Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Nenašla jsem kompromis. Jak závodila a loučila se Darja Domračevová

  13:59
Seděla ve vysokém žlutém křesle při tiskové konferenci v sídle Běloruského olympijského výboru a ta slova jí jen velmi obtížně šla přes rty. „Rozhodování bylo tak složité. Dlouze jsem přemýšlela. Ale nastal čas udělat tečku za mou kariérou,“ řekla v pondělí biatlonistka Darja Domračevová.

Darja Domračevová | foto: Petr Slavík, Český biatlon

Letos oslaví 32. narozeniny. „Je pro mě tak trochu záhadou, proč Darja končí. I v dalších sezonách mohla být na špici,“ překvapeně reagoval bývalý český šéftrenér Ondřej Rybář - a nejen on.

V polovině června patřila v Oslu k nejváženějším hostům na rozlučce s kariérou, uspořádané pro jejího 44letého manžela Ole Einara Björndalena. Celkem 230 hostů kráčelo po červeném koberci, vyhrával jim Norský královský orchestr, ona s Olem tančila uprostřed parketu.

Tehdy tvrdila: „Stále nevím, zda budu s biatlonem pokračovat.“

Možná skutečně ještě váhala.

Teď přiznala: „Do poslední chvíle jsem se snažila najít kompromis, jak přijatelně sloučit péči o dceru Xenii a moji sportovní kariéru. Bohužel, žádné řešení jsem nenašla.“

Darja Domračevová a její manžel Ole Einar Björndalen na tiskové konferenci v...

A TEĎ SE NAJÍME. Darja Domračevová a její manžel Ole Einar Björndalen po tiskové konferenci v Minsku, kde ohlásila konec kariéry.

S manželem staví u Minsku dům, na podzim má být hotový. Tam se rodinka usadí. „Nemám ale zatím žádný konkrétní plán, jaké profesi se budu věnovat. Prozatím si chci hlavně odpočinout od příliš rychlého životního rytmu, kterým jsem od svých šesti let takřka neustále žila.“

Má státnice z oboru management turistického ruchu, na Vysoké škole ekonomické v Minsku psala diplomovou práci na téma „Reklama v turistickém průmyslu“. V této oblasti, nebo ve sportovním marketingu dost možná jednou zakotví.

Dveře bude mít všude otevřené, vždyť Bělorusové ji letos zvolili nejvlivnější ženou země.

Ve čtyřech letech se s rodiči - architekty stěhovala z Minsku do sibiřského města Njagaň. Tam začala v šesti letech s během na lyžích, brzy neměla rivalky mezi děvčaty, proto závodila s chlapci. Lyžováním jako by byla od malička posedlá: „Stejně jako jsou jiné děti posedlé hračkami.“

V roce 1999 přešla k biatlonu, v mládežnických kategoriích v něm reprezentovala Rusko. Až poté, co se s rodiči v roce 2003 vrátila do Minsku, oblékala běloruské barvy.

Darja Domračevová

Kariéra v číslech

6 olympijských medailí: 4 zlaté, 1 stříbrná, 1 bronzová.

7 medailí z mistrovství světa: 2 zlaté, 4 stříbrné, 1 bronzová.

6 křišťálových glóbů za Světový pohár: 1 velký z roku 2015, 5 malých.

34 vítězství ve Světovém poháru a 81 umístění na stupních vítězů.

Od zimy 2010 vítězila ve Světovém poháru. Se třemi zlatými kovy byla v olympijském Soči 2014 královnou her, od prezidenta Lukašenka poté obdržela nejvyšší státní vyznamenání Hrdina Běloruska.

Pak se zlé chvíle střídaly s okamžiky obrovského štěstí.

Vyčerpaná a přetížená onemocněla v poolympijské sezoně mononukleózou a říkala: „Tělo nelze obelhat.“

Zároveň ji opustil dlouholetý kouč Klaus Siebert. Šedesátiletý Němec, jehož považovala za svého druhého otce, prohrál v roce 2016 boj s rakovinou.

Nesla to nesmírně těžce.

Radost tedy hledala ve svém vztahu. Po svatbě s Björndalenem, přenášejícím na ni svůj tréninkový perfekcionismus, se jim v říjnu 2016 narodila dcera Xénie. Tři měsíce po porodu Domračevová opět závodila. V únoru 2017 už v Hochfilzenu slavila stříbro ze světového šampionátu.

Běloruská biatlonistka Darja Domračevová zvítězila ve stíhacím závodu na 10...
VYČERPANÁ, ALE USMĚVAVÁ. Darja Domračevová slaví vítězství ve stíhacím závodu v...
Darja Domračevová, vítězka stíhacího závodu v Chanty Mansijsku.

ŽENA MNOHÝCH VÍTĚZSTVÍ: zleva na hrách v Soči, při poháru v Pokljuce a ve finále SP v Chanty Mansijsku, kde vybojovala velký křišťálový glóbus.

„Jak se dokázala po porodu vrátit, bylo obdivuhodné,“ vyzdvihl Rybář.

Olympijskou kariéru završila letos v Pchjongčchangu senzačním triumfem s běloruskou štafetou žen. Vzpomínáte? V cílové rovince se chopila obrovské státní vlajky, chtěla s ní zamávat, jenže přišel větrný poryv, strhl vlajku z násady a milá Darja mávala jen klackem.

Bylo to vše tak emotivní. „Tohle je velké, velké, neskutečně velké,“ vykřikovala za cílem a objímala se s týmem i s Björndalenem, jenž ujišťoval: „Mám radost, jako bych vyhrál já sám.“

VÍTĚZSTVÍ. Běloruská finišmanka Darja Domračevová doběhla pro vítězství ve...
VÍTĚZSTVÍ. Radost vítězných Bělorusek v cíli štafetového závodu na 4x6...

TRIUMF V PCHJONGČCHANGU. Darja Domračevová bez vlajky a v objetí běloruských spolubojovnic v cíli zlaté štafety.

Celkem čtyři zlaté medaile ze dvou her znamenaly, že se stala nejúspěšnější biatlonistkou v historii olympiád. Když jí to po štafetě v Koreji sdělili, na chvíli zvážněla. Načež pronesla starou známou pravdu, kterou je nutné neustále připomínat: „Naše dnešní zlato mi jen dokazuje, jak je důležité věřit sám v sebe a v lidi kolem vás a snažit se překonávat všechna složitá období.“

Úplně poslední závod Světového poháru ovládla v Ťumeni rovněž. Stále byla skvělá. Přesto jí ani tento triumf nedal dostatek důvodů k prodloužení kariéry.

„Doufám, že pan prezident Lukašenko mé rozhodnutí pochopí,“ pronesla na pondělní rozlučkové tiskové konferenci. Lukašenkův ministr sportu Sergej Kovalčuk ji marně přemlouval: „Darjo, prosím, pokračujte.“

Domračevová je bezesporu dcerou své vlasti, přesto se zároveň stala celosvětovou sportovní celebritou, čímž se málokterá sportovkyně ze zemí bývalého SSSR může pochlubit. Získala si přátele napříč celým biatlonovým společenstvím. „Je jednou z nejsympatičtějších biatlonistek,“ říkala o ní  Veronika Vítková.

Jak to vše dokázala?

„Tím, že byla komunikativní, usměvavá a neměla problém se s kýmkoliv bavit. Navíc se Darja na rozdíl od dalších závodnic z Východu snažila bavit v angličtině,“ připomněl Rybář. „Mockrát jsem neviděl, aby se mračila nebo aby někomu odsekla. Byla přirozená, lidská, chybující. Třeba i tehdy, když si stoupla k ležce.“

Ano, ta příhoda je rovněž památná. Oberhof 2009. Při hromadném závodě vedla, dorazila na první stav, zaujala pozici vstoje a mířila... Jenže „funkční“ byly v tu chvíli jen menší terče pro ležku. Pětkrát minula, nasadila si zbraň, otočila se na soupeřky - a zděsila se.

Ony ty ostatní holky všechny leží!

Tehdy ji český rozhodčí Pavel Levora, který měl službu na střelnici, musel diskvalifikovat, načež se před ním rozplakala. „Uvidíš, jak díky tomu budeš slavná,“ uklidňoval ji a měl pravdu.

Video z této položky se stalo hitem na YouTube. Podívejte se:

Podobná chyba v Chanty Mansijsku 2015 málem Domračevovou připravila ve finále poháru o velký křišťálový glóbus. Znovu přijela na střelnici první a zase chtěla na ležce střílet vstoje. Zachránil ji až křik diváků: „Darjo, lehni si.“

Jakmile vyběhla při závodech na trať, její ladnost pohybu na lyžích platila vždy za učebnicovou, takřka nenapodobitelnou. „Dávali nám ji za vzor,“ vyprávěla Vítková.

Vyhrála vše, co mohla. Čtyřikrát olympiádu, dvakrát mistrovství světa, jednou velký glóbus, 34krát závod Světového poháru.

S Ole Einarem Björndalenem cestou na rozlučku s jeho kariérou:

23.června 2018 v 20:17, příspěvek archivován: 26.června 2018 v 12:59

Дарья #Домрачева и Уле Эйнар #Бьорндален https://t.co/zp8ASXeF62

S manželem mají na rodinném kontě dohromady dokonce dvanáct olympijských titulů. Když 3. dubna Björndalen oznámil ukončení kariéry, Domračevová na Instagram psala: „Odchází král biatlonu. Muž, který překračoval hranice. Muž, který ničil stereotypy. Muž, který byl příkladem pro miliony a inspiroval generace. Jeho chování v životě se stalo příkladem pro každého, jak respektovat jeden druhého, jak být člověkem.“

Nyní, kdy dává biatlonové scéně sbohem také ona, titulky ve Francii, v Německu i jinde pro změnu hlásají: „Carevna odchází.“

Bude mít mnohem více času na tanec, surfing i oblíbené počítačové hry, jako je Svět tanků, na všechny své koníčky. A především na dceru.

Pro běloruský biatlon naopak nadejdou velmi složité časy. Protože ukončení kariéry letos oznámily rovněž další dvě šampionky z olympijské štafety Naděžda Skardinová a Naděžda Pisarevová.

Až ty ostatní v prosinci zase vyrazí na tratě Světových pohárů biatlonistek, ani Darja Domračevová už u toho nebude. „A bude mi smutno,“ ujistila.

Až po chvilce dodala: „Ale skončit je opravdu nejlepší řešení.“

Autor:

Program Světového poháru v biatlonu 2021/2022

Biatlonová sezona 2021/2022 startuje v sobotu 27. listopadu ve švédském Östersundu a vyvrcholí 20. března 2022 v norském Holmenkollenu. V kalendáři tentokrát chybí zastávka v Novém Městě na Moravě. Vrcholem roku budou ZOH v Pekingu. Celkové vítězství v seriálu SP obhajují norští biatlonisté Johannes Bö a Tiril Eckhoffová.

27. 11. - 20. 3. 2022 (program závodů)
5. - 19. 2. 2022
(Peking)

  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Kaderka prý vyhodil Rosola, že chtěl víc peněz. Bylo to jinak, hájí se tenista

Důvodem neúčasti tenisty Lukáše Rosola v daviscupovém týmu byly finanční požadavky hráče. Podle deníku Hospodářské...

Do Kataru přes Švédsko. Pak by v baráži fotbalisty čekalo Rusko, či Polsko

Zlatá střední cesta. Čeští fotbalisté v dodatečném boji o mistrovství světa 2022 v Kataru narazí na Švédsko. Pokud ho...

Triumf a žlutý dres k tomu! Davidová kralovala vytrvalostnímu závodu

Bylo 16. února, když Markéta Davidová prožila sportovně nejkrásnější okamžik kariéry. Ve slovinské Pokljuce čistě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovický obrat a plzeňská demolice. Slavia hladce, Sparta se nadřela

Fotbalisté Slovácka v 16. kole Fortuna ligy prohospodařili slibně rozjetý zápas v Českých Budějovicích. Vedli 2:0, měli...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Davidová přišla o žluté číslo, ve sprintu byla osmnáctá. Slavila Hauserová

Dva závody běhala po trati se žlutým číslem pro vedoucí ženu Světového poháru. Další dny v nejcennějším trikotu však...

Davidová: Kdybych střílela do papíru, asi by i ta pátá rána byla v pohodě

Přála si, aby v Östersundu zažila letos také teplejší dny, ale čtvrteční sprint žen v minus čtrnácti stupních nebyl tím...

Stále vedoucí Davidová: Ještě potřebuji týden na přechod do závodního rytmu

1 + 15 = 1. Z pohledu matematiků naprostý nesmysl, ale ve Světovém poháru biatlonistek tento součet platí. Sobotní...

První body? Když si nic nepamatuju, je to nejlepší závod, zjišťuje Vinklárková

Dortem na společné večeři oslavila reprezentace biatlonistek ve švédském Östersundu úspěšný první víkend ve Světovém...

Advantage Consulting, s.r.o.
OSOBNÍ ASISTENTKA TOP MANAGEMENTU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...