Štafetový závod žen na šampionátu v Lenzerheide český tým musí zvládnout bez zraněné Markéty Davidové, jediné české biatlonistky, která podle dat z posledních třech sezon dokázala na svém úseku snížit ztrátu na vedoucí tým oproti předávce.
Tento fakt možná nepřekvapí. Ale že to bylo hned v pěti z třinácti závodů, které v té době absolvovala... Klobouk dolů.
Bližší pohled na statistiky ukazuje i další zajímavosti. Schválně, zkuste tipnout, které z biatlonistek nejvýrazněji klesne úspěšnost střelby v ženské štafetě oproti individuálním závodům.
Tady už možná odpověď překvapí. Znovu Markéta Davidová!
Všechny statistiky a grafy prezentované níže v textu vycházejí z dat od začátku sezony 2022/2023 až do právě probíhajícího mistrovství světa v Lenzerheide.
Proč právě tento časový rozmach?
První štafeta zmíněné sezony v Kontiolahti, která se jela 1. prosince 2022, byla pro český tým totiž zlomová. Po dlouhé éře se reprezentace musela obejít bez Evy Puskarčíkové, jinak stabilní členky štafety, která dala biatlonu sbohem koncem předchozí sezony.
Nastal nový věk, v němž hraje prim čtveřice Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová a Tereza Voborníková. Tato sestava od té doby společně bojovala ve dvanácti z šestnácti ženských štafetových závodů.
Pojďme se na jejich výkony podívat podrobněji.
Střelecká bilance
Ženské štafeta v posledních třech sezonáchPočet startů
|
V posledních třech sezonách zvládly Češky štafetu bez komplikací v podobě trestného kola čtyřikrát, nejlépe skončily dvakrát páté v Ruhpoldingu 2023 a Soldier Hollow 2024.
Střeleckou bilanci štafety nejvíce kazí položky Charvátové, která odstřílela bez trestného kola jen třetinu ze svých 15 štafet.
Jejím nejčastějším výsledkem byly dva trestné okruhy, které jela v sedmi případech. V průměru kroužila 1,1 trestného kola na závod.
Premiantkou je naopak Voborníková, která metry navíc musela jet jen jednou, dvakrát se provinila Jislová. V úvodu minulé sezony si pokazila bilanci Davidová, která se trestným okruhem zdržela na všech třech úvodních podnicích Světového poháru, celkově ve sledovaném období jela na trestné kolo čtyřikrát.
Možná zajímavější vhled nabízí porovnání střelecké úspěšnosti v individuálních závodech a v ženské štafetě (viz graf níže).
Zatímco čísla Voborníkové a Jislové se liší jen minimálně, Charvátová a Davidová ve štafetách střílí výrazně hůře.
Šampionka vytrvalostního závodu z roku 2021 Davidová má v ženské štafetě úspěšnost o devět procent nižší než obvykle, zatímco Charvátová se propadá o šest a půl procenta.
Nutno podotknout, že česká jednička mívá ve štafetách obvykle roli spasitelky, která musí ze všech sil stíhat ztrátu, aby měly Češky vůbec o co jet... I proto na střelnici možná dost často nepřijíždí s ideálními tepy.
Za horší úspěšností biatlonistek ve štafetách může stát i to, že si v nich mohou dovolit vzhledem k luxusu opravných ran větší míru rizika.
Kolik kdo poztrácí?
Střelba sama o sobě rozhoduje málokdy, ostatně nejlepší štafety dokážou o medaile bojovat i s trestným kolem, někdy i s vícero.
Důležitější je komplexní biatlonový výkon, spojení střelecké pohody s tou běžeckou. Jak si české závodnice vedou od chvíle, kdy štafetu převezmou, až do doby, kdy ji předají dál či dojedou do cíle?
Graf níže ukazuje průměrnou ztrátu na čelo, kterou během svého úseku biatlonistky nabraly, vyjádřenou jako rozdíl mezi předávkami.
Kupříkladu Jislová na posledním pohárovém podniku v Anterselvě přejala štafetu jako poslední Češka s mankem na čelo 3:43, do cíle ji pak dovezla se ztrátou 4:16. Na svém okruhu tedy zaostala o dalších 33 sekund, což je o něco lepší než její průměr (41).
Ztrátu 38 sekund na svém úseku průměrně nabírá Voborníková.
Jednoznačnou tahounkou týmu je podle očekávání Davidová, která si oproti nejlepšímu týmu pohorší o 17 sekund. A nejen to, česká jednička jako jediná dokázala náskok soupeřek i stahovat. Například v roce 2022 v Hochfilzenu o tři čtvrtě minuty! I Voborníková zaznamenala dva závody, ve kterých sice nic z manka neubrala, zároveň ale neztratila.
Charvátová na svém úseku ztrácí průměrně 67 sekund. Ale pozor! Je třeba druhým dechem dodat, že hned devětkrát štafetu zakončovala a čelila tak na úseku nejvyšší konkurenci.
V pěti závodech, které nejela na posledním úseku, se její průměrná ztráta hodně blížila parťačkám (53 jako nefinišující, 77 na posledním úseku). Zároveň je ale taky nutné podotknout, že Jislová si v pěti závodech, které finišovala, zdaleka tolik nepohoršila (průměr 49 na posledním úseku, 37 jako nefinišující).
Do čísel obvykle rozjíždějící Voborníkové se zase může promítnout fakt, že se v prvním kole dost často spíše vyčkává.
Přejeme ti jen to nejhorší. Stupidita na sociálních sítích a biatlonová nenávist![]() |
Graf výše určitě není exaktní, ostatně stejně jako biatlon sám. Roli hrají kromě specifik jednotlivých úseků i soupeřky, jejich forma, povětrnostní podmínky a tak dále.
Ve statistikách se neobjevují Kristýna Otcovská, Tereza Vinklárková ani Heda Mikolášová, jelikož absolvovaly příliš nízký počet závodů, aby byla data alespoň trochu relevantní.
Nejvíce startů má Otcovská, která ve třech závodech průměrně ztratila 111 sekund, Vinklárková ve dvou 69 a Mikolášová při jediné účasti 49 vteřin.
Na otázku z titulku tedy jasně odpovědět nelze, už jen kvůli nedostatku porovnání. Každopádně data říkají, že Charvátová trestné kolo spíše pojede, pravděpodobně dokonce dvě. Zároveň ale ani jednou v posledních letech nemusela kroužit třikrát...
Díky rychlému běhu svým průměrným výkonem nezaostává za svou případnou náhradou, ba spíše naopak.