Ondřej Moravec na trati smíšené štafety dvojic v závodu Světového poháru v...

Ondřej Moravec na trati smíšené štafety dvojic v závodu Světového poháru v Kontiolahti. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Biatlonisté, kteří nebyli v Asii: méně v jejich případě znamenalo více

  • 17
Ondřej Moravec dojel ve Finsku druhý ve sprintu a čtvrtý ve stíhačce. Emil Hegle Svendsen skončil dvakrát třetí. V jejich filozofii platilo: méně cest a aklimatizačních potíží = více úspěchů.

Ani jeden z nich neabsolvoval v předchozím týdnu zběsilé putování do Koreje a zpět, obnášející celkem 17 tisíc kilometrů v letadle či autobusu a pro některé týmy až 73 hodin na cestě.

Moravec místo toho závodil v Kontiolahti už na nižším IBU Cupu, zatímco Svendsen trénoval doma v Norsku. Šlo o jejich volbu. Požádali o úlevu ze Světového poháru. Znají svá těla a vědí, co jim prospěje.

„Skutečně se vám vyplatilo neletět do Koreje?“ ptali se nyní Moravce na tiskové konferenci.

„Myslím, že mé zdejší výsledky jsou jasnou odpovědí,“ reagoval.

Svendsen předtím zkolaboval za cílem sprintu na mistrovství světa v Hochfilzenu, zůstal tehdy dlouho ležet na sněhu, dostával kyslík, stoupl mu tlak, odnesli jej do sanitky.

Emil Hegle Svendsen na střelnici při stíhacím závodu v Kontiolahti
FINIŠ. Závěr stíhacího závodu v Kontiolahti. Vpravo je vítěz Peiffer, vlevo...

Emil Hegle Svendsen při stíhacím závodu v Kontiolahti, kde dojíždí na třetím místě.

„To byla odstrašující a bolestivá zkušenost,“ vzpomínal.

V průběhu šampionátu se sice dal dohromady, přesto možné cestě do Asie řekl rezolutní NE.

„Vím, že kdybych tam odletěl, předvedl bych jak v Koreji, tak v Kontiolahti jen čtyři průměrné závody,“ je přesvědčen.

Místo toho nyní ve Finsku dvakrát bojoval o vítězství a v sobotu by ho snad i získal, kdyby mu Martin Fourcade před poslední stojkou nestoupl na lyže.

„Skoro jsem upadl, ztratil jsem koncentraci a pak jednou minul,“ postěžoval si Svendsen. „Nebyla to optimální příprava na střelbu. Martin tam nemusel najíždět až tak agresivně.“

Jistě, kdo usiluje do posledních chvil o velký či malé glóby, do Koreje prostě musel. „Ale Svendsen už Světový pohár jednou vyhrál a mnohokrát skončil do tří. Jestli bude letos sedmý, nebo devátý, ho nezajímá,“ usoudil Moravec. „Pro něj je teď mnohem cennější, když bude v dílčích závodech končit na stupních vítězů. A já to vidím stejně.“

Moravec se mohl v Koreji přiblížit desátému místu v celkovém pořadí poháru, jenže to jej nelákalo. „Už jsem byl jednou šestý,“ připomněl.

Zůstal tedy v Evropě a vydělal na tom. Výsledkově - a s velkou pravděpodobností i finančně.

Za celkové desáté místo ve Světovém poháru, od nějž ho v současnosti dělí 65 bodů, by obdržel od IBU prémii 6 000 eur. Za současné druhé a čtvrté místo v závodech v Kontiolahti má naopak 10 000 a 5 000 eur. A k nim navíc 5 800 eur za předchozí výkony na IBU Cupu.

„Teď už jen zregenerovat a připravit se na pohárové finále v Oslu,“ říká.

Z Čechů má před ním jasně nejlepší výkonnost.


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)