Udržet se kolem třicítky? Pro mě nadprůměrný výsledek, říká Charvátová

Lucie Charvátová na trati stíhacího závodu v Novém městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2018
Jako jediná česká biatlonistka v cíli sobotního stíhacího závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě celá zářila. A měla důvod. Vždyť Lucie Charvátová bodovala podruhé v řadě, což se jí povedlo naposledy před 20 měsíci. Po devětadvacátém místě ve sprintu doběhla stíhací závod na 34. místě. „Jsem ráda, že jsem se tolik nepropadla,“ povídala.

Podruhé během dvou závodů jste brala body naposledy skoro před dvěma lety. Musíte být spokojená.
Ano, jsem spokojená. Jsem moc spokojená, protože včerejší výkon mě dostal do takové lepší pohody. Jsem ráda, že jsem se tolik nepropadla, protože udržet se kolem třicítky je pro mě rozhodně nadprůměrný výsledek i vzhledem k tomu, jak se dosud vyvíjela sezóna, takže je to nad očekávání.

Běžecky jste se cítila lépe než v minulých závodech?
Běžecky je to určitě lepší, cítím se tady líp, i zdejší tratě mi poměrně sedí. I z běžeckého lyžování mám docela dobré vzpomínky, ale pořád cítím, že ke konci závodu mi síly docházely, že na těch stojkách se to podepsalo.

Takže vás nerozhodil vítr?
Nebylo to tolik větrem nebo náporem diváků, tam jsem prostě neměla síly se pořádně postavit. Poslední dvě kola byla trápení, byla jsem ráda, že jsem se dostala přes horizont, nějak jsem se odšťouchala a cíl jsem vyhlížela velmi napjatě.

Lucie Charvátová na trati stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.

Lucie Charvátová na trati stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.

U mužů to byla místy docela větrná loterie. U vás to bylo lepší?
Kluky jsem nezkoumala, neviděla. My jsme byli na cestě do buňky, když závodili, takže netuším, jaké měli počasí, nechci to srovnávat a ani nevím, jak stříleli. Myslím, že i my ženy jsme to měly poměrně náročné. Aby padaly kroupy před nástřelem, to jsem nezažila.

Co jste v tu chvíli dělala?
Nevěděla jsem, jestli se mám jít někam schovat, nebo tady mám nacvičovat nějaké rozjetí, protože promáchaná jsem byla už na startu. Pak jsme s nějak dostaly na start, a i praporky na střelnici byly hodně nacucané tou vodou, takže i když foukalo, nebylo to tak určující.

Ale úvodní položku vleže jste zvládla perfektně.
Musela jsem na ni dost štelovat mířidla, protože jsme nastřelovali poměrně vzadu a já pak přijela na stav číslo 2. Pro mě i to bylo takové malé potěšení, protože co se týče nastřelování, u mě je to vždycky trochu složitější, nejsem si tím úplně jistá. Jsem ráda, že ty cvaky se mi zdařily.

Fotogalerie

Veronika Vítková závod vzdala, Ondřej Moravec se od čtvrtého kola pral s žaludečními potížemi. Je těžké se tomu vyhnout?
No, teď už doufám, že se tomu vyhnu ve zdraví. Těším se domů, jsme měsíc na cestách a jak jsme všichni spolu, možná si to pořád předáváme jeden na druhého. Celkově když je tělo unavenější, je o to víc náchylnější. Musím to zaklepat, moje imunita je v tomhle relativně silná, takže mě zatím žádné neštěstí nepostihlo a byla bych ráda, kdyby se mě to zdraví drželo i přes Vánoce. Protože když člověk onemocní, je oslabený, těžko se mu trénuje a o to hůř se potom vrací.

Cítíte, že vám forma celkově stoupá?
Byla bych ráda, kdybych se na té vlně udržela. Já, co se týče změn, pomalu lezu nahoru a věřím, že o to déle se tam udržím. Většinou to tak u mě bývá, že ty změny nějaký čas zaberou, určitě jsem ráda, že se mi to tady povedlo, protože v Novém Městě to byly v prvním trimestru nejlepší závody, ačkoliv počasí nám včera ani dneska moc nepřálo.

Hodně vám pomohlo, když k týmu nastoupil nový trenér Egil Gjelland?
Určitě, já ho mám strašně moc ráda, je to pro mě osobnost, dodal mi velký impuls do biatlonu. Já v současnosti biatlonu nemám co vytknout, celé léto a myslím, že můžu mluvit za všechny holky, jsme si užily, trénování nás bavilo, poznaly jsme nová místa, nové metody tréninku, všechny jsme chytly novou šťávu. Ačkoliv se nám tolik nedaří, tak co se týče vztahů, jsme to upevnili poměrně solidně, máme na čem stavět a je to jen odpíchnutí.

Je až škoda, že nemůžete jet nedělní hromadný závod.
Abych se přiznala, před pátečním závodem jsem tak napůl měla sbaleno a plánovala jsem, že pojedu domů. Pak jsem přišla do kamionu a servisáci se mi začali smát, že si můžu jít vybalit. Pak se to spočítalo a prý: Co kdybys jela ještě masák. Kdybych měla jet, tak na to síly vůbec nemám. Těch holek tam doskočilo zezadu dost. Kdybych zůstala někde kolem toho 18. místa, co jsem se pohybovala před třetí položkou, tak možná jo, ale i takhle si myslím, že je to pořád nadprůměrný výkon. Dostat se do masáku – to už bychom chtěli opravdu moc.

Nejčtenější

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani...

Lischka je po operaci srdce. Nikdo mi nic neslíbil, ale mám naději, řekl

Jablonecký David Lischka byl vyhlášen Talentem roku 2018.

Z jeho slov místy až mrazí. „Měl jsem rozřízlou celou hruď, doktoři mi museli zlámat a pak znovu...

Proč sedím? Nesměješ se, slyšel útočník Vydra v Burnley

Matěj Vydra v dresu Burnley

Tolik se v létě těšil, že si konečně v Anglii pořádně užije první ligu. Věřil, že tentokrát už...

Návrat Koukalové není nemožný, říká šéf českého biatlonu Hamza

VÍTĚZNÉ ÚSMĚVY. Jiří Hamza a Gabriela Koukalová při Světovém poháru v Novém...

Östersund (Od našeho zpravodaje) O tři ze čtyř českých medailí se zasloužila na předchozím biatlonovém mistrovství světa v...

Duda: Za baráž může platební morálka. Teď musíme hrát i za uklízečku

Radek Duda z Chomutova.

Barážový ortel zpečetěn, hokejoví Piráti musí extraligu zachraňovat v prolínací soutěži. „Je to...

Další z rubriky

Jsi čtvrtej, křičel Rybář. Přeřekl se, nebo si vymýšlí, říkal si Krčmář

Michal Krčmář během mužské štafety na mistrovství světa v Östersundu.

Östersund (Od našeho zpravodaje) Byla to pro Čechy na šampionátu biatlonistů sobota dle hesla „z extrému do extrému“. Nejprve...

Davidová hodnotí Östersund: Byl to pro mě šampionát padesát na padesát

Markéta Davidová bojuje s těžkými podmínkami na střelnici během hromadného...

Östersund (Od našeho zpravodaje) Ráno při pohledu z okna hotelu nepřekypovala obzvláštní chutí vydat se na start. „Komu by se chtělo...

Krupčík slyšel, jak soupeři chybují. Ale netušil, že střílí o medaili

Unavený Tomáš Krupčík v cíli závodu s hromadným startem na mistroství světa v...

Östersund (Od našeho zpravodaje) Když loni nebyl vybrán do olympijské nominace, Tomáš Krupčík ve 30 letech na chvíli zvažoval, že s...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz