Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Příběh Charvátové. Chtěla končit, má poruchu metabolismu, našla spásu

RADOST. Lucie Charvátová na rozšířeném pódiu pro šest nejlepších po sprintu v Hochfilzenu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

14 2019
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - „Lůca bude v desítce! Střílet jen za jedna, to bude dneska psát,“ nadšeně předpovídal v průběhu pátečního sprintu žen šéf svazu Jiří Hamza. Hlasatel v Hochfilzenu mezitím oznamoval, jak se „Lusy Čarvatova“ se startovním číslem 4 ujala v cíli vedení. Vedla pak velmi dlouho. Pouhých pět biatlonistek ji posunulo ve výsledkové listině níž. A tak si žena, která už málem dala biatlonu sbohem, doběhla pro druhý nejlepší životní výsledek.

V roce 2013 se Lucie Charvátová z běžkyně na lyžích stala biatlonistkou. V prosinci 2015 pak šokovala Hochfilzen pátým místem ve sprintu Světového poháru. A to i přesto, že si těsně před sezonou při přípravě snídaně doma ve Vrchlabí krájela chleba a kráječem si uřízla bříško ukazováku pravé ruky. Tedy toho nejdůležitějšího možného prstu, který používá na spoušti.

V Ústavu chirurgie ruky jí bříško přišili. Vrátila se rychle na lyže. Načež v rakouském středisku tehdy dokonale překvapila i sebe samu. 

Česká biatlonistka Lucie Charvátová v cíli životního závodu. V Hochfilzenu...

COŽE? JÁ JSEM PÁTÁ? Hochfilzen 2015 a 22letá Lucie Charvátová v cíli životního závodu, pátá ve sprintu..

Předpovídali ji cestu vzhůru po biatlonovém žebříčku.

Jenže místo ní přišel pád.

V následujících letech se mnohem víc trápila, než radovala. Její střelba byla věštěním z křišťálové koule, speciálně při štafetě často platilo: Lucie, postrach střelnice. 

Nic nepomáhalo.

Co bylo ještě horší, odcházel jí běh. Rychlá? Kdeže, už dávno ne. „Musíš zhubnout,“ slyšela opakovaně od trenérů. Což se snadno řekne, ale... tělo nespolupracovalo. Cosi se pokazilo a ona dlouho nevěděla co.

Až v pátek se k ní kouzlo Hochfilzenu, který tak miluje, zase vrátilo. S jedinou chybou vleže, čistou stojkou a rychlým během se hnala pro konečnou šestou příčku. 

Za cílem doslova zářila. Když se rozmluvila, nebyla k zastavení. Užívala si svoji radost.

Totéž vlastně platilo i o celém závodě. „Já vím, že někteří lidé neradi slyší, že si sportovci něco užívají, ale také o tom to je,“ připomněla.

Cokoliv tělo přijalo, nedokázalo zpracovat

Před aktuální sezonou Lucie Charvátová konečně zhubla, údajně až o pět kil. „Ale je to pro mě citlivé téma,“ přiznala.

Zdravotní problémy, které v posledních letech řešila, totiž byly mnohem komplikovanější než někdejší uříznuté bříško prstu z roku 2015. 

Lékaři u ní odhalili poruchu metabolismu. Až nyní se o ní poprvé otevřeně rozhovořila. 

„Jako by mé tréninkové problémy můj metabolismus totálně zabrzdily,“ začala vyprávět. 

Příčiny mohly být také psychosomatické. Pocity, že špatně trénuje a s tím související stres nabouraly rovnováhu jejího organismu. Tělo souběžně nabíralo kila.

„Někdo takovou situaci odnese imunitními problémy, jiný pro změnu svalovým onemocněním. U mne to odnesl metabolismus. Už nikdy se o něj nebudu moci opřít. Tělo se mi zpomalilo a nebylo schopné rychleji se hnout. Cokoliv přijalo, nedokázalo zpracovat. Dodnes není schopné kvalitně zpracovávat sacharidy. Přitom z těch sportovci těží nejvíc.“ 

Po sérii vyšetření jí pomohla až dlouhodobá léčba. Jídlo si přesto musí hlídat od rána do večera. „Pozor si dávám hlavně na sacharidy, rýži, těstoviny, brambory. Kompenzuji je grilovanou zeleninou a grilovaným masem. To bych mohla jíst pořád, ale musím střídmě.“ 

Ještě před rokem zvažovala, že své trápení na lyžích raději ukončí, dá sbohem biatlonu a na liberecké vysoké škole se bude víc věnovat studiu ekonomie, k němuž si navíc přibrala sportovní management. 

RELAX. Lucie Charvátová a Jessica Jislová odpočívají během mistrovství světa v...

HOCHFILZEN 2017. Lucie Charvátová (vlevo) a Jessica Jislová odpočívají během volného dne na mistrovství světa v rakouském středisku. 

„Několik sezon jsem trpěla běžecky a neměla se o co opřít, což se odráželo i v mé nejisté střelbě,“ popisovala. Proč bych měla dál pokračovat, ptala se sebe sama.

A přece ji neustále cosi nahlodávalo: Ještě to zkus. 

„Věděla jsem, že rozhodnutí odejít od biatlonu by nebylo z mého plného přesvědčení. Připomínala jsem si: Jsi závodníkem, už jsi něco i dokázala, to se přece nedá úplně ztratit.“

Loni v létě, kdy k týmu žen přišel norský kouč Egil Gjelland, vycítila, že změna stylu přípravy na ni zabírá. Jen potřebovala čas, aby se dostavily také výraznější výsledky. Mistrovství světa v letním biatlonu, kde dokázala zvítězit, je letos poprvé přineslo, byť konkurenci na tomto šampionátu představují především východoevropské a asijské reprezentace.  

„Egil je spása,“ soudí teď o norském kliďasovi na postu českého kouče. „Druhý rok jeho působení u nás je pro celý ženský tým ještě lepší. Víc jsme se navzájem poznali a pochopili. I týmová atmosféra se už v létě hodně zlepšila. Jsme spontánní, bavíme se. I proto jsem zůstala.“

Závod naruby

V 26 letech je Lucie Charvátová realistkou. „Nikdy nebudu kdovíjakou střelkyní,“ ujistila. „Rozhodně neříkám, že teď budu pravidelně jezdit o Top 10. Ale stabilně na bodech bych jezdit mohla.“

13.prosince 2019 v 13:59, příspěvek archivován: 14.prosince 2019 v 00:01

Prostě šťastná. Čtyři roky poté, co Lucie Charvátová dojela ve sprintu SP v Hochfilzenu senzačně pátá, tu dnes skončila senzačně šestá. Mezitím přemýšlela, jestli nemá s biatlonem skončit - a bojovala s poruchou metabolismu: "Mé tělo není schopné kvalitně zpracovávat sacharidy." https://t.co/TGJj3od1DB

V pátek to byl v Hochfilzenu český závod naruby. Nejlepšími Češkami se staly šestá Charvátová a sedmnáctá Jessica Jislová. Za cílem Jislová svoji parťačku objala. Sama prožívala přetěžký den, zemřela jí babička. Závodila pro ni. Neminula žádný terč. V cíli, po druhém nejlepším výsledku kariéry, byla Jislová ve tváři bílá od absolutního vyčerpání, sesunula se na sníh.

„Poslední kolo si ani nepamatuju. Už na kopci, kde stál Egil, jsem myslela, že na trati umřu. Fakt jsem do toho dala úplně všechno,“ ujišťovala.

Jessica Jislová na trati sprintu v Hochfilzenu

DO POSLEDNÍHO ZBYTKU SIL. Jessica Jislová na trati sprintu.

Eva Kristejn-Puskarčíková i Markéta Davidová na 32. a 35. místě s umístěním spokojené pochopitelně nebyly. Los je stejně jako v Östersundu poslal na trať hned po sobě, s čísly 32 a 33. „To už je snad nějaká chyba v robotickém systému,“ reagoval s úsměvem Gjelland.

„Jo, je to podivný,“ přitakala Davidová. 

Na trati upadla. S Puskarčíkovou se tentokrát nesjely a nevyhecovaly. Zato se sjednotily na čisté ležce a shodně dvou chybách vestoje.

„I tak jsem se v cíli divila: Kde je Makula, proč nepřijela hned za mnou?“ vykládala Puskarčíková. „Teprve pak jsem se dozvěděla, že spadla. Mně to pro změnu v posledním kole už nešlo, ty dvě chyby vestoje mi moc nepomohly.“

Mohly být obě dávno v teple v buňce, přesto se celá parta českých biatlonistek sešla po závodě u stupňů vítězů, aby společně vyprovodily Lucii Charvátovou k rozšířenému pódiu pro šest nejlepších.

Věta „Jsme jeden tým“ může často znít jako fráze, ale v tomto případě platila. Proměněná atmosféra v ženském týmu, o které všechny hovořily už před sezonou, byla evidentní. 

„Výsledek Lucky je super, moc jí to přejeme. Jsme rádi, že i dneska nás někdo podržel vysoko,“ říkala Davidová a pomáhala Charvátové předpisově se ustrojit na pódium.

Když si na něm šestá žena sprintu potřásla rukou s opět triumfující Dorotheou Wiererovou, ale i se Světlanou Mironovovou, Ingrid Tandrevoldovou, Paulínou Fialkovou a Hannou Öbergovou, předvedla na sněhu se zbylým triem z českého týmu kolektivní synchronní stojku pro fotografy. 

Vítězka Wiererová gesty naznačila, že vypije celou lahev šampaňského, kterou na nejvyšším stupni obdržela.

Jaký to rozdíl oproti velmi ponuré náladě v německém táboře.

Jako prohrát 0:4 ve fotbale s Rakouskem

Německé ženy prožily závod, který server sport1.de označil za historický debakl. „Katastrofa,“ pronesla i Denise Herrmannová, mistryně světa ve stíhacím závodě a před sezonou podle bookmakerů největší favoritka bitvy o velký glóbus.

Z týmu byla Herrmannová opět nejlepší. Ale až na 41. místě! Žádná z Němek nebodovala, což se přihodilo poprvé v dějinách Světového poháru. Překonaly tak negativní rekord z lednového Oberhofu, kde byla nejlepší na 34. místě Karolin Horchlerová.

„To je jako prohrát 0:4 ve fotbale s Rakouskem,“ ulevil si sportovní ředitel svazu Bernd Eisenbichler. 

„Tenhle závod musíme co nejrychleji hodit za hlavu,“ vybízela Herrmannová. 

Příležitostí bude už sobotní štafeta.

Lucie Charvátová si po skončení sprintu mylně myslela, že v sobotu je na programu stíhací závod a až v neděli štafeta. Když se dozvěděla, že všechno je jinak, spontánně zareagovala: „Štafeta je už zítra? Uuuuuuf. Tak to nevím, co bude.“

Jedenáctkrát startovala ve štafetách Světového poháru a desetkrát se nevyvarovala trestného kola. Střelba se pro ni při této disciplíně stávala noční můrou, pod tíhou zodpovědnosti trpěla na střelnici nejvíce.

Češky, osmé před týdnem v Östersundu, opět nastoupí v sestavě Jislová, Charvátová, Davidová, Kristejn-Puskarčíková.  

„Lucka má se střelbou ve štafetě hodně špatných zkušeností a ta minulost se vás vždycky snaží v mysli dohnat,“ povídá kouč Egil Gjelland, pro tu chvíli v roli psychologa. 

Co tedy před štafetou Charvátové radí? 

„Zahoď negativní vzpomínky, přenes se přes ně. Jinak to nejde, pokud máš najít cestu ven.“

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartovala v sobotu 30. listopadu ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

30. 11. - 22. 3. (přehled závodů)
13. - 23. 2. (Anterselva, Itálie)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Nebyl jsem schopen zaplatit. Kornfeil odmítl život ve stresu a nejistotě

Z ambiciózního profesionála se stává nadšený amatér. Jakub Kornfeil se po nečekaném konci kariéry chce závoděním -...

Kvitová je v osmifinále, končí Serena W., Gauffová vyřadila Ósakaovou

Pátý den Australian Open rozhodoval o prvních osmifinalistech. Na grandslamu v Melbourne postupuje mezi šestnáct...

Jágrův gól nestačil, Sparta přetlačila Pardubice. Slaví i Kometa a Třinec

Loňští finalisté se v neděli v rámci 38. kola extraligy znovu utkali, vítězně z duelu odešel Třinec díky výhře 4:3 nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice zaskočily Kometu, Plzeň porazila Třinec, padla i Sparta

Radek Smoleňák pomohl hokejovému Hradci Králové hattrickem k výhře 4:1 nad Vítkovicemi. Pardubice zaskočily Kometu,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Vidím, že to jde, když to sedne, říká po desátém místě Davidová

Dvakrát stála v prosincových závodech Světového poháru biatlonistů na stupních vítězů. Jenže s novým rokem přišel lehký...

Johannes Bö se možná vrátí už v Pokljuce. Bez žolíků, ale s nadějí

Norské zákony umožňují otcům až čtrnáctitýdenní rodičovskou dovolenou. Ovšem biatlonista Johannes Bö této možnosti...

České biatlonistky propadly. V Pokljuce dominovala Němka Herrmannová

Biatlonové reprezentantky dál pokračují v matných výkonech. V pátečním vytrvalostním závodě Světového poháru skončily...

Vytrvalostní závod v Pokljuce vyhrál Johannes Bö, Moravec ve třetí desítce

Norský biatlonista Johannes Bö prožil v Pokljuce vítězný comeback. Ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů porazil...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.

Najdete na iDNES.cz