Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Kapacita až 30 tisíc lidí, sníh v záloze. Jak Nové Město chystá světový šampionát

  16:01
Spolu se svými kolegy má za sebou pořádně náročný rok. Stovky telefonátů, hodiny a hodiny plánování, shánění financí, zajišťování stavebních prací. V současné chvíli si už však Jan Skřička, generální sekretář organizačního výboru biatlonového mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, může dovolit malý úsměv. Přípravy únorového šampionátu jdou podle plánu. Hlavní úpravy areálu by měly být brzy hotové.
Jan Skřička, generální sekretář Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě...

Jan Skřička, generální sekretář Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. | foto: Vlastimil Vacek/Sport Invest

„Osmadvacátého listopadu by měla proběhnout kolaudace a měl by být připravený,“ říkal Skřička, když na akci Forum Nordicum prezentoval český biatlonový vrchol evropským novinářům.

Ulevilo se vám?
Určitě. Máme za sebou divoký rok. Hlavně Jiřího Hamzu stál hodně energie i probdělých nocí. Ale podařilo se, co jsme technicky slíbili při kandidatuře, jsme splnili, což je pro pořadatele vždycky ohromně důležité. Teď se ještě musíme snažit, aby se nám šampionát vydařil.

Co bylo při přestavbách areálu nejsložitější?
Technicky stavba ani tak těžká nebyla. Spíš šlo o věci kolem financování, cash flow, profinancování staveb. Naštěstí jsem za to hlavní odpovědnost nenesl já, ale stejně. Při takovém objemu to vážně není sranda.

Jaké hlavní úpravy máte za sebou?
Klíčová stavba je nová tribuna E, kde se současně nachází i týmové zázemí. Areál neskutečně pozvedla i s ohledem na jeho celoroční provoz. Snažili jsme se, aby prostory pod ní byly variabilní, jednoduše se dají změnit na posilovnu, rozcvičovnu. Už tedy nejde jen o místo, kam jednou za rok umístíme diváky. Také se zde nachází sociální zázemí pro fanoušky, aby konečně mohli jít kulturně na záchod a ne do toitoiek.

PŘÍPRAVY NA ŠAMPIONÁT. Areál v Novém Městě během úprav před mistrovstvím světa 2024.

A dál?
Nahoře je čtrnáct dvoulůžkových apartmánů. Sice jednoduchých, bez kuchyňky, ale s vlastní sociálkou a sprchami. Takže už k nám mohou jezdit na soustředění i větší oddíly. Dole v přízemí jsou pak servisní buňky, což je zase obrovská pomoc pro nás, protože už nemusíme pořád stěhovat tuny kontejnerů.

Jaká bude celková kapacita areálu?
Kapacita stadionu bude kolem 20 tisíc lidí. Dalších 10 tisíc bude kolem tratí, byť zde se počet bude odvíjet od toho, jaké oblasti pustíme. Každopádně na mistrovství světa počítáme s kapacitou mezi 28 až 30 tisíci.

Kolik úpravy v Novém Městě stály?

„Konečné číslo bez projektu je řádově 490 milionů korun včetně DPH,“ říká Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu a zároveň šéf organizačního výboru šampionátu. „Chtěl bych poděkovat vládě a NSA, že nám pomohli. Provozní rozpočet pro mistrovství světa se bude pohybovat kolem 260 až 270 milionů podle toho, kolik nás bude stát sníh.“

Máte podle prodejů vstupenek zprávy, že bude plno?
Přesná čísla teď neznám, ale vím, že poslední víkend (kdy se jedou štafety a závody s hromadným startem) se blíží vyprodání. Zájem lidí je enormní, jsme příjemně překvapeni. A to si ještě vezměte, že ani nezačala sezona.

Kupují lístky i zahraniční fanoušci?
Ano. Je vidět, že Nové Město si v zahraniční vydobylo jméno. Jezdí k nám cestovky, velký zájem je ze strany příznivců z Norska a Německa. A není se co divit. Levné pivo, závody, super atmosféra. Většina těchto diváků bydlí v Brně, takže díky večerním startům mohou dopoledne vyrazit na nákupy nebo za kulturou a pak na biatlon.

Takový zájem vás musí těšit.
Kéž by byl podobný i v budoucnu. Když vidíte, pro kolik lidí tohle všechno děláte, práce vám dává úplně jiný smysl. A když do sebe ještě všechno zapadne a vy pak stojíte na střelnici a cítíte, jaká jde z fanoušků energie? Něco neskutečného, takovou satisfakci vám dá málokteré zaměstnání.

PROGRAM: Mistrovství světa biatlonistů v Novém Městě na Moravě v roce 2024

Ptají se vás jiní pořadatelé: Jak to tam u vás děláte, že pokaždé dorazí tolik lidí a panuje skvělá atmosféra?
To zase ne, s jinými pořadatele se bavíme normálně. Ale i kdyby po nás chtěli vysvětlení, ani my sami moc nevíme. Faktorů se sešlo hodně. Generace Gábiny Soukalové, Ondry Moravce, lidi baví sledovat sport. Ani po konci Gábiny však čísla dolů neletí. Těší nás, že na závody chodí i spousta mladých a rodiny s dětmi. S čímž mají třeba areály v Rakousku a Německu problém.

Dá se nějak porovnat organizace mistrovství světa a Světového poháru?
V řadě věcí je podobná. Mistrovství světa je ale hlavně jiné v tom, že dorazí právě mnohem více lidí. Nejen fanoušků, ale i partneři Mezinárodní biatlonové unie, její vedení… Což obnáší i spoustu vedlejších aktivit. Musíte zajistit prostory, odbavení, odvozy z hotelů, doprovodné akce, galavečeře. Rozdíl jsou pak také novináři, na šampionát jich dorazí o hodně víc.

O kolik?
Třeba televize jsou oproti Svěťáku tak krát tři. Množství kabeláže, energetické nároky, všechno zázemí, jde o obrovský rozdíl. Ale je dobré, že už jednu zkušenost s mistrovstvím světa máme.

BOUŘLIVÝ PŘÍJEZD. Zaplněná Vysočina Arena během stíhacího závodu mužů.

Víte, do čeho jdete?
Nemůžeme si samozřejmě myslet, že všechno půjde samo, ale jsme v trochu komfortnější pozici. Máme pocit, že aspoň víme co. Když jsme měli mistrovství světa v roce 2013 – já měl tehdy ještě na starosti jen média a televize –, tak kluci šli do neznámého. Měli za sebou jeden Svěťák. Teď už jich za sebou máme hodně, stropu pomyslné kapacity jsme už párkrát dosáhli a víme, co obnáší.

Kdy z vás definitivně spadne všechen stres?
Většinou s prvním závodem. Největší psycho je posledních pět dní před startem. Přijedou lidi z IBU, dodavatelé, televize, novináři a všichni potřebují, aby všechno hned fungovalo. Člověk tak má za den stovky telefonů, někdo něco pořád chce. Ale když odstartuje první závodník, všechno do sebe zapadne a už to jede.

Kdy bude v Novém Městě trénovat český biatlonový tým?
Už si ho byli otestovat na prvním soustředění v září, pak mají v plánu trénovat mezi vánočními svátky. Tou dobou už bude v areálu sníh. Byť teda počítáme, že to bude asi hodně divoké, obzvlášť pokud se zase stane, že sníh bude jen na tratích v Novém Městě a nikde jinde. Naším unikátem totiž je, že jsme přístupní i veřejnosti. Samozřejmě pro trénink profesionálů máme vyhrazené zvláštní hodiny, jenže i tak to je občas složité ukočírovat.

Krčmář vs. zákeřný soupeř. Jak český biatlonista bojoval s cytomegalovirem

Lidé hodiny nerespektují?
Člověk spoléhá na to, že je budou respektovat, jenže občas se mu to nevyplatí. Největší masakr jsou vánoční svátky. Jsou vyprodané hotely, penziony a když není sníh, tak lidé nemají kam jinam jít. Trochu teď spoléháme, že tenhle problém nám pomůže vyřešit nové osvětlení.

Budete moci jezdit i ve večerních hodinách?
Ano. A nejen to. Předtím bylo rozsvěcení areálu operace na půl hodiny. I energeticky bylo svícení hrozně náročné. Až jsme si dělali srandu, že víc topíme než svítíme. Teď si člověk jen cvakne do aplikace v mobilu, může si nastavit požadovanou intenzitu... Třeba při lyžování veřejnosti je zapneme na 25 procent. Což je úplně v pohodě, když je dáte na maximum, musíte si vzít skoro sluneční brýle.

Jak jste na tom se sněhem? Zásobník je naplněný?
(směje se) Kdybychom ho naplnili, tak ho už asi nikdy nevyvezeme. Je totiž nadimenzovaný na 60 tisíc kubíků, což by vyšlo tak na pět areálů. V současné chvíli v něm máme asi tak 35 tisíc kubíků, možná i 40. Přesné číslo se určit nedá, protože se sníh přes léto trochu zkompaktní a sedne si.

SKVĚLÁ ATMOSFÉRA. Zaplněné tribuny Vysočina Areny během stíhacího závodu žen.

Takže i kdyby teoreticky nenasněžilo, problém mít nebudete?
Kdyby bylo nejhůř, tak to zvládneme s ním. I kdyby byl ale přírodní sníh, tak zásobník musíme částečně vyvézt. Čtyřkilometrovou trať individuálu jsme totiž naplánovali, že povede přes něj. Půjde o něco zajímavého, bude se dát o čem psát. A my si tím i trochu ušetříme práci a nebudeme muset dělat dalších 700 metrů trati navíc jen kvůli jednomu mužskému závodu.

Kdy začnete sníh navážet?
Osmadvacátého až třicátého prosince máme první kontrolní závody – Evropský pohár mládeže. Na ně by měla být připravená alespoň dvouapůlkilometrová trať. Jaký den ale konkrétně začneme, zatím říct nemůžu. Datum se bude odvíjet od počasí. Nemá smysl si naplánovat, že začneme prvního prosince, pak bude plus deset stupňů a my budeme koukat, že sněhu máme najednou půlku. I když teda máme takový jeden fígl.

Jaký?
Zjistili jsme, že když sněhu navezeme víc a neroztáhneme ho tolik do šířky, víc si drží teplotu. Osvědčilo se nám to už poslední roky. Do požadované šířky ho roztáhneme až před závody.

Autor:

Program biatlonové sezony 2023/2024

Světový pohár v biatlonu odstartuje 25. listopadu 2023 ve švédském Östersundu, poslední 17. března 2024 v kanadském Canmore. Vrcholem sezony bude mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, které proběhne od 7. do 18. února 2024. Do kalendáře elitního seriálu se po pěti letech vracejí zámořské zastávky v Kanadě a USA.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (program závodů)

7. 2. 2024 - 18. 2. 2024 , Nové Město na Moravě

  • Nejčtenější

Krvavá lázeň v bazénu. Jak si Maďaři vyřizovali se Sověty účty za okupaci

6. prosince 2023

Seriál Vodní pólista Ervin Zádor vylézá z bazénu a z tržné rány pod okem mu crčí krev. Pěstí jej předtím...

Reportér Lachman se zotavuje z těžkého úrazu, nebude komentovat biatlon

29. listopadu 2023  11:28

Jeho hlas si televizní diváci už neodmyslitelně pojí s biatlonem, v aktuálním ročníku se však Tomáš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šeriff - Slavia 2:3, postup a první místo na dosah, rozhodl Tijani z penalty

30. listopadu 2023,  aktualizováno  23:17

Tiraspol (Od našeho zpravodaje) Slávističtí fotbalisté vyhráli v Tiraspolu nad Šeriffem 3:2 a definitivně si zajistili postup do...

Přímý postup do Ligy mistrů na dosah. Slavia ho může mít už příští sezonu

1. prosince 2023  11:44

Fotbalové kluby z Česka mají na dosah přímý postup do Ligy mistrů v ročníku 2025/2026. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Betis 1:0, povedená druhá půle, o důležité výhře rozhodl Haraslín

30. listopadu 2023  17:46,  aktualizováno  20:44

Sparťanští fotbalisté udrželi naději na postup do jarní fáze Evropské ligy. Ve svém pátém...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vedoucí Poruba podlehla v první lize Kolínu, druhý Vsetín zdolal Slavii

6. prosince 2023  21:40

Hokejisté Poruby podlehli ve 28. kole první ligy ve svém dočasném působišti v Kravařích Kolínu 1:2...

ONLINE: Manchester United hraje s Chelsea, v akci i City a Liverpool

6. prosince 2023  21:15

Sledujeme online Program anglické ligy pokračuje i ve středu. V rámci 15. kola spolu hrají od 21:15 fotbalisté...

Effangová sedmi trojkami řídila výhru basketbalistek Hradce nad Ostravou

6. prosince 2023  21:02

Basketbalistky Hradce Králové potvrdily v dohrávce 8. kola ligy roli favorita a porazily Ostravu...

Schick zpečetil gólem postup Leverkusenu do čtvrtfinále poháru

6. prosince 2023  20:39

Patrik Schick zpečetil gólem v závěru výhru fotbalistů Leverkusenu 3:1 nad druholigovým Paderbornem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...