Češky ovládly hromadný závod: Koukalová první, Puskarčíková třetí

ÚSMĚVY, KAM SE PODÍVÁŠ. Vítězka Gabriela Koukalová (vpravo) a třetí Eva Puskarčíková v cíli závodu s hromadným startem v Oberhofu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

8 2017
Česko je biatlonová velmoc! Velmi úspěšný víkend v německém Oberhofu zakončily ženy v závodě s hromadným startem na 12,5 kilometru. Gabriela Koukalová po bezchybné střelbě suverénně vyhrála. Eva Puskarčíková předvedla životní výkon a je z toho bronz. Mezi Češky se dostala domácí Laura Dahlmeierová.

Měla takový náskok, že mohla mávat na trati divákům. Plácala si s realizačním týmem a do cíle hůlkami „dopádlovala“.

„Asi jsem se připravovala na kariéru gondolierky,“ uvedla Koukalová v rozhovoru pro Radiožurnál s tím, že lodní oslavu neměla v plánu. „To přišlo tak nějak spontánně, jak jsem měla hůlky u sebe, tak to vyplynulo.“

Gabriela Koukalová potvrdila, že kraluje Světovému poháru. A že umí „masáky“. Ze šestnácti vítězství v seriálu v hromadném startu vyhrála počtvrté, v neděli ujela v Oberhofu všem podobně jako doma v Novém Městě na Moravě.

V cíli měla náskok 31,5 sekundy na německou konkurentku Dahlmeierovou. Puskarčíková zaostala o 45,4 sekundy. Ale aspoň ji mohla Koukalová přátelsky obejmout a pogratulovat. „To se pak ta radost násobí,“ prohlásila Puskarčíková. (Celý rozhovor si přečtěte ZDE.)

On-line reportáž

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži.

Pro Koukalovou to byla vůbec povedená zastávka. Ovládla sprint, ve stíhačce dojela druhá a teď vybojovala další zlato naprosto suverénním způsobem. Dobře jí jely lyže, Češka v klidu a hlavně čistě střílela.

Na pódiu pro tři nejlepší biatlonistky navíc nestála sedmadvacetiletá reprezentantka sama. Doprovodila ji tam o rok mladší kolegyně Eva Puskarčíková, které se přitom po Novém roce příliš nedařilo. Teď však - motivována úprkem Koukalové - zopakovala třetí místo ze stíhacího závodu v Pokljuce.

„Gratulujémé!“ křičel moderátor při medailovém ceremoniálu, než na nejvyšší stupínek vyskočila rozesmátá Koukalová (ze zvyku oslovená dívčím jménem Soukalová). Po Němce Dahlmeierové si pro medaili přišla i Puskarčíková.

Fotogalerie

Takový moment v závodě s hromadným startem český biatlon zažívá poprvé v historii!

Česká jednička má neuvěřitelnou formu, vždyť z posledních čtyř startů posbírala tři vítězství a jedno druhé místo.

Koukalová si upevnila vedení v hodnocení Světového poháru, Dahlmeierová ztrácí patnáct bodů. Puskarčíkové patří devátá příčka.

Trenér Zdeněk Vítek nemohl v rozhovoru pro Českou televizi ze samého štěstí ani pořádně mluvit. „Úplně super, obrovská obrovská euforie. Bylo to senzační, dělali jsme u trati mexickou vlnu. Bylo vidět, jakou z toho máme radost.“

Koukalová na tiskové konferenci prohlásila, že se soustředí především na mistrovství světa v Hochfilzenu. „Takže doufám, že nejlepší forma teprve přijde. Do šampionátu se budu pochopitelně snažit předvést pokaždé maximum.“

Koukalová střílela rozvážně, Puskarčíková zvolila rychlopalbu

Koukalová se rozcvičovala před startem s masérkou Petrou Sedláčkovou. Se žlutým trikotem se zařadila do pravé stopy, na poslední chvíli nasadila pušku na záda a soustředěně čekala na startovní výstřel.

Ze začátku se nemohla dostat úplně do čela, jako by byla opatrnější, aby se s někým nesrazila. V prvních mezičasech se pohybovala kolem osmé příčky.

Pak ulehla česká biatlonistka k první střelbě. Ačkoliv s 38 sekundami byla jedna z nejpomalejších, čistá položka jí zajistila pozici ve vedoucí skupině.

Finka Mäkäräinenová přepálila tempo, úplně se odstřelila, čtyři terče jí zůstaly černé. Přesto dokázala s celkově sedmi chybami proniknout do elitní desítky - se ztrátou minuty a 40 sekund skončila osmá.

Počet vítězství ve Světovém poháru

42 - Magdalena Forsbergová (Švédsko), 34 - Magdalena Neunerová, 30 - Uschi Dislová (obě Německo), 28 - Tora Bergerová (Norsko), 25 - Darja Domračevová* (Bělorusko), 22 - Liv Grete Skjelbreidová-Poiréeová (Norsko) a Andrea Henkelová (Německo), 21 - Olena Zubrilovová (Ukrajina/Bělorusko) a Kati Wilhelmová (Německo), 20 - Sandrine Baillyová (Francie), 19 - Kaisa Mäkäräinenová* (Finsko), 16 - Gabriela Koukalová* (ČR), 15 - Martina Becková (Německo), 13 - Helena Ekholmová (Švédsko) a Olga Zajcevová (Rusko).

Hvězdičkou jsou označeny aktivní biatlonistky.

Zdroj: ČTK

Smolařkou závodu se stala Rakušanka Lisa Hauserová. V jednom ze sjezdů upadla, pak po kolizi sportovně nabídla svou hůlku soupeřce Vanesse Hinzové. Nakonec odstoupila a jako útěchu slyšela potlesk diváků.

Chybovaly další favoritky. Dorinová-Habertová minula dvakrát, Wiererová netrefila dva terče.

Ze střelnice však odjížděly vedle sebe dvě bezchybné Češky.

Koukalová chtěla znovu střílet ze stavu číslo jedna. Na stadionu si před druhou střelbou dělala prostor, tlačila se dopředu. A vyplatilo se.

Tentokrát byla o pár sekund rychlejší a znovu vyčistila všech pět terčů.

„Trochu jsem byl nervózní. Měla to celé vpravo. Čekal jsem, jestli z toho nějaká rána nevypadne. Ale byla z toho pěkně zastřílená položka,“ řekl kouč Vítek.

Toho zachytily televizní záběry, jak v průběhu závodu napjatý okusuje anténu vysílačky.

Koukalové se stále držela Dahlmeierová, vedoucí dvojici stíhala Američanka Susan Dunkleeová. Puskarčíková předvedla expresní palbu za 26 sekund a byla šestá.

Koukalová si také při třetí střelecké položce počínala rozvážně. Třetí ránu si odložila, vydechla. Pal! Přesný střed. Češka se nenechala rozhodit zaváháním německé konkurentky a vyrazila vstříc vítězství.

Puskarčíková opět zastřílela velmi rychle a pronásledovala slavnější krajanku. I když Dahlmeierová jednou minula a musela na trestné kolo, spolu s další Němkou Franziskou Hildebrandovou byly české závodnici v patách.

Daleko před nimi jela Koukalová. Jenom nepokazit poslední střelbu vestoje...

Ale podmínky v Oberhofu přály bezchybnému představení. Na střelnici takřka nefoukalo, mírně se oteplilo, nesněžilo tolik a mlha nezhoršovala viditelnost.

Česká biatlonová královna si tak mohla vychutnat ovace diváků. Počkala si na čtvrtou ránu a když se druhá Dahlmeierová chystala střílet, ona už uháněla pryč. Mířila ke zlatu.

Gabriela Koukalová (vpravo) na trati závodu s hromadným startem v Oberhofu, za...

Gabriela Koukalová (vpravo) na trati závodu s hromadným startem v Oberhofu, za ní jede Laura Dahlmeierová.

Puskarčíková měla za nula (i stojku stihla pod půl minuty), a tak se vydala bojovat s Němkou o pódium.

„Já jsem koukal na Gábinu, u Evy jsem viděl poslední položku. Ale říkal jsem si, abych to nezakřikl. Nakonec super! Trefila se, střílela rychle, v rytmu. Nemám k tomu co dodat,“ radoval se trenér Vítek. „Před závodem bych nečekal, že se Eva může dostat tak vysoko. Mezi Vánocemi nebyla úplně fit, tolik netrénovala. Teď jela skvěle.“

Závěr závodu proměnila Koukalová v exhibici. Pouze ona a Puskarčíková zastřílela všech dvacet ran do terče. Biatlonový svět se v nadsázce klaní českému týmu.

Výsledky Světového poháru biatlonistek

závod s hromadným startem na 12,5 km v Oberhofu

1. Koukalová (ČR) 37:20,5 (0), 2. Dahlmeierová (Něm.) -31,5 (1), 3. Puskarčíková (ČR) -45,4 (0), 4. Višněvská (Kaz.) -1:11,6 (1), 5. Džimová (Ukr.) -1:12,6 (3), 6. Hildebrandová (Něm.) -1:14,0 (2), 7. Gasparinová (Švýc.) 1:27,7 (1), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -1:39,9 (7), 9. Dunkleeová (USA) -1:43,5 (3), 10. Olsbuová (Nor.) -1:46,6 (3).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 26 závodů): 1. Koukalová 479, 2. Dahlmeierová 464, 3. Mäkäräinenová 448, 4. Dorinová-Habertová (Fr.) 426, 5. Hildebrandová 305, 6. Braisazová (Fr.) 299, ...9. Puskarčíková 280, 23. Vítková 177, 46. Charvátová (obě ČR) 52.

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Další z rubriky

OSOBNÍ POHLEDY: Momenty Gabriely Koukalové. Slavné a neobyčejné

Gabriela Koukalová pózuje se zlatou medailí a pohárem pro mistryni světa ve...

VIDEO Reportér MF DNES a iDNES.cz Tomáš Macek toho zažil s Gabrielou Koukalovou, která v úterý...

Koukalová: Nové Město bylo nejvíc. Teď se chci vrátit k výtvarnému umění

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

VIDEO O tom, co ji odvedlo od biatlonu, o posledních dvou letech i o plánech, čemu se chce věnovat v...

Bylo to 53 ku 47 procentům proti návratu k biatlonu, líčila Koukalová

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

Vyprávěla o tom, jak za své kariéry měla jen malé ponětí o zásadách správné výživy. Nebo o tom, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz