Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Den biatlonistky aneb Od čekání na přepadovku až po noční domlouvání nohám

  10:58
Vidíte je při závodě v záběrech kamer. Ale jak vypadá celý den biatlonisty na Světovém poháru, od rána až do večera? Přiblíží vám ho Eva Puskarčíková, minulou neděli v Hochfilzenu nejlepší ze všech biatlonistek na prvním úseku štafety.

Jsem vločková,“ říká o sobě Eva Puskarčíková, vločky dokáže konzumovat po celý den. Ještě před snídaní se však proběhne kolem hotelu, a rozproudí tak krev v těle. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Vstává v sedm ráno a ještě před snídaní vyráží z hotelu. „Běhám tak patnáct minut, zatahám si za gumy a po osmé jdu snídat,“ líčí Eva Puskarčíková.

Připraví si věci na závod – a čeká.

Přijdou? Nepřijdou?

Kdo má přijít?

No přece dopingoví komisaři.

Systém funguje následovně: v každý závodní den je přesně určen čas, kdy se komisaři mohou dostavit na týmové hotely k přepadovým kontrolám. Například od 8.45 do 9.00. Žádné ohlášky, rovnou zaklepou na pokojové dveře.

„Sedíme tam, batoh sbalený a brýle na hlavě, abychom s nimi mohli případně rovnou odjet – a modlíme se, aby nepřijeli. Protože v tom případě si můžeme ještě tak na tři čtvrtě hodiny dáchnout, než je týmový odjezd na závodiště.“

Pokud si je naopak komisaři vyberou, musí s nimi okamžitě odjet do centra, kde mají vyhrazeny místnosti na testy. Ty jsou letos zdlouhavější než loni. „Dřív jsme vyplnili jen krátký dotazník: Jaké berete léky? Podstoupili jste nějaké krevní transfuze? Zato teď je otázek mnohem víc a zaberou tak deset minut. Zavádějí nám totiž biologické pasy.“

Před závodem je biatlonistům odebírána pouze krev. „Moči by se nemuseli dočkat včas – nebo by závodník nemusel stihnout start.“

Z českého týmu byly hned zkraje Světového poháru odvezeny na odběry Vítková, Soukalová i Landová. „Takže brzy dojde řada na mě,“ byla si už v Hochfilzenu jistá Puskarčíková.

Na pokoji v Pokljuce.

Když lyže vržou a pískají

Pokud opouštějí hotel až s týmovým mikrobusem, vyrážejí dvě hodiny před startem. V Hochfilzenu je u tratí vítaly nádherné buňky. Rakušané areál kvůli mistrovství světa 2017 za 21 milionů eur zmodernizovali, a tak měli v buňkách poprvé k dispozici i sprchy. „Zbytečně,“ říkal Ondřej Moravec, raději se osprchují v klidu na hotelu.

„Zato jim tam v buňkách chyběly háčky a věšáčky na věci. Asi už jim na ně nezbylo,“ směje se Puskarčíková.

Na testování lyží berou servismani okolo šesti párů od jednotlivých závodnic. „Než na test přijdu já, mají už kluci ze servisu vybrané finální dva nebo tři páry a o těch spolu diskutujeme,“ líčí Puskarčíková. „Jde také o můj pocit. Vnímám skluz lyží, jestli drhnou, pískají, nebo na sněhu vržou. Když jsou dvoje lyže na dojezd podobné, beru si ty pocitovky.“

Po půlhodinovém testování nadchází čas nástřelu. Jeho průběh ovlivní počasí i střelecká pohoda. „Může se stát, že dám čtyři položky, jdu se projet, vrátím se a ověřím si střelbu ještě na dvou položkách. Nebo se s tím trápím, pořád se nemohu srovnat do polohy a dám při nástřelu i osm položek.“

Zbývají poslední minuty před startem. Očipovat se, nechat si označit zbraň i lyže. V koridoru u startu má k ruce fyzioterapeutku, pobíhá dozadu a dopředu, aby zaktivovala tělo.

Pak závodí. Letos zatím třikrát na bodech a luxusně na prvním úseku štafety, vždyť v Hochfilzenu ho i s dvojím dobíjením ovládla. „Běžecky jsem se proti loňsku posunula, zato střelbu ještě potřebuju zpřesnit.“ Nejbližší příležitost dostane dnes při sprintu v Pokljuce.

Eva Puskarčíková předávala po prvním úseku štafety v Hochfilzenu Gabriele Soukalové na prvním místě.

Za cílem vrátí servismanům závodní lyže, vezme si tréninkové, půl hodiny se na nich vyjíždí – a zároveň sama v sobě pitvá, co mohla udělat lépe. S trenérem Vítkem nastane čas na důkladnější rozbor teprve později v hotelu.

Aby Zdeněk Vítek alias Bleky zvedl hlas, žádná z nich neuslyší, i když tým pěti žen občas zkouší jeho trpělivost. „Naštěstí má Bleky silné nervy,“ ocení Puskarčíková. „Nekřičí na nás. Mě nejvíc potrestá, když po závodě mlčí. Hrozně mě totiž mrzí, když je smutnej nebo naštvanej. Takže to jeho mlčení je pro mě ještě větším trestem, než kdyby mě seřval.“

Studium, omalovánky nebo historický román

Omalovánky pro dospělé. Eva Puskarčíková u nich vysedává u nich ve volných chvílích. „Pomáhají mi soustředit se. Je to lepší než čučet do mobilu nebo počítače,“ říká.

V průběhu pohárového kola, pokud ji následujícího dne čeká další závod, nechodí na rozdíl od některých kolegyň na večerní masáže. Raději se na 40 minut nasouká do lymfatických nohavic, jde se projít, pustí si nějakou komedii, prospí se, uklidňuje se u omalovánek pro dospělé nebo studuje.

Na Masarykově univerzitě v Brně završila bakalářské studium oboru speciální edukace bezpečnostních složek. Dalším „terčem“ je nyní magisterský titul.

Obor si však změnila na učitelství. „Ten původní byl při biatlonu kvůli nacvičování bojových sportů časově příliš náročný. Takže jednou ze mě bude učitelka tělocviku. A když mě děti naštvou, budu mlčet,“ rozesměje se. „I když já bych asi mlčet nevydržela.“

U večeře vybíravá není. „Tedy pokud na jídelníčku nejsou houby, játra nebo tlustá masa.“ Závěr dne si dovede představit s knihou, v oblibě má ty od Vlastimila Vondrušky aneb od detektivek a Přemyslovské epopeje až k té husitské.

S usínáním bývá potíž, po závodech se občas převaluje klidně až do půl druhé v noci. „Loni jsem v Östersundu před stíhačkou spala dokonce jen dvě hodiny. Strašně mě bolely nohy a vůbec jsem nevěděla, jak si lehnout, i když jsem je opírala o zeď a pořád se otáčela.“

Aby ji vzápětí uprostřed noci probudily křeče z hladu jako Gabrielu Soukalovou, dosud nezažila. „Ale když dlouho nemůžu usnout, musím si dát třeba banán.“

Autor:

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Češi, kde jste byli? Co jsme vám udělali? Černý se ptá, proč Eden ovládli Ukrajinci

Vztekle mu cukaly oči. Asi to chtěl vykřičet do světa, ale nevěděl, jestli o tom má začít. Nakonec si nemohl pomoct. „Tohle je český nároďák, jsme v Praze a plný stadion Ukrajinců. Jsem naštvaný. V...

11. září 2024  5:59

Česko - Ukrajina 3:2, fotbalisté výhru vydřeli, dva góly dal Šulc

Čeští fotbalisté ve svém druhém utkání Ligy národů B ukázali přece jen lepší tvář a trenér Ivan Hašek se po osmi zápasech a devíti měsících ve funkci dočkal prvního vítězství v soutěžním zápase....

10. září 2024  19:43,  aktualizováno  22:46

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký třesk u daviscupového týmu. Navrátil končí, kapitánem bude Berdych

Valencie (Od naší zpravodajky) U týmu chtěl i po neúspěšném tažení ve skupinové fázi Jaroslav Navrátil pokračovat, s předsednictvem tenisového svazu se ale nakonec dohodli, že skončí. Po 18 letech, kdy jako kapitán vedl...

15. září 2024  9:50

Konečně úctyhodné dresy. Revoluce v hokejové extralize, sponzoři vyšli vstříc

Některé extraligové kluby se při onom slově ohradí. „Revoluci vnímáme u soupeřů, my jsme rádi, že se k nám ostatní přidávají. I velkokluby,“ poví mluvčí hokejistů z Litvínova Lucie Mužíková. Taky z...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výstřednost v uchu. Je to sázka, tuhle parádu ještě musím nosit, říká Rosický

Když bude Liga mistrů, nechám si nastřelit náušnici. Sportovní ředitel sparťanských fotbalistů Tomáš Rosický v boji o Champions League přinesl do kabiny s dobrou náladou i „vlastní oběť“. Široká...

15. září 2024  18:30

Když Sparta proháněla giganty a sahala po finále. Uhrin vzpomíná na první Ligu mistrů

Premium

Byla středa. Letná skoro z poloviny prázdná, ani pod světly se nehrálo. „A já nevěděl, co od toho čekat. Měli jsme mladý snaživý tým, ale věřili jsme si, to jo,“ vzpomíná trenér Dušan Uhrin.

17. září 2024

Smělá vize ve Frýdku-Místku. Za tři čtyři roky bojovat o medaile

Vrátit se po více než dvaceti letech mezi absolutní českou špičku a hrát v hale Polárka. Takové jsou plány frýdecko-místeckých házenkářů. Zatím poslední medaili získali v roce 2005, kdy byli v...

16. září 2024  20:53

Co se řeší před extraligou. Bič na simulanty a surovce. A co s baráží?

Většina věcí zůstává stejných. Rozdělení televizních přenosů mezi oběma vysílateli se nemění, vedení extraligy hledá další způsoby, jak zaujmout a rozšířit fanouškovskou základnu. Na tiskové...

16. září 2024  18:38

Olomoucký šéf o rozpočtu: Pořád jsme v suterénu, ale už necítíme nedostatek

Ve středu jdou znovu do boje. Hokejisté Olomouce začínají jedenáctou sezonu v extralize. Už dávno neplatí, že patří mezi největší outsidery na sestup. Jednatel a hlavní trenér olomoucké Mory v jedné...

16. září 2024  18:24

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...

Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem

„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Patricie...