Občas mám ztřeštěné nápady, vyprávěla Soukalová. Ve štafetě poběží

Usměvavá Gabriela Soukalová po závodě s hromadným startem, vedle ní čtvrtá Finka Mäkärainenová | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2016
Projet cílem pozadu? Proč vás to napadlo? I na takové otázky musela Gabriela Soukalová odpovídat, když své třetí místo v závodě s hromadným startem oslavila v kanadském Canmore velmi netradičním dojezdem.

„Občas mám ztřeštěné nápady. A tohle byl jeden z nich. Přijde to samo a ve zlomku vteřiny,“ vysvětlovala. „Doufám, že se to nikoho nedotklo, jen jsem chtěla zamávat českým fanouškům, kteří tam v tom větru a chumelenici stáli a podporovali nás. Navíc jsem k tomu měla dost prostoru, protože jsem nemusela s nikým finišovat. V půlce závěrečného okruhu jsem poznala, že Marii Dorinovou nedoženu - a ani za mnou nikdo nebyl.“

POZADU DO CÍLE. Gabriela Soukalová zvolila netradiční ukončení závodu s...

POZADU DO CÍLE. Gabriela Soukalová zvolila netradiční ukončení závodu s hromadným startem v Canmore.

Její zásluhou už posedmnácté v řadě nechybí český tým v pohárovém kole na stupních vítězů. Přitom mají Češi k dobru ještě dva další nedělní závody, sprint dvojic a smíšenou štafetu.

Sama Gabriela Soukalová může své individuální působení v Canmore bilancovat jen pozitivně. Přijela sem s náskokem 88 bodů ve Světovém poháru a nyní má k dobru 91 bodů.

Navzdory tomu, že sil není nazbyt.

Však s nimi také pořádně šetří.

„Proto jsem se ani před startem tolik nerozjížděla jako obvykle. Škoda jen, že nás dnes tolik nepodržely lyže,“ posteskla si. „Z kopce jsem jak na Marii, tak i na Franzisku Hildebrandovou, což jsou holky jako pírka, ztrácela na dojezdu pět šest metrů. Jednak to trochu bere síly a navíc je to i deprimující. Ale vím, že kluci ze servisu dělají, co mohou, makají, dřou. I oni mají právo udělat chybu, nejsou stroje. Vždyť ani my nestřílíme stále nuly.“

V závodech předvádí první dáma Světového poháru nejen své střelecké a běžecké kvality, ale zároveň dozrává ve výborného stratéga.

Způsob, jakým se před druhou ležkou probila ze čtvrté pozice na první, toho byl důkazem.

„Vylítla jsem jako zajíc z brázdy,“ smála se. „Chtěla jsem soupeřky trochu překvapit. A také ráda střílím tam, kde nastřeluju a kde jsem si to předtím osahala. Což bylo právě na stavu číslo jedna. Bohužel, při druhé ležce mi potom jeden náboj nevystřelil a musela jsem ho znovu přebít. To mě stálo cenné vteřiny.“

Ve čtvrtém kole pro změnu na trati udatně stahovala desetivteřinovou ztrátu na vedoucí duo Wiererová - Dorinová.

„Byla to taková hra – vše nebo nic. Řekla jsem si, že to zkusím, že se zmáčknu a rozhodne se na střelnici. A skutečně se tam rozhodlo. Nohy se mi tak třásly, že jsem byla ráda jen za tu jednu chybu.“

Žádnou chybu naopak neudělala na střelnici Eva Puskarčíková, jako jediná z celého třicetičlenného pole.

„Bezchybná střelba byla moje spása,“ svěřovala se pak pro biatlon.cz. „Kdybych musela na trestné kolo, asi bych závod ani nedojela. Bylo to opravdu těžké, navíc se hodně trápím. Je to má třetí nula v kariéře (ve čtyřpoložkovém závodě). Nejdřív se mi povedla na juniorském mistrovství světa v Novém Městě 2011, kde jsem byla patnáctá, a pak tuto sezónu na Pokljuce, kde jsem ve stíhačce skončila devátá.“

Eva Puskarčíková na trati závodu s hromadným startem v Conmore

Eva Puskarčíková na trati závodu s hromadným startem v Canmore

Podobně jako čtvrteční sprint mužů odehrával se také sobotní hromadný závod žen v režii Velké trojky, která vládne Světovému poháru.

„To bylo vzrušující,“ říkala Marie Dorinová-Habertová.

Vítězná Dorothea Wiererová momentálně jede „na vlně“, o čemž svědčí její bilance z šesti posledních pohárových klání:

první, osmá, druhá, třetí, třetí, první.

Dorinová naopak střídá slabší výkony s výbornými - v Anterselvě byla šestá a šestadvacátá, v Canmore pro změnu devětadvacátá a druhá.

Momentka ze závodu s hromadným startem v Conmore

Na trati v Canmore. Už v prvním kole jela Dorothea Wiererová v čele

Společně se všechny tři nejlepší ženy poháru sešly v sobotu na stupních vítězů (ke kterým Soukalová opět jednou doběhla poslední) a později rovněž na tiskové konferenci. Wiererová zde vyprávěla, jak ji namotivoval předchozí senzační triumf Dominika Windische.

„Byla jsem tak nervózní, když jsem sledovala Dominikův závod. Tohle je skvělý den pro italský tým. Něco takového se nikdy předtím nestalo. Píšeme historii,“ rozplývala se.

Ve větrném dopoledni nebyla předtím Italka spokojena s vlastním nástřelem. „Musela jsem střílet desetkrát, to nikdy nedělám. A pořád jsem nebyla spokojená. Tak jsem šla do závodu s pocitem, že buď dopadne dobře, nebo to bude přímo strašné.“

Při úvodní ležce netrefila hned první terč. Pak už všechny. To v kombinaci s obdivuhodnou rychlostí její střelby a výborným během stačilo.

Druhá Dorinová prozradila, že vstupovala do závodu s odlišnou taktikou než do sprintu. „Dnes jsem se rozhodla útočit. Mé stojky nebyly během sezony nejlepší. Tentokrát jsem k nim přistoupila agresivněji a výsledkem je jen jedno trestné kolo.“

Nejlepší tři biatlonistky v závodu s hromadným startem v Canmore - uprostřed na...

Nejlepší tři biatlonistky v závodu s hromadným startem v Canmore - uprostřed na pódiu je vítězka Dorothea Wiererová, vlevo druhá Marie Dorinová Habertová a vpravo třetí Gabriela Soukalová.

A Soukalová při setkání s novináři?

Moderátor tiskové konference vyzdvihoval její konstantní formu, nejlepší ze všech biatlonistek. Připomněl, že už osmkrát stála v sezoně na stupních vítězů a že jejím zatím nejhorším umístěním bylo 8. místo. (Ve skutečnosti deváté.)

„Je to jako pohádka,“ rozzářila se. „Snažím se soustředit se na každý závod jako nikdy předtím a bavit se. To je ta nejdůležitější věc - bavit se.“

S Wiererovou má společné krásné vzpomínky na Canmore. „Tady jsem se po vítězství ve štafetě na juniorském mistrovství světa rozhodla, že chci dělat biatlon,“ opět jednou připomněla Češka.

Italka tehdy v Canmore 2009 dokonce vyhrála stíhací závod. „Přitom jsem tu těsně předtím ještě měnila pozici na střelbu,“ vzpomínala.

Jejich souboj o velký glóbus bude pokračovat i v americkém Presque Isle, kam se naopak nevydají Němky Laura Dahlmeierová a Franziska Hildebrandová.

„Necítila jsem se tady vůbec dobře, tím víc má pro mě dnešní páté místo cenu,“ říkala po hromadném závodě Hildebrandová. O den dříve dokončila sprint až v páté desítce.

Příští týden už se budou s Dahlmeierovou v Evropě připravovat na březnové mistrovství světa v Oslu.

„Na to teď nemyslím, to je daleko, celé tři týdny. Teď mě zajímá Světový pohár,“ pronesla naopak Wiererová.

Veronika Vítková během závodu s hromadným startem v Conmore

Veronika Vítková během závodu s hromadným startem v Canmore

Do smíšené štafety ve zlatém složení

Do nedělní smíšené štafety v Canmore nominovali trenéři Vítek, Lejsek a šéftrenér Rybář (tentokrát z Česka coby poradce na telefonu) „klasické“ kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec, aktuální mistry světa z Kontiolahti.

S kým nastoupí

(vybrané týmy)

SMÍŠENÁ ŠTAFETA

1 NORSKO: Olsbuová, Solemdalová, Os, Christiansen.
2 NĚMECKO: Hildebrandová, Preussová, Peiffer, Schempp.
3 KANADA: Crawfordová, Beaudryová, Davies, Green.
4 ŠVÉDSKO: Nilssonová, Brorssonová, Arwidson, Armgren.
5 RUSKO: Virolajnenová, Šumilovová, Malyško, Slepov.
6 ČESKO: Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec.
7 UKRAJINA: Varvynecová, Pidhrušná, Pryma, Semenov.
8 FRANCIE: Chevalierová, Bescondová, Beatrix, Fillon-Maillet.
9 RAKOUSKO: Hoffmannová, Zdoucová, Eberhard, Landertinger.
10 FINSKO: Laukkanenová, Mäkäräinenová, Toivanen, Gronman.
16 ITÁLIE: Wiererová, Oberhoferová, Hofer, Windisch.

SPRINT DVOJIC (single mix)

1 NORSKO: Fenneová, Birkeland.
2 NĚMECKO: Kummerová, Lesser.
3 KANADA: Ransomová, Smith.
4 ŠVÉDSKO: Anderssonová, Stenersen.
5 RUSKO: Podčufarovová, Volkov.
6 ČESKO: Charvátová, Krčmář.
7 UKRAJINA: Džymová, Žyrnyj.
8 FRANCIE: Dorinová, M. Fourcade.
9 RAKOUSKO: Hauserová, Eder.
14 POLSKO: Guziková, Guzik.
16 ITÁLIE: Vittozziová, Bormolini.

„Zdeněk Vítek mi řekl, že pokud mám ještě trochu sil, tak by mě rád viděl v klasickém mixu,“ povídala Soukalová. „Síly tedy nemám momentálně žádné, ale zase budu raději sama závodit, než abych se na závody dívala v televizi. A věřím, že do neděle zregeneruju zase o něco rychleji, protože už jsem tady docela aklimatizovaná.“

S jedničkou vyběhne Norsko, vítězové z Östersundu, které však nemá v Canmore mužský A-tým ani Tiril Eckhoffovou. Ondřej Moravec proto favorizuje Italy. „Při masácích tu závodili úžasně,“ připomněl triumfy Dorothey Wiererové a Dominika Windische. V sestavě je doplní Karin Oberhoferová a Lukas Hofer.

V německém výběru chybí Laura Dahlmeierová, přednost dostaly Franziska Hildebrandová a Franziska Preussová.

Francouzi nenasazují do smíšené štafety Marie Dorinovou-Habertovou a Martina Fourcada, kteří naopak poběží společně předchozí sprint dvojic.

V tom se představí rovněž nejlepší Ruska Olga Podčufarovová, naopak volný den dopřáli trenéři jejímu krajanovi Antonu Šipulinovi.

Za Česko nastupovala do sprintu dvojic loni v Novém Městě i v úvodu této sezony v Östersundu dvojice Eva Puskarčíková - Michal Krčmář. Vylepšit jejich umístění ve druhé desítce se měli v Canmore podle původní nominace pokusit Lucie Charvátová s Tomášem Krupčíkem. V neděli ráno však trenéři provedli změnu a namísto Krupčíka nahlásili Krčmáře.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

Když se snažíš být mladý... Biatlonista Lesser si zlomil klíční kost

Německý biatlonista Erik Lesser na trati vytrvalostního závodu ve slovinské...

Bývalý mistr světa v biatlonu Erik Lesser si zlomil klíční kost. Zranění pravého ramena z přípravy...

Moravec nemůže trénovat. Vrátily se mu potíže s játry

Biatlonista Ondřej Moravec ovládl na letním MS v Novém Městě na Moravě stíhací...

Ondřej Moravec musel kvůli zdravotním problémům přerušit přípravu na novou biatlonovou sezonu....

Šlesingr a Davidová jsou biatlonovými mistry republiky na kolech

Michal Šlesingr během mistrovství ČR v biatlonu na horských kolech

Mistry republiky v biatlonu na horských kolech se dnes v jabloneckém areálu Břízky stali...

Najdete na iDNES.cz