Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Biatlon dělám i díky Soukalové. Mánek se zviditelňuje na sněhu i na internetu

  9:50
Ve sportovní kariéře ho čeká významný krok. Jedenadvacetiletý biatlonista Ondřej Mánek bude v nadcházející sezoně bojovat nejen o reprezentační dres v dospělé kategorii. Mladší generace však nemusí znát šumavského rodáka pouze ze závodních tratí, ale také z nejrůznějších kanálů na sociálních sítích. I to je jeho práce.
Ondřej Mánek kombinuje sportovní kariéru s tou na sociálních sítích.

Ondřej Mánek kombinuje sportovní kariéru s tou na sociálních sítích. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jak jste zakončil letošní sezonu?
Je to asi dva týdny zpátky, co jsme měli v Jablonci nad Nisou exhibici. Pro mě to vlastně bylo první větší setkání s fanoušky, protože jako junioři jsme žádné závody v Česku moc neměli. To bylo moc fajn. Je hezké vidět, když za vámi lidé po závodě přijdou, chtějí se vyfotit, a abyste se jim podepsal. Já jsem například šel patnáct minut z prostoru cíle do převlékací zóny, která byla asi jen dvě stě metrů odtud.

Snažím se mladé lidi a děti motivovat, aby sportovali. Všeobecně. A to se mi daří.

Ondřej Mánek

A ze sportovního hlediska byla uplynulá sezona jaká?
Šel jsem do ní s tím, že to byl můj poslední rok mezi juniory. Ale přechod mezi chlapy už vyžaduje stoprocentní koncentraci a já jsem hodně rozlítaný. Trénuji méně než ostatní kluci a než bych asi měl. Těší mě však, že jsem měl vzestupné výkony. Na juniorském mistrovství světa v Kazachstánu jsem zrychlil na deseti kilometrech zhruba o minutu, což je strašně moc. I proto mě mrzelo, že už sezona skončila.

V Kazachstánu jste ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů dojel na pátém místě. Chybělo málo a mohl jste mít i medaili.
Střílíme tam čtyřikrát, za každý netrefený terč se nám přičítá minuta. Já jsem bohužel netrefil dvě rány. To je nejtěžší závod na hlavu, protože všichni to chtějí dát za nulu. Minuta ztráty za každou chybu je prostě moc. Sám od sebe jsem chtěl také jen nulu, ale i moje dvě chyby tehdy byla nejlepší střelba. Jenže tam byly extrémní podmínky. Praporky nám vlály vodorovně, jaký foukal vítr, který se pak i otáčel.

Máte ještě v hlavě nějaké jiné dobré sezonní umístění, které vás potěšilo?
Hodně si vážím jedenáctého místa na IBU Cupu mezi dospělými. To je taková nižší varianta světového poháru, ale i tak je tam konkurence obrovská. Možná se ještě vrátím ke Kazachstánu. Myslím si, že kdybych zajel na mistrovství světa tak kvalitní závod, co se mi povedl v lednu v Poklujce, kde jsem vynuloval všechny terče, tak by to asi byla medaile. Jenže to jsou jen kdyby, na ta se nehraje.

Co vás tedy čeká nyní? Budete dál závodit mezi dospělými, nebo biatlon opustíte?
Svými výkony jsem si členství v reprezentačním B týmu už vyjel. Takže to teď vypadá, že budu závodit dál. A pak se po sezoně zase uvidí, co bude dál.

Je možné, že vás diváci uvidí například i v některém závodě v A týmu českého biatlonu?
Je možné, že když se člověku zadaří na IBU Cupech, tak ho trenéři nominují do áčka na světový pohár. Tam jsou tři stabilní kluci, kteří objíždí všechno. To jsou Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký a Tomáš Mikyska. Zbytek se střídá. Je reálné, že když se mi zkraje sezony povede pár závodů, tak bych se třeba mohl podívat do štafety v A týmu.

Cítíte vy sám, kde máte mezery? Co bude třeba ještě zlepšit?
Určitě běh, tam mám rezervy. Myslím si, že z velké části je to dané tím, že když jsem byl ve Ski klubu Šumava, tak jsme moc nepracovali na síle. Zatímco kluci v Letohradu či v Novém Městě na Moravě na silových trénincích makali daleko dřív. Já jsem s pořádným silovým tréninkem začal zhruba v sedmnácti letech, takže manko mám. Ale postupně se to zlepšuje.

Zatímco se biatlonista Mánek léčil s covidem, vymyslel stolní hru

Jak se říká: Co Čech, to trenér. Určitě to platí i u biatlonu, když lidé sledují závody. Zažil jste kritiku na své výkony, nebo znáte to od kolegů?
Velkou zpětnou vazbu mám na Instagramu, kde i mě sledují takoví lidé, kterým se asi uleví, když vám napíší něco hnusného. To se stává i u juniorského kolegy Luďka Abrháma, který má problémy se střelbou ve štafetách. Tihle lidé jsou konkrétně na něj často zlí. Jejich nejčastější věta je taková, že lyžujeme z jejich daní a netrefíme tam nic. Ale to je typická česká vlastnost, která se netýká jen biatlonu.

Kam byste to s biatlonem chtěl dotáhnout?
Vloni před sezonou jsem měl za cíl dostat se do nejlepší desítky na juniorském mistrovství světa, což se povedlo. Teď bych si přál jezdit stabilněji v IBU Cupu, ale další sny a přání bych si nechal pro sebe. V tom jsem docela pověrčivý, takže věřím, že by se to pak nemuselo vyplnit. Ale zase ani nyní neřeknu, že teď budu makat jen na tom, abych se za tři roky dostal třeba na olympiádu v Itálii. Bylo by hezké si tam zazávodit, ale určitě se jen k tomu neupínám. Nevím, co bude třeba za rok.

