Jaroslav Soukup při středečním tréninku v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Říkali mi: Srovnej se v IBU Cupu a ono to přijde. Přišlo, usmíval se Soukup

  • 5
Třiadevadesátý ve sprintu, sedmadevadesátý v individuálním závodu. To byly výsledky biatlonisty Jaroslava Soukupa na začátku sezony v Östersundu. Nepovedené výkony ho poslaly do B týmu, kde se měl výsledkově probudit. Povedlo se, ve sprintu Světového poháru dojel na 19. místě.

V minulé sezoně zažil něco podobného. Tehdy se mu rovněž nedařilo, v Ruhpoldingu skončil 96. ve sprintu a 93. v individuálním závodě.

Chtělo to změnu.

A tak ho trenéři poslali na pár týdnů do B týmu, se kterým odjel i na evropský šampionát. V ruské Ťumeni majitel dvou bronzových medailí ze světových šampionátů pookřál. V závodu s hromadným startem dlouho bojoval o titul evropského šampiona, v posledním kole se o něj přetahoval s Florianem Grafem.

Fotogalerie

Německý biatlonista mu ale při jednom ze sjezdů ujel a chytit už se nenechal. Soukup přesto vybojoval cennou stříbrnou medaili, která mu zajistila nominaci na světový šampionát do Osla.

Ani tam se neztratil, s týmem vybojoval páté místo ve štafetě.

Letos zažil podobný příběh.

Úvodní kolo v Östersundu mu hrubě nevyšlo, trápil se na chvostu startovního pole. I proto se trenéři rozhodli zkusit variantu z minulé sezony.

„Ale nebylo to tak, že by řekli: Ty jezdíš špatně, tak běž pryč. Spíš abych se v IBU Cupu srovnal, že ono to zase přijde,“ povídal.

A „srovnání“ v Ridnaun mu prospělo. Ve sprintu dojel desátý, ve stíhačce mohl bojovat o stupně vítězů, ale na poslední položce vestoje nechal tři rány a propadl se na šestnáctou příčku. Přesto byl suverénně nejlepším Čechem.

„Bylo to fajn, zase trochu jiná příprava, krásné počasí, hory, pohoda,“ usmíval se.

To už byl znovu v Novém Městě s A týmem, ke kterému se po krátké epizodě v Itálii vrátil. Ve středu se po tréninku usmíval. Netrefil jen jedinou ránu. „Bylo to dobrý, skoro se to blížilo k ideálu,“ vykládal spokojeně. „Ale uvidíme ve čtvrtek, každá položka je jiná.“

Ta čtvrteční sprinterská ale nebyla. Čtyřiatřicetiletý biatlonista znovu střílel přesně a rychle. „Střelecky to líp fakt vyjít nemohlo,“ spokojeně přikyvoval v cíli. „Ale běžecky je pořád co zlepšovat.“

Se dvěma nulami na střelnici dojel devatenáctý, sebral první body v letošní sezoně Světového poháru a v sobotu bude moct přidat ve stíhacím závodu další.

„Mám docela dobrou pozici, bude tam spousta lidí kolem mě, tak jsem zvědav. Asi to bude docela fofr,“ předvídá.

O čem mluvili další Češi?

Michal Krčmář (28. místo - 2 chyby)

O střelbě vestoje

„Vůbec nefoukalo, podmínkami to nebylo. Musím si ty dvě chyby nejprve vyhodnotit. Sám si nejsem vědomý, jestli jsem ty rány předržel, jestli jsem si je chtěl pohlídat. Když si to teď zpětně promítám, tak se k tomu přikláním.“

O trati

„Trať byla docela složitá, rozsolená. Snažil jsem se s ní poprat, diváci mě hnali. O to to bylo lepší, nechal jsem tam všechno.“

O publiku

„Publikum se nedá nevnímat a já jsem to ani nechtěl nevnímat, chtěl jsem si to užít. Celý prosinec jsme se na to těšili, bylo by špatné to úplně vytěsnit. Věděl jsem, že i kdybych nechal na stojce pět trestných kol, neměly by vliv na to, co jsem předvedl na trati. Výkon každopádně neodpovídá tomu, co by si diváci zasloužili.“

Michal Šlesingr (44. místo - 3 chyby)

O střelbě vleže

„Přijel jsem a koukal na fáborky. Ten zadní šel trochu zprava, tak jsem proti tomu dával jeden cvak, abych to pojistil. Dvě rány spadly, vypadalo to, že je to dobré, ale pak už jsem nebyl schopný dát ani jednu. Nevím o tom, že bych udělal nějakou markantní chybu. Nepřišlo mi, že by mi ležka nesedla, jsem z toho zmatený. Musíme s trenéry probrat, co se stalo a snad najdeme tu chybu. Já o ní nevím.“

O třech chybách

„Je pak hrozně těžké se na trati motivovat. Ale dělal jsem, co se dalo.“

O divácích

„Atmosféra byla výborná, musím poděkovat, že nás přišli popohnat a podpořit. Bohužel jsem se jim moc neodvděčil.“

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)