Královéhradecká Michaela Hartigová (vpravo) v utkání proti Valosunu Brno. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Basketbalistky VŠ Praha padly v Pardubicích, Trutnov neuspěl ve Varech

• 0
Rok 2013 v Ženské basketbalové lize začal několika překvapeními. Obhájkyně bronzu VŠ Praha v 17. kole prohrály na palubovce posledních Pardubic 54:58 a v Karlových Varech neuspěl ani druhý semifinalista minulého ročníku a aktuálně čtvrtý tým ligy Trutnov. Padl 65:66.

Pardubice vybojovaly teprve druhou výhru v sezoně. V prvním vzájemném zápase v polovině října na Folimance přitom Pražanky zvítězily o 38 bodů (88:50).

V odvetě nastoupily bez několika opor (Marshae Dotsonová, Karolína Elhotová, dlouhodobě zraněné Evelien Callensová a Tereza Vyoralová) a už první čtvrtinu prohrály o patnáct. Třebaže v poslední části ztrátu dohnaly a dokonce se tři minuty před koncem ujaly vedení 49:47, závěr vyšel lépe Studánce. Nic na tom nezměnila ani kapitánka poražených Petra Reisingerová, autorka 28 bodů.

Trutnov vedl na západě Čech opakovaně až o deset bodů, naposledy ještě v 35. minutě (58:48). Domácí tým se ale nevzdal, i díky třem trojkám, z nichž dvě dala Američanka Lauren Bellová, se vrátil do hry. Sekundu před koncem Bellová z trestného hodu rozhodla.

Vedoucí USK Praha v derby jasně přehrál DSK 101:62.

Uspěl i druhý tým ligy IMOS Brno, přestože má za sebou zápas nepovedený. Při setkání se Slovankou MB dlouho tahal za kratší konec, výsledek však otočil a zaradoval se po výhře 84:69.

Brňanky, které nastoupily bez Hany Horákové, zlomily odpor soupeře až v závěru. V úvodní čtvrtině byly pozadu až o dvanáct bodů, ještě v poslední minutě třetí části vedly jen o bod 56:55. Farhiya Abdiová přispěla k výhře 24 body a 14 doskoky.

Roli favorita potvrdil i třetí Hradec Králové a podruhé v sezoně porazil Valosun Brno, tentokrát 68:57. Michala Hartigová k tomu přispěla 15 body a 12 doskoky.

Naopak VŠE Praha dovolily překvapivě Strakonicích získat pátou výhru v sezoně a porážce hostů 56:67 nezabránila ani skvělým individuálním výkonem Baendu Lowenthalová, autorka 24 bodů a 17 doskoků, double-double měla na svém kontě už o poločase. Pražankám však scházela zraněná kapitánka Darina Johnová.

Ve strakonickém dresu získaly double-double Kateřina Křížová (15 bodů a 13 doskoků) a Zora Jílečková (12 bodů a 14 doskoků).