Úprava kalhotek, zpívající zmatkařka. Koukalová vítězila i bavila

Gabriela Koukalová během tréninku v Östersundu | foto: Petr Slavík, Český biatlon

28 2019
Byla výjimečná. A nejen proto, že na tratích a střelnicích porážela nejlepší biatlonistky světa. Gabriela Koukalová, která v úterý ráno oznámila definitivní konec kariéry, možná ještě víc bavila historkami, které navíc uměla barvitě vylíčit. Jaké příhody (nejen) s puškou na zádech biatlonová královna zažila?

Už nakoukla do světové špičky a české fanoušky okouzlil sport, kde se běh na lyžích prokládá střelbou z malorážky. A blonďatá kráska ukazovala, že není jen sportovkyní, jejíž svět se točí kolem terčů a lyží.

Na závěr mistrovství světa, které v roce 2013 hostilo Nové Město na Moravě, předvedla umělecké vlohy. Bylo to vyústění sázky s trenérem Šikolou: Pokud získáš medaili, zazpíváš! Už po prvním dni a bronzu ze smíšené štafety měla jasno a na pokoji mohla nacvičovat na veřejné vystoupení.

Gabriela Koukalová

a konec kariéry, servis iDNES.cz

„Bylo to podobné, jako když stojíte na startu a nevíte, jak se závod vyvine,“ usmívala se biatlonistka ještě s dívčím jménem Soukalová.

Původně si chtěla střihnout písničku od Anety Langerové. Nakonec si vybrala song Don’t Speak od No Doubt, aby jí rozuměli i zahraniční fandové. Před zaplněnými tribunami spustila. Možná jí pár tónů ujelo, ale vděčné publikum bouřilo.

Rostoucí popularitu biatlonového objevu potvrdili čtenáři iDNES.cz, kteří bezprostřední slečnu vyhlásili nejhezčí ženou mistrovství. „Asi mě neviděli zblízka,“ rozesmála se.

A vážněji dodávala: „Těší to, ale asi mi dávali hlasy, že jsem domácí. Já jsem holka krev a mlíko, já bych nemohla být modelka.“

Sakryš, sakryš, sakryš

Na další velkou akci cestovala česká biatlonistka už jako medailová kandidátka. První závod na olympiádě v Soči se jí ale hrubě nepovedl, ve sprintu obsadila až 29. místo.

Slzy? Zklamání? Vztek? To není styl Koukalové. Smála se, dělala si ze sebe srandu a vykládala, jak si třemi chybami na ležce odstřelila slušnější umístění.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová při závodu ve sprintu na 7,5 kilometru....
Česká biatlonistka Gabriela Soukalová při závodu ve sprintu na 7,5 kilometru....
Česká biatlonistka Gabriela Soukalová při závodu ve sprintu na 7,5 kilometru....

„Říkám si sakryš, sakryš, pak dvě dobrý. Sakryš. Tomu se říká konec závodu, to je úplně jasný. I kdybych letěla jako Bůh, tak s tím už nic neudělám,“ líčila. Radost chtěla udělat alespoň mamince, která jí fandila přímo u trati. „Jedu aspoň pro ni. Když už jela tak dlouhou cestu, tak jí to musím aspoň takhle vrátit.“

Jsou vidět moje kalhotky?

Hned po následujícím olympijském závodě zase perlila. Po stíhačce se z 29. pozice vyhoupla na čtvrté místo. Jen pár vteřin chybělo k medaili a Koukalová překvapila: „Možná kdybych si pořád neupravovala kalhotky, tak bych o 0,01 sekundy mohla jet rychleji.“

BOJOVNICE. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová dojela ve stíhacím závodu na...
BEZ MEDAILE. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová dojela ve stíhacím závodu na
Česká biatlonistka Gabriela Soukalová dojela ve stíhacím závodu na 10 kilometrů...

Potom se smíchem vysvětlovala, že potíže se spodním prádlem způsobily bílé olympijské kombinézy. „Musely jsme si pořídit něco, aby nebylo moc vidět. Byla jsem opatrná a nechtěla jsem, aby servismani a lidé kolem trati viděli... Viděli to průhledný. Tak jsem si to (kalhotky) pořád musela narovnávat.“

Ze Soči nakonec odjížděla se dvěma olympijskými stříbry. Druhá dojela v závodě s hromadným startem a na stupně vítězů pomohla i smíšené štafetě.

Startujeme! Ale kde je Gábina?

Už jako olympijská medailistka, která chytila parádní formu, závodila o rok později na Světovém poháru v Ruhpoldingu. Blížil se start závodu s masovým startem, jenže místo české reprezentantky zůstávalo prázdné.

„Kde vězí!?“ trnuli čeští fandové u obrazovek.

Až opakované záběry německé režie ukázaly, jak se Koukalová prodírá mezi soupeřkami ke startovacímu místu, když se mezitím ozval startovní výstřel.

Gabriela Soukalová na trati závodu s hromadným startem v Oberhofu.

A po závodě jako tradičně usměvavá dáma vysvětlovala zmatky, které vznikly pár minut před startem. „Cestou jsem ztratila nacvakávací poutko z hole. Asi jsem si ho předtím úplně nedocvakla, jak jsem měla plné ruce lyží a holí,“ líčila Koukalová.

„Běžela jsem zpátky hledat to poutko, přes celý tunel. Dlouho jsem ho nemohla najít, už jsem si myslela, že ho někdo sebral. Až jsem si ho konečně všimla, že mi vypadlo v nenápadném místě před vchodem do tunelu. Rychle jsem s ním utíkala zpátky na start, ale nebyla jsem tam v tu nejvhodnější chvíli.“

Zase ta prokletá hůlka. Zapomněla ji na střelnici

Její roztržitost se projevovala i při závodech. Před třemi lety ve sprintu opět v německém Ruhpoldingu ztratila vítězství o 0,3 vteřiny!

JE TO STŘÍBRO. Mohlo být i lépe, ale Gabriela Soukalová vypadá šťastně.

Důvod? Při odjezdu ze střelnice „zapomněla“ hůlku, pro kterou se musela vracet na střelecký koberec. „Přišla tam o pět šest vteřin,“ vypočítával šéftrenér Ondřej Rybář.

Nebyla to její jediná patálie v sezoně. Ale nemuselo ji to příliš mrzet, neboť na konci zimy jako druhá Češka v historii získala velký křišťálový globus pro celkovou vítězku Světového poháru.

Pohoda a leháro na sněhu

Její soupeřky nazouvaly lyže. Soustředily se. Koukalová si lehla na sníh a slunila se. Pohoda, relax. Jen pár minut před startem!

V Anterselvě v hromadném závodě před dvěma lety dojela nakonec na třetím místě i poté, co kilometr jela pouze s jednom hůlkou. „Bylo složité držet kontakt se závodnicemi, které měly na rozdíl ode mě hůlky obě,“ smála se.

CO DĚLÁŠ, PROSÍM TĚ? Gabriela Koukalová (s číslem 2) se ohlíží, právě jí v...

Manko z běžecké části tehdy naháněla na střelnici, kde nezvykle patřila mezi nejrychlejší. „Fakt? Já? To snad není ani možný,“ žasla.

Utajená tříska na šampionátu

Byla to původně prkotina, kvůli které ale málem přišla o největší jednorázový úspěch v kariéře. Na soustředění před šampionátem 2017 u oběda smýkla rukou po dřevěné lavici a vrazila si do ní třísku. Tu sice vzápětí vytáhla, ale rána se později zanítila.

A otékající palec ji začal omezovat. „Gábina nemohla ani otevírat závěr malorážky a kvůli bolesti jezdila už jen s jednou hůlkou,“ vyprávěl kouč Zdeněk Vítek. Místo do Hochfilzenu zamířila Koukalová do Česka za doktorem Dobešem, který jí ránu ošetřil.

Pár dní nato Koukalová získala na mistrovství světa zlato ve sprintu. Byl to její první a jediný individuální triumf na velké soutěži v kariéře.

Další už nepřidala. Následující olympijskou sezonu vynechala kvůli potížím s lýtky, přerušila úspěšnou kariéru. Po hrách v Koreji vydala i knížku Jiná, v níž se mimo jiné rozpovídala o dalších zdravotních problémech.

V úterý potvrdila, že se k biatlonu už nevrátí. Ale na její závody a historky se bude dlouho vzpomínat.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Bojovník Kreuziger: Nejnáročnější den. Nebyla tam ani chvilka odpočinku

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France.

Foix (Od našeho zpravodaje) Měl v nohách sobotní Tourmalet a před sebou čtyři vrcholy ve východních Pyrenejích. Ale Romana...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Proč sportovce zabíjí srdce? Jak Messi prožívá odběr krve? Lékař vypráví

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Fotbalisté lisabonské Benfiky volají pomoc k Miklósi...

Půlka bratislavské kavárny, kde jsme seděli, zpozorněla. Takové zvuky nečekala a nejspíš ani nikdy...

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Alaphilippe? Ještě lepší, než jsme mysleli. A Thomas přiznává slabost

Průběžně vedoucí muž Tour de France Julian Alaphilippe z Francie finišuje ve...

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Co ukázala mocně očekávaná etapa na desetitisíci diváků obsypaný Tourmalet? Že původní scénáře jsou...

Další z rubriky

Parťák Krčmář o Koukalové: Gábina se od nás ze dne na den odstřihla

Michal Krčmář v cíli závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

VIDEO Šest let byl s Gabrielou Koukalovou v reprezentaci, od roku 2014 spolu i trénovali, měli k sobě...

Šlesingr a Davidová jsou biatlonovými mistry republiky na kolech

Michal Šlesingr během mistrovství ČR v biatlonu na horských kolech

Mistry republiky v biatlonu na horských kolech se dnes v jabloneckém areálu Břízky stali...

OSOBNÍ POHLEDY: Momenty Gabriely Koukalové. Slavné a neobyčejné

Gabriela Koukalová pózuje se zlatou medailí a pohárem pro mistryni světa ve...

VIDEO Reportér MF DNES a iDNES.cz Tomáš Macek toho zažil s Gabrielou Koukalovou, která v úterý...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz