Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Jak končila prima sezona. Koukalová bez kalkulačky a K. O. Laura

Dvě největší rivalky uplynulé sezony během posledního závodu s masovým startem. Vpravo Gabriela Koukalová, vlevo vítězka Světového poháru Laura Dahlmeirová. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

20 2017
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Je konec. Finále v Oslu podtrhlo historicky nejlepší sezonu českého biatlonu. Závěrečný den sezony dekoroval Gabrielu Koukalovou už druhým malým křišťálovým glóbem. Co vše tomu předcházelo? A co bude potom?

Skupina norských seniorů přijíždí v dobových kostýmech fandit na Holmenkollen a u skokanského můstku předvádějí za doprovodu harmonikáře lidové tance.

Takřka jarní slunce se urputně prodírá skrz clonu mraků.

Z reproduktorů na stadionu zní píseň Without you od Davida Guetty a moderátorka se snaží rozpohybovat ochozy: „Jste připraveni na hromadný závod žen?“

„Ano,“ ozývá se hlasitou odpovědí.

19.března 2017 v 10:50, příspěvek archivován: 20.března 2017 v 01:35

Když norští senioři přijedou fandit biatlonistům na Holmenkollen aneb Pohybem ke zdraví. https://t.co/7coqcKsNuL

Začíná poslední den Světového poháru v biatlonu 2016/2017. Startuje závod, který může přinést českému biatlonu krásnou křišťálovou tečku za zimou snů.

Jedenáct bodů ztrácí Gabriela Koukalová v hodnocení disciplíny před závěrečným závodem na Lauru Dahlmeierovou.

Smaže je?

Startovní pole masového závodu biatlonistek v Oslu.

KDYŽ JEŠTĚ JELY POHROMADĚ. Peloton krátce po startu.

První indicie jsou nadějné. Druhému terči Koukalové se při úvodní ležce nechce sklopit, ale nakonec se nechá umluvit. Dahlmeierová naopak druhou ranou míjí a rázem supí až v čele druhého vlaku, se ztrátou 27 vteřin.

Jak se pořadí přelévá, mění se i virtuální majitelka malého glóbu. Teď je to Koukalová. Finálové klání se stává matematickou bodovou partii..

Ačkoliv jak pro koho. Čeští trenéři Ondřej Rybář a Zdeněk Vítek jakoby kalkulačky ze své hlavy operativně odstranili. „Mám to spočítané,“ pousměje se Rybář. „Gábina musí dát čtyři nuly a bude z toho dobrý výsledek.“

Jenže ona čtyři nuly nedá.

Při druhé ležce chybují tentokrát obě aspirantky glóbu. Koukalová pokračuje desátá, Němka dvacátá, mezi nimi leží území o šíři deseti bodů. V tuto chvíli by uhájila glóbus Dahlmeierová. O jediný bod.

Německý trenér Gerald Hönig, vybavený u stavu číslo 1 také televizním monitorem společnosti ARD, křičí do vysílačky: „Laura je už jen deset vteřin za Koukalovou, teď na ní najela šest vteřin. Nahlaste jí to.“

19.března 2017 v 13:16, příspěvek archivován: 20.března 2017 v 01:32

Velká matematická partie. Takhle vyhlíželi, kdo bude mít malý glóbus za masák čeští trenéři Vítek a Rybář... a takhle německý kouč Hönig. https://t.co/T1GNiHhpFd

Naopak Koukalová se za celý závod ani jednou nedozví, kde a jak daleko se nachází její německá sokyně. Nechce to vůbec slyšet. Nemá zájem.

„Ani tentokrát jsem před startem nevěděla, kolik bodů mezi námi vlastně je,“ prozradí s úsměvem. „Tlak jsem si nepřipouštěla. Radši jsem si na trati zkoušela představit, že je už večer a já jsem na party sportovců.“

Zato Dahlmeierovou její trenéři vytrvale zásobují na trati zvěstmi o časových odstupech na českou soupeřku. „Tohle není klasická Laura. Jako by se začala o ten glóbus bát,“ poukazuje Rybář po její druhé chybě.

Rovněž jeho svěřenkyně se později diví: „Poslouchat, jak jedu já, mohlo být pro Lauru sebevražedné. Když v mysli řešíte někoho jiného než sám sebe, bere vám to koncentraci.“

Třetí položku zvládnou obě čistě. Ta čtvrtá rozhodne.

Tribuny zatím oslavují vedoucí Franzisku Hildebrandovou, za ní se drží domácí Tiril Eckhoffová se znovuzrozenou Veronikou Vítkovou. Čtvrtá už uhání Koukalová, ale na šesté příčce Dahlmeierová.

Počty nyní hrají pro Němku.

„Aspoň jedna z našich holek, ať se teď trefí, když už tam máme vepředu dvě,“ přeje si na střelnici Rybář. „Ovšem ideální by bylo, aby se trefily obě.“

Což se nestane. Poslední terč Vítkové nezbělá. Zato Koukalová... ano, pětkrát ano. Vyráží na trať druhá za Eckhoffovou. A Dahlmeierová míjí, je najednou až osmá!

Křišťálový český scénář se začíná naplňovat.

„Ale Laura umí být pořádně rychlá,“ varuje Rybář. Varuje zbytečně. Musela by mít na lyžích motorky, aby ještě zamezila ztrátě malého glóbu.

Přesto český šéftrenér stále odmítá ve své mysli orazítkovat vábivou křišťálovou vidinu: „Viděls, jak se už v prvním kole válela po sněhu Aymonierová? Stát se může cokoliv.“

S Vítkem utíkají podél střelnice ke vjezdu na stadion, popohnat české bojovnice.

„Tiril Gabče cukla,“ ozývá se z vysílačky z trati. Vedoucí Norka se Koukalové stále vzdaluje. „Říkala jsem si: Teď už jen nesmíš upadnout ve sjezdu a je to tvoje,“ bude po závodě vyprávět Norka.

Ale o Eckhoffovou teď nejde. Jde o ty za Koukalovou. „Je tam pět vteřin za Gábinou Hildebrandová, pak Kaisa s Verčou. Ale jakmile se Gábina dostane ke kostelu, bude to O.K.,“ zvěstuje Rybář.

19.března 2017 v 11:51, příspěvek archivován: 20.března 2017 v 01:52

Another last minute success, the second place means crystal for @KoukalovaGabi the mass start globe is hers #HOL17 https://t.co/nd9IWsT7Er

Skutečně. Tiril Eckhoffová triumfuje a Gabriela Koukalová mává na oslavu svého druhého místa. Také čtvrtá Veronika Vítková vymrští radostně ruce nad hlavu. Nikdo jiný z Čechů během zimy tolik psychicky netrpěl jako ona. Teď se vrací mezi elitu, třikrát na Holmenkollenu v Top Ten. „Asi jsem před sezonou zbytečně moc chtěla,“ hledá příčiny předchozích nezdarů.

A potom přijíždí Dahlmeierová. Suverénka sezony. Ale dnes nikoliv. Je devátá, poražená. Teprve posedmé z 24 závodů zimy končí mimo stupně vítězů. Těsně za cílem zničeně padá do hlubokého sněhu u hrazení, minutu tam leží, neschopná vstát, až jí musí pomoci na nohy.

„Gabčo, máš malý glóbus. Už to trenéři říkali ve vysílačce,“ přispěchá ke Koukalové masérka Petra Sedláčková.

Dahlmeierová popadne dech a popisuje, jak nakonec i ji „dostihla“ náročnost této dlouhé zimy. „Pokusila jsem se dnes dát do závodu všechno,“ popisuje. „Jenže už jsem úplně prázdná. Jsem vážně K. O. A jsem šťastná, že je po všem a že sedm měsíců nás žádné další důležité závody nečekají.“

Koukalová si kráčí pro letošní malý glóbus číslo dvě a dovádí s ním jako malá rozpustilá holka. Že ho nevyhodím do vzduchu? A proč bych ho nevyhodila? Zase ho chytím, koukejte. Klidně i třikrát po sobě.

Česká biatlonistka Gabriela Koukalová s malým křišťálovým globem za celkové...
Gabriela Koukalová si pohrává s malým kříšťálovým globem za celkové prvenství v...

Ani Šlesingr Bessebergovi ruku nepodal

Přestože řádně vyčerpaný Rybářův tým přilétal před týdnem do Osla s poněkud skromnějšími ambicemi, finále poháru se posléze proměňuje v takřka nepřetržitý tok české radosti. Nejde jen o ženy. Do první desítky holmenkollenských klání pronikají postupně Ondřej Moravec (sedmý a osmý), Michal Šlesingr (šestý) i Michal Krčmář (devátý).

Sezona 2016-2017 českého biatlonu

 • MS v Hochfilzenu
  Zlato, stříbro a bronz: Gabriela Koukalová (sprint, vytrvalostní závod a stíhací závod)
  Stříbro: Ondřej Moravec (vytrvalostní závod)
 • Světový pohár celkově
  2. místo: Gabriela Koukalová (za 1089 bodů, tedy o 15 bodů víc než při loňském celkovém triumfu)
  12. místo: Ondřej Moravec
  13. místo: Eva Puskarčíková
 • Malé glóby
  Dva: Koukalová za sprint a hromadný závod
 • Vítězství v závodech SP
  Pět: vše v podání Koukalové. Česko skončilo v pořadí zemí podle vítězných závodů čtvrté za Německem (22), Francií (21) a Norskem (6).
 • Medailová umístění v jednotlivých závodech SP
  Celkem 21: vyrovnaný rekord ze sezony 2014/15.– z toho 20 bylo v individuálních kláních (14x Koukalová, 2x Puskarčíková, 2x Moravec, 1x Šlesingr a 1xKrčmář) a jedno ve štafetě žen.

Završují tak historicky nejúspěšnější zimu českého biatlonu, okrášlenou titulem mistryně světa Gabriely Koukalové i čtyřmi medailemi z Hochfilzenu.

Na stupních vítězů stáli Češi alespoň jednou při každém pohárovém kole!

Patřili současně mezi nejaktivnější hráče na diplomatickém biatlonovém poli. Předseda svazu Jiří Hamza a Michal Šlesingr stáli u zrodu tažení proti dopingu.

Při nedělním ceremoniálu pro šest nejlepších mužů z hromadného závodu Šlesingr stejně jako v pátek Koukalová nepodá ruku Andersi Bessebergovi, prezidentovi IBU.

„On nemá můj respekt,“ vysvětluje. „IBU v zimě jen natahovala čas, když jsme ji my, sportovci do něčeho tlačili. A pořád se nic moc nevyřešilo. Tjumeň měla vrátit mistrovství světa, jenže zatím ho nevrátila, a co dělá IBU? Nijak na to nereaguje.“

Jen tak lenošit v posteli. A potom třeba do And

Party na hotelu Scandic Holmenkollen, narušená dvěma požárními poplachy, v nedělním večeru sezonu uzavírá. Loni se Koukalová po vítězném pohárovém finále na Sibiři z večírku rychle vytratila, psychicky už naprosto vyždímaná. „Letos jsem si říkala, že ani nikam nepůjdu,“ povídá. „Ale teď cítím příliv nové energie. Tak se chci odreagovat.“

Ji i další reprezentanty čeká nyní středeční exhibice v Jablonci. To Dahlmeierová ještě musí odcestovat na mistrovství světa celních služeb.

Fotogalerie

Světový pohár v Oslu

„Už se těším, až potom nebudu muset pár dní nic dělat. Když se mi nebude chtít, zůstanu prostě ležet v posteli a budu lenošit,“ říká Němka.

Na jaro plánuje také další horolezeckou expedici, po Himálajích tentokrát přijdou na řadu peruánské Andy.

„Já vyrazím na dovolenou do tepla,“ ujišťuje Koukalová. „Ale nevím kam. Manžel je hroznej tajnůstkář, nechce mi to říct, co objednal.“

Michal Krčmář se těšil, až si zahraje hokej, Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová plánují studijní aktivity, Michal Šlesingr dumá, kdy se dostane k paraglidingu a basejumpingu.

„Všichni toho máme nad hlavu,“ říká.

„Já se taky těším na volno,“ povídá Veronika Vítková, ovšem přiznává: „Neumím jen ležet na gauči a nedělat nic. Ale hlavně že budu dělat něco jiného, než jsem dělala celou zimu.“

Ačkoliv... Zarazí se, „Když už jsem se tady takhle rozjela, úplně se mi sezonu končit nechce. Klidně bych pokračovala dál.“

19.března 2017 v 13:19, příspěvek archivován: 20.března 2017 v 01:43

A ono to zase půjde! Veronika Vítková čtvrtá v posledním závodě sezony: Já bych si teď klidně ještě jedno pohárové kolo přidala. https://t.co/DPZcSCNg3Y

S tímto názorem nicméně zůstává značně osamocena.

Jaro přebírá vládu. Všechny body i glóby jsou rozdány, biatlonová zima 2016/2017, tak strhující, emotivní a plná výrazných osobností, se stává minulostí. Příští pohárové kolo začne až 26. listopadu ve švédském Östersundu.

V sezoně, která už ponese úplně jiný přívlastek.

Sezona olympijská.

.

Autor:
 • Nejčtenější

Golonka zkritizoval Jágra: Tohle by si vůči Slovákům neměl dovolovat

Pro někoho odlehčené téma, pro jiného smrtelně vážná věc. Jaromír Jágr před pár dny zveřejnil na svém facebookovém...

Sparta - Plzeň 1:2, vítězové na jaře nezaváhali, domácí snížili pozdě

Sparťanským fotbalistům se první zápas po obnovení sezony nepovedl. Ve šlágru 25. kola doma podlehli Plzni 1:2. Spíš...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

HOKEJ U LEDU: Poslouchal jsem kydy, Říha si dělal PR, tvrdí upřímný Jandač

Premium V roce 2010 byl jako asistent u posledního zlata české hokejové reprezentace. Když ji Josef Jandač o šest let později...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Armstrongovo další přiznání: Dopoval jsem už před rakovinou

Tolikrát se chvástal, že s dopingem začal až poté, co se vyléčil z rakoviny varlat. Tolikrát popřel, že by cokoliv ze...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

 • Další z rubriky

Po Šlesingrovi a Fourcadeovi skončil s biatlonem i Landertinger

Po Michalu Šlesingrovi, Martinu Fourcadeovi či Kaise Mäkäräinenové ukončil biatlonovou kariéru i Dominik Landertinger....

POHLED: Startér jménem Rybář. Proč je jeho druhá mise u mužů dobrý nápad

V roce 2014 Ondřej Rybář skončil v roli trenéra biatlonové reprezentace mužů. Skončil na vrcholu a na vlastní žádost,...

Vítěz i stařík. Přání splněno, už to nezvládám, přiznává Landertinger

Už v prosinci pochyboval, zda najde chuť a vůli dál pokračovat v biatlonovém zápolení. „Myslel jsem, že už to dál...

Návrat na místo činu. Rybář povede mužskou reprezentaci, střídá Vítka

Ondřej Rybář bude po šestileté odmlce opět trenérem mužské biatlonové reprezentace. Nahradí na tomto postu Zdeňka...

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...