Když Laura dobíhá a tep se zrychluje. Jak Davidová vyhrála sprint

ČESKÁ EUFORIE. Markéta Davidová po životním triumfu létá nad hlavami českého týmu. | foto: AP

25 2019
S hlavou v jakémsi pohádkovém oparu hodinu po závodě na tiskové konferenci vykládala: „Ani nevím, jestli je to pravda. Počkám si radši, až se zítra vzbudím.“ Ale i poté, co dnes ráno pohlédla do výsledkové listiny sprintu v Anterselvě, uviděla tam: 1. Marketa Davidova CZE.

Ve 20 letech se stala juniorskou mistryní Evropy.

V 21 letech potom také juniorskou mistryní světa.

A ve 22 letech je vítězkou závodu Světového poháru.

Seznam jmen, srovnaných ve výsledkové listině tohoto závodu za Markétou Davidovou, je zároveň výkladní skříní hvězd současného ženského biatlonu: Mäkäräinenová, Röiselandová-Oslbuová, Vittoziová, Dahlmeierová, ještě o kousek dál Wiererová a Kuzminová.

Všechny je předstihla. Vyhrála o 1,7 sekundy!

„V posledním kole už jsem neviděla, měla jsem mžitky před očima. Nepřipadala jsem si běžecky nejlíp,“ svěřovala se. Ale takové pocity zažívala v nadmořské výšce 1 634 metrů snad každá závodnice.

Ona se mohla pochlubit sedmým nejrychlejším běžeckým časem. A hlavně bezchybnou střelbou na nejzáludnější střelnici seriálu.

Dosáhla na svůj první pohárový triumf.

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Je o rok mladší, než byla při vítězné premiéře Gabriela Koukalová. Tehdy se psal rok 2012 a rovněž výhra Koukalové v Pokljuce patřila do kategorie senzačních, vždyť nikdy předtím neskončila lépe než osmá.

„Paralela s Gábinou je docela příznačná,“ říká nyní sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář. „V Markétě vidím potenciál, může dokázat opravdu velké věci. Teď je jen na ní, jak to uchopí.“

V mládežnických kategoriích byla Davidová úspěšnější než kdysi Koukalová, která má z juniorských šampionátů jednu medaili, štafetové zlato. Rovněž běžecky je v porovnání se světovou špičkou rychlejší, než byla její slavná předchůdkyně v témže věku.

Ovšem už když v úvodním individuálním závodě sezony v Pokljuce doběhla Davidová třetí, trenéři upozorňovali: Výsledky v Top 10 nebudou u ní zatím pravidlem. Učí se, ještě nemá stabilní střelbu.

Stíhací závod žen v Anterselvě

Sledujte v sobotu od 13.30 podrobně online.

„Střílím opravdu pomalu. Je toho spousta, na čem dál musím pracovat,“ ujišťovala ve čtvrtek večer. Strategie pohlídat si rány a střílet je na dva, někdy dokonce na tři nádechy ale byla v Anterselvě vítězná.

„Radši se trefím na jistotu než to tam odpražit,“ pronesla.

Před Vánocemi v Novém Městě ze sprintu ani nepostoupila do stíhacího závodu. Skryla se potom uplakaná do ústraní, odmítla jít mezi novináře: „Co jim mám říkat? Že jsem blbá?“ povídala tehdy.

Ještě před týdnem v Ruhpoldingu ani jedna z Češek ve sprintu nebodovala.

O sedm dní později se projevilo kouzlo nevyzpytatelnosti a krásy biatlonu. Vše je jinak. Její zásluhou.

„Čekali jsme, že Markéta bude moci růst a dozrávat v klidu a v zákrytu za dalšími, zkušenějšími holkami v týmu,“ poznamenal Rybář a myslel na Vítkovou s Puskarčíkovou. „Nečekali jsme, že už teď bude tým na ní stát. Ale běžecky je na tom vážně výborně.“

I proto prožila v pohádkově krásné Anterselvě, nebo chcete-li německy Antholzi, den s pohádkovým biatlonovým happy endem.

A takhle se to celé stalo.

Ve čtvrtečním ránu se při snídani přepne na pozitivní vlnu houskami s marmeládou a kaší. Načež se po přesunu na stadion naladí i pohledem kolem sebe. Dokonalý horský kýč. Modrá obloha, ostré slunce, štiplavý mráz, majestátní vrcholy alpských velikánů.

24.ledna 2019 v 14:04, příspěvek archivován: 25.ledna 2019 v 10:44

When reality matches postcards it's just a perfect Weather for #Biathlon here in #ANT19 it's soon time for the women's sprint here https://t.co/9DrzXRrhrk

Také proto jihotyrolskému středisku biatlonisté přezdívají „Suntholz“.

„Tady to mám ráda. Tady je pořád hezky,“ říká Davidová.

V ochozech i podél trati čeká patnáct tisíc diváků, na střelnici je jen velmi mírný větřík. Že jí tam při tréninku všechny rány nepadaly právě tam, kam měly? Nevadí, výzvy má ráda. 

Startuje s číslem pět. Vezme si čas na obě střelby, spotřebuje na ně 2 x 38 sekund, ale deset terčů zbělá. „Vedeš,“ volají na ní. To vůbec nic neznamená, za mnou jede dalších 90 holek, hned si v duchu připomíná.

Jenže i ty nejlepší z nejlepších poté nedokážou být při stojce na střelnici neomylné.

Domácí Dorothea Wiererová, žena ve žlutém, až netradičně pomalá, předposlední ranou mine

Kaisa Mäkäräinenová, matadorka seriálu, si odloží čtvrtou ránu a nedá pátou.

Lisa Vittozziová, žena ledna, chybuje hned při druhé. Anastazia Kuzminová zaváhá při předposlední, Tiril Eckhoffová při poslední.

Žádný start. Do postele

Proč nejela Preussová

Její jméno figurovalo ve startovní listině, ale na trať nevyběhla. Německá biatlonistka Franziska Preussová, vítězka hromadného závodu v Ruhpoldingu, na sociálních sítích vzkázala: „Dnes to nebude závod pro mě. Problémy s laryngitidou.“ Sbalila si věci a odcestovala z Anterselvy domů.

Markéta Davidová už je dávno v cíli, stále první a stále nesesaditelná. Dokáže to snad finišující Mäkäräinenová? Mocně Češku stahuje, na metě 7,1 kilometru už je dělí jen 1,9 sekundy. Finský servisman utíká vedle své hvězdy, Mäkäräinenová přesně ví, jak na tom je.

Pak protne s otevřenou pusou cíl, pohlédne na časomíru a lehce zakroutí hlavou. Davidová byla o 1,7 sekundy rychlejší.

Česká euforie narůstá. Bude do šesti? Ano, určitě! Bude do tří? Mohla by.

Marte Olsbuová-Röiselandová, na kontě s jednou chybou z ležky, má až neskutečný závěr, padne po něm na kolena na sníh, ale také jí schází 3,5 sekundy.

Davidová se převléká v buňce, česká enkláva pozvolna začíná slavit, ovšem asistent kouče Jiří Holubec připomíná: „Pořád je tam Laura.“

Scénář vyvrcholení sprintu je dokonalý. Sedminásobná mistryně světa Laura Dahlmeierová vyráží na trať až jako poslední, s číslem 97. 

Na startu se usměje do kamery. Vybílí pět terčů vleže. Dá si záležet na stojce a za 31 sekund opět pětkrát pálí přesně. Ze druhé střelby odjíždí první, o 7,7 sekundy před Češkou.

Ale na mezičasu na 6,1 kilometru už z nich zbudou jen dvě sekundy. Davidovou se právě snaží pokusit utopit ve svém radostném objetí masérka Petra Sedláčková, hlásí se zahraniční reportéři. 

„Laura bude rychlejší. Už si to nenechá vzít,“ věští Davidová, podupávající zrovna na stanovišti německé televize, odkud sleduje poslední metry soupeřky.

Laura Dahlmeierová na trati sprintu v Anterselvě.

BOJ DO POSLEDNÍHO METRU. Laura Dahlmeierová na trati.

Mezičas 400 metrů před cílem: už jen dvě desetiny pro Dahlmeierovou!

