky v první dvacítce. „V létě jsme pofňukávaly, jak nás trénink bolí, ale výsledky jsou vidět,“ vyzdvihovala Eva Puskarčíková. Pro ni je 8. místo dosavadním životním maximem. Poprvé v kariéře navíc figuruje i v Top 10 celkového pořadí. „Neskutečné,“ zářila.

V porovnání s prvním pohárovým kolem v minulé sezoně tentokrát Gabriela Koukalová získala v Östersundu o 8 bodů méně než loni a Veronika Vítková o 36 bodů méně. Naopak Eva Puskarčíková si tu polepšila o 67 bodů a Lucie Charvátová o 52 bodů (loni byla na nule). Před rokem měla ve Švédsku ještě 9 bodů i Jitka Landová, která nyní kvůli problémům s autoimunitou nezávodí.

Eva Puskarčíková po stíhacím závodu v Östersundu.

DESÁTÁ. Eva Puskarčíková je poprvé v průběžném pořadí v pohárové Top 10.

Ony opravdu střílí rychleji

Vida, trenéry i médii tolikrát propíraný letní nácvik rychlejší střelby je u Češek (s výjimkou Koukalové) při závodech opravdu vidět. Lucie Charvátová byla dokonce třetí, čtvrtou a první biatlonistkou v rychlosti střelby.

Navíc jen dvě chyby ve sprintu a tři ve stíhačce jsou po jejím trápení v minulé sezoně morální injekcí. „Nenechám se zviklat lidmi, kteří říkali, ať to zabalím, protože se střílet nikdy nenaučím,“ ujišťuje.

Lucie Charvátová po stíhacím závodu v Östersundu.
Veronika Vítková se chystá na stíhací závod v Östersundu.

Lucie Charvátová a Veronika Vítková

Rychlé střelecké časy zaznamenala rovněž Veronika Vítková, ve třech závodech byla v pořadí střelkyň třináctá, devátá a jedenáctá. Po počátečních problémech s ležkou ji však o víkendu zlobila pro změnu stojka.

Do elitní desítky střelkyň navíc pronikla ve stíhacím závodě devátým časem také Eva Puskarčíková.

Vzpruha jménem Krčmář

Michal Krčmář a za ním Michal Šlesingr ve stíhacím závodu v Östersundu.

ČESKÉ DUO. Michal Krčmář a za ním Michal Šlesingr ve stíhacím závodu v Östersundu.

Až do nedělního odpoledne platilo: čeští muži = tápání. Na kontě neměli nic lepšího než 17. místo, trenéři v sobotu dlouze seděli nad analýzami a dumali, co je špatně.

Až ve stíhačce přišla vzpruha. Michal Krčmář skolil všech dvacet terčů a z 38. místa na startu si polepšil na sedmé. „Běh pořád nebyl nic extra, ale soupeře jsem přestřílel,“ radoval se.

V porovnání s loňským Östersundem přesto získal Krčmář ve Švédsku celkově o 6 bodů méně, naopak Michal Šlesingr o 15 více a Ondřej Moravec o 24 více. Před rokem bodoval třemi body též Tomáš Krupčík, který nyní zasáhne do poháru až v Pokljuce.

Pro zajímavost: v celkovém pořadí se nejlepší Čech Šlesingr nachází přesně tam, kde zakončil i minulou zimu: tedy na 18. místě.

Medailista na chvostu

Jaroslav Soukup, bronzový z her v Soči, prožil černočerný týden, když při dvou startech obsadil až 97. a 93. místo. „Spousta fanoušků už ho zatratila, ale my nejsme fanoušci, jsou to pořád jen první závody. Teprve probereme, co dál,“ okomentoval v neděli jeho výkony šéftrenér Ondřej Rybář.

Český biatlonista Jaroslav Soukup na trati při vytrvalostním závodě ve švédském...

TRÁPENÍ. Pomůže Jaroslavu Soukupovi přesun do IBU Cupu?

Původně měl tento týden v Pokljuce v A-týmu nahradit zkušený Tomáš Krupčík mladého Adama Václavíka. Trenéři však posléze rozhodli jinak.

„Jardu Soukupa chceme opět vrátit do formy i do pohody, protože s ním počítáme na třetí kolo Světového poháru v Novém Městě,“ uvedl Rybář v pondělí pro biatlon.cz. „Shodli jsme se, že méně vypjatý IBU Cup může Jardovi pomoci vrátit se do správného závodního rozpoložení. Stejně tak, jako mu loni pomohla účast na mistrovství Evropy, z čehož pak těžila naše štafeta na světovém šampionátu v Oslu.“

Proto v A-týmu zůstává také pro Pokljuku benjamínek Václavík, zatímco Krupčík nahradí Soukupa.

Ženy pokračují ve stejném složení i s Jessikou Jislovou. Zda potom v Novém Městě využijí vyjetých šest míst a nasadí třeba Markétu Davidovou, vítězku IBU Cupu v Beitostolenu, se trenéři teprve vyjádří.

Ženy drží první pětku v Poháru národů

V Poháru národů žen stejně jako v minulé sezoně vládnou Němky. České reprezentantky, které v ročníku 2015/16 skončily třetí, drží pátou příčku, tedy poslední možnou, která by po konci sezony zajišťovala možnost nasazovat i nadále do závodů šest závodnic. Překvapením je třetí příčka Švédek.

Čeští muži jsou zatím sedmí, což je pozice, zaručující pět míst na startu.

Pořadí Poháru národů - muži: 1. Francie 1191, 2. Německo 1147, 3. Norsko 1127, 4. Rusko 1049, 5. Rakousko 1032, 6. Švédsko 984, 7. ČESKO 897.

Ženy: 1. Německo 1215, 2. Francie 1196, 3. Švédsko 1019, 4. Rakousko 1015, 5. ČESKO 1004, 6. Rusko 989.

Pozvánka pro Nové Město

Lepší pozvánku než nedělní triumf Gabriely Koukalové a umístění v první desítce v podání Evy Puskarčíkové a Michala Krčmáře, si organizátoři třetího pohárového kola (15. až 18. prosince) v Novém Městě snad ani nemohli přát.

Zásobník zatím není potřeba, na biatlon stačí nový sníh
Stadion už mají organizátoři Světového poháru v biatlonu nahrubo připravený, v...

NOVÉ MĚSTO SE CHYSTÁ. Už za devět dnů přivítá Světový pohár.

Víkendové závody už jsou vyprodány, na čtvrteční sprint mužů a páteční žen však ještě vstupenky zbývají.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

VIDEO Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým...

Proč sportovce zabíjí srdce? Jak Messi prožívá odběr krve? Lékař vypráví

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Fotbalisté lisabonské Benfiky volají pomoc k Miklósi...

Půlka bratislavské kavárny, kde jsme seděli, zpozorněla. Takové zvuky nečekala a nejspíš ani nikdy...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o...

Vyrovnanost výkonů je zbraň. S tou svojí Kreuziger vede statistiky

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France, vedle něj je šéf...

Foix (Od našeho zpravodaje) Doug Ryder, šéf týmu Dimension Data, čekal v neděli u týmového autobusu na Romana Kreuzigera a...

Další z rubriky

Královnou biatlonového roku je Davidová. Vládla i mezi fanoušky

Anketa Biatlonista roku. Jednoznačná vítězka ženské kategorie - Markéta...

Jako jediná se v uplynulé sezoně umístila ve Světovém poháru na stupních vítězů. A to hned ve...

Biatlonová královna: Lidi mě poznávají i v civilu. Začíná to být vážné

Markéta Davidová po vítězství v anketě o nejlepšího českého biatlonistu sezony.

VIDEO Loni získala cenu pro skokanku roku. Předtím ji dvakrát vyhlásili jako biatlonovou naději. Letos už...

Parťák Krčmář o Koukalové: Gábina se od nás ze dne na den odstřihla

Michal Krčmář v cíli závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

VIDEO Šest let byl s Gabrielou Koukalovou v reprezentaci, od roku 2014 spolu i trénovali, měli k sobě...

Najdete na iDNES.cz