Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

KOMENTÁŘ: Medailové světlo na cestu biatlonistů z bodu 1 do bodu 10

  9:59
Anterselva (Od našeho zpravodaje) - Odjížděli na mistrovství světa s obavami, zda v období generační výměny týmu budou schopni aspoň jednou atakovat medailové posty. Ale z italské Anterselvy si čeští biatlonisté vezou zpět domů dva bronzy a navrch čtvrté místo po úžasné bitvě ženské štafety.

Česká smíšená štafeta Ondřej Moravec, Eva Kristejn Puskarčíková, Michal Krčmář a Markéta Davidová (zleva) se raduje ze světového bronzu. | foto: Reuters

Biatlon opět prokázal, že dokáže bavit a i v méně tučných letech přinášet radost. Pouze třikrát v minulosti vezli čeští reprezentanti ze šampionátu více medailí, v letech 2003, 2015 a 2017.

„Česká republika je zemí, kde biatlon milují víc než kdekoliv,“ dokonce pronesl při medailovém klání smíšené štafety komentátor německého Eurosportu.

České medaile v Anterselvě

Důkazů je celá řada. 

Vždyť i Světový pohár v Novém Městě, který se koná příští týden, je už nyní takřka vyprodán, především o víkendových dnech. 

Čísla o televizní sledovanosti zůstávají ohromující. I v období lednové „neformy“ reprezentantů na podnicích Světového poháru se na přenosy České televize dívalo okolo 450 tisíc diváků, jakési nezlomné jádro.

S první medailí v Anterselvě pak průměrná sledovanost závodů začala šplhat k 700 tisícům. Ženská štafeta dosáhla v sobotu na 804 tisíc, nedělní hromadný závod žen na 857 tisíc. Jen dva biatlonové šampionáty v někdejší zlaté éře vykázaly vyšší průměry.

Hodnota těchto čísel (která je možné navýšit dalšími desetitisíci diváků sledujících přenosy na českém Eurosportu) vynikne při porovnání s jinými akcemi. 

Namátkou: finále fotbalové Ligy mistrů mělo v České televizi sledovanost 262 tisíc diváků, zdařilý pohárový sjezd Ester Ledecké v Garmischi 257 tisíc, boj Martiny Sáblíkové o titul na rychlobruslařském mistrovství světa 324 tisíc, zápas Česko - Rusko na Švédských hokejových hrách 398 tisíc.

Navzdory vytrvalé přízni fanoušků by však bylo tím nejhorším počinem, kdyby se biatlonisté po medailově zdařilém mistrovství chlácholili, že navzdory občasným výpadkům formy vlastně všechno dělají dobře. 

Problémů k řešení je stále dost.

„V sezoně jsme měli i spoustu negativních výsledků, hlavně leden nebyl povedený,“ říká šéf svazu Jiří Hamza.

V mužském týmu letos končí někdejší tahoun Michal Šlesingr a nejistá je další kariéra Ondřeje Moravce. Trojnásobný olympijský medailista v Anterselvě nezastíral, že v 36 letech už není s absolutní špičkou běžecky konkurenceschopný. Přesto stále dokázal dosáhnout na 11. a 16. místo.

Nutnost okysličení týmu mužů mladou krví je bezpodmínečná. 

„Na juniorském a dorosteneckém šampionátu jsme ukázali, že máme dost mladých schopných jezdit ve svých věkových kategoriích na medaile nebo do desítky. To, co jsme si kdysi předsevzali, se začíná naplňovat,“ říká Hamza.

Už v této sezoně byl do dospělého týmu plně začleněn juniorský vicemistr světa Jakub Štvrtecký. Přemíra závodů, na kterou dosud nebyl zvyklý, se však odrazila i na jeho přílišném vyčerpání při světovém šampionátu.

Pořád jsou to jen dětské medaile, říká Mánek. A jeho cesta k biatlonu?

Český biatlonista Ondřej Mánek na mistrovství světa dorostenců v Lenzerheide

Do A týmu by jej nyní měli následovat další junioři: Vítězslav Hornig a Mikuláš Karlík. Velkým talentem je trojnásobný dorostenecký světový medailista, osmnáctiletý Ondřej Mánek.

Varováním každopádně letos bylo, jak výrazně čeští muži zaostávali běžecky.

Michal Krčmář, jenž by měl být oporou v příštích letech, navíc přiznává: „Tři roky po sobě mi ke konci sezony na šampionátu úplně dojde šťáva. Zarážející jsou také velké výkyvy běžecké formy během sezony.“

Modelem k nápravě může být angažování předního běžeckého kouče specialisty, jak to provedli předloni Francouzi s mistrem světa v běhu na lyžích Vincentem Vittozem. Jejich kolektivní výkonnostní posun na trati je dechberoucí. Není tedy divu, že o podobné cestě uvažuje i Hamza.

„Určitě se nebudeme jen plácat po zádech. Věřím, že na něco přijdeme. Vždycky jsme na něco přišli,“ tvrdí první muž svazu. „Nějaké kontakty máme, ale nechci vůbec nic předjímat.“

Lépe se v tomto směru jeví situace u žen, kde se začíná projevovat dvouletá práce norského kouče Egila Gjellanda

Ženská štafeta byla s věkovým průměrem 26 let čtvrtá nejmladší. Markéta Davidová má potenciál stát se budoucí hvězdou, bronz Lucie Charvátové byl největší senzací šampionátu, prosincový vzestup výkonnosti u Evy Kristejn Puskarčíkové sice zarazila lednová viróza, přesto se ve vytrvalostním závodě i ona dokázala probojovat do Top 10. A svoji důležitou roli ve štafetě zvládla Jessica Jislová. 

Celkové kontury týmu žen jsou nadějné, ale Davidová sebekriticky pronáší: „Musíme zlepšovat všechno. Stále máme velké rezervy proti nejlepším.“

Egil Gjelland, kouč českých biatlonistek
Lucie Charvátová s trenérem Egilem Gjellandem a s bronzem, který si vyjela ve...

Trenér Egil Gjelland a Lucie Charvátová s bronzem, který si vyjela v Anterselvě.

Elitního kouče Gjellanda někteří fanoušci loni posílali zpět do Norska, ovšem nyní je patrné, že s ženským týmem dělá postupné kroky vpřed. Biatlonistky přivykly zásadní změně přípravy, navíc norský trenér pomohl vytvořit ze současného týmu až neuvěřitelně soudržnou partu.

Do ní letos krátce nahlédlo i „duo TV“ aneb nejlepší juniorky Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková. V příští sezoně by takové exkurze měly být mnohem častější. Tou dobou už zároveň budeme moudřejší, zda je ještě reálný návrat dlouholeté opory Veroniky Vítkové. 

„Už loni jsem říkal, že naše práce s trenéry je o dlouhodobé důvěře,“ připomíná Hamza. „Rozhodně nejsme fotbal, nebudeme je odvolávat jak na běžícím pásu.“

Gjelland má smlouvu do her v Pekingu 2022 a vše momentálně nasvědčuje tomu, že by měla být dodržena. 

Čtyřletý kontrakt dostal v roce 2018 rovněž trenér mužů Zdeněk Vítek. „S tím, že jsme domluveni, že po dvou letech se může rozhodnout, zda chce pokračovat dál,“ vysvětluje Hamza.

MS v biatlonu 2020 v Anterselvě

Speciální příloha iDNES.cz

V souvislosti se zjištěním, že českým ženám sedl norský styl přípravy, se objevily úvahy, zda by na stejný model neměli přejít i muži. „Ale je otázkou, jestli uprostřed olympijského cyklu není na takovou zásadní změnu pozdě,“ říká šéf svazu.

Skvostná éra Koukalové, Moravce a spol., kdy Češi atakovali nejvyšší příčky v takřka každém závodě, se možná již nikdy nevrátí, vždyť zemí s aspirací na medailové posty je nejméně šestnáct a medaile v každém závodě jen tři. 

Ale pokud si chce biatlon udržet výjimečnou pozici u českých fanoušků, musí jim dodávat aspoň přísliby dalších medailových bitev.

„Dva bronzy z Anterselvy jsou super a s odstupem času se bude vzpomínat hlavně na úspěchy,“ říká Michal Krčmář. „Rozhodně však nejsme lidé, kteří by si věšeli vavříny kolem krku. Moc dobře víme, kde nás boty tlačí a že konkurence je obrovská.“

Biatlonový šéf Hamza v pořadu Rozstřel

Česká televize získala nejnověji práva na přenosy z vrcholných biatlonových akcí až do roku 2026, s opcí do roku 2030. 

Diváci tak uvidí v přímém přenosu, jak se týmu daří vypořádat se s velkou generační obměnou.

„Loni jsme se po odchodu Gábiny Koukalové ocitli v bodě nula, teď jsme se dodrápali do bodu jedna,“ říká Hamza. 

Metou mají prozatím být hry v Pekingu 2022.

„Peking je pro nás bod deset,“ pronese s jistou nadsázkou, se kterou nicméně zároveň dává najevo, že pro nově se tvořící jádro týmu i trenéry bude cesta k dalším a větším úspěchům nesmírně obtížná.

Medaile z Anterselvy ji každopádně mohou aspoň trochu ozařovat.

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2022/2023

K prvnímu závodu SP 2022/23 biatlonisté nastoupí ve finském Kontiolahti 29. listopadu. Při dalších zastávkách zamíří i do Nového Města na Moravě, kde budou zápolit od 2. do 5. března. Elitní seriál uzavře 19. března norský Holmenkollen. Mistrovství světa je v plánu od 8. do 19. února v německém Oberhofu.

29. 11. 2022 - 19. 3. 2023 (program závodů)

  • Nejčtenější

POHLED: Katarská lekce. Jsou věci, které si za peníze nekoupíte

Jsou věci, které si za peníze koupíte. Třeba pořadatelství mistrovství světa, úchvatné stadiony, působivou zahajovací...

První výhra Kataru, frustrovaná Evropa. Kapitánské pásky LGBT nepodpoří

Je to prohra národních asociací, jejichž kapitáni při zápasech na mistrovství světa v Kataru chtěli nosit duhovou pásku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blafuj jako Beckham. Čtyři miliardy a z Kataru je nejúžasnější místo na zemi

Buďte si jistí, že jeho jméno v dalších dnech katarského fotbalového šampionátu ještě zarezonuje. Dost možná dostane...

Klidně mě ukřižujte, ale Katar nechte být. Evropa je pokrytecká, řekl Infantino

Den před výkopem mistrovství světa na sebe strhl veškerou pozornost. Prezident FIFA Gianni Infantino obvinil Evropu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trpké loučení. Ronaldo končí v United, klub se s ním dohodl na rozvázání smlouvy

Jinak si to představovali fanoušci, obě strany, fotbalová veřejnost. Vždyť návrat Cristiana Ronalda na Old Trafford byl...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Změny v biatlonovém SP: více bodů pro vítěze a výsledky bez škrtů

Mezinárodní biatlonová unie zavede od sezony 2022/23 jiný systém bodování v seriálu Světového poháru. Vítězové...

Dlouhý seznam českých biatlonových změn. Výsledky půjdou nahoru, věří Hamza

Nová sezona. Nový olympijský cyklus. Noví trenéři mužů. Nové posily v servisním týmu. Nová značka lyží české jedničky...

Takhle se už trápit nechci. Davidová o rozhodování i nakopnutí vlastní psychiky

Premium V minulé sezoně pozdvihla malý křišťálový glóbus, málem se stala olympijskou vítězkou, vezla z her v Pekingu cenné...

PROGRAM: Přehled závodů v biatlonové sezoně 2022/2023

Vše vypukne tradičně na severu Evropy. K prvnímu závodu Světového poháru 2022/2023 biatlonisté nastoupí ve finském...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...