„A mně se zrychloval tep,“ přizná později Davidová.

Německý servisman křičí na Dahlmeierovou: Jeď, je to ve vteřině! Vyletí poslední kopeček, už je na stadionu, ale tady se ocitá doslova na pokraji sil. Při nájezdu do pravotočivé zatáčky se málem zamotá do hrazení.

„Jako vrcholový sportovec chcete jít vždy až na samé hranice,“ bude Němka vyprávět později. „Poslední metry byly brutální, připadala jsem si jako opilá, potácela se v zatáčkách.“

Ne, nestačí to. Na Davidovou jí v cíli chybí 4,2 sekundy, v nejvyrovnanějším sprintu sezony končí „až“ čtvrtá. Padne čelem na sníh, leží na něm dlouho jako vypumpovaná, nedokáže se zvednout. Na cestě do buňky jí musí pomáhat členové německého týmu.

24.ledna 2019 v 15:46, příspěvek archivován: 25.ledna 2019 v 10:42

That's how demanding it is to compete in #ANT19 Dahlmeier gave it all and needed help to leave the finish area https://t.co/id1HuPTyVd

„Připadalo mi, jako by se mi náhle zhroutil celý krevní oběh. Ale nebylo to nebezpečné, tady jsou všude doktoři,“ poví.

České oslavy mezitím propukají naplno. Páni, já opravdu vyhrála! Chvíli jako by slečna Davidová nevěděla, kde je a co se stalo. Přichází celý tým, každý ji chce obejmout.

„Co teď cítím? Euforii, jen euforii. žádné další myšlenky se mi do hlavy nevejdou,“ říká.

Markéta Davidová obklopená členy českého reprezentačního týmu slaví vítězství...

JÁ VYHRÁLA! Markéta Davidová obklopená členy českého reprezentačního týmu slaví vítězství ve sprintu v Anterselvě.

Na Twitteru českého biatlonu zazáří: „MAKULA MÁ ZLATOU!!! V nejlepší světové konkurenci, v zabijácké nadmořské výšce, na velmi těžké trati, po nervech do poslední sekundy závodu....bere zlatou medaili ve sprintu žen Světového poháru mladičká holčina z Česka...Markéta Davidová!“

České triumfy v Anterselvě

Čtyři česká vítězství v závodech SP v italském středisku

1990 Jiřina Adamičková (sprint)

2000 Zdeněk Vítek (vytrvalostní závod)

2000 štafeta mužů

2019 Markéta Davidová (sprint)

Biatlonový svět žasne. Server Biathlon facts&stats sděluje: „Viděli jsme už v této sezoně více závodníků, kteří vyhráli svůj první závod Světového poháru, ale málokdo předpovídal, že se mezi ně v Anterselvě zařadí i Markéta Davidová.“

Ona si opře lyže o hrazení, upraví se a čeká, co bude. Ceremoniál, no jistě. Přichází druhá Kaisa Mäkäräinenová, gratuluje a povídá jí: „Zase úspěch ve vysoké výšce, nejdřív v Pokljuce a teď tady.“

Ano, to mají společné, jak Mäkäräinenová, tak Davidová spojují své nejkrásnější vzpomínky na tuto sezonu se dvěma nejvýše umístěnými středisky Světového poháru. Zato mezitím... Ale koho právě teď zajímá, co bylo mezitím.

Se širokým úsměvem na rtech a rukama vítězně nad hlavou kráčí  Davidová na stupeň nejvyšší.

Ani nyní rozhodně nelze očekávat, že bude pravidelně končit mezi nejlepšími. Vytvářet na ni jakýkoliv tlak by bylo kardinální chybou. Sama přece říká: „Půjdu tak jako předtím dopředu pěkně v klidu, krůček za krůčkem.“

V sezoně trápení českého biatlonu dokázala, že prosincová Pokljuka nebyla náhoda. „Věřím, že dnešek ji nakopne,“ vykládá Rybář. „Z Anterselvy mají mnozí kvůli zdejší výšce strach. Markéta sama sebe přesvědčila, že když na to má, nemusí se bát žádných tratí.“

24.ledna 2019 v 19:46, příspěvek archivován: 25.ledna 2019 v 10:40

We have seen some 1st time winners before, but not many could have predicted Marketa Davidova on the top of the podium today at @IBU_WC Sprint in @biathlonantholz. 22-year-old scored her 1st podium finish earlier this season, but looks like the best results are yet to come... https://t.co/LlMwAoxVt0

V sobotu vyběhne do stíhacího závodu jako první.

Čeká ji další nová zkušenost.

Laura Dahlmeierová po nějakém čase v péči lékařů pookřeje a ze svého stavu naprostého vyčerpání na závěrečných metrech si dělá i legraci: „Na chvíli jsem přemýšlela, že místo do cíle radši uhnu do VIP stanu.“ Pak slíbí: „Těch pár sekund budu chtít ve stíhačce samozřejmě dohnat.“

Markéta Davidová

a triumf v Anterselvě

Kaisa Mäkäräinenová se pokusí po osmi druhých či třetích místech v Anterselvě poprvé v kariéře zvítězit.

Lisa Vittozziová i Dorothea Wiererová budou chtít potěšit domácí diváky, ze zadních pozic zaútočí Anastázia Kuzminová.

Markéta Davidová oslavuje čtvrteční triumf po večeři s pravým italským tiramisu. S týmem si ťuknou. Na zdraví. Na vítězství. Na sezonu. Na všechno.

Příští týden, během pohárové pauzy, ji čekají dvě zkoušky na České zemědělské univerzitě. Měla by se učit. Místo toho celý večer odpovídá na gratulace.

A ta stíhačka...

„Hlavně si musím jet svůj závod a nenechat se těmi ostatními na střelnici vybláznit.“

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Slavia zakončila sezonu výhrou v derby, Baník si zajistil páté místo

SLÁVA V EDENU. Slávističtí fotbalisté vystoupali na podium a začali křepčit s...

VIDEO Ještě baráž a kvalifikační utkání o Evropu a za týden už nekonečná sezona fotbalové ligy bude...

Hadamczik: Vrána je psychicky zdrcený, potřeboval podržet

Alois Hadamczik pozoruje vnuky během utkání mezi Salcburkem a Kometou.

Uznává Kanadu za semifinálový výkon na šampionátu při výhře 5:1 nad Českem. A jen nerad Alois...

Výsledky MS 2019 v hokeji: Titul do Finska, Češi končí na čtvrtém místě

Radko Gudas vráží do kanadského hráče Jareda McCanna.

Češi prohráli zápas o bronz. Rusku podlehli 2:3 po samostatných nájezdech a končí na mistrovství...

Česko - Rusko 2:3N. Medaile proklouzla hokejistům v nájezdech

DOBOJOVÁNO. Čeští a ruští hokejisté se zdraví po utkání o bronz. Poplácávají se...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Předvedli sympatický výkon, ale bronz nezískali. Čeští hokejisté na mistrovství světa selhali ve...

Kanada - Finsko 1:3, Seveřané po osmi letech opakují bratislavské zlato

Radost, konfety, zlato, pohár. To vše si užívají finští hokejisté.

VIDEO Finští hokejisté získávají po osmi letech - opět v Bratislavě - zlaté medaile na mistrovství světa...

Další z rubriky

Biatlonistka Davidová v odměnách porazila české vítězky SP

ŠTĚSTÍ VE TVÁŘI. Markéta Davidová se usmívá po životním triumfu v Anterselvě.

Biatlonistka Markéta Davidová si v uplynulé zimní pohárové sezoně vydělala nejvíc peněz na odměnách...

Střelkyní kola v Oslu je Puskarčíková. Soutěž Zlatá trefa zná vítěze

Eva Puskarčíková během prvního úseku ženské štafety na mistrovství světa v...

Nejlepší střelkyní posledního kola Světového poháru biatlonistů je Eva Puskarčíková. Česká...

ANKETA: Davidová, Krčmář, nebo někdo jiný? Zvolte biatlonistu sezony

Česká biatlonistka Markéta Davidová se raduje po vytrvalostním závodě v...

Zažila suverénně nejlepší sezonu kariéry a také absolutně nejlepší sezonu ze všech českých...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz