BRONZOVÁ RADOST. Gabriela Koukalová po stíhačce na MS v Hochfilzenu. | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Čím Gabriela Koukalová dobyla nejen sportovní svět

  • 157
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - Tomáš Hermann, mluvčí českých biatlonistů, nosil sebou na mistrovství světa tlustý sešit popsaný mnoha stránkami žádostí o rozhovory s Gabrielou Koukalovou: „Už musíme odmítnout i Eurosport a švédskou a ukrajinskou televizi. Je toho moc,“ vykládal

Norský komentátor se v tiskovém středisku přišel zeptat, jak že se správně vyslovuje „ou“ v jejím jméně, protože zaslechl, že výslovnost Kukalova je špatná.

Německý reportér ji vylíčil svým čtenářům coby „českého ženského Jágra“.

A zpěvák Xindl X nazpíval o ní a pro ni píseň s refrénem „Gábino, kam jsi koukala, když sis nabrnkla Koukala“.

To vše i mnohé další se skrývá v podtextu jejího tažení za třemi medailemi a dvěma čtvrtými místy z Hochfilzenu.

Mistryně světa Gabriela Koukalová už není pouze českou sportovní celebritou. Překročila hranice své země a stala se ikonou světového biatlonu. Doma, v Česku, pak pro změnu opustila hranice sportu a je celebritou celospolečenskou.

Jak to dokázala?

Nemůžeme pouze říci, že se vyvezla na módní vlně biatlonu, ona ji totiž velkou měrou sama pomáhala spoluvytvářet.

Zatímco přenosy České televize z mistrovství světa 2013 v Novém Městě ještě sledovalo denně průměrně 255 tisíc diváků, letos už to bylo téměř 900 tisíc a třikrát padla i magická milionová hranice.

Fotogalerie

Gabriela Koukalová v Hochfilzenu

„Gábina lidi přitahuje tím, jak je přirozená a jak není strojená,“ říká předseda biatlonového svazu Jiří Hamza.

Ovšem je toho mnohem víc.

Je úspěšná takřka nepřetržitě. Na trati je zanícenou bojovnicí. Když udělá chybu, umí sama sobě vynadat. Nezastírá zklamání. Mimo trať projevuje úctu k soupeřkám. Je přátelská, ale i roztržitá, až bohémka, hrdinka už legendárních neuvěřitelných příhod. Pečuje o svoji vizáž, umí mluvit a vystupovat. Přidává cosi navrch, zpívání, malování, rytecké výtvory. Udržuje osobní kontakt s fanoušky, i po nocích jim občas sama odpovídá na Facebooku. Prožívá však též pesimistická období a své malé deprese, ukazuje vlastní zranitelnost.

Stručně: je lidská, zároveň však nikoliv tuctová. Sportovec s mimořádným charizmatem i přesahem.

Těží rovněž ze skutečnosti, že její sport je plný zvratů a v zimě k vidění na obrazovkách neustále. Například snowboardistka Eva Samková, která po svém olympijském zlatu rovněž zažila svůj malý český boom, si o něčem takovém může nechat jen zdát.

Navrch má Koukalová propracovaný a rozumný marketing, řízený přímo Českým biatlonovým svazem. Stala se jedním z nejžádanějších „zboží“ na českém reklamním trhu. Sponzorské aktivity ji však stále nevysávají natolik, aby se nemohla připravit na závody a opět vítězit.

Navzdory svým občasným slabým chvilkám tak nenapodobila sportovce, které snaha zpeněžit vlastní úspěch zahltila.

„Má méně partnerů, nebere každou kravinu, ale ty smlouvy, co podepíše, jsou velmi dobře zaplacené,“ vyzdvihuje sportovní lobbista Kurt Matz. „Je typem ženské superstar, jaké dnešní svět chce vidět, biatlonovou Šarapovovou. Lidé nestojí o to, aby ta sportovkyně byla jako kluk. Chtějí vidět i její ženskost.“

Koukalová nabídla své historky i své charizma a dobyla díky tomu svět.

Ještě nejméně rok bude všem na očích. Pak podle vlastních slov možná skončí, protože v životě toho chce zkusit mnohem víc než jen biatlon. A přestože mnozí její blízcí věří, že biatlonovou scénu ani po olympijských hrách v Koreji 2018 neopustí, kouzlo a přitažlivost Gabriely Koukalové tkví právě i v naprosté nepředvídatelnosti jejích činů.

Takže... nechme se překvapit.

Za disciplínu vděčí i rodičům, říká o Koukalové bývalá kolegyně:

Program Světového poháru v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartovala v sobotu 30. listopadu ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

30. 11. - 22. 3. (přehled závodů)
13. - 23. 2. (Anterselva, Itálie)