Od pádu na silnici ke stříbru. Krčmář: Čeká mě dneska veselá noc

Michal Krčmář se blíží do cíle závodu smíšených šfatet. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

24 2018
Ještě nikdy nespadl na kolečkových lyžích tak jako v pátek. Stalo se to biatlonistovi Michalu Krčmářovi při nástřelu před smíšenou štafetou v rámci mistrovství světa v Novém Městě. Z pádu si odnesl krvavé šrámy na stehně i lokti. Přesto pak skvělým výkonem vytáhl štafetu ke stříbru. Po závodě se smál: „Asi budu spát dneska v noci na jednom boku. Když se otočím, vzbudím se.“

Před prvním závodem na mistrovství světa v Novém Městě jste pro federaci říkal, že jste unavený po třítýdenním soustředění, vůbec to tak ale dnes nevypadalo. Kde jste načerpal síly?
Já jsem to spíš myslel tak, že únava může přijít, že se rozlehne po soustředění ve Švýcarsku. Je to týden, přijeli jsme i z vyšší nadmořské výšky, takže aklimatizace je pro každého jiná. Na někoho to může přijít ve čtvrtek, na někoho v pátek nebo v sobotu. To je spíš konstatování věci než vymlouvání se na něco. Před dnešním závodem jsem se úplně necítil, měl jsem těžké nohy, cítím, že tělo něco dělalo. Snažil jsem se zapracovat, dostat se do závodního tempa.

Působil jste přitom silně, sebevědomě. Namotivovalo vás domácí prostředí?
Mně hrozně pomohlo hned prvních dvě stě tři sta metrů, kdy jsem viděl, že sjíždím Ukrajince na třetím místě přede mnou, to mi dodalo energii. Musím ale říct, že pak jsem měl obrovský respekt ze střelby. Ukrajinec, co jel se mnou čtvrtý úsek, je obrovsky rychlý střelec ve štafetách a myslím, že s ním mám negativní bilanci, co se týče štafet. Tam jsem z toho tedy měl respekt, ale říkal jsem si, že se nesmím nechat strhnout jeho rychlou střelbou a střílet si svoje, případně čekat na jeho chyby nebo ho pak dojet. Trochu mě uklidnilo, že jsem na trati byl rychlejší. I kdybych vyjížděl pět deset vteřin za ním, věděl jsem, že ho dojedu. Když už byl za mnou, tak jsem se to snažil nakopnout, udělat si náskok a zároveň dojet Poláka na druhém místě.

To jste dokázal, dokonce ho i předjel. S čím jste vůbec do šampionátu šel? Předpokládám, že prioritou je pro vás zimní sezona.
Přesně tak, je to součást přípravy, zároveň tady ale chci podat kvalitní výkony. Není to tak, že bychom třeba dva tři dny před závody netrénovali. Normálně jsme jeli dál, ve čtvrtek jsme měli dvoufázový trénink. Člověk je tedy ne úplně v odpočívacím režimu jako v zimě. Přeci jen příští týden máme ještě domácí mistrovství na kolečkových lyžích, a kdybychom teď vynechali, tak příprava bude chybět. Normálně tedy pokračujeme. Ale jak jsem zmínil, tohle je nejlepší trénink, člověk má svoje startovní číslo. Navíc jsme tady doma, nepřipadá v úvahu, že bychom něco podcenili. Je to super příležitost si kvalitně zatrénovat.

Česká smíšená biatlonová štafeta vybojovala na letním MS v Novém Městě na...

Jakou cenu tedy pro vás má stříbro ze štafety?
Pro mě je to první seniorský šampionát na kolečkových lyžích, jinak jsem vůbec nikdy v létě nebyl. Kolečkové lyže není moje silná stránka...

... nevypadalo to tak dneska.
Vždycky to bylo tak, že jsem se cítil na lyžích na sníh silnější než na kolečkových. Ale postupem času se jízda na kolečkových lyžích zlepšila, co jsem v mužích. Je to příjemný pocit, člověk se může porovnávat s lidmi ze svěťáku. Na druhou stranu to není výsledek, abych si řekl: Jo, jsme borci. To vůbec ne. Je to nakopnutí do další přípravy.

Schází vám na šampionátu hvězdy z Norska, Německa či Francie?
Osobně bych byl určitě rád, kdyby tady závodníci z těchto zemí byli. Závody by byly kvalitnější, člověk by se poměřil s úplnou špičky. Neříkám, že by tady někteří nebyli, ale je tu mnohem užší špička než v zimě. Já bych to jen přivítal. Bohužel, v tuhle chvíli letní mistrovství není tak populární, většina upřednostňuje spíše své šampionáty namísto mistrovství světa.

Mimochodem, před závody napršelo, trať byla mokrá. Musel jste jet výrazně opatrněji?
Já obecně jsem opatrnější člověk, který se raději rozbalí a zpomalí si, než aby riskoval pád v létě. Ale na druhou stranu, kromě Nového Města, kde je vlhko, nejsou tratě na kolečkové lyže stavěné tak, aby člověk musel vyloženě riskovat. Při dnešním závodě jsem jel opatrně první kolo, držel jsem se za Ukrajincem, jel jsem podle něj, ten jel hodně pomalu. Pak ve druhém kole jsem trochu riskoval, chtěl jsem mu ujet, ale nebyl to žádný velký risk. A ve třetím kole jsem si to úplně pohlídal.

Měl jste v minulosti někdy nepříjemnou zkušenost právě na kolečkových lyžích?
Musím to zaklepat, ale můj nejnepříjemnější pád na kolečkových lyžích přišel až dneska před startem. Já si nepamatuji, že bych na kolečkových lyžích někdy spadl a odřel se. Před dnešním závodem mi to ale při nástřelu podjelo na rovince na stadionu a udělal jsem si první silniční lišej.

Co se vám stalo?
Odřel jsem se (ukazuje zkrvavené stehno). Čeká mě tedy dneska veselá noc. Budu spát na jednom boku, a když se otočím na druhý, tak se vzbudím.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)
Témata: Michal Krčmář

Nejčtenější

Vítr trhal peloton. Favorité v desáté etapě ztráceli, triumfoval Van Aert

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Před šesti lety na stejném místě kraloval ve spurtu menší skupiny Peter Sagan. „I letos očekávám...

Slavia bez výjimečných. Co mistr ztrácí odchodem Deliho a Ngadea?

Slávističtí fotbalisté Simon Deli a Michael Ngadeu po úvodním čtvrtfinále...

Jen jednou se v minulé sezoně stalo, že fotbalová Slavia neměla na hřišti Simona Deliho ani...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Další z rubriky

Bylo to 53 ku 47 procentům proti návratu k biatlonu, líčila Koukalová

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

Vyprávěla o tom, jak za své kariéry měla jen malé ponětí o zásadách správné výživy. Nebo o tom, jak...

OSOBNÍ POHLEDY: Momenty Gabriely Koukalové. Slavné a neobyčejné

Gabriela Koukalová pózuje se zlatou medailí a pohárem pro mistryni světa ve...

VIDEO Reportér MF DNES a iDNES.cz Tomáš Macek toho zažil s Gabrielou Koukalovou, která v úterý...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

POD SKALISTÝMI HORAMI. Česká biatlonistka Markéta Davidová při štafetě v...

V neděli 1. prosince odstartuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce...

Advantage Consulting, s.r.o.
Technical Product Owner

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 70 000 - 95 000 Kč

Najdete na iDNES.cz