Ondřej Hošek (uprostřed) a Ondřej Moravec (vpravo) na českém biatlonovém...

Ondřej Hošek (uprostřed) a Ondřej Moravec (vpravo) na českém biatlonovém šampionátu na kolečkových lyžích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

O letní tituly se podělili Šlesingr, Moravec, Vítková a Soukalová

• 1
Členové zlaté smíšené štafety z mistrovství světa se na českém šampionátu biatlonistů na kolečkových lyžích rozdělili o tituly. Sobotní sprint ovládli Michal Šlesingr a Veronika Vítková, nedělní stíhací závody zase Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová.

Šlesingr zvítězil v letohradském areálu Šedivský lom ve sprintu na 10 km suverénně před Ondřejem Moravcem, třetí byl loňský junior Tomáš Vojík. Za Vítkovou následovaly Gabriela Soukalová a Lucie Charvátová, všechny české reprezentantky ale dorazily do cíle 7,5 km dlouhého závodu až za lépe střílejícími Slovenkami Janou Gerekovou a Paulínou Fialkovou.

„Slovenkám se v Letohradě vždy daří a mně obyčejně nikoliv. Proto mě ani tolik nepřekvapilo, že byly lepší. Navíc za sebou máme náročné soustředění a testy, tak už jsem i dost unavená,“ řekla Vítková, čtvrtá žena konečného pořadí zimního Světového poháru.

Vítková i Soukalová udělaly dvě chyby na střelnici, to Šlesingr s Moravcem byli stoprocentní. První z nich ale předvedl lepší běžeckou formu a zvítězil s náskokem téměř 40 sekund. „Myslel jsem, že Ondra chyboval, a přitom jsme oba stříleli bezchybně. No, asi mu to nesedlo tolik jako mně,“ podotkl Šlesingr.

Moravec mu dal za pravdu. „Ve třetím kole jsem za to zkusil vzít úplně na krev, bohužel mi ale neskutečně došlo. Vytuhl jsem. Čtyřicet sekund, které mi Michal nadělil, je na této trati hodně,“ uznal Moravec.

Ve stíhacím závodě oplatila Soukalová porážku Vítkové, Moravec zvítězil před Vojíkem, zatímco sprinterský šampion Šlesingr skončil až čtvrtý za Michalem Krčmářem.

V chladném a větrném počasí dlouho vedoucí Soukalová hazardovala se ziskem titulu na poslední střelbě. Minula tři terče a přišla o celkové vítězství, protože ji předběhla slovenská reprezentantka Jana Gereková. Vítková to už nestihla i kvůli tomu, že musela v závodě na šest trestných okruhů. Bronz vybojovala Lucie Charvátová.

Mužský šampionát poslední položka naopak rozhodla. Vedoucí Šlesingr čtyřikrát minul a stálo jej to medaili. Šanci využil další letohradský odchovanec Moravec a vydřel vítězství o 3,6 sekundy před Vojíkem.

„Pro mě jsou závody v Letohradě vždy stejně vyhecované jako starty ve Světovém poháru. Nechci zklamat místní fanoušky, naopak se chci před nimi ukázat, a tak bývám dost svázaný a nervózní. Dnes jsem byl navíc už i hodně unavený. Můj výkon na trati byl mnohem horší než v sobotu, takže tohle vítězství je i tak trochu zázrak, protože ani historicky se mi doma nedaří,“ podotkl Moravec.

Mistrovství ČR v biatlonu na kolečkových lyžích

Sprint
Muži (10 km):
1. Šlesingr 24:28,1 (0), 2. Moravec -38,7 (0), 3. Vojík (všichni SKP Kornspitz Jablonec) -1:09,2 (2).

Junioři (10 km): 1. Burian (SK Nové Město n.M.) 26:21,5 (3).

Ženy (7,5 km): 1. Gereková 20:25,8 (0), 2. Fialková (obě SR) -13,0 (1), 3. Vítková -16,7 (2), 4. Soukalová -39,0 (2), 5. Charvátová (všechny SKP Kornspitz Jablonec) -50,0 (3).

Juniorky (7,5 km): 1. Tkadlecová (SK Nové město n.M.) 22:46,1 (2).

Stíhací závod
Muži (12,5 km):
1. Moravec 32:49,7 (3 tr. okruhy), 2. Vojík -3,6 (4), 3. Krčmář (všichni SKP Kornspitz Jablonec) -10,4 (3).

Junioři (12,5 km): 1. Burian (SK Nové Město n/M) 34:11,8 (3).

Ženy (10 km): 1. Gereková (SR) 32:15,4 (3), 2. Soukalová -16,3 (4), 3. Vítková -32,2 (6), 4. Charvátová (všechny SKP Kornspitz Jablonec) -41,0.

Juniorky (10 km): 1. Maříková (KB Letohrad) 34:55,2 (2).

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)