Český tým ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Jonáš Mareček a Jakub Štvrtecký se od první předávky držel až ve druhé desítce, na konec té první v cíli ztrácel přesně minutu.
Štafeta mužů v KontiolahtiPodrobná reportáž ze závodu |
Hornig nepatří k tradičně rychlým běžcům, na finské trati ovšem výkon na lyžích vyšperkoval, s malorážkou se mu ale tolik nedařilo, proto předával až 14. „Nejsem si jistý, jestli rychlý běh ovlivnil střelbu. Měl jsem ale perfektně připravené lyže,“ pochvaloval si pro ČT Sport.
Na střelnici se naopak znovu zaskvěl Krčmář, jenž stejně jako v sobotu srazil všech deset terčů na první pokus. Na svém úseku se pyšnil třetím nejrychlejším střeleckým časem, ale vinou pomalejšího běhu vytáhl české kvarteto o pouhé dvě příčky.
„Daří se mi dělat to, co v tréninku, neřeším, kdo kolem mě střílí. Ale udělal jsem ze sebe komedianta na ležce, špatně jsem si navlékl malorážku a ztratil jsem asi sedm sekund,“ mrzelo nejzkušenějšího Čecha.
Mareček v sobotní smíšené štafetě musel navštívit trestné kolo, na trati navíc před druhou střelbou vytratil náboj. Nedařilo se mu ani tentokrát, zdržel se na střelnici i na lyžích. Štvrtecký do cíle přijel jako dvanáctý a potvrdil, že se Čechům na startu sezony příliš nedaří.
Nejrychlejší střelba1. Finsko 3:44,9 12. ČESKO 5:08,6 |
V minulé sezoně skončil český kvartet nejlépe na šestém místě na zastávce v německém Oberhofu. Na domácím mistrovství světa v Novém městě na Moravě dojeli o příčku hůře. V neděli do závodu nemohl zasáhnout Tomáš Mikyska, jenž v Kontiolahti řeší problémy s břichem.
Z vítězství se ve finském středisku díky rychlé a přesné střelbě – dobíjet museli pouze dvakrát – radovali Francouzi ve složení Fabien Claude, Quentin Fillon Maillet, Eric Perrot a Émilien Jacquelin. Ukončili tak štafetovou nadvládu Norů, kteří předtím ve Světovém poháru triumfovali dvanáctkrát po sobě.
Jak se vše odehrálo?
Start s devítkou. Jako první z Čechů se na start postavil Hornig, jenž v sobotu dojel ve smíšené štafetě dvojic s Lucií Charvátovou 14. Čtveřici s číslem devět následně doplnili sobotní bezchybný střelec Krčmář, Mareček a Štvrtecký. S jedničkou vyjížděli vládci minulé sezony Norové.
Norsko-francouzské duo. Že budou zrovna tyto štafety bojovat o přední příčky, bylo jasné už před startem Světového poháru. Sturla Holm Lägreid i Claude odstříleli svůj úsek bezchybně a ostatním na trati ujížděli. Francouzský závodník soupeři v závěru unikl a předával na první příčce.
Výkon na lyžích nestačil. Ve druhém kole se ambiciózně držel, na prvním úseku nakonec Hornig zaznamenal dokonce třetí nejrychlejší běžecký čas. Výkon na lyžích ovšem nepodpořil na střelnici, na stojce musel třikrát dobíjet a jen těsně se vyhnul trestnému kolu. Zkušenému Krčmářovi předával se ztrátou 56 sekund na 14. místě.
Rychlé palby. Už tradičně se na střelnici blýskl 41letý veterán Simon Eder z Rakouska, jenž předvedl vůbec nejrychlejší palbu druhého úseku. Dařilo se i Fillonu Mailletovi, na třetí místo střelců se zařadil zkušený Čech Krčmář.
Střelecky stoprocentní. V sobotu jako jediný český zástupce sestřelil všech deset terčů napoprvé, v neděli Krčmář výkon s malorážkou zopakoval. Nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a českou čtveřici dovezl na předávku na dvanácté pozici se ztrátou minuty a 23 sekund.
Nejrychlejší běh1. Francie 1:10:40,2 12. ČESKO +3:46,6 |
Francouzský náskok. Na třetí úsek vyrazil jako první mladík Perrot, jenž celou dobu zvyšoval náskok na norského soupeře Endreho Strömsheima. Vedení si pojistil i díky rychlé a přesné střelbě už na necelou minutu.
Mareček bez energie. V sobotu musel navštívit trestné kolečko, na trati vytratil náboj. A s malorážkou si Mareček na sto procent nerozuměl ani při mužské štafetě. Využil dva náhradní náboje a střelecké manko nevylepšil ani na lyžích, na kterých se trápil. Češi se tak propadli na 13. místo.
Vládce pomohl ke druhé příčce. Francouzský finišman Jacquelin dovezl díky velkému náskoku svou štafetu do cíle na prvním místě, o druhé a třetí mezitím bojovalo Švédsko s Norskem. Johannes Bö ale na rozdíl od Sebastiana Samuelssona přesněji mířil a dojel druhý.
Nepřesvědčivý výkon Čechů. Před závodem vyřkl Krčmář přání, že by chtěl štafetové závody končit mezi nejlepší šesticí. Od takového umístění ale Čechy dělil nepřesvědčivý výkon na lyžích i střelnici, do cíle tak Štvrtecký dorazil až jako dvanáctý.
SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko)Štafeta mužů 1. Francie (Claude, Fillon Maillet, Perrot, Jacquelin) 1:18:24,4 (0 tr. okruhů + 2 dobíjení), 2. Norsko (Laegreid, T. Bö, Strömsheim, J. T. Bö) -25,8 (0+3), 3. Švédsko (Brandt, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) -1:37,8 (0+10), 4. Německo -2:03,9 (1+9), 5. Finsko -2:46,4 (0+4), 6. USA -2:58,6 (0+11), ...12. Česko (Hornig, Krčmář, Mareček, Štvrtecký) -5:15,8 (0+9) |