Sto tisíc diváků, ti všichni jsou vítězi! A co ještě ukázalo Nové Město?

MOHUTNÁ DIVÁCKA PODPORA. Momentka ze SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

9 2015
Druhé, třetí a dvě pátá místa, taková je bilance českých biatlonistů z Nového Města. Z pohledu atmosféry navíc mohou Češi hrdě říci: Byl to absolutní triumf! Co ukázaly tři dny strhujícího pohárového dostaveníčka na Vysočině?

O divácké kulise

Fantastická! Celkem 100 400 diváků, což znamená v této sezoně pohárový rekord, překonaný o 34 400 diváků! „Všichni sportovci, kterých jsem se ptal, byli u vytržení a říkali mi: Kam se hrabe Německo,“ líčil Michal Šlesingr.

Biatlon v Česku

Výsledky všech akcí

Pátek
smíšené dvojice - více
smíšené štafety - více

Sobota
sprint žen - více
sprint mužů - více

Neděle
stíhací závod žen - více
stíhací závod mužů - více

Vítězi tohoto pohárového kola tak jsou nejen Slovinec Fak, Němka Dahlmeierová, Běloruska Domračevová, norská štafeta či ruská dvojice, ale i desetitisíce fanoušků.

„Zní to neskromně, ale čekali jsme, že jich přijde tolik,“ tvrdí Jiří Hamza, šéf svazu. „I když to, co naši závodníci vyvolali, nám pořád hlava nebere. Že se lidé rvou o lístky na biatlon, je nádherný sen.“

O novoměstské organizaci

Sice ne zcela dokonalá, což při takových davech ani nikdy být nemůže, přesto na vysoké úrovni.

„Dokázali jsme dát dohromady tisíc lidí, kteří mají jediný zájem: aby tu dalších 35 tisíc lidí bylo v pohodě,“ říká Hamza. „Jsem na ně hrdý, i na všechny ty bezejmenné lopaťáky, protože se tu namakali přímo neskutečně.“

Podívejte se na atmosféru v Novém Městě:

O české reprezentaci

Ve všech sedmi pohárových kolech letošního ročníku stáli Češi alespoň jednou na stupních vítězů, což historie nepamatuje. V Novém Městě přidala k pátečnímu stříbru štafety v sobotu Veronika Vítková bronz ve sprintu, navíc Michal Šlesingr a Gabriela Soukalová dojeli o víkendu pátí.

„Hodnocení může být jen pozitivní. Ukázali, že se umí vypořádat s tlakem, který byl doma obrovský, a to je příslib pro mistrovství světa,“ bilancoval kouč Ondřej Rybář.

Jistě, Ondřej Moravec čekal mnohem víc než dva pohárové body. „Ale i on patřičnou výkonnost má,“ přesvědčuje trenér.

Fotogalerie

O české jedničce

Na této pozici se usadila Veronika Vítková, nyní už čtvrtá žena pořadí Světového poháru. V neděli zároveň prokázala vnitřní sílu, když zvládla psychicky náročnou situaci, kdy jí do terčů nastřílela Němka Hildebrandová. Při čekání na nápravu minutu tuhla na střelnici. „Prostála jsem tam celou věčnost.“ Poté však minula jediný terč. „Zvládla to velmi profesionálně,“ chválil Rybář.

O extremistce Soukalové

Nedělní extrémní nečas v podobě sněhové vánice opět jednou dělal dobře Gabriele Soukalové: „Když jsem na ty rány neviděla, padaly mi tam líp, než když jsem na ně viděla,“ říkala.

Letos se i její forma pohybovala z extrému do extrému. „Páté místo je povzbuzením, zase mě to bude víc bavit,“ ujistila po stíhačce.

Střelba jí vychází, potřebuje zrychlit běh. „Během sezony se na tom výrazně pracovat nedá, spíš až na jaře,“ povídá kouč Zdeněk Vítek. Hamza tvrdí: „Za rok uvidíme zase starou dobrou Gabču.“

O zdravém nemocném Šlesingrovi

Není celou sezonu zcela zdráv a už je s tím vnitřně smířený, přesto měl velký podíl na stříbru štafety a 4. a 11. místem v individuálních závodech znovu vybojoval pozici v Top 10 celkového pořadí Světového poháru. Michal Šlesingr si v Novém Městě vynahrazoval, o co předloni při světovém šampionátu přišel. „Škoda jen, že jsem na neděli nestihl zregenerovat, jak bych potřeboval,“ litoval.

O mužích a ženách v záloze

Mladičká Eva Puskarčíková v cíli stíhacího závodu radostně vymrštila pěst, 14. místo je jejím dosud nejlepším umístěním v kariéře. „Pro Evičku to byl nádherný závod. Viděli jste, jak je šťastná? Naši mladí se chytají,“ těší Rybáře. Dříve v sezoně přece skončila Jitka Landová desátá v Ruhpoldingu a Michal Krčmář patnáctý v Pokljuce.

Ve fázi probouzení se údajně nachází veterán týmu a olympijský medailista Jaroslav Soukup. „Umí v zimě dlouho spát, ale jakmile přijde velká akce, bývá nachystaný,“ připomíná Hamza. Sám Soukup tvrdí: „Je to lepší. Ale jsem skromný a snažím se zlepšovat postupně.“

V neděli na sebe upoutal pozornost i tím, že po střelbě za nula zamířil na trestné kolo. „Asi byla má hlava z těch podmínek hotová a šel jsem na to kolo automaticky. Ale v půlce kola mi to došlo a vrátil jsem se.“

O cestě na mistrovství světa

Český tým vyhlašoval, že Nové Město je pro něj prvním vrcholem sezony, nicméně tím opravdovým bude až šampionát v Kontiolahti, netradičně takřka na konci sezony. „Tam vše směřujeme,“ říká i Vítková.

Po Světovém poháru v Oslu dostanou jediný týden na dotvoření formy. Vydržet se silami až do března přitom bývá obtížné. „Často se pak závodí jen na vůli,“ vzpomíná Vítek. „Na Pokljuce už budeme i proto jen ladit, tréninku bylo dost přes léto – a forma se zdá být stabilní.“

Ve Finsku potom mohou české biatlonové hody pokračovat.

Autor:

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

Baník nakročil do elitní šestky, výhry také pro Olomouc a Příbram

Taras Kacharaba z Liberce (vpravo) předstihl v hlavičkovém souboji Milana...

VIDEO Karviná zůstala předposlední, na další barážovou příčku klesli Bohemians 1905 a jsou třetí od...

Další z rubriky

Větrná loterie pro Christiansena. Šlesingr byl ve sprintu devatenáctý

POPRVÉ. Norský biatlonista Vetle Sjaastad Christiansen se raduje v Soldier...

Byť Johannes Thingnes Bö čtyřikrát minul a skončil pátý, norská show v Soldier Hollow pokračuje....

Hledání ztraceného času. Čísla z počítače mě uklidňují, říká Moravec

Český biatlonista Ondřej Moravec ve sprintu v Anterselvě.

V lednu měl životní střeleckou formu – a zároveň největší běžeckou krizi kariéry. Proto si Ondřej...

SOUTĚŽ: Tipujte nejlepšího biatlonového střelce

Michal Krčmář v závodu s hromadným startem v Novém Městě na Moravě.

Podobně jako v minulé sezoně, i tentokrát se na iDNES.cz hledá nejlepší střelec či střelkyně mezi...

Najdete na iDNES.cz