Markéta Davidová během vytrvalostního závodu na MS v Östersundu

Markéta Davidová během vytrvalostního závodu na MS v Östersundu | foto: AP

Davidová glóbus nezískala, ten má Vittozziová. Mistryní světa je Öbergová

• 229
Poprvé v životě vyrazila do biatlonového klání v červeném dresu vedoucí ženy disciplíny. Mohla se stát majitelkou malého křišťálového glóbu. Takový byl bonus vytrvalostního závodu biatlonistek na světovém šampionátu ve švédském Östersundu pro Markétu Davidovou. Jenže mladé Češce se závod nepovedl, po pěti chybách skončila třiačtyřicátá. Veronika Vítková dojela třináctá. Mistryní světa je Hanna Öbergová.

Dříve vytrvalostní závod neměla ráda.

Čtyři střelecké položky? A minuta navíc za nesestřelený terč? To rychlonohou, ale také často nestabilní střelkyni Markétu Davidovou občas až děsilo.

ONLINE

Závod jsme sledovali podrobně

Až úvodní klání této sezony v Pokljuce to změnil. Davidové doběhla třetí, pak dokonce druhá v Canmore. Díky tomu se dostala do čela průběžného pořadí disciplíny.

Díky tomu měla nyní v Östersundu kromě medaile z mistrovství světa velkou šanci získat i malý křišťálový glóbus – další vytrvalostní závod se totiž v této sezoně nejede.

Do závodu se 22letá Češka vydala v červeném dresu s číslem 15. Podle předpovědi měl totiž vítr ve Švédsku sílit v průběhu závodu.

Před startem měla Davidová v hodnocení disciplíny náskok 16 bodů.

„Důležité je, aby se Markéta soustředila na vlastní výkon, a ne na nějaká čísla,“ říkal před startem trenér Egil Gjelland.

Jenže ono to tentokrát nevyšlo.

Davidová měla od úvodu tradičně skvělé běžecké mezičasy. Bravurně zvládla i úvodní střelbu vleže, ale to byla také jediná střelba závodu, kde ani jednou nechybovala.

Vestoje mladá česká biatlonistka pokaždé dvakrát minula, vleže pak jednou. Celkem pět trestných minut znamenalo, že Davidová nezaútočí ani na medaili z mistrovství světa a ani na malý křišťálový glóbus za hodnocení této disciplíny ve Světovém poháru. Skončila dvaačtyřicátá.

Markéta Davidová na střelnici během vytrvalostního závodu na MS v Östersundu

„Dneska mi ani rychlý běh nepomůže. Hrozně mě to mrzí, nemyslím si, že by foukalo, spíš to byly nějaké moje chyby,“ popisovala Davidová v cíli pro Českou televizi.

O medaile i glób se praly jiné.

Nevedlo se mistryni světa Anastázii Kuzminové, které hned na první střelbě nechala čtyři rány. Špatný závod jela i Kaisa Mäkäräinenová, která třikrát chybovala na druhé položce.

Pořadí o malý glóbus

1. Vittozziová - 140 bodů

2. Fialková - 111 bodů

3. Davidová - 102 bodů

Naopak skvělý závod si vybrala Slovenka Paulína Fialková, která z 20 ran minula jen jednu, stejně jako Laura Dahlmeierová.

Obě se v závěrečném kole přetahovaly o každou sekundu. Na metě 13,5 kilometru měly dokonce totožný čas.

Až závěrečné kilometry patřily Dahlmeierové, která tak vedla o šest vteřin.

Ani jedna z nich ale nakonec medaili nezískala. Na trati totiž byly ještě tři ženy, které obě překonaly.

Tou první byla francouzská farmářka Justine Braisazová. Dvaadvacetiletá dívka z Albertville si dojela pro první individuální medaili z MS – bronzovou.

Tou druhou byla vedoucí žena Světového poháru Lisa Vittozziová. Čtyřiadvacetiletá Italka perfektně střílela a svižně běžela. Díky tomu si dojela pro malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závod.

Ale ne pro zlatou medaili.

TŘI NEJLEPŠÍ. Zleva druhá Lisa Vittoziová, mistryně světa Hanna Öbergová a třetí Justine Braisazová.

Ještě rychlejší totiž byla olympijská šampionka z Pchjongčchangu v této disciplíně – Hanna Öbergová. Největší naděje domácích fanoušků si poradila s náročnou östersundskou střelnicí a k titulu olympijské vítězky tak přidala i titul mistryně světa.

Skvělý výkon Vítkové

Nejlepší Češkou v závodě byla Veronika Vítková.

Třicetiletá Češka chybovala na střelnici jen při úvodní střelbě. Pak už byla pokaždé bezchybná a pořadím stoupala.

Nakonec až na třináctou příčku. Jen těsně jí tak uniklo už páté umístění v top 10 na mistrovství světa ve vytrvalostním závodu.

„Trochu se prala s ležkou. Na první položce přišel jeden poryv, ale jinak to zvládla bravurně. Jsme spokojení velice,“ popisoval trenér Jiří Holubec.

Se třemi chybami závod absolvovala Eva Puskarčíková, která tak dojela o příčku před Markétou Davidovou – jednačtyřicátá.

Poslední Češka Jessica Jislová dojela se čtyřmi trestnými minutami třiapadesátá.

Mistrovství světa v biatlonu

Östersund (Švédsko):

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Öbergová (Švéd.) 43:10,4 (0 trest. minut), 2. Vittozziová (It.) -23,6 (0), 3. Braisazová (Fr.) -32,5 (1), 4. Dahlmeierová (Něm.) -39,5 (1), 5. P. Fialková (SR) -45,5 (1), 6. Brorssonová (Švéd.) -49,9 (1), 7. Hauserová (Rak.) -53,7 (0), 8. Wiererová (It.) -1:06,7 (2), 9. S. Gasparinová (Švýc.) -1:59,5 (1), 10. Merkušynová (Ukr.) -2:04,6 (1), ...13. Vítková -2:30,5 (1), 42. Puskarčíková -4:53,4 (3), 43. Davidová -4:58,2 (5), 55. Jislová (všechny ČR) -5:39,3 (4).

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Vittozziová 140, 2. P. Fialková 111, 3. Davidová 102, ...34. Vítková 31, 49. Puskarčíková 15, 60. Charvátová (ČR) 8.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. Vittozziová 818, 2. Wiererová 792, 3. Kuzminová (SR) 718, 4. Röiselandová (Nor.) 717, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 598, 6. Öbergová 566, ...20. Davidová 376, 36. Vítková 179, 44. Puskarčíková 138, 78. Charvátová 31, 89. Jislová 10.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)