O návratu s velkým N. V nemocnici už dávala Dahlmeierová biatlonu sbohem

VYČERPÁNÍ I ŠTĚSTÍ. Laura Dahlmeierová v cíli. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2018
Na jaře, když po stresující olympijské zimě a triumfech v Pchjongčchangu obtížně hledala motivaci do další kariéry, vydala se biatlonistka Laura Dahlmeierová opět jednou do velehor. V Kavkaze pobývala v malé vesničce v nadmořské výšce 2110 metrů. Odtud vystoupala až na 4858 metrů vysoký, zaledněný gruzínský vrchol Tetnuld.

V Gruzii nalezla bavorská introvertka vytoužený klid k rozjímání a přemýšlení. Tady se rozhodla, že ještě nechce biatlon opustit.

Jenže její tělo jako by ji už nechtělo pustit zpět. Potíží přibývalo, na podzim zkolabovala, imunitní systém se zhroutil, odvezli ji do nemocnice.

Přesto se nevzdala a vrátila. V klidu a ústraní u německého B-týmu, dalece vzdálena od médií a hučících davů, se ukryla v jihotyrolském Ridnaun, kde minulý týden v IBU Cupu absolvovala první testovací závody.

Ještě v úterý podstoupila speciální lékařské vyšetření, jež mělo prokázat, zda je plně schopna i návratu do poháru Světového.

Od lékařů dostala zelenou. Vydala se tedy do Česka. A teď je tady. „Startovat tu bylo velmi spontánní rozhodnutí,“ prozrazuje před pátečním sprintem žen v Novém Městě.

V aréně, kam opět dorazilo 22 tisíc diváků, už žádný klid najít nemůže.

Stíhací závod žen

Sledujte od 17.00 online.

„Dahlmeierová se vrací za ohlušujícího hukotu,“ píše německá agentura SID. Kamery ji zabírají při nástřelu, na velkých videostěnách se objeví její tvář, ozve se mohutný aplaus tribun - a Laura Dahlmeierová se usmívá.

Je připravena.

„Já vlastně miluju dobrodružství,“ pousměje se. „Dnešek je pro mě obrovským dárkem.“

Rovněž Egil Gjelland, norský trenér Češek, ji pozoruje a říká: „Jakmile se tady Laura rozhodla startovat, bylo jasné, že je zase dobrá. Ona je špičkovým sportovcem, který pozná, co v ní právě je.“

Po čtvrtečním závodě mužů se Gjelland vydal z areálu do hotelu pěšky, načež svým českým svěřenkyním říkal: „To si musíte užít tak jako já. Je to až neskutečné. Všichni ti lidi sem přijeli kvůli vám, oni vás mají tak strašně rádi.“

Biatlonoví fanoušci v Novém Městě na Moravě.

Když nyní se startovním číslem 6 vyráží na trať sprintu Eva Puskarčíková a ohlušující řev tribun ji doprovází, zapne kouč vysílačku a členům týmu, pomáhajícím na trati, ten řev alespoň na dálku zprostředkuje. Jak říká německý biatlonista Benedikt Doll: „Mráz z toho běhá po zádech.“

Michal Krčmář o den dříve za cílem mužského sprintu doufal, že „holky budou víc uvolněné než my“. Reprezentantky si nalepí na tváře české vlaječky, mávají divákům. Chtějí se odvděčit.

Páteční sprint žen

Zpravodajství

Chumelí, nový sníh, přibývající na trati, ji zpomaluje. A Gjellanda trápí ještě cosi. „Ten vítr, točící se shora dolů, nebude vůbec jednoduchý, bude srážet rány dolů,“ ukazuje na střelnici.

Když tu Veronika Vítková dvakrát zastřílí čistě, zatne kouč pěst. Jaká škoda, že její běh rychlý není. „Tratila čas na trati i na střelnici, ale bojovala,“ hodnotí kouč. Na 19. místě bude Vítková z jeho čtyř žen nejlepší.

Lucie Charvátová se zaraduje z prvních bodů sezony. Evu Puskarčíkovou sice nepotěší body, ale cenou útěchy se stane aspoň postup do stíhačky. O ten na 58. místě po pěti ranách mimo terče málem přijde legenda Kaisa Mäkäräinenová - a na 67. místě nezbude na Markétu Davidovou.

„Když minete třikrát na stojce, nemáte šanci,“ povzdychne si Gjelland. Z očí Davidové stéká mohutný vodopád slz, nechce s nikým mluvit, tak moc je nešťastná a zklamaná.

Markéta Davidová si během sprintu v Novém Městě na Moravě chystá malorážku ke...

TRÁPENÍ NA STŘELNICI. Markéta Davidová a stojka za tři.

Ve slovenském táboře panuje úplně jiná nálada. Norka Marte Olsbuová-Röiselandová už dlouho vede a hned za ní drží druhou příčku kometa sezony Paulína Fialková.

„Sníh je opravdu hluboký, trať se boří. Dnes nebylo jednoduché závodit,“ vykládá Slovenka. „Na střelnici jsem cítila tlak diváků. Ale řekla jsem si: Teď jsi tu jen ty, tvá zbraň a terče.“

Když už drtivá většina favoritek oddechuje v cíli, s číslem 84 se teprve vydává na trať Dahlmeierová. Vybílí ležku, ujímá se po ní na mezičase vedení, ve druhém kole náskok navyšuje.

Na stojce zhluboka oddychuje, vzápětí mine první ránu. Přesto i s jedním trestným kolem vyráží na trať třetí, se ztrátou jen 8,8 sekundy za Röiselandovou. S pusou doširoka otevřenou se žene vstříc cíli, 900 metrů před ním už je průběžně druhá, jen 7,9 sekundy za Norkou.

Sněžení se mění v déšť a německý kouč Kristian Mehringer doufá: „Trať je ke konci závodu rychlejší, to by Lauře mohlo pomoci.“ Dahlmeierová vycucává ze svého těla poslední kousky energie.

„Nové Město je pro mě mimořádné místo. To pravé, kde jsem se chtěla vrátit a znovu zaútočit,“ řekne později. Kdo ví, možná si v tu chvíli vzpomene, jak v té samé cílové rovince dosáhla v roce 2015 na premiérové ze svých 19 pohárových vítězství.

Právě sahá po jubilejním, dvacátém.

S Röiselandovou v cíli lomcuje nervozita. „Tohle je Laura, já přece vím, co dovede,“ svěřuje se norským reportérům.

Na hrách v Pchjongčchangu ji Dahlmeierová ve sprintu odstavila od olympijského zlata. Ve Světovém poháru 28letá zkušená Norka, která se před sezonou provdala, dosud nikdy v individuálním klání nezvítězila. Má štafetové medaile, byla už tolikrát třetí, jenže pohárový triumf ještě neslavila.

Přijde snad o něj i tentokrát?

Nepřijde!

Němka Laura Dahlmeierová finišuje ve sprintu v Novém Městě na Moravě.

POSLEDNÍ METRY. Laura Dahlmeierová finišuje.

Pouhých 4,5 sekundy rozhodne, Röiselandová vítězí, Dahlmeierová je druhá. Němka zvedne ruku nad hlavu a padne do sněhu, kde vyčerpaně leží.

Je to zvláštní chvíle, kdy šťastny jsou obě, vítězka i ta druhá.

„Ten sen jsem v sobě nosila nesmírně dlouho,“ vypráví Marte Röiselandová. „S cílem poprvé vyhrát svěťák jsem šla do této zimy. A teď vážně pojedu domů na Vánoce jako vítězka!“

Sedm sezon putuje se Světovým pohárem, 126 závodů v něm odběhla. „V biatlonu se neustále pohybujete po trase nahoru dolů,“ ´připomíná. „Tvrdě jsem pracovala a zjistila, že vítězství je možné. A teď ho mám, už vím, že to dokážu. Na všechny nepovedené závody mohu zapomenout.“

S gratulací přibíhají Tiril Eckhoffová i další Norky. Týmový manažer Per Arne Botnan na Röiselandovou hledí a připomíná: „Tolik let dělala malé krůčky vzhůru, byla trpělivá a zlepšovala se. Připadala mi jako pevná skála. Jen potřebovala čas, aby došla až sem.“

21.prosince 2018 v 19:57, příspěvek archivován: 22.prosince 2018 v 08:53

Christmas came earlier for Marte #olsbu #roeiseland who signs her first @IBU_WC victory in #NoveMesto ! #timetoplay #salomonnordic #biathlon Nordic focus https://t.co/bJImBGuMFR

Ovšem také Dahlmeierová oslavuje. „Je megaemocionální, že mi to hned tak neuvěřitelně dobře šlo,“ dojatě povídá.

„Fenomenálním výkonem ukončila dosavadní mizérii německých biatlonistek, které předtím zažily nejhorší vstup do sezony všech dob,“ velebí ji rovněž agentura SID.

21.prosince 2018 v 18:32, příspěvek archivován: 22.prosince 2018 v 08:55

Incredible effort! @skiverband Laura Dahlmeier is 2nd at the finish #NMNM18 https://t.co/kTvw8TlPuQ

Tak emotivní nebyla Laura Dahlmeierová ani pod pěti kruhy v Koreji.

Není tentokrát vítězkou, jako už sedmkrát na mistrovství světa a dvakrát na olympiádě, přesto i němečtí reportéři soudí: „Takhle šťastnou jsme ji snad nikdy neviděli.“

Nemýlí se.

„Užívám si to víc než olympijské zlato,“ přiznává ona. „Je to úžasný den. Byl to brutálně těžký závod. A já jsem teď obrovsky šťastná a vděčná, že jsem tady. Bavilo mě to, moc mě to bavilo.“

Teprve nyní, za stolem při tiskové konferenci, se rozhovoří o dosud nejtěžších chvílích celé své kariéry. O době, kdy se na podzim zhroutil její imunitní systém a kdy už nevěřila.

„Na konci září jsem ležela celý týden v nemocnici a nebyla schopná ani vstát. Nemohla jsem chodit, nedokázala jsem si představit, že se ještě někdy v životě budu věnovat vrcholovému sportu. A najednou tu sedím a před chvílí jsem znovu stála na pódiu. Jsem zpátky.“

V sobotu ráno na Instagram píše: „Nikdy bych nevěřila, že se mohu vrátit tak silná. Jsem vděčná vám všem, kteří jste za mnou stáli.“

Dnes se vydá do stíhacího závodu, který byl vždy její nejoblíbenější disciplínou. „A budu se zase bavit.“

Tak se nalézá láska k biatlonu, kterou kdysi měla, a která se nějaký čas zdála být ztracena.

Autor:

Nejčtenější

Kometa vykročila za obhajobou vítězně, Plzeň rozdrtila Olomouc 8:1

Gól. Kometa se raduje v úvodním čtvrtfinále na ledě Hradce Králové. Zleva...

Hokejová Kometa potvrdila, že se jí daří hlavně v play off a hned v úvodním čtvrtfinále zvítězila v...

Ferrari odmítlo bod za nejrychlejší kolo. Šéf týmu musel vysvětlovat

Sebastian Vettel a Charles Leclerc z Ferrari po startu Velké ceny Austrálie...

Proč ho neposlali do boxů? Proč nechali bod Mercedesu, ptali se všichni v závěru Velké ceny...

PONEDĚLNÍK: Tak nám zařízli Franze. Kdo sestoupí, ligo?

František Straka uděluje pokyny svým svěřencům během zápasu proti Dukle.

Sotva probuzena do dalšího ponedělí, tuzemskou fotbalovou veřejnost zaskočila zpráva z Příbrami....

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

VIDEO Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé...

Příbram - Slavia 0:2, upracované vítězství a lídr zvyšuje náskok

Střelec druhého gólu Slavie v zápase proti Příbrami Josef Hušbauer (vlevo) se...

VIDEO Fotbalisté Slavie využili pátečního plzeňského zaváhání a po výhře 2:0 v Příbrami odskočili na...

Další z rubriky

Jsi čtvrtej, křičel Rybář. Přeřekl se, nebo si vymýšlí, říkal si Krčmář

Michal Krčmář během mužské štafety na mistrovství světa v Östersundu.

Östersund (Od našeho zpravodaje) Byla to pro Čechy na šampionátu biatlonistů sobota dle hesla „z extrému do extrému“. Nejprve...

S hromadným závodem cloumalo počasí. Vítězí Windisch, Krupčík dvacátý

Ital Dominik Windisch se směje po vítězství v hromadném závodě na mistrovství...

O poslední sadu medailí na mistrovství světa v Östersundu usilovali biatlonisté v závodě s...

SOUTĚŽ: Tipujte nejlepšího biatlonového střelce ve finále SP

Markéta Davidová si během sprintu v Novém Městě na Moravě chystá malorážku ke...

Podobně jako v minulé sezoně, i tentokrát se na iDNES.cz hledá nejlepší střelec či střelkyně mezi...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz