Nelze určit, kdo ze čtveřice českých biatlonistů má na stříbrné medaili větší podíl.
Jislová spolehlivě a sebejistě závod rozjela.
Smíšená štafeta na MS v LenzerheideČeský medailový závod jsme sledovali v podrobné reportáži. |
Voborníková se bleskurychlou položkou vestoje posunula ze šestého na druhé místo.
Hornig ustál kritický okamžik na střelnici a po odvrácení trestného kola vyslal Krčmáře do posledního úseku na třetím místě.
A nejzkušenější člen týmu v posledním kole předvedl, proč je pro roli finišmana zrozený: stáhl dvacet sekund na v tu chvíli druhého Němce a ještě měl v cílové rovince čas na medailovou oslavu.
Musím se ztrestat a dát to. Dojatý Krčmář po stříbru: Byl jsem nervózní jako blázen![]() |
Pro český tým jde o první světovou medaili od zlata Markéty Davidové na šampionátu v roce 2021 a o první týmovou po pěti letech.
V roce 2020 v Anterselvě se rovněž na úvod mistrovství radovala z bronzu smíšená štafeta, tehdy ve složení Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a právě Krčmář.
Ve středu navíc Češi zkompletovali medailovou sbírku ze smíšených štafet na světových šampionátech. Švýcarské stříbro přidali k bronzu z Nového Města 2013 a památnému zlatu z Kontiolahti 2015.
A jak se cesta zpátky na stupně vítězů pro Čechy odvíjela?
Norové na chvostu
Skromná divácká kulisa a měkký sníh, zato ale slunečno a ideální podmínky na střelnici. V takové atmosféře odstartoval úvodní závod historicky prvního biatlonového světového šampionátu ve švýcarském Lenzerheide.
Na bořivý sníh doplatila hned v prvním kole Julia Simonová, Francouzka se dostala do kontaktu se Švédkou Magnussonovou a při pádu zlomila obě hůlky. To ji ale ani v nejmenším nerozhodilo a už na předávku přijížděla na sdíleném prvním místě. Neohrožený hon Francouzů za dalším zlatem právě začal.
Mezitím Jislová předváděla absolutní spolehlivost. Potřebovala pouze jeden náhradní náboj a navíc se blýskla čtvrtým nejrychlejším střeleckým časem. Také na trati si počínala zkušeně. „Tohle teplo mi nedělá moc dobře, takže jsem se snažila jet spíš takticky,“ líčila. „Díky tomu jsem měla v posledním kole sílu udělat nástup a docvaknout se na třetí Polku. Měla jsem super lyže.“
Nejrychlejší běh a střelbaBěh: 1. Francie 57:04,5, 2. Norsko +12,7, 3. Švédsko +41,6,... 5. Česko +58,1 Střelba: 1. Francie 3:42,6 (1+6), 2. Ukrajina +5,5 (0+5), 3. Finsko +6,3 (1+4),... 6. Česko +34,9 (0+9) |
Naopak velkou noční můru prožívala Norka Ingrid Tandrevoldová. Hned na první střelbě musela absolvovat trestné kolo, tomu se nevyvarovala ani při stojce, a rázem byli favorité závodu až na dvacátém místě se ztrátou přes dvě minuty.
Skvělé představení předvedla také Tereza Voborníková na druhém úseku. Sešly se jí na něm ty nejsilnější soupeřky: Němka Preussová, Francouzka Jeanmonnotová, Italka Wiererová. Francouzka byla na prvním místě daleko před svými soupeřkami, s ostatními špičkovými biatlonistkami se ale Voborníková bez obtíží držela.
Na dvě nepřesné rány z položky vleže nechala vestoje rychle zapomenout. Za 20 sekund sestřelila všech pět terčů a střelnici opouštěla na druhém místě. V závěrečném kole navíc dokázala odolat tlaku Wiererové a předávala s ní bok po boku na třetím místě.
OBRAZEM: Tři medaile Moravce a stříbrný šok. Když Češi září ve smíšené štafetě![]() |
„Jsem vážně překvapená, že jsem byla na stojce tak rychlá, jen jsem se snažila udržet kontakt,“ komentovala svůj perfektní výkon.
Ve druhém úseku se zkomplikoval závod také favoritům ze Švédska. Hanna Öbergová se možná až příliš snažila dohnat ztrátu, kterou v úvodu nabrala kolizí se Simonovou rozhozená Magnussonová. To vedlo k trestnému kolu vestoje a téměř dvouminutové ztrátě na první Francii.
Už mi to nevezmou
V průběhu třetího úseku mohl Hornig zužitkovat své čerstvé zkušenosti ze závodů s hromadným startem, jichž je tuto sezonu frekventantem. V obklopení Němce Nawratha a italského veterána Hofera si počínal neméně sebejistě. Dojem z jeho části štafety pokazila pouze kritická stojka, na které mu hrozilo trestné kolo.
„Asi se skloubilo to, jak je trať měkká a pomalá, a hodně se mi roztřásly nohy,“ dumal posléze. Ve třetím kole se ovšem snažil své zaváhání odčinit a předvedl druhý nejrychlejší běžecký čas. Díky tomu mohl Krčmářovi předat jen půl sekundy od druhého místa.
Postupně se vzmáhalo také Norsko. Po Kirkeeideové vyrazil na trať aktuální lídr Světového poháru Laegreid a dokázal posunout štafetu na osmé místo. Na suverénní Francouze, jejichž náskok ještě zvýšil Perrot bezchybnou střelbou, sice ztráceli Norové stále přes dvě a půl minuty, stříbro ale bylo vzdálené už jen minutu.
Johannes Bö pak na závěrečném úseku předvedl, že se nehodlá s kariérou loučit poklidným máváním a přenecháním triumfů jiným. V každém kole běžecky dominoval a na poslední položku závodu už přijížděl jen čtvrt minuty od čtvrtého Samuelssona, který mezitím vytáhl rovněž Švédy do medailové blízkosti.
Biatlon mistrovství světa 2025: Češi ozdobili šampionát stříbrem ve štafetě![]() |
Tehdy se oba biatlonisté, Bö i Samuelsson, nejvíce přiblížili Krčmářovi. Zatímco Němec Strelow zvládl stojku za bleskurychlých 19 sekund a mohl uhánět na trať, Krčmáře zdržela chyba na čtvrté ráně, kterou následně nedokázal prvním dobíjeným nábojem opravit. „Ta dobíjená mě štve,“ přiznal posléze.
Druhý náhradní náboj už terč sklopil, Bö se Samuelssonem ale opouštěli střelnici jen devět sekund za Krčmářem. „To mě trošku vystresovalo,“ vyprávěl český finišman.
„Ale tady je první půlka trati vlastně jen do kopce a věděl jsem, že když to na něm udržím, tak pak mi to už nevezmou. Měli jsme totiž všichni v týmu fakt skvělé lyže. A navíc jsem věděl, že Němec už vypadá trošku tužší.“
Krčmář tedy napjal veškeré síly, které mu ještě v těle zbyly. K tomu mu pomohl i pokyn od trenéra Moravce. „Řval jsem mu do vysílačky, že tam musí zemřít,“ popisoval.
Ve stoupání nedal Krčmář vadnoucímu Strelowovi šanci a nedovolil ani supersilné dvojici za ním, aby český medailový sen ohrozila. V cíli pak měl pět sekund k dobru, aby si svou druhou týmovou medaili na mistrovství světa vychutnal.
V té době už se dávno radovali Francouzi z vítězství, které neohrozilo ani trestné kolo Jacquelina na závěrečné položce. A Strelow dokázal před dotírajícím Norem uhájit bronz pro Německo.
Mistrovství světa v biatlonu v Lenzerheide (Švýcarsko):Smíšená štafeta (4x6 km): 1. Francie (Simonová, Jeanmonnotová, Perrot, Jacquelin) 1:04:41,5 (1 tr. okruh + 6 dobíjení), 2. Česko (Jislová, Voborníková, Hornig, Krčmář) -1:13,8 (0+9), 3. Německo (Grotianová, Preussová, Nawrath, Strelow) -1:18,4 (0+11), 4. Norsko -1:21,1 (2+8), 5. Švédsko -1:36,5 (1+10), 6. Švýcarsko -1:44,1 (0+11) |