„Někdy mám před startem takový pocit, že se to povede. Dneska to tak bylo,“ svěřila se po závodě.
Pryč byla ta dáma bez motivace s negativními myšlenkami o nedostatku tréninku. Sen o obhajobě celkového prvenství ve Světovém poháru má pro ni zase reálnější obrysy.
Biatlonový víkendV sobotu se na SP v Oberhofu běží v 11.30 stíhací závod mužů na 12,5 km (2. Šlesingr, 17. Václavík, 19. Moravec, 21. Krčmář), ve 14.40 stíhací závod žen na 10 km (1. Koukalová, 42. Puskarčíková). |
Jak to teď v boji o vítězství v celém seriálu Světového poháru vypadá?
1. Laura Dahlmeierová, 410 bodů. Prozatímní suverénka sezony, vyhrála tři závody, nejhůř dojela v Novém Městě na sedmém místě ve stíhačce. Ale je náchylná na nemoci.
2. Kaisa Mäkäräinenová, 366 bodů. Nejrychlejší běžkyně přes léto zlepšila střelbu a patří k nejstabilnějším biatlonistkám sezony.
3. Gabriela Koukalová, 365 bodů.
Zatím si nepočíná na střelnici tak suverénně jako při loňské jízdě, ale běžecky je na tom skvostně.
4. Marie Dorinová-Habertová, 339 bodů.
Paní Nevyrovnaná. Jednou zajede nejrychlejší čas dne a vyhraje jako v Östersundu, o pár dní později ztrácí v běhu na nejlepší přes minutu.
Když to tělo nezvládá
Ještě po prosincovém Světovém poháru v Novém Městě se pomalu zdálo, že se mezi biatlonistkami bude bojovat pouze o druhé místo v celkovém pořadí.
Tak suverénní třiadvacetiletá Němka byla.
„Jenže už na Vysočině jsem cítila, že to mé tělo přestává zvládat,“ přiznala Dahlmeierová.
V kariéře málokdy absolvovala tři kola Světového poháru za sebou. Vzpomeňte si, jak v minulé sezoně kvůli zdraví vynechala sedm závodů. Letos si přála absolvovat všechny.
Nepovedlo se. Znovu, sluší se dodat.
„Boj o glóbus je jakýmsi pokerem s vlastním tělem. Já se rozhodla vynechat sprint i stíhačku v Oberhofu, abych se nedostala ještě do mnohem horšího stavu,“ řekla.
Znovu tak dala naději svým pronásledovatelkám, boj o velký glóbus ještě není ztracen.
A té naděje se nejlépe chytila Gabriela Koukalová.
Závod plný jedniček
O Vánocích si Češka odskočila na biatlonovou exhibici do Veltins Areny fotbalového Schalke. V závodě, který jela s Michalem Šlesingrem, se jí ale vůbec nevedlo, při střelbě vestoje pokaždé minimálně jednou chybovala a navíc při jednom ze sjezdů nepříjemně upadla a narazila si zadek.
„Mám ho jak pavián, snad z toho nebude nic horšího,“ připsala k fotce, kterou vystavila na svém Facebooku.
Nebylo, do Oberhofu přijížděla bez modřin, byť se stále trochu naraženými zády a bederní páteří.
Ve čtvrtek si Koukalová pro páteční sprint vylosovala jedničku. „Tu mám ráda, vždyť jsem se narodila 1.11. v 11 hodin,“ pomyslela si.
A tak zatímco loni to v lednu v Durynském lese vypadalo jako na jaře, letos vládla krutá zima. Teploty v noci před ženským sprintem klesly až k -18 stupňům, a i po poledni bylo výrazně pod nulou. „Mrzne, je bezvětří a polojasno,“ hlásil trenér žen Zdeněk Vítek.
Zahalená do šátku, který ji chránil proti mrazu, vyrazila Koukalová jako první žena po Novém roce do závodu Světového poháru.
Aby jedniček nebylo málo, v prvním kole málem upadla.
„To byl nejkritičtější moment celého závodu, skoro jsem to napálila do ochranného plůtku,“ vyprávěla.
Manévr zvládla, stejně tak úvodní střelbu vleže a ve druhém kole na trati ještě zrychlovala.
„Přitom jsem se necítila vůbec dobře a tehdy už jsem skoro necítila ruce od té zimy,“ stěžovala si.
Ale znát to nebylo. Své rány si vypracovávala. Vyplatilo se. Pět ran, pět nadšených výbuchů z tribun.
„Gabriela moloděc, Gabriela prósto fenomenálna,“ řval komentátor v běloruské televizi.
Ani v posledním kole jí síly nedocházely, naopak, zajela ho jako druhá nejrychleji. A Vítek jen spokojeně pokýval hlavou.
Projela cílem a na časomíře svítilo 22:28,5. Ten čas už v pátek nikdo nepřekonal.
Ve žlutém dresu vedoucí závodnice Světového poháru jela letos jen při úvodním závodu sezony v Östersundu. Pokud dnes ve stíhacím závodu vyhraje nebo bude do třetího místa a udrží za sebou Kaisu Mäkäräinenovou, obleče se do něj znovu.