Kdo ale sleduje sociální sítě, zná vás i odtud. Jste influencer, který je mezi českými biatlonisty a biatlonistkami jedním z nejsledovanějších závodníků. Jsou tohle vaše zadní vrátka, kdyby to se sportem nevyšlo?
Na sítích jsem od dvanácti let, kdy jsem začínal na YouTube. Mělo to u mě postupný vývoj a dnes bych řekl, že když je člověk schopný a šikovný a ještě mladý, tak se to s výdělky ze sportu vůbec nedá srovnávat. V našem sportu jsou o hodně menší. Já se však snažím obě věci kombinovat, i když to není občas jednoduché. Pro sítě je důležité být v Praze, já ale bydlím na Šumavě a trénuji v Jablonci či v Novém Městě. Takže každý den najedu autem přes sto kilometrů.

Na sociálních sítích se nevěnujete jen sportu. Máte tam i videa a příspěvky z vašeho běžného života. O co vám tam jde hlavně?
Snažím se děti a mladé lidi motivovat k tomu, aby sportovali. Všeobecně. Což se daří. Začal jsem budovat i svou značku, máme už úplně rozebrané mikiny. Jak jsme se bavili o exhibici v Jablonci, tak mi udělalo opravdu radost, že tam jsem dostal zpětnou vazbu a lidé mi říkali, že je moje kanály fakt baví. Pro vás je hrozně hezké sledovat fanoušky naživo, ne jen přes sítě prostřednictvím čísel. Bylo i příjemné, když lidé řvou vaše jméno.

Jednu dobu byl v Česku biatlon velký fenomén, zejména, když aktivně závodila Gabriela Soukalová. Nyní už to není takové, protože i výsledky scházejí. Možná ale právě sociální sítě jsou jednou z cest, jak prestiž tohoto sportu zase pozvednout, ne?
Vždyť já sám jsem vlastně i Gabče za to vděčný, protože jsem začal závodit díky ní. Celkově mě bavilo střílet doma ze vzduchovky. Když mi bylo třináct, tak ona zajela skvěle na olympiádě v Soči. A v životě by mě tehdy nenapadlo, že o deset let později budeme kamarádi. Právě spolu řešíme věci okolo marketingu. Obecně je to tak, že dětí do patnácti let střílí ze vzduchovky na náborech dost, ale i tak je to méně než třeba v tom roce 2014.

Ondřej Mánek (vlevo) na IBU Cupu v Novém Městě

Jaký máte recept na zlepšení?
I když jsem nikdy nejel závod, který by televize dávaly v hlavním vysílacím čase, přesto jsem druhý třetí nejsledovanější biatlonista v Česku. Takže to lidi asi baví. Nejvíce je zajímá naše zákulisí, které moc sportovců neukazuje. To třeba skvěle dělá Italka Dorothea Wiererová, která je královnou světového biatlonu na internetu. Takže se určitě reputace biatlonu dá zvyšovat nejen sportovními výsledky, ale právě i takto. O to se také snažím.

Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Program, výsledky a postupový klíč Eura 2024: Češi padli s Portugalci, čeká je Gruzie

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  18.6 22:55

Čeští fotbalisté zahájili základní skupinu mistrovství Evropy 2024 v Německu těsnou porážkou s...

Úspěch? Není Češka! Po obřím vzestupu poznává mladá atletka Manuel také zlo

12. června 2024

Premium Řím (Od naší zpravodajky) Je vám osmnáct let. Jste atletka. Zažíváte fantastické chvíle. Máte životní formu. Takovou, že si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

ONLINE: Portugalsko - Česko 2:1, v nastavení otáčí skóre Conceicao

18. června 2024  19:48,  aktualizováno  22:51

Sledujeme online Lipsko (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté se ve svém úvodní zápase na mistrovství Evropy s Portugalskem především brání, po...

Tome, nebuď blázen, to je konec, slez. Smrt číhala na Mont Ventoux

12. června 2024

Roger Pingeon se stal roku 1967 nečekaným šampionem Tour de France. Přesto je tento ročník...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Belgie - Slovensko 0:1, senzaci zařídil Schranz, favoritovi sebral dva góly VAR

17. června 2024  17:21,  aktualizováno  20:12

Od sedmé minuty, kdy se po chybě obrany prosadil Schranz, hájili těsný náskok. A i díky pořádné...

ZNÁMKY: Jak se vám čeští fotbalisté v úvodním utkání na Euru líbili

18. června 2024  22:53

Provod dal krásný gól, Staněk chytil několik nebezpečných střel, obránci hráli obětavě. Čeští...

ONLINE: Portugalsko - Česko 2:1, v nastavení otáčí skóre Conceicao

18. června 2024  19:48,  aktualizováno  22:51

Sledujeme online Lipsko (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté se ve svém úvodní zápase na mistrovství Evropy s Portugalskem především brání, po...

EURO 2024 ONLINE: Tisíce českých fanoušků sledují bitvu s Portugalci

10. června 2024  9:47,  aktualizováno  18.6 22:28

Sledujeme online Mistrovství Evropy ve fotbale se rozjelo. Česká reprezentace do něj vstoupí večer zápasem proti...

Nemám slov, o takovém gólu jsem snil. Gülerovi přál štěstí i Ancelotti

18. června 2024  21:41

Po tréninku před zápasem s Gruzií si turecký záložník Arda Güler několikrát navedl míč z pravé...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...