JO! Český biatlonista Ondřej Moravec předvádí vítězné gesto ve finiši závodu na 15 km s hromadným startem v Oslu. | foto: AP

Biatlonista Moravec slaví životní úspěch, vyhrál závod SP v Oslu

• 59
Český biatlonista Ondřej Moravec si na Světovém poháru v Oslu dojel pro životní úspěch, vyhrál závod s hromadným startem na 15 kilometrů. V posledních stovkách metrů odrazil nápor francouzského favorita Martina Fourcada. Třetí doběhl Němec Erik Lesser.

"Je to perfektní. Je to bláznivé a jsem na sebe pyšný," řekl Moravec na tiskové konferenci. "Je krásné, když se sny stávajíc skutečností. Věřím, že si to hodně užiju. Máme výbornou partu a v této sezóně se nám daří. Klukům i holkám. Pevně věřím, že to tak bude pokračovat."

Moravec, který na domácím mistrovství světa v Novém Městě na Moravě obsadil dvakrát čtvrté místo, bezchybně zvládl střelecké položky vleže a pohyboval se v popředí startovního pole. "Ondra už při stíhačce ukázal, že má běžeckou formu. Proto se také od počátku ukazoval na špici, často i celé startovní pole tahal. Byl prostě v dobré pohodě," uvedl na serveru biatlon.cz trenér Ondřej Rybář.

Po první střelbě vestoje se Moravec ocitl na špici společně s Martinem Fourcadem, s nímž opouštěl střelnici. Francouz si před závěrečnou položkou vytvořil zhruba desetisekundový náskok, ale netrefil dva terče a přišel o vedení. Moravec udělal jen jednu chybu a po trestném kole odjížděl s náskokem 16,3 sekundy.

Fourcade byl v závěrečném kole rychlejší v kopcích a přiblížil se Moravcovi až na pět sekund, ale při sjezdech ztrácel a osmadvacetiletý český biatlonista náskok uhájil. "Na začátku posledního kola jsem se cítil unavený, ale našel jsem v sobě ještě energii, abych to dojel a věřil jsem, že Martina ze sebou udržím," řekl Moravec. "Nedostihl mě a na to jsem opravdu trochu pyšný," dodal rodák z Letohradu.

V závodě, v němž chyběl hrdina mistrovství světa Nor Emil Hegle Svendsen a někteří ruští biatlonisté, se dočkal Moravec životního úspěchu.

Po druhém a třetím místě ve stíhacích závodech poprvé vystoupil na nejvyšší stupínek a postaral se o druhý český triumf v této sezoně pro prosincovém prvenství Gabriely Soukalové ve sprintu v Pokljuce.

Na slavném Holmenkollenu navázal na pět let starý triumf Michala Šlesingra a reprezentační trenér Rybář díky němu poprvé zažil vítězství svého svěřence v závodě Světového poháru. "Bylo to super, jednoznačně super. Přesně to jsou okamžiky, které nikdy nezmizí z paměti," radoval se kouč.

Dnešní úspěch podle něj finišmanovi bronzové smíšené štafety z nedávného MS pomůže. "Ondra je neuvěřitelný tréninkový poctivec. Zůstane nohama na zemi, stejně jako zůstal po druhém a třetí místě, které už v této sezoně vybojoval. Uvědomuje si, že se dostává mezi elitu, a já jsem dokonce přesvědčený, že už se tam udrží, protože to má v hlavě srovnané," dodal Rybář.

SP v biatlonu v Oslu - výsledky

Muži - závod s hromadným startem (15 km): 1. Moravec (ČR) 39:48,7 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -13,7 (3), 3. Lesser (Něm.) -16,8 (1), 4. Burke (USA) -19,1 (2), 5. Makovějev (Rus.) -23,2 (1), 6. Deryzemlja (Ukr.) -26,0 (1), 7. Bö (Nor.) -31,0 (2), 8. Beatrix (Fr.) -35,1 (2), 9. Lindström (Švéd.) -38,6 (2), 10. Eder (Rak.) -44,4 (1), ...19. Šlesingr (ČR) 1:52,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1012 b., 2. Svendsen (Nor.) 751, 3. Fak (Slovin.) 650, 4. Lindström 592, 5. Malyško 570, 6. Usťugov (oba Rus.) 557, ...14. Moravec 472, 25. Šlesingr 319, 50. Vítek 97, 54. Soukup (oba ČR) 84.

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)