Dočkají se medaile? I muže čeká v Hochfilzenu vytrvalostní závod

Ondřej Moravec | foto: Český biatlon/Petr Slavík

16 2017
Tři dny si užívali volno bez závodů. Nyní se i muži postaví v Hochfilzenu opět na start. Ondřej Moravec už byl pátý ve sprintu i stíhačce, dosáhne na vysněnou medaili ve vytrvalostním závodu? A obhájí Martin Fourcade pozici krále nejdelší disciplíny?

Před dvanácti lety této disciplíně kraloval Čech.

Bylo mu čtyřiatřicet a do té doby měl v kolonce „nejlepší výsledek na MS“ napsáno páté místo v hromadném závodu v Chanty Mansijsku.

Jenže individuál, jak se vytrvalostním závodu říká, byl pro Romana Dostála na světovém šampionátu v Hochfilzenu 2005 závodem životním.

On-line

Vytrvalostní závod mužů budeme sledovat v podrobné on-line reportáži

Tehdy před šampionátem doufal, že v některém ze startů dojede alespoň v nejlepší desítce. Během vytrvalostního závodu chumelilo, foukal silný vítr. „Ale takové podmínky mi vyhovují. Je důležité a zároveň náročné udržet si koncentraci,“ povídal.

A tak od druhé střelecké položky vedl. Na té poslední si sice připsal jednu trestnou minutu, ale i tak to stačilo na zlatou medaili. Stal se mistrem světa a jako jediný narušil vítěznou sérii Oleho Einara Björndalena, který tehdy vyhrál všechny zbývající závody.

Jaká mají čísla

Závod začíná v 14.30

1 Šipulin (Rus.)
4 Fourcade (Fr.)
5 Landertinger (Rak.)
6 Fillon Maillet (Fr.)
8 Čepelin (Běl.)
15 Semenov (Ukr.)
27 Lesser (Něm.)
37 KRUPČÍK
46 Schempp (Něm.)
51 MORAVEC
58 Doll (Něm.)
67 KRČMÁŘ
77 Peiffer (Něm.)
78 Anev (Bul.)
81 Svendsen (Nor.)
94 ŠLESINGR
95 Björndalen (Nor.)
96 T. Bö (Nor.)
99 Volkov (Rus.)
100 Bailey (USA)
101 Eberhard (Rak.)

„Splnil se mi sen,“ usmíval se český mistr světa.

Zatímco Björndalen stále závodí a sbírá medaile, Dostál se do Hochfilzenu po dvanácti letech vrací v roli spolukomentátora České televize.

„A letošní vytrvalostní závod bude mít spoustu favoritů,“ říká. „Jasný je ale Fourcade, o tom se nemusíme bavit.“

Nemusíme. Víte, v jakém kurzu můžete vsadit na vítězství Francouze? Třeba u bwinu je to 1,65:1.

Nutno dodat, že zaslouženě.

Francouzský biatlonista prohrál vytrvalostní závod na velké akci naposledy v roce 2012 na světovém šampionátu v Ruhpoldingu, kde dojel až pětadvacátý.

Od té doby vyhrál v Novém Městě, na olympiádě v Soči a titul mistra světa obhájil i v Kontiolahti a naposledy v Oslu. Fourcade nenašel přemožitele ani při prvním vytrvalostním závodu letošní sezony v Östersundu, až z Anterselvy odjížděl poražen Rusem Šipulinem.

Martin Fourcade vítězoslavně přijíždí do cíle stíhacího závodu na MS v...

Pro nejdelší individuální biatlonový závod má perfektní dispozice. Ví, jak zacházet s energií během dvaceti kilometrů. Ví, kdy může zpomalit, kdy má naopak zrychlit. A to nejdůležitější – vytrvalostní závod přesně sedí jeho stylu střelby, která je klidná, někdy až opatrná, ale hlavně přesná.

„Jenže za trestné kolo je tam pořád minuta navíc, což je dost velký zásek, když se vám nějaká položka nepovede,“ upozorňuje Dostál. „I proto jsou v individuálu vepředu mnohdy závodníci, se kterými se nepočítá. I průměrný běžec může předvést čtyři fantastické položky a skočit dopředu.“

Malý glóbus

Pořadí po dvou závodech:
1. M. Fourcade (Fr.) 114
2. Šipulin (Rus.) 90
3. Björndalen (Nor.) 83
4. J. Bö (Nor.) 81
5. Anev (Bul.) 74
20. KRČMÁŘ 34
29. MORAVEC 24
38. ŠLESINGR 16

Třeba jako Italka Runggaldierová ve středečním závodu žen. Nebo jako Bělorus Vladimir Čepelin ve vytrvalostním závodu v Östersundu na začátku sezony. Mezi největší favority přesto Čepelin nepatří.

Těmi jsou podle sázkových kanceláří kromě Fourcada už dvakrát na šampionátu stříbrný Johannes Bö s kurzem 9:1 nebo ruský vítěz individuálu v Anterselvě Anton Šipulin, který se v tisíci metrech v Hochfilzenu může cítit podobně jako právě v italském středisku. “A Šipulin je králem Anterselvy,“ připomíná web IBU jeho pět tamních vítězství.

Bookemakeři dále favorizují Simona Schemppa nebo Emila Hegle Svendsena.

Nezapomínejme ani na Ole Einara Björndalena, který byl v nejdelší disciplíně pátý ve Švédsku a čtvrtý v Itálii. I on může sestřelit všech 20 terčů a i přes pomalejší běh si dojet pro jednu z medailí.

Ondřej Moravec na trati sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu

A pozor! Pátými místy ve sprintu i ve stíhacím závodu si o pozici šestého favorita mezi sázkovými kancelářemi řekl Ondřej Moravec.

Tři volné dny před čtvrtečním startem si v Hochfilzenu užil i s rodinou, která jej přijela navštívit. Na středečním tréninku si sice znovu stěžoval na dutiny, ale na jeho běžecké a střelecké formě to znát nebylo.

Poslední vrcholné akce

Vytrvalostní závod mužů

MS 2013 - Nové Město:
1. M. Fourcade (Fr.) 49:43,0 (1)
2. Burke (USA) +23,5 (1)
3. Lindström (Švéd.) +33,7 (1)
4. MORAVEC +48,6 (2)

ZOH 2014 - Soči:
1. M. Fourcade (Fr.) 49:31,7 (1)
2. Lesser (Něm.) +12,2 (0)
3. Garaničev (Rus.) +34,5 (1)
17. SOUKUP +2:23,4 (1)

MS 2015 - Kontiolahti:
1. M. Fourcade (Fr.) 47:29,4 (1)
2. Svendsen (Nor.) +20,9 (0)
3. MORAVEC +40,5 (1)

MS 2016 - Oslo
1. M. Fourcade (Fr.) 49:13,9 (1)
2. Landertinger (Rak.) +5,1 (0)
3. Eder (Rak.) +14,4 (0)
5. KRČMÁŘ +1:16,4 (0)

„V úterý to bylo horší, měl jsem zase nafouklé dutiny jako kráva, ale dnes už to bylo o sto procent lepší. Trénink jsem si fakt užil, bavil jsem se na lyžích i střelbou, takže fakt dobrý,“ pochvaloval si. „Navíc se mi tenhle vytrvalostní závod bude líbit. Ten čtyřkilometrový okruh je šitý pro mě. Je tam přidaná pasáž, kde se jezdí na dva jedna, což mi tady hrozně sedí.“

Vzpomenout na loňské mistrovství světa v Oslu si bude chtít Michal Krčmář, který tehdy pátým místem zajel nejlepší mužský výsledek na šampionátu.

V Hochfilzenu zažil smolný sprint, ve kterém udělal čtyři chyby na střelnici, což v součtu s pomalejším během vydalo na jednašedesátou – první nepostupovou příčku.

„Michal něco cítil v krku, ale zároveň říkal, že při jízdě je to v pohodě. Nemělo by jít o něco podstatného,“ tvrdí trenér mužů Michael Málek.

Krčmář bude v individuálním závodu zároveň bojovat o účast v tom nedělním, hromadném. Tím, že v předchozích dvou individuálních startech nebodoval, vypadl z elitní patnáctky poháru, která má nedělní start jistý.

Do ní naopak vklouzl Ondřej Moravec, který si však nedělní účast víceméně zajistil i dvěma pátými místy. Také proto by nevadilo, kdyby si Češi své pozice v průběžném pořadí seriálu před nedělí prohodili.

V povedený výkon na střelnici doufá také Michal Šlesingr, který ve sprintu i ve stíhačce na střelnici třikrát chyboval, což stačilo na 42. a 30. místo. I on se během volného dne odreagovával s rodinou.

„Ale už dnes jsem z něj cítil, jak se na závod začíná soustředit,“ říkal po středečním tréninku Málek. „Michalovi bych to strašně přál, i když říkal, že se necítí v ideálním rozpoložení. Ale může nás překvapit,“ myslí si Dostál.

Čtvrtým do party tentokrát nebude benjamínek týmu Adam Václavík.

Ten už ve sprintu čtyřikrát na střelnici chyboval a jen díky skvělému běhu se vytáhl na bodovanou 34. příčku. Devět chyb ve stíhacím závodu už bylo ale i na něj moc, proto se trenéři rozhodli dát šanci tomu pátému vzadu.

Tomáš Krupčík na trati štafety v Pokljuce.

Tomáš Krupčík.

„Adam byl na toto mistrovství skvěle běžecky připravený. Ale jeho střelba nebyla právě optimální. Čtyři trestná kola ve sprintu, devět ve stíhačce, to prostě není na start v tak dlouhém závodě, kde záleží na každé ráně a každá chyba znamená minutu navíc,“ říká Málek.

A tak premiéru na letošním světovém šampionátu zažije Tomáš Krupčík, letos zatím nejlépe 38. muž sprintu v Pokljuce.

Půjde o premiéru povedenou?

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)
  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Krčmář a Charvátová vyhráli na MČR v letním biatlonu sprint

Michal Krčmář obhájil na domácím šampionátu v letním biatlonu na kolečkových lyžích titul ve sprintu. Mezi ženami v...

Ruský biatlon se obnovení členství v IBU jen tak nedočká

Ruská biatlonová unie (RBU) si bude muset ještě delší dobu počkat na to, než získá zpět plné členství v mezinárodní...

Běžecký pás, poté sněhový tunel. Biatlonisté se připravují na sezonu

Speciální běžecký pás, který mají biatlonisté ve svém jabloneckém centru, se minulý týden skoro nezastavil....

Biatlonová unie zrušila suspendaci devíti kazašských reprezentantů

Mezinárodní unie IBU zastavila řízení s devíti kazašskými biatlonisty kvůli podezření z dopingu a zrušila jim po téměř...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz