Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Nenašla jsem kompromis. Jak závodila a loučila se Darja Domračevová

  13:59
Seděla ve vysokém žlutém křesle při tiskové konferenci v sídle Běloruského olympijského výboru a ta slova jí jen velmi obtížně šla přes rty. „Rozhodování bylo tak složité. Dlouze jsem přemýšlela. Ale nastal čas udělat tečku za mou kariérou,“ řekla v pondělí biatlonistka Darja Domračevová.

Darja Domračevová | foto: Petr Slavík, Český biatlon

Letos oslaví 32. narozeniny. „Je pro mě tak trochu záhadou, proč Darja končí. I v dalších sezonách mohla být na špici,“ překvapeně reagoval bývalý český šéftrenér Ondřej Rybář - a nejen on.

V polovině června patřila v Oslu k nejváženějším hostům na rozlučce s kariérou, uspořádané pro jejího 44letého manžela Ole Einara Björndalena. Celkem 230 hostů kráčelo po červeném koberci, vyhrával jim Norský královský orchestr, ona s Olem tančila uprostřed parketu.

Tehdy tvrdila: „Stále nevím, zda budu s biatlonem pokračovat.“

Možná skutečně ještě váhala.

Teď přiznala: „Do poslední chvíle jsem se snažila najít kompromis, jak přijatelně sloučit péči o dceru Xenii a moji sportovní kariéru. Bohužel, žádné řešení jsem nenašla.“

Darja Domračevová a její manžel Ole Einar Björndalen na tiskové konferenci v...

A TEĎ SE NAJÍME. Darja Domračevová a její manžel Ole Einar Björndalen po tiskové konferenci v Minsku, kde ohlásila konec kariéry.

S manželem staví u Minsku dům, na podzim má být hotový. Tam se rodinka usadí. „Nemám ale zatím žádný konkrétní plán, jaké profesi se budu věnovat. Prozatím si chci hlavně odpočinout od příliš rychlého životního rytmu, kterým jsem od svých šesti let takřka neustále žila.“

Má státnice z oboru management turistického ruchu, na Vysoké škole ekonomické v Minsku psala diplomovou práci na téma „Reklama v turistickém průmyslu“. V této oblasti, nebo ve sportovním marketingu dost možná jednou zakotví.

Dveře bude mít všude otevřené, vždyť Bělorusové ji letos zvolili nejvlivnější ženou země.

Ve čtyřech letech se s rodiči - architekty stěhovala z Minsku do sibiřského města Njagaň. Tam začala v šesti letech s během na lyžích, brzy neměla rivalky mezi děvčaty, proto závodila s chlapci. Lyžováním jako by byla od malička posedlá: „Stejně jako jsou jiné děti posedlé hračkami.“

V roce 1999 přešla k biatlonu, v mládežnických kategoriích v něm reprezentovala Rusko. Až poté, co se s rodiči v roce 2003 vrátila do Minsku, oblékala běloruské barvy.

Darja Domračevová

Kariéra v číslech

6 olympijských medailí: 4 zlaté, 1 stříbrná, 1 bronzová.

7 medailí z mistrovství světa: 2 zlaté, 4 stříbrné, 1 bronzová.

6 křišťálových glóbů za Světový pohár: 1 velký z roku 2015, 5 malých.

34 vítězství ve Světovém poháru a 81 umístění na stupních vítězů.

Od zimy 2010 vítězila ve Světovém poháru. Se třemi zlatými kovy byla v olympijském Soči 2014 královnou her, od prezidenta Lukašenka poté obdržela nejvyšší státní vyznamenání Hrdina Běloruska.

Pak se zlé chvíle střídaly s okamžiky obrovského štěstí.

Vyčerpaná a přetížená onemocněla v poolympijské sezoně mononukleózou a říkala: „Tělo nelze obelhat.“

Zároveň ji opustil dlouholetý kouč Klaus Siebert. Šedesátiletý Němec, jehož považovala za svého druhého otce, prohrál v roce 2016 boj s rakovinou.

Nesla to nesmírně těžce.

Radost tedy hledala ve svém vztahu. Po svatbě s Björndalenem, přenášejícím na ni svůj tréninkový perfekcionismus, se jim v říjnu 2016 narodila dcera Xénie. Tři měsíce po porodu Domračevová opět závodila. V únoru 2017 už v Hochfilzenu slavila stříbro ze světového šampionátu.

Běloruská biatlonistka Darja Domračevová zvítězila ve stíhacím závodu na 10...
VYČERPANÁ, ALE USMĚVAVÁ. Darja Domračevová slaví vítězství ve stíhacím závodu v...
Darja Domračevová, vítězka stíhacího závodu v Chanty Mansijsku.

ŽENA MNOHÝCH VÍTĚZSTVÍ: zleva na hrách v Soči, při poháru v Pokljuce a ve finále SP v Chanty Mansijsku, kde vybojovala velký křišťálový glóbus.

„Jak se dokázala po porodu vrátit, bylo obdivuhodné,“ vyzdvihl Rybář.

Olympijskou kariéru završila letos v Pchjongčchangu senzačním triumfem s běloruskou štafetou žen. Vzpomínáte? V cílové rovince se chopila obrovské státní vlajky, chtěla s ní zamávat, jenže přišel větrný poryv, strhl vlajku z násady a milá Darja mávala jen klackem.

Bylo to vše tak emotivní. „Tohle je velké, velké, neskutečně velké,“ vykřikovala za cílem a objímala se s týmem i s Björndalenem, jenž ujišťoval: „Mám radost, jako bych vyhrál já sám.“

VÍTĚZSTVÍ. Běloruská finišmanka Darja Domračevová doběhla pro vítězství ve...
VÍTĚZSTVÍ. Radost vítězných Bělorusek v cíli štafetového závodu na 4x6...

TRIUMF V PCHJONGČCHANGU. Darja Domračevová bez vlajky a v objetí běloruských spolubojovnic v cíli zlaté štafety.

Celkem čtyři zlaté medaile ze dvou her znamenaly, že se stala nejúspěšnější biatlonistkou v historii olympiád. Když jí to po štafetě v Koreji sdělili, na chvíli zvážněla. Načež pronesla starou známou pravdu, kterou je nutné neustále připomínat: „Naše dnešní zlato mi jen dokazuje, jak je důležité věřit sám v sebe a v lidi kolem vás a snažit se překonávat všechna složitá období.“

Úplně poslední závod Světového poháru ovládla v Ťumeni rovněž. Stále byla skvělá. Přesto jí ani tento triumf nedal dostatek důvodů k prodloužení kariéry.

„Doufám, že pan prezident Lukašenko mé rozhodnutí pochopí,“ pronesla na pondělní rozlučkové tiskové konferenci. Lukašenkův ministr sportu Sergej Kovalčuk ji marně přemlouval: „Darjo, prosím, pokračujte.“

Domračevová je bezesporu dcerou své vlasti, přesto se zároveň stala celosvětovou sportovní celebritou, čímž se málokterá sportovkyně ze zemí bývalého SSSR může pochlubit. Získala si přátele napříč celým biatlonovým společenstvím. „Je jednou z nejsympatičtějších biatlonistek,“ říkala o ní  Veronika Vítková.

Jak to vše dokázala?

„Tím, že byla komunikativní, usměvavá a neměla problém se s kýmkoliv bavit. Navíc se Darja na rozdíl od dalších závodnic z Východu snažila bavit v angličtině,“ připomněl Rybář. „Mockrát jsem neviděl, aby se mračila nebo aby někomu odsekla. Byla přirozená, lidská, chybující. Třeba i tehdy, když si stoupla k ležce.“

Ano, ta příhoda je rovněž památná. Oberhof 2009. Při hromadném závodě vedla, dorazila na první stav, zaujala pozici vstoje a mířila... Jenže „funkční“ byly v tu chvíli jen menší terče pro ležku. Pětkrát minula, nasadila si zbraň, otočila se na soupeřky - a zděsila se.

Ony ty ostatní holky všechny leží!

Tehdy ji český rozhodčí Pavel Levora, který měl službu na střelnici, musel diskvalifikovat, načež se před ním rozplakala. „Uvidíš, jak díky tomu budeš slavná,“ uklidňoval ji a měl pravdu.

Video z této položky se stalo hitem na YouTube. Podívejte se:

Podobná chyba v Chanty Mansijsku 2015 málem Domračevovou připravila ve finále poháru o velký křišťálový glóbus. Znovu přijela na střelnici první a zase chtěla na ležce střílet vstoje. Zachránil ji až křik diváků: „Darjo, lehni si.“

Jakmile vyběhla při závodech na trať, její ladnost pohybu na lyžích platila vždy za učebnicovou, takřka nenapodobitelnou. „Dávali nám ji za vzor,“ vyprávěla Vítková.

Vyhrála vše, co mohla. Čtyřikrát olympiádu, dvakrát mistrovství světa, jednou velký glóbus, 34krát závod Světového poháru.

S Ole Einarem Björndalenem cestou na rozlučku s jeho kariérou:

23.června 2018 v 20:17, příspěvek archivován: 26.června 2018 v 12:59

Дарья #Домрачева и Уле Эйнар #Бьорндален https://t.co/zp8ASXeF62

S manželem mají na rodinném kontě dohromady dokonce dvanáct olympijských titulů. Když 3. dubna Björndalen oznámil ukončení kariéry, Domračevová na Instagram psala: „Odchází král biatlonu. Muž, který překračoval hranice. Muž, který ničil stereotypy. Muž, který byl příkladem pro miliony a inspiroval generace. Jeho chování v životě se stalo příkladem pro každého, jak respektovat jeden druhého, jak být člověkem.“

Nyní, kdy dává biatlonové scéně sbohem také ona, titulky ve Francii, v Německu i jinde pro změnu hlásají: „Carevna odchází.“

Bude mít mnohem více času na tanec, surfing i oblíbené počítačové hry, jako je Svět tanků, na všechny své koníčky. A především na dceru.

Pro běloruský biatlon naopak nadejdou velmi složité časy. Protože ukončení kariéry letos oznámily rovněž další dvě šampionky z olympijské štafety Naděžda Skardinová a Naděžda Pisarevová.

Až ty ostatní v prosinci zase vyrazí na tratě Světových pohárů biatlonistek, ani Darja Domračevová už u toho nebude. „A bude mi smutno,“ ujistila.

Až po chvilce dodala: „Ale skončit je opravdu nejlepší řešení.“

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Biatlonová sezona 2020/2021 startuje v sobotu 20. listopadu ve finském Kontiolahti a skončí v neděli 21. března závody v Oslu. Nové Město na Moravě hostí Světový pohár od 11. do 14. března. Celkové vítězství obhajují Johannes Bö z Norska a Dorothea Wiererová z Itálie.

28. 11. - 21. 3. (program závodů)
  • Nejčtenější

Diego Maradona zemřel. Argentinská legenda podlehla srdečnímu selhání

Zemřel Diego Armando Maradona, mistr světa a jeden z nejlepších fotbalistů historie. V posledních týdnech měl vážné...

Hororová nehoda v F1. Grosjean prchal z plamenů a torza vozu

Formule 1 má za sebou děsivou, hororovou scénu, jednu z nejhorších za posledních několik sezon. Viděli jste při ní...

Sparta - Celtic 4:1, domácí skóre otočili, řádil Juliš a šance na postup ožila

Sparťanští fotbalisté i podruhé porazili Celtic Glasgow, znovu mu dali čtyři góly a v Evropské lize žijí. Ve svém...

Nice - Slavia 1:3, na krásný gól Lingra navázali Olayinka a Sima

Slávističtí fotbalisté potřetí za sebou zvítězili ve skupině Evropské ligy a po 4. kole mají významně nakročeno do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsem jiný, ne šílenec. Fotbalový expert Karoch o meditaci či astrálním cestování

Premium Kdykoli nasadí sluchátka s mikrofonem a pustí se do komentování fotbalu, vzbuzuje emoce. A je úplně jedno, jestli jde o...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

PŘEHLED: Pravidla a systém všech biatlonových závodů

Biatlonová sezona 2020/2021 začíná. Jejím vrcholem bude únorový světový šampionát ve slovinské Pokljuce. Znáte ale...

Jak jsem končil kariéru. Trenér a manželka změnili Moravcovo rozhodnutí

Premium Pouhé 3,3 sekundy jej v sobotním vytrvalostním závodě v Kontiolahti dělily od stupňů vítězů. Biatlonista Ondřej Moravec...

Nová sezona, staré pořádky. Jak Bö načasoval formu a čeká na nového Fourcada

Kvůli pandemii koronaviru se elitní biatlonový seriál pojede do konce roku jen na dvou místech, týmy musí dodržovat...

Moravec se do desítky prodral i ve sprintu, jasně vyhrál Johannes Bö

Další povedené představení si přichystali čeští biatlonisté pro zastávku Světového poháru v Kontiolahti. Po...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...