Darja Domračevová

Darja Domračevová | foto: AP

Zpátky do práce. Domračevová se měsíc po porodu chystá na novou sezonu

  • 25
Na začátku října se Darje Domračevové narodila dcera Xenie. O měsíc později už se královna her v Soči připravuje na návrat k biatlonu. Na instagramu zveřejnila fotografii z tréninku na kolečkových bruslích s popiskem: „Krok za krokem zpátky do práce.“

Mateřství není v ženském biatlonu nic výjimečného.

V poslední letech si dítě „pořídily“ třeba Olena Pidhrušná nebo Selina Gasparinová. Nejúspěšnější matkou je ale v biatlonovém kolotoči francouzská biatlonistka Marie Dorinová-Habertová.

Třicetiletá rodačka z Lyonu porodila dceru Adele 19. září 2014. Patnáct dní po porodu ji fotografové zachytili, kterak trénuje a běhá s kočárkem a už šestého prosince závodila a vítězila v národním poháru. V lednu se vrátila do toho Světového.

ZLATO. V závodu na 12,5 kilometru zvítězila Běloruska Darja Domračevová. (17....

ZLATO. Takhle slavila Darja Domračevová třikrát během olympijských her v Soči.

Na následném mistrovství světa získala dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. V loňské sezoně pak do takřka do posledního závodu proháněla Gabrielu Koukalovou v bitvě o velký křišťálový globus a přitom si podmanila světový šampionát v Oslu, kde získala šest medailí.

Podobný plán má i Darja Domračevová.

Třicetiletá Běloruska se ve Světovém poháru objevila naposledy 22. března 2015, kdy zároveň přebírala svůj první velký křišťálový globus za celkové vítězství.

I předchozí sezona byla snová. Vždyť v ní získala tři zlaté medaile na olympiádě v Soči.

Úspěchy se na ní podepsaly. Začátkem roku 2015 byla unavená, v přípravě cítila, že to není ono a plánovala menší sportovní pauzu a vynechání některých závodů Světového poháru.

V červenci přišla nečekaná zpráva od doktorů: Máte mononukleózu.

Domračevová to brala jako signál svého organismu. V srpnu se rozhodla, že odvolá celou sezonu. „Tělo nelze obelhat. Jsem přesvědčená, že mi pauza prospěje, umožní mi obnovit síly a najít motivaci pro příští rok,“ tvrdila před rokem v létě. „Lékaři mi po nemoci radili: Odpočívejte a choďte na procházky na čerstvém vzduchu. Tak jsem si udělala příjemné léto.“

V zimě dál trénovala jen na 60 procent, vždyť další sezona byla daleko. V biatlonovém světě se ale šuškalo, že je těhotná s Ole Einarem Björndalenem, norskou legendou. Oba se k vzájemnému vztahu nikdy veřejně nepřiznali.

Až do pátého dubna.

Právě tehdy dvaačtyřicetiletý Björndalen uspořádal tiskovou konferenci, na které promluvil: „S Darjou mám blízký vztah, který se vyvinul v něco víc. Jsme pár a v říjnu čekáme narození dítěte. Jak vidíte, máme všechno dobře naplánované,“ usmál se Nor na překvapené norské novináře.

Fotka zveřejněná uživatelem Ole Einar Bjørndalen (@oleeinarbjorndalen),

Později vyšlo najevo, že spolu biatlonová dvojice chodí už dva roky.

Oficiální punc pak jejich vztahu dodal 16. červenec. Tehdy si bělorusko-norská dvojice v soukromí řekla ano. O tajné svatbě informoval norský biatlonista až o půlnoci, když vyvěsil fotku se svou ženou na svém facebooku. „Jaký překrásný den,“ psal.

Září už oba trávili v Bělorusku, kde se Björndalen chystal na nadcházející sezonu ve sportovním centru Raubiči a zároveň byl k ruce své ženě. Byl u ní i 1. října, kdy se jim v nemocnici v Minsku narodila dcera Xenie. „Na svět přišla v 10:20 místního času, má 3 650 gramů a všechno proběhlo bez komplikací, jsme hrdí rodiče,“ řekl osminásobný olympijský vítěz norským médiím.

Po pár dnech biatlonistka přidala na svůj Instagram fotku z procházky, na které jsou novomanželé s kočárkem.

„Náš život má hodně stran a úhlů a je důležité dosáhnout těch nejdůležitějších cílů v pravý čas. Ve třiceti letech je ideální doba na to, abyste měli dítě. Je to velmi vítaná a očekávaná událost v mém životě. Není potřeba dodávat, že je to pro mě teď nejdůležitější,“ psala na svém webu.

Zároveň ale přiznala, že už teď, měsíc po porodu, myslí na návrat do kolotoče Světových pohárů.

„Pokračuji v tréninku, samozřejmě v rozumné míře a pod dohledem lékařů. Ráda bych se vrátila v lednu,“ přeje si. „Je mi jasné, že to nebude lehké, ale jsem připravena pracovat krok po kroku, abych se dostala do výborné formy. Ani vám nemůžu říct, jak mi biatlon a atmosféra závodů chybí.“

S Björndalenem jsou oba perfekcionisti. „Ti dva se opravdu našli,“ tvrdí o páru šéftrenér českých biatlonistů Ondej Rybář. „Jo, jsou si podobní. Pro oba platí: vše pro biatlon,“ souhlasí i Alfred Eder, trenér Bělorusky.

Step by step back in business :) #raubichi #sunshine #moveyourbody #bepositive #Iloveit

Fotka zveřejněná uživatelem Darya Domracheva (@dadofun),

Jestli se Domračevová vrátí v prosinci, v lednu, nebo v únoru, na tom až tak nezáleží. Na světovém šampionátu v Hochfilzenu bude s největší pravděpodobností opět jednou z největších favoritek.

S kariérou by se dvojice chtěla společně rozloučit po olympiádě v Pchjongčchangu v roce 2018.

A pak? Pak se nejspíš bude muset norský fenomén stěhovat.

Domračevová totiž staví dům kousek od Minsku na břehu Zaslavské přehrady. Za souseda bude mít třeba běloruského fotbalistu Alexandra Hleba.