Fučák, říkají mu čeští biatlonisté. Na trati se však mění v uragán, který smete soupeře. Na prvním mezičase závodu vede o 11 vteřin!
Při první stojce sice pátou ranou mine, ale to že by jej mělo zastavit? Dál špulí pusu před každou položkou a likviduje zbylé terče. Po závěrečné stojce ztrácí jen 0,3 vteřiny na zlato a 1 500 metrů před cílem už vede před čistě střílejícím Rakušanem Dominikem Landertingerem.
„Tři vteřiny na Dominika,“ volají na něj. Fourcadova akcelerace do posledního stoupání bere dech. „Jen se podívejte, jak na těch lyžích tancuje. Je dokonalý, já smekám,“ nadchne se Michal Krčmář.
Jistě, Francouz slíbil v nadsázce norskému králi, že ve čtvrtek už na mistrovství světa v Oslu nevyhraje, ale... nemůže si pomoci. Koneckonců, nikdo z poddaných Haralda V. by stejně na titul nedosáhl, tak co?
Landertingera poráží o 5,1 vteřiny. One-man show pokračuje.
„Miluju vytrvalostní závod, v něm jsem nejsilnější,“ ujišťuje. Od roku 2013 ho ovládl na každé vrcholné akci. „Loni v Kontiolahti to bylo jiné, tam jsem z něj získal své jediné zlato,“ připomene. Zato v Oslu už má čtyři.
Pan Neporazitelný.
Vybojoval za kariéru 47 pohárových vítězství, stále jich má o 48 méně než Ole Einar Björndalen. Přesto nyní Björndalen tvrdí: „Martin je pro mě nejlepším biatlonistou všech dob. Když jsem vládl já, konkurence nebyla zdaleka tak silná jako dnes.“
Fourcade vlastně kráčí po Norem vyšlapané cestě. „Tím, jak převzal Oleho perfekcionismus a jak je absolutně soustředěný jen na biatlon,“ vysvětluje český šéftrenér Ondřej Rybář.
V pyrenejské obci La Llagonne, kde žije pouhých 250 obyvatel a kde byl jeho otec šest let starostou, vše začalo. V té vyrůstal. „Na Pyreneje nedám dopustit,“ říká. „Stát se lyžařem je tam mnohem složitější a dražší než v Alpách. Jenže zároveň vás tam život zocelí.“
V roce 2004 se stal biatlonistou. V 2005 se v Prémanonu v pohoří Jura poznal s dnešním koučem Siegfriedem Mazetem. O sedm let později držel svůj první velký křišťálový glóbus. Od té doby má všechny, které byly k mání.
Jak to provádí? „Martin je přírodní talent,“ povídá Mazet. „Ale zároveň je skvělý v řízení svého života. Vše, co dělá před tréninkem a po něm, je velmi profesionální a chytré. Například už dnes ví, co bude dělat v srpnu. Zeptejte se ho, kde bude 10. srpna, a on vám to řekne.“
Pokud udělá chybu, neuklidní se, než pochopí proč. „Vždy se k příčině dopídí. Proto Martin nikdy nedělá stejnou chybu dvakrát.“
Dříve se věnoval windsurfu, jezdil často na kole. „Ale už se soustředí jen na dvě věci. Na biatlon a svoji rodinu,“ soudí Mazet. V září se Fourcadovi narodila dcera Manon.
V Oslu může dokázat, co nikdo před ním: vybojovat pět zlatých z jediného šampionátu!
„Čím víc vítězím, tím více také sním,“ doznává. Pak pohlédne na Landertingera a Edera, dva další medailisty z vytrvalostního závodu. „Jenže v neděli bude v hromadném závodě 29 soupeřů, kteří udělají cokoliv, abych tu pátou zlatou nezískal.“