Červená proti žluté. Davidová versus Vittozziová v souboji o malý glóbus

PREMIÉRA NA STUPNÍCH. Markéta Davidová po zcela nečekaném 3. místě v zahajovacím vytrvalostním závodě Světového poháru v Pokljuce. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

12 2019
Poprvé v životě obleče červené číslo nejlepší závodnice disciplíny. Pokud ho dnes ve vytrvalostním závodě na mistrovství světa v Östersundu i uhájí, stane se biatlonistka Markéta Davidová v pouhých 22 letech majitelkou malého křišťálového glóbu.

Proti ní stojí coby největší konkurentka žena v čísle ještě hodnotnějším, v čísle barvy žluté. Lisa Vittozziová, vedoucí závodnice celkového pořadí Světového poháru.

MS v biatlonu ONLINE

Vytrvalostní závod žen v úterý od 15:30

Červená proti žluté o křišťál, taková bude bonusová zápletka dnešní bitvy o medaile na světovém šampionátu.

Teprve 6. prosince 2018 v Pokljuce startovala Markéta Davidová poprvé v kariéře ve vytrvalostním závodě Světového poháru.

Nyní může být královnou této tradiční disciplíny.

Třetí v Pokljuce, druhá v Canmore, celkově zatím první. O 16 bodů před Vittozziovou a o 31 bodů před Slovenkou Paulínou Fialkovou. Ta také může zaútočit na malý glóbus, ale jen při horším výkonu obou hlavních kandidátek.

Östersund je posledním vytrvalostním závodě v sezoně. Už dnes se tedy rozhodne.

Davidová bodové propočty neřeší. „Určitě to nebudu před startem dělat,“ ujistila. Tak si to přeje i kouč Egil Gjelland: „Důležité je, aby se Markéta soustředila na vlastní výkon a ne na nějaká čísla.“

SP ve vytrvalostním závodě

Pořadí před Östersundem

1. Markéta Davidová (ČR) 102
2. Lisa Vittozziová (It.) 86
3. Paulina Fialková (SR) 71
4. Monika Hojniszová (Pol.) 64
5. Franziska Hildebrandová (Něm.) 62
6. Julija Džimová (Ukr.) 60
7. Tiril Eckhoffová (Nor.) 60
8. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 58
9. Dorothea Wiererová (It.) 55
10. Franziska Preussová (Něm.) 54
41. Eva Puskarčíková (ČR) 15
50. Lucie Charvátová (ČR) 8
57. Veronika Vítková (ČR) 3

Dosud poslední Češkou s malým glóbem byla Gabriela Koukalová v roce 2017. Při pohárovém finále v Oslu jej získala nejprve za sprint, načež se s Laurou Dahlmeierovou utkala o další v hromadném závodě.

„Němci tehdy pořád počítali, jak musí jet Gábina, hlídali si na trati její pořadí, neustále to oznamovali Lauře a z jejich vysílaček nebylo slyšet nic jiného než Koukalová, Koukalová,“ vzpomíná Ondřej Rybář, bývalý český šéftrenér. „Nakonec Gábina ten glóbus získala a jim tyhle výpočty nikterak nepomohly. Markéta do toho tady musí jít s čistou hlavou, a buď ta velká odměna vyjde, nebo pro ni zbude výzva získat glóbus příště.“

Včera odpoledne se Davidová i Vittozziová potkaly na tréninku, výjimečně pod modrou oblohou. „Ležky měla Markéta bez problémů, se stojkami se prala, ale to se tu pere kdekdo,“ hlásil Jiří Holubec, asistent kouče Gjellanda. „Byl to pro Markétu takový standardní östersundský trénink. Cítila se bez problémů.“

Italská biatlonistka Lisa Vittozziová v závodu smíšených štafet na MS v...
Italská biatlonistka Dorothea Wiererová v závodě smíšených štafet na MS v...

ITALKY. Lisa Vittozziová (vlevo na snímku ze závodu smíšených štafet) a Dorothea Wiererová (vpravo) sice vévodí celkovému pořadí SP, ale v Östersundu se zatím trápí.

Vittozziová po 21. místě ve sprintu zaznamenala ve stíhačce (10. místo) paradoxně větší potíže s ležkou, při které vyrobila dvakrát tři chyby. Naopak vestoje se nemýlila. Vzhledem k ještě větším potížím Dorothey Wiererové se mladší z hvězdného italského dua i přesto probojovala zpět do čela celkového pořadí Světového poháru.

Italkám se nedaří navázat na střelbu z první poloviny sezony, kdy ji měly obě nad 90 procenty. V posledních pěti závodech vykazuje Vittozziová jen 85 procent a Wiererová je dokonce na 72,5 procenta.

„Po šesti chybách na prvních dvou položkách jsem se už ve stíhačce snažila jen limitovat ztrátu a zachraňovala, co se dalo,“ líčí 24letá Vittozziová. „Ale bylo dobré, že díky dvěma nulám jsem končila závod na pozitivní vlně.“

Matematika pro glóbus

Kolik bodů kdo potřebuje

Bodová škála: za umístění v závodě je 60 - 54 - 48 - 43 - 40 - 38 - 36 - 34 - 32 - 31 bodů a pak od 11. místa jsou rozdíly po jednom bodu až do 1 bodu za 40. místo.

Pokud zvítězí v závodě Vittozziová, potřebuje Davidová ke glóbu umístění do 3. místa.

Když dojede Italka druhá, stačí Češce 6. místo, v tom případě by se o glóbus podělily obě.

Jestliže skončí Vittozziová třetí, zajistí Davidové celkové prvenství 9. místo.

Pokud bude Vittozziová čtvrtá, skončí Češka celkově před ní, když získá alespoň 14. místo - a čím níže Italka v pořadí úterního závodu bude, tím více se nůžky rozevírají.

Paulína Fialková vstoupí do hry o glóbus tehdy, když závod vyhraje a zároveň bude Davidová 12. a horší a Vittozziová 4. a horší.

Teoretickou šanci na glóbus mají i Hojniszová, Hildebrandová, Džimová, Eckhoffová a další.

Před vytrvalostním závodem ujišťuje: „Vím, že mé možnosti jsou v Östersundu mnohem vyšší než desáté místo. Do dalších startů půjdu s tím, že musím zapomenout na špatné dny.“

O své 22leté české sokyni Italka tvrdí: „Markéta má skvělou zimu. Vzhledem k tomu, že je ve Světovém poháru vlastně teprve první celou sezonu, si vede opravdu dobře. Co jsem ji stihla poznat, je to skvělá holka. Hodná a slušná. Má před sebou velkou budoucnost a věřím, že spolu budeme svádět velké bitvy. Teď však doufám, že tenhle křišťálový globus získám já.“

Pokud Italka v dnešním závodě zvítězí, potřebuje Davidová ke glóbu alespoň třetí místo.

Další z aspirantek Paulina Fialková věří, že hodí za hlavu své selhání ve sprintu, v němž po 48. místo říkala: „Jako bych to nebyla já.“ Trenérka Anna Murínová k jejímu výkonu ve sprintu podotkla: „Paulínu bolely nohy, nebyla ve své kůži a nepodpořily ji ani výkony na střelnici.“

Ze stíhačky ji následně slovenští trenéři stáhli, aby raději šetřila síly na vytrvalostní závod.

SKVĚLÝ ZÁVOD. V klání s hromadným startem v Novém Městě na Moravě triumfovaly...

SLOVENKY. Takhle oslavovaly Anastasia Kuzminová (vpravo) a Paulína Fialková před Vánoci první a druhé místo v hromadném závodě v Novém Městě.

Ten původně plánovala vypustit stále nedoléčená Anastasia Kuzminová. Mistryně světa ze sprintu bezprostředně po stíhačce slovenským reportérům oznámila: „Do vytrvalostního závodu nejdu, pauza před ním je krátká, start by byl rizikem a mohl by mě ještě hlouběji ponořit do nemoci.“

Včera Kuzminová netrénovala, nicméně její střelecký kouč Tomáš Kos prozradil: „Nasťa sice stále není zcela v pořádku, ale v úterý nakonec nastoupí.“

Názor Kuzminové mohla změnit i skutečnost, že v celkovém pořadí Světového poháru se vzhledem ke slabším výsledkům italského dua přiblížila na 46 bodů k vedoucí Vittozziové a vrátila se do hry o velký glóbus. A ten na rozdíl od zlatých olympijských medailí a titulu mistryně světa stále ve sbírce nemá.

Ovšem jak podotkl její manžel a kouč Daniel Kuzmin, definitivní rozhodnutí o startu padne opět až v úterý dopoledne.

Laura Dahlmeierová ve sprintu v Ruhpoldingu.

NĚMECKÁ SUPERSTAR. I Laura Dahlmeierová se chystá na vytrvalostní závod.

Ani Laura Dahlmeierová, světová šampionka z vytrvalostního závodu z Hochfilzenu 2017 (a rovněž minulý týden nemocná), na startu chybět nechce. „Po rýmě z minulého týdne se zdravotně cítí lépe,“ oznámil německý kouč Kristian Mehringer. „I když běžecky to stále není ideální.“

Stejně jako v předchozích dvou kláních se tak Dahlmeierová bude spoléhat na svoji velmi dobrou střelbu. „To je na biatlonu krásné. Když vám to běžecky nejde, pořád ještě můžete těžit z druhé disciplíny tohoto sportu,“ říká.

Na světových šampionátech má nyní 13 medailí ze 13 závodů v řadě. Přidá do této úchvatné série čtrnáctou?

Kdo naopak zůstane na hotelu, bude zlatá žena ze stíhačky Denise Herrmannová. Nemíní se přetěžovat, aby potom měla dostatek sil na štafetu žen a hromadný závod. Navíc vytrvalostní závod, v němž se za každou chybu na střelnici připisuje k času minuta, je pro superrychlou německou běžkyni, ale stále nepříliš spolehlivou střelkyni (úspěšnost 77 procent) nejméně oblíbenou disciplínou. V sezoně v něm obsadila v poháru 29. a 14. místo.

„Je to Denisino rozhodnutí nestartovat. Potřebnou výkonnost na boj o přední příčky by měla,“ uvedl trenér Mehringer.

Německé kvarteto doplní Franziska Hildebrandová, Vanessa Hinzová a Franziska Preussová.

Veronika Vítková při tréninku v Novém Městě na Moravě
Eva Puskarčíková střílí v závodu štafet v Oberhofu.
Jessica Jislová na trati sprintu na 7,5 km v Pokljuce

DALŠÍ ČEŠKY: Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Jessica Jislová.

V české sestavě jsou kromě Davidové také Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Jessica Jislová. Ta dostala přednost před Lucií Charvátovou a odbude si debut na tomto šampionátu.

S jakými čísly pojedou

Češky a další vybrané závodnice

1 Krjukovová (Běl.)
4 P. Fialková (SR)
5 Jurlovová-Percht. (Rus.)
7 Kuzminová (SR)
9 Hildebrandová (Něm.)
12 Chevalierová (Fr.)
13 Mäkäräinenová (Fin.)
15 Davidová (ČR)
20 Röiselandová (Nor.)
21 Preussová (Něm.)
26 Tandrevoldová (Nor.)
28 Dahlmeierová (Něm.)
30 Öbergová (Švéd.)
31 Dunkleeová (USA)
32 Hojniszová (Pol.)
34 Eckhoffová (Nor.)
44 Wiererová (It.)
47 Hauserová (Rak.)
51 Brorssonová (Švéd.)
53 Hinzová (Něm.)
56 Vittozziová (It.)
61 Vítková (ČR)
68 Puskarčíková (ČR)

71 Braisazová (Fr.)
81 Džimová (Ukr.)
89 Jislová (ČR)
Startuje 95 biatlonistek.

Vítková, jejíž střelecká forma ze stíhačky je příslibem dobrého umístění, se v minulosti v této disciplíně čtyřikrát umístila v Top 10 na mistrovství světa, poprvé už coby dvacetiletá na 5. místě v Pchjongčchangu 2009. Před třemi lety doběhla v Oslu čtvrtá.

Úvodní vytrvalostní závod sezony vyhrála v Pokljuce překvapivě Julija Džimová, jenže v Canmore pak patřilo Ukrajince až 42. místo. Tam triumfovala Norka Tiril Eckhoffová, která v Pokljuce kvůli nemoci na startu chyběla.

Domácí fanoušci budou spoléhat na olympijskou vítězku v této disciplíně Hannu Öbergovou, zatím v Östersundu čtvrtou a pátou a v úvodu sezony v Pokljuce ve vytrvalostním závodě osmou. Obrovské sympatie má od neděle ve Švédsku i Mona Brorssonová.

Mistryní světa z Kontiolahti 2015 je stále nebezpečná Ruska Jekatěrina Jurlovová-Perchtová.

Ovšem zástup kandidátek na stupně vítězů je mnohem delší. Vždyť právě ve vytrvalostním závodě se rodí největší překvapení.

Česko už v něm mistryni světa má, v Chanty Mansijsku 2003 dominovala Kateřina Holubcová.

Mistrovství světa v biatlonu 2019

Program a výsledky

V roce 2015 a 2017 byla stříbrná Gabriela Koukalová, navíc před pěti lety získala za vytrvalostní závod i malý glóbus.

Jakým písmem se do historie tohoto klání zapíše Markéta Davidová?

Dnes v 15.30 se startuje, 15 kilometrů a čtyři střelecké položky (vleže, vstoje, vleže, vstoje) na biatlonistky čekají.

„Podle předpovědi by mělo opět foukat, okolo čtyř metrů za sekundu. Horší by snad vítr být neměl,“ říká Jiří Holubec.

Veronika Vítková líbá malý křišťálový glóbus na slavnostním galavečeru IBU.

MALÝ KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS. Tak jej líbala Veronika Vítková, když Češky v roce 2015 vybojovaly malý glóbus za štafetu žen.

Davidová vyběhne s číslem 15, naopak Vittozziovou nasadili italští trenéři do druhé skupiny a los jí určil číslo 56. Bude dokonale znát mezičasy české soupeřky.

Okolo páté odpoledne se obě dozví, jak se jejich křišťálová tajenka rozluštila.

Červená, nebo žlutá, která barva bude mít nakonec navrch?

A komu připadnou kovy barvy zlaté, stříbrné a bronzové?

Čeká nás vzrušující biatlonové odpoledne. 

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Kudy vede cesta přes Německo. Hokejisty nesmí opět ovládnout strach

Čeští hokejisté slaví gól proti Švýcarsku, který vstřelil kapitán Jakub Voráček...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když se dozvěděl, že kromě předpokládané výzvy ze zámoří se objevila reálná možnost vyfasovat i na...

Česko - Německo 5:1. Hokejisty poslal do semifinále Voráček

Čeští hokejisté slaví čtvrtfinálový triumf nad Německem.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byly to možná větší nervy, než se čekalo. Čeští hokejisté se přesto po čtyřech letech radují z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí...

Finsko - Švédsko 5:4P. Obhájci titulu ze Švédska zlatý hattrick nezískají

BITVA O PUK. Švédští a finští hokejisté po vhazování svádí tuhý boj o puk.

VIDEO Finští hokejisté rozhodli v prodloužení severský souboj se Švédy a čtvrtfinále mistrovství světa...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského...

Další z rubriky

Davidová a spol. zakončí biatlonovou sezonu v Jablonci

Česká biatlonistka Markéta Davidová se rozhlíží během stíhacího závodu v Oslu.

Nejlepší čeští biatlonisté se po roce opět představí doma v Jablonci. Ve středu od 16.30 je tu na...

Dahlmeierová: Nastal ten správný čas. Loučení dívky s chatrným zdravím

Laura Dahlmeierová po štafetě v Hochfilzenu.

Už v minulosti to několikrát zvažovala. Přemýšlela, jestli s biatlonem neskončí a nezačne se...

V pouhých 25 letech. Biatlonistka Dahlmeierová ukončila kariéru

Laura Dahlmeierová po štafetě v Hochfilzenu.

Už několikrát to v minulých letech zvažovala. Její tělo v průběhu sezony vypovídalo službu, často...

Najdete na iDNES.